Klímablog
Egy ember, akitől tanulhatunk
Idén Kerekes Sándor a Budapesti Corvinus Egyetem rektorhelyettese kapta a Követ Egyesület Winter-díját. Az elismerést a gazdaság és a fenntartható fejlődés összhangjáért ítélik oda az arra érdemeseknek. Ennek kapcsán beszélgettünk vele.
Klímaegyezményt sürgetnek a multik
November 28-án a dél-afrikai Durbanben kerül sor az éghajlatváltozási egyezményt övező tárgyalások következő fordulójára. A klímacsúcs előtt a világ legnagyobb multicégei közös nyilatkozatban álltak ki a zöld célok mellett.
Újfajta töltőállomás Budapesten
Újabb aprócska lépés történt az elektromos autózás hazai elterjedésében. Az E.ON stratégiájának részévé vált az elektromos kutak rendszerének kiépítése, amelynek indulásaként átadták első töltőállomásukat. Így Budapesten már két nyilvános töltőhely várja az elektromos eszközzel közlekedőket.
Az ország fele szeret tekerni
2011 szeptemberében a magyar lakosság fele ült kerékpárra több-kevesebb rendszerességgel - derült ki többek között a Magyar Kerékpárosklub által végzett, kerékpárhasználatot vizsgáló reprezentatív felmérésből.
Hogyan lehet egyszerre sikeres és környezetbarát egy cég?
Hogy ez a két dolog nemhogy ellentétes, de a felelős működés még segíti is a sikert? Nos, ha valakinek a szájából hihetően hangzik ez, akkor az dr. Georg Winter, a környezettudatos vállalatirányítás atyja, aki a Követ Egyesület konferenciáján lépésről lépésre mutatta be, hogyan fejlődött ki az nevével híressé vált zöld vállalatirányítás modellje.
Drágulhat az áram a megújuló energiák miatt
A román kormány a napokban elfogadta azt a támogatási rendszert, mely a megújuló energiaforrások arányát növeli a villamos áram termelésben. A hivatalos kalkulációk szerint a háztartások villanyszámláinál 2,5 százalékos áremeléssel kell számolniuk emiatt.
Videó: A világ legolcsóbb világítása
A lehető legolcsóbb és leginkább környezetbarát módon visz fényt a sötét helyiségekbe ez a PET palackból készített "villanykörte". Egy kiürült kétliteres műanyag palack a megfelelő átalakítás után egy 50 wattos izzó fényét képes előállítani egy vaksötét helyiségben.
Mitől ilyen drága az étel?
Az élelmiszerárak változékonysága a legnagyobb probléma az éhezés megoldása ügyében az ENSZ Mezőgazdasági és Élelmezési Szervezetének (FAO) elnöke a brazil José Graziano Da Silva szerint. Ez a szegény fogyasztói csoportokon kívül a kistermelőket, és széles körben a mezőgazdaság egészét sújtja.
Jó üzlet a napelem
Napelempark létesült Halápon. A 2016 darab napelemet magában foglaló park névleges összteljesítménye meghaladja a 450 kilowattot, ami éves szinten 600 ezer - 650 ezer kilowatt megújuló energia termelését teszi lehetővé. A beruházó több mint 164 millió forintos támogatást nyert el a fotovoltaikus rendszer telepítésére az Új Széchenyi Terv megújuló energiás pályázatán.
A pazarlás az éhezés oka
A világon kidobott élelmiszer fele is elég lenne az éhezés megszüntetéséhez - október 16. az élelmezés világnapja. Ez a nap szeretné felhívni a kormányok és az állampolgárok figyelmét az emberiség jelentős részét sújtó szegénységre.
Útjára indult a harmadik Szivárványharcos
Ma indította útjára a Greenpeace a Rainbow Warrior „Szivárványharcos" nevű zászlóshajója harmadik generációját Németországban. A vitorlás fedélzetén a legkorszerűbb kommunikációs eszközök, két nagy teljesítményű motorcsónak, valamint helikopter leszállóhely található. Az egyedülálló árbocrendszerre feszített 1260 négyzetméternyi vitorla hatékonyságának köszönhetően a hajón alig lesz szükség a motor használatára.
Rekord nagyságú lett az ózonlyuk!
Az Északi-sark fölötti ózonlyuk történetében soha nem látott nagyságúra terebélyesedett idén. Holott mindig kisebb volt, mint a déli-sarki ózonlyuk. Ennek okát a széljárásnak és hidegnek tudják be, melyek "ideális" körülményeket biztosítottak az ózonpusztító vegyületek terjedésének.
Nemsokára szalmával fűthetünk
Tíz éven belül immár a második jelentősebb biomassza-alapú fejlesztését hajtja végre pécsi telephelyén a Dalkia Energia cégcsoporthoz tartozó Pannonpower Holding Zrt. A tervek szerint jövőre kezdi meg működését az a 24 milliárd forintos beruházásból megvalósuló 35 MW-os szalmatüzelésű erőműi blokk, amelynek köszönhetően Pécs lesz az ország első, csaknem teljesen zöld eredetű távhővel fűtött városa.
Olcsó meleg vizet adna a kormány
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium 2,97 milliárd forint keretösszegben ír ki pályázatot az Új Széchenyi Terv Zöld Beruházási Rendszer keretében használati melegvíz előállítását és fűtésrásegítést szolgáló napkollektor-rendszerek beszerzésére és telepítésére. A forrást a nemzetközi szén-dioxid kvótaértékesítés bevételeiből biztosítják - jelentette be Bencsik János klíma- és energiaügyért felelős államtitkár.
Olcsóbb lesz az áruszállítás
Az északi-sarkon keresztül érkezhetnek boltjainkba az áruk, ha beválik Vlagyimir Putyin terve. A Szuez-csatorna forgalmának egy részét váltaná ki az északi-sarkköri hajózási útvonal fellendítésével, és Oroszország gondoskodik róla, hogy így is legyen.
Túltámogatott a magyar megújuló energia?
A villamos energia bázisárával és különböző bónuszárakkal támogatnák a megújuló és alternatív energiaforrásokból előállított hő- és villamosenergia-termelést - derül ki a kormány számára készült előterjesztés tervezetéből. Az IPENERG szakmai egyeztetést kér.
Beatlest énekelnek a liverpooli kukák
Beszélő szeméttárolókat állítanak ki az utcákra Londonban és Liverpoolban, hogy nagyobb kedvvel használják az emberek a hulladékgyűjtőket és kevesebbet szemeteljenek.
Milyen világban fogunk élni 2050-ben?
A klímaváltozás lehetséges hatásaival már számos kutató foglalkozott, mi most egy ábrát mutatunk be, melyen kontinensekre bontva láthatjuk a legfontosabb változásokat. Kattintson a nagyobb méretért!
Kiszállítanák az autóból az egész országot
Elsősorban a túrázóknak és a sétálni vágyóknak kíván örömet szerezni a gyalogló világnap (World Walking Day) rendezvénysorozat, amelyet október 15-16-án rendeznek meg ország- és világszerte.
Ennyi jut a panelokra
A források átcsoportosításával 1,63 milliárd forint jut még az idén a panelpályázatokon "sorban állóknak" - közölte Bencsik János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium energetikáért is felelős államtitkára a pénteken Budapesten tartott sajtóbeszélgetésen.
Gázár 2012: november végén lesz döntés
Idén már biztosan nem változik a gáz ára a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közlése szerint, az új szabályozást november végére ígérik, így januártól lehetnek érvényesek az új árak.
Egyre többen aggódnak, de nem tesznek semmit
Az európaiak több mint kétharmada rendkívül súlyos problémának tartja az éghajlatváltozást, és csaknem 80 százalékuk gondolja úgy, hogy az ellene való fellépés segítheti a gazdaság fellendülését és a munkahelyteremtést. Ugyanakkor a megkérdezettek alig több mint fele számolt be arról, hogy az elmúlt hat hónap során maga is tett valamit az éghajlatváltozás elleni küzdelem jegyében, derül ki az Eurobarométer október 7-én közzétett felméréséből.
Mitől van víz a Földön?
Az üstökösöknek köszönhetjük a Föld óceánjait - állítják a németországi Max Planck Intézet asztrofizikusai, akik vizsgálataikról a Nature online kiadásában számoltak be. Amikor a Föld kialakult, oly forró volt, hogy ha volt is víz a felületén, mindenképp elpárolgott, így bolygónk lehűlése után "csontszáraz" volt - olvasható a Space.com űrkutatási hírportálon.
Mesterségesen változtatható az időjárás?
Az elmúlt évtizedben javarészt titkos projektekben tökéletesítették szakemberek azokat a technikákat, amelyekkel lehetséges a beavatkozás a regionális időjárási viszonyokba. De milyen hatással lehetnek az új megoldások az amúgy is labilis klímánkra?
Dacol Kínával az EU
Az Európai Bíróság csütörtökön ismertetett előzetes állásfoglalása szerint összeegyeztetető a nemzetközi joggal az európai uniós kibocsátás-kereskedelmi rendszer kiterjesztése a nemzetközi légi közlekedésre.
Így is lehet spórolni az irodán
Az irodabérlettel kapcsolatos kérdések a négyzetméterár meghatározása után kezdődnek. A műszaki felszereltség szintje és az irodában fellelhető zöld megoldások nem csak a fenntarthatóság, de a költségek szempontjából is döntő szempontúak.
Már kölcsönözni is lehet az e-autókat
Kéthónapos próbaüzemmel kezdte meg működését Párizs első elektromosautó-kölcsönző rendszere, amelynek célja a túlzsúfolt főútvonalak tehermentesítése és a környezetbarát járművek népszerűsítése.
Energiajövő: így képzeli a kormány
A 2030-ig szóló, de 2050-ig kitekintést nyújtó Nemzeti Energiastratégiáról hozott országgyűlési határozatot a parlament 225 igen, 103 nem szavazattal, tartózkodás nélkül fogadta el hétfőn. A határozat elfogadása lehetővé teszi, hogy a stratégiához illeszkedő egyéb koncepciókkal, cselekvési tervekkel (éghajlat-, megújuló energia, energiahatékonysági, épületenergetikai) és ágazati (közlekedési, vidék-, felsőoktatási) stratégiákkal kiegészülve egységes stratégiai rendszer alakuljon ki.
Gyorsabb, olcsóbb, zöldebb
A Magyar Kerékpárosklub rendhagyó eseménnyel indította el Magyarország legnépszerűbb kerékpáros kampányát, a Bam!-ot. A flashmob akció a kerékpáros munkába járás pozitívumaira, a közlekedők számára realizálható konkrét előnyökre kívánta felhívni a figyelmet, melyeket bárki könnyen megtapasztalhat, ugyanis a kerékpár a leggyorsabb, legolcsóbb és leginkább környezetbarát közlekedési eszköz.
A jövőben nem kell kivinni a szemetet?
Egész Budapesten úgynevezett házhoz menő szelektív hulladékgyűjtési rendszert alakítana ki a főváros; az erről szóló uniós projekt benyújtásáról tegnap 27 igen szavazattal, 1 tartózkodás mellett döntött a Fővárosi Közgyűlés.
Környezetbarát maraton Budapesten
A 26. Spar Budapest Maratonon nemcsak gondosan megtervezett begyűjtési infrastruktúrával, de környezettudatosságra ösztönző programokkal is várják a közönséget.
Óriásberuházás készül Mohácson
Ötvenmilliárd forintból építene óriási bioetanol-üzemet egy amerikai-ír vállalkozás Mohácson a fejlesztés ezer munkahelyet jelentene a térségben - írta az Új Dunántúli Napló.
A mezőgazdaság 8 kitörési pontja
Magyarország épségét, lakóinak jólétét veszélyezteti, ha nem újul meg a mezőgazdaság, ha nem nő a vidéki élet vonzereje és elmarad a táj helyreállítása. Ezért a fenntartható vidékfejlesztés kérdéseiről rendeztek tanácskozást szeptember 16-17-én Győrött és Pannonhalmán. A résztvevők közös munkával készítették el a konkrét feladatokat tartalmazó nyilatkozatukat.
Újabb komoly gonddal szembesülhet az EU
A kontinens fontos édesvízkészletét képző alpesi gleccserek, tavak és források már most fogyóban vannak egyes vidékeken, a gleccserek fokozódó olvadása pedig végleg "elzárhatja a csapot".
Már a jövő évi készleteinket éljük fel
Szeptember 27-éig az emberiség teljesen felélte a teljes évre rendelkezésére álló ökológiai erőforrások és szolgáltatások kereteit, így ma van az Ökológiai Túllövés Napja - állapította meg a Global Footprint Network (GFN).
Újabb gond: uniós joggal ütközik az alkotmány?
Nem felel meg az európai uniós jognak a januártól hatályos új Alkotmány azon rendelkezése, amely genetikailag módosított élőlényektől (GMO) mentes mezőgazdasággal kívánja biztosítani a testi és a lelki egészséget - állapítja meg a Schönherr Hetényi Ügyvédi Iroda jogi tanulmánya, amely a Barabás Zoltán Biotechnológiai Egyesület (BZBE) számára készült.
Elkerülhetetlen a drágulás
Elkerülhetetlen, hogy átmenetileg emelkedjenek a végfogyasztói árak az új zöld kapacitások rendszerbe állítása miatt, ám hosszú távon - megfelelő szabályozási környezetben, a technológiák fejlődésével - csökkenhet az alternatív energiatermelési technológiák támogatási igénye - a Green Energy Investment Forum az új megújuló energiaforrásokra vonatkozó szabályozási rendszert véleményezte.
Épületek segíthetik a túlélést
A zöld építés létfontosságú a szén-dioxid kibocsátás csökkentésében és az erőforrás-hatékonyság növelésében. Európa épületeinek zöldebbé tétele háromszoros előnnyel jár, a Föld, annak lakói, és a gazdaság szempontjából egyaránt.
Pénzspórolás energiahatékonysággal
A városi ember olcsóbb és elérhető energiát, tiszta ivóvizet, modern közlekedést, jobb közbiztonságot és innovatív, komfortos energetikai megoldásokat szeretne felmérések szerint. Az önkormányzat pedig egy felelőst, aki ért mindezekhez, és számon kérhető üzemeltetői munkát végez. Jó hír az érintetteknek, hogy a modern kor kínálta technológiai lehetőségek megoldást kínálnak mindkét érdekelt félnek.
Legális a graffiti a metrópalánkokon
A 4-es metró épülő állomásaiban már zajlik a belső beépítés, a felszínek végleges rendezésére azonban - helyszínenként eltérően - még egy-két évet várni kell. Noha számos munkaterület a projekt előrehaladásával párhuzamosan szűkült, illetve fog is a közeljövőben, az építési palánkokra még egy ideig biztosan szükség lesz. A beruházás okozta kellemetlenségek csökkentse érdekében, a Budapesti Közlekedési Központ hétvégén palánkfestés-kampány indít. A tervek szerint október közepéig megszépül majd a Móricz Zsigmond körtér és a Kálvin tér palánksora, de a felületek felajánlásával szeretnének lehetőséget biztosítani a többi helyszínen is fiatal alkotók számára az önkifejezésre és a városkép javítására.
Magyar aranyérem az Uniótól
A legjobbak között végeztek a 2011. évi Európai Virágos Városok és Falvak versenyébe benevezett magyarországi települések. Balatonfüred város kategóriában aranyérmet kapott, míg Paloznak a falvak között szerzett ezüstérmet az Entente Florale Europe versenyen.
Egészségesebb épületek
A 2011-es Környezettudatos Építési Világhetet szeptember 19. és 23. között rendezik meg több mint 26 ország részvételével a világ minden táján. Hazánkban a Magyar Környezettudatos Építés Egyesülete (HuGBC) dolgozik a környezettudatos építészeti tervezés, kivitelezés és üzemeltetés megismertetésén és megvalósításán, tagjai révén létrehozva egy egyedülálló hazai zöld közösséget.
40 éves a Greenpeace
A Greenpeace megalapításának 40. évfordulója alkalmából Vancouverben tartanak csütörtökön ünnepséget. Az eseményen Kumi Naidoo, a környezetvédő szervezet nemzetközi igazgatója, az alapítók szellemiségét megidézve, arra szólította fel az embereket szerte a világban, hogy követeljék a közelgő durbani ENSZ klímavédelmi konferencián az új klímavédelmi egyezmény megszületését.
Ilyen még nem volt Magyarországon
Átadtak Magyarország legnagyobb és legkorszerűbb biogázüzemét Szarvason, amely közel 500 millió forintos EU támogatással mintegy 4,5 milliárd forintból - 3 évig tartó előkészítő munkát követően -, alig több mint egy év alatt épült fel.
Régen is gyorsan váltzott az éghajlat
Nem ez az első alkalom, hogy Földünkön az éghajlat gyorsan megváltozik - derített fényt rá egy friss kutatás, amely a korábbi százezer helyett az elmúlt nyolcszázezer év éghajlatát vizsgálta.
Nemzetközi Ózonnap Magyarországon
A Föld ózonrétegének elvékonyodása miatt kialakult kockázatok csökkentéséhez keres partnereket a Napsugárzás Védelmi Tudományos Egyesület. A veszélyek tudatosítása és a változáshoz való alkalmazkodás elengedhetetlen a betegségek elkerüléséhez.
Egyre kevesebben veszik komolyan a klímaváltozást
Egyre kevesebb közfigyelem irányul a globális felmelegedés kérdésére, így kevesebben aggódnak az éghajlat megváltozása miatt világszerte, mint korábban - derül ki a Nielsen 2011-es Sustainable Efforts & Environmental Concerns jelentéséből. A kétévente elkészített kutatás során 51 országban 25 ezer internetező felnőtt véleményét kérték ki, amely szerint sokan tartanak a felmelegedéstől, de kevesebben, mint a lég-, víz- és egyéb szennyezéstől.
Elkészült a motor, mely egyetlen molekulából áll
Mindössze egy molekulából áll a világ legkisebb villamosmotorja, amelyet az Egyesült Államokbeli Tuts Egyetem vegyészei hoztak létre. A parányi motorról, amelynek mérete 1 nanométer (a méter milliárdod része) a Nature Nanotechnology online kiadásában jelent meg tanulmány. A korábbi legkisebb molekuláris motorok mérete meghaladta a 200 nanométert.