A nyilvánosságra hozott anyagban közel két tucatnyi környezetvédelmi szervezet neve szerepel, melyek hatástalanítására ”hírszerző” cégeket szoktak szerződtetni a fosszilis energiákban utazó vállalatok.
A több olajhomok-vállalatnak is bedolgozó texas-i Strategic Forecasting (Stratégiai Előjelzés) nevű tanácsadó cég (röviden Stratfor) ezekbe a kategóriába sorolta az aktivista szervezeteket:
- radikálisok: Rising Tide North America, Oil Change International, Indigenous Environmental Network stb.
- félúton a radikális és idealista között: Greenpeace, Rainforest Action Network stb.
- idealisták: Amnesty International, Sierra Club, Communities for a Better Environment
- realisták: World Wildlife Fund (WWF), Natural Resources Defense Council, Ceres, National Wildlife Federation
- opportunisták
Majd odébb állnak
A Stratfor munkatársa, Bartholomew T. Mongoven által készített prezentáció kitér arra is, miként lehet csökkenteni a zöld szervezetek hatását. Nem kell szóba állni velük, vagy ha igen, szándékosan késleltetni kell a tárgyalásokat, saját környezetvédelmi programokat indítani, ami elvonja a lakosság és a média figyelmét az aktivisták tevékenységétől.
A csendben maradás, a megkeresések válasz nélkül hagyása a Stratfor elemzője szerint azért lehet célravezető és hatékony, mert a zöldek előbb-utóbb megunják ezt és továbbállnak, hogy aztán egy másik ügyre koncentráljanak, mint például a palagáz-kitermelésben használatos, nagy vízigényű, repesztéses bányászás (fracking).
De vissza a Stratforhoz és az olajhomokhoz: a kiszivárogtatott prezentációt az Inside Climate News szerint a Suncor Energy számára készítették, mely Kanada legnagyobb olajhomok-kitermelő vállalata. A Stratfor alkalmazottai említést is tesznek több nyilvánosságra hozott emailben arról, hogy a Suncor 14 890 dollárral tartozik nekik két elvégzett projektből kifolyólag. A Suncor azonban az Inside Climate News kérdésére tagadta, hogy valaha is bármilyen megbízást adott volna a Stratfornak.
A Stratfor értékelése szerint az ökotudatos szervezetek ugyan nyilvánosan támadják az olajcégeket, de valójában mindössze annyit akarnak, hogy azok a legjobb gyakorlatokat lessék el és vezessék be, s olyan működési elveket alkalmazzanak, melyek számításba veszik az ökológiai terhelést és az üvegházgáz-kibocsátást. A megkérdezett szervezetek viszont aggasztónak tartották, hogy mindössze ennyit feltételez róluk az ellenfél.
Eközben a fosszilis bevételekre éhező államok és az olajszektor is összejátszik: a Keystone-olajvezeték mögött álló TransCanada képviselői már leültek nebraskai jogalkotókkal, hogy megtanítsák őket arra, miként lehet perbe fogni az 1930 kilométeres vezeték ellen felvonuló tüntetőket...