Klímablog


Forró évek: a helyzet egyre fokozódik

Forró évek: a helyzet egyre fokozódik 

A World Meteorological Organization előzetes összesítése szerint nagyon valószínű, hogy 2010 a három legmelegebb év egyikeként íródik be a meteorológiai mérések történetébe, a 2000-es évek pedig a legmelegebb évtizedként.
Kedvenc márkáink, zöld energiával

Kedvenc márkáink, zöld energiával 

Mely intézmények törekedtek leginkább arra, hogy minél kevesebb fosszilis energiaforrást vegyenek igénybe? Az amerikai Green Power Partnership megadja a választ: az éves megújuló energia-fogyasztás szempontjából vizsgál magáncégeket, valamint állami és oktatási intézményeket az Egyesült Államokban.
2010: 295 ezer halott és 130 milliárdos kár

2010: 295 ezer halott és 130 milliárdos kár 

A 2010. évi, összesen 950 természeti katasztrófa mérlege 295 ezer halott, 130 milliárd dollár kár, amiből 37 milliárd dollár volt biztosítva - derül ki a német újrabiztosító Munich Re hétfőn nyilvánosságra hozott elemzéséből.
Amire nem számítottak: a Föld gyorsabban forgott idén

Amire nem számítottak: a Föld gyorsabban forgott idén 

A kutatók meglepetten tapasztalták, hogy 2010-ben a Föld egy parányival gyorsabban forgott a megjósoltnál. Bár, mint minden évben, a bolygó forgó mozgása most is lassabbnak bizonyult az előző évinél, de nem annyival, mint a legutóbbi években. A hosszú távú trend egyértelmű: a Föld egyre lassabban forog, ezer nap alatt átlagosan egy másodpercet veszít forgási sebességéből. Ezt atomórákkal pontosan meg lehet mérni. Azért, hogy a csillagászati nap és az órák által mért nap ne térjen el egyre inkább egymástól, minden második vagy harmadik évben beiktatnak Újévre virradóan egy úgynevezett szökőmásodpercet. 2010 utolsó perce azonban mégis 60, és nem 61 másodpercből fog állni - írja a Die Welt.
Túl sok az autó: minden lakosnak csak egy kocsija lehet

Túl sok az autó: minden lakosnak csak egy kocsija lehet 

Pekingben korlátozzák a kiadható gépkocsi-rendszámokat péntektől, a jövőben minden pekinginek egy autó lehet a nevén, és emelkednek a parkolási díjak - csak néhány az új, drákói intézkedések közül, amelyekkel a kínai főváros ellehetetlenült közúti közlekedési helyzetén kíván a városvezetés javítani.
Vízháborúk évszázada?

Vízháborúk évszázada? 

Az éghajlatváltozás egyik legdrámaibb hatása az időjárási szélsőségek, az aszályok és árvizek miatt fellépő ivóvízhiány. A világ számos területén súlyos gondot jelent az édesvízkészletek csökkenése, társadalmi feszültségeket kelt, és népvándorláshoz vezet, ami szűkebb régiónkra is kihathat. A vízkérdés nem ismer határokat.
Lassan csak maszkban lehet az utcára menni..

Lassan csak maszkban lehet az utcára menni.. 

Az egészségügyi határérték feletti a szálló por koncentrációja (PM10) Magyarország több nagyvárosában, Miskolcon és Budapesten szmogriadót rendeltek el, a borsodi megyeszékhelyen riasztási, a fővárosban tájékoztatási fokozat van érvényben.
Radikális áttörés történhet a hőellátásban

Radikális áttörés történhet a hőellátásban  

Év vége előtt elfogadhatja a kormány az Európai Bizottságnak benyújtandó Megújuló Energia Hasznosítási Nemzeti Cselekvési Tervet - közölte Bencsik János klíma- és energiaügyekért felelős államtitkár a tervezettel kapcsolatos szakmai konzultáción.
Karbonmérleg: ki, hol, mennyit szennyez?

Karbonmérleg: ki, hol, mennyit szennyez? 

A december 9-én lezárult Cancúni Klímacsúcs margóján tekintsünk meg néhány érdekes adatot világunk emissziójáról. Ki, hol, mennyit szennyez, és azzal mit okoz a bioszférának?
Részleges sikerrel zárult a Cancúni Klímacsúcs

Részleges sikerrel zárult a Cancúni Klímacsúcs 

Az elmúlt két hetet inkább a kiszivárogtatás uralta, mintsem a kibocsátás: a WikiLeaks diplomáciai botrányai háttérbe szorították a cancúni klímacsúcs fejleményeit. De az ENSZ csúcstalálkozóján résztvevő országoknak sikerült dűlőre jutniuk több fontos kérdésben, s még a két legnagyobb kibocsátó, Kína és az USA álláspontja is közeledett egymáshoz. Bolívia tiltakozását pedig egyhangúlag kikerülte az összes tárgyaló fél. Általános megítélés szerint fontos "építőkövét" sikerült létrehozni egy jövőbeli globális egyezménynek.

Növekvő ”klímahalálesetek”: 21 000 halott 

Az idei esztendő első kilenc hónapjában már dupla annyian haltak meg természeti katasztrófákban, mint tavaly egész évben, jelentette ki az Oxfam jótékonysági szervezet. A Cancúni Klímacsúcs nyitására időzített statisztikát jelzésértékűnek szánta a humanitárius szervezet: a klímaváltozást komolyan kell venni. Emberéletekről van szó.

2010, a katasztrófák éve... 

Az idei év különösen szélsőséges időjárási jelenségei miatt az árvizek és a viharok eddig nem tapasztalt pusztítást okoztak az országban. A Generali-Providencia Biztosító az idei évben eddig közel 102 ezer elemi kárbejelentést regisztrált az időjárás miatt károsodott lakóépületekre és ingóságokra, ezek becsült kárértéke meghaladja a 12,5 milliárd forintot. Tavaly egész évben 4 milliárd forint alatt maradt a 47 ezer elemi kár értéke. A mezőgazdasági károk további 2 milliárd forintot tettek ki, a gépjárművekben pedig több mint 320 millió forintnyi kár keletkezett az időjárás miatt.

Emisszió: csökkentik vagy csak a növekedését lassítják? 

A december 10-ig tartó klíma-csúcstalálkozótól nem vár ugyan senki jogilag kötelező érvényű globális megállapodást a kibocsátás-mérséklésre, az emisszió témája mégis kulcsfontosságú a tárgyalásokban, valamint a nézeteltérések megértésében. Kína hétfőn először állt elő azzal, hogy hajlandó (lenne) egy lehetséges ENSZ-megállapodás égisze alatt önkéntes alapon emisszió-csökkentést vállalni - a Kiotói eredmények elhagyását azonban nem engedi Peking, a Kiotói Jegyzőkönyvet valamilyen módon meg kell hosszabbítani a 2012 utáni időszakra is.

Megújuló energia: mi legyen a fő cél? 

A Magyar Energia Hivatal számára készült tanulmányok szerint minimum 1 200 milliárd forintra van szükség ahhoz, hogy 2020-ra Magyarország megújuló primer energiafelhasználása elérje a 14,6 százalékot. Ezt nagyrészt a vállalatok segítségével finanszírozná a kormányzat, ehhez azonban kiszámítható szabályozási keretekre van szükség. - írja a Boston Consulting Group (BCG) összefoglalójában.

Megújuló energia: cselekvési terv készült 

Bencsik János klíma- és energiaügyért felelős államtitkár és Olajos Péter zöldgazdaság fejlesztésért és klímapolitikáért felelős helyettes államtitkár az Országos Környezetvédelmi Tanács plenáris ülésén mutatta be Magyarország Nemzeti Megújuló Energia Hasznosítási Cselekvési Tervének társadalmai egyeztetésre bocsátandó tervezetét.

Kulisszatitkok a cancúni klímacsúcsról 

Mexikó karib-tengeri nyaralóhelyén maximális biztonsági intézkedések közepette vette kezdetét a Klímacsúcs. A konferencia egy szigorúan védett hotelkomplexumban zajlik. A tengeren hadihajók vigyázzák a klímabékét.

Pénzkérdések Cancúnban: adakozás a Klíma Alapba 

A Koppenhágában beígért gyorssegély alap az éghajlatváltozás okozta károk orvoslását támogatná a szegény országokban. Ezek az államok a leginkább védtelenek a szélsőséges természeti folyamatokkal szemben. A legtöbb pénzt az EU ajánlotta fel.

Ha a Földön ilyen váratlan dolog létezhet… 

Arzénból táplálkozó baktériumot azonosítottak a kaliforniai Mono sós tó üledékes rétegében amerikai kutatók, akik szerint a baktérium a foszfor helyett építi be többek között fehérjesejtjeibe, valamint örökítőanyagába a mérgező nehézfémet.

Koppenhágától Cancúnig: mik voltak az eddigi vállalások? 

Vegyük sorra, hogy Koppenhága után milyen mértékű kibocsátás-mérséklésre határozták el magukat a fejlődő országok, amelyek először lépnek a légszennyezést csökkentő államok körébe. A 2012 után lejáró Kiotói Jegyzőkönyv ugyanis nem vonatkozott rájuk. E vállalások jelentik a kiinduló alapot, amelyről tovább lépnek a tárgyaló országok Cancúnban.

Gelbaum, a Szilícium-völgy „napkirálya” 

Amerika egyik legbőkezűbb zöld pénzembere 500 millió dollárt fektetett be napenergia-technológiákba, nonprofit céllal pedig több százmilliót adományozott környezetvédelmi programoknak.

Vörösziszap-szennyezés: íme, a legújabb mérési eredmények! 

A Greenpeace újabb 20 mérési eredményt tett közzé. A pormintákat több mint egy hétig gyűjtötték az ipari katasztrófa sújtotta Kolontár térségében. A Greenpeace a minták alapján meg tudja erősíteni, hogy az egészségügyi veszélyek minimalizálódtak az első hetekhez képest. De még mindig sok a teendő.  

Keveset várhatunk a Cancúni Klímacsúcstól 

Barack Obama klímatárgyalója csütörtökön azzal az óvatos megjegyzéssel jellemezte az USA álláspontját, hogy a klímacsúcson résztvevő államoknak nem szabad leragadniuk az emisszió-csökkentés határidejének kitűzésénél, hanem kis lépésekre kell koncentrálniuk, amik az átfogó megállapodáshoz vezetnek. Az EU sem áll készen rá, hogy Amerikát és Kínát megelőzve vezesse a tárgyalásokat, jelentették ki brüsszeli illetékesek.

Csökkenti ökológiai lábnyomát a Berlinale 

A politikai tematikájáról és társadalomtudatosságáról ismert Berlini Filmfesztivál ezentúl nagyobb hangsúlyt helyez a klímavédelemre: energiafogyasztásán keresztül csökkenti öko lábnyomát. A hagyományosan február elején megrendezésre kerülő filmes seregszemle a tél egyik leghidegebb időszakában sok épületével számított energiafaló rendezvénynek.

Elrettentő: nagyon pesszimista a fiatalok jövőképe 

A 18 éves győztes, Farkas Máté Lajos szerint is annyira komor jövő elé nézünk, mint ahogy az esszépályázatra beérkező több mint 200 pályaműben a fiatalok többsége látta: Kihaló városok, születésszabályozás, műanyag ételek, nap nélküli égbolt és számos katasztrófa várhat reánk már 2020-ban. A borús jövőképen a diákok tisztában vannak azzal is, mindenkinek tennie kell valamit annak érdekében, hogy a riasztó következményeket elkerülhessük.

Kellemetlen: "homisnak" hívják a zöld autókat 

Nagy felzúdulást keltett az amerikai melegek körében, hogy a hamarosan bemutatásra kerülő A dilemma című filmvígjáték előzetesében elhangzik egy velük kapcsolatos poén. A Vince Vaughn által játszott karakter azt mondja egy elektromos autó láttán: "Ez olyan homis".

Nagy siker az öko-expo! 

A kereskedővárosi múltját meg nem hazudtoló Hongkong a zöld fronton is a legfrisebb öko-termékek, környezetbarát megoldások, piaci trendek és innovációk találkozóhelye. A hatalmas kínai piac kapujaként szolgáló metropolisz minden ősszel Öko-expónak ad otthont, mely környezetudatosság-növelő esemény is egyben.

Üzemanyag a levegőből 

Nemcsak földgázból lehet előállítani a metanolt, ahogy eddig tették, hanem a levegő üvegházhatású szén-dioxidjából is. Oláh György találmányával új eszközt kaptunk a klímavédelemre és a növekvő energiaigény megoldására?

Milyen megoldások közül választhat a cancúni Klímacsúcs? 

A klímaváltozás olyan új területe a nemzetközi diplomáciának, tudománypolitikának és államigazgatásnak, mely a politikusok, az üzleti döntéshozók és a közvélemény nagy része számára ismeretlen fogalmakat és mechanizmusokat tartalmaz. A jövő hétfőn, november 29-én Cancúban kezdődő Nemzetközi Klímacsúcs előtt tekintsük át, milyen eszközök és megoldási lehetőségek állnak a klímatárgyalók és az államfők rendelkezésére, hogy orvosolják korunk egyik legnagyobb problémáját.

Összevonták a klímapolitikai és energetikai szakterületeket 

Az eddig két különböző tárcánál működő klímapolitikai és energetikai szakterület a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium felügyelete alatt egyesül. Az új államtitkárság feladatai közé tartozik jelenleg Magyarország hosszú távú, 2030-ig szóló energiastratégiájának megalkotása.

Ilyen lesz a zöld Magyarország! 

Az Új Széchenyi terv kitörési pontjai szinte egyöntetűen érintik a zöldgazdaságot, az energetikát, Olajos Péter helyettes államtitkár az Első Magyar Fenntarthatósági Csúcson elhangzott szavai szerint számolni lehet a zöld bank intézményének létrehozásával, az adórendszer zöldítésével és a zöld közbeszerzéssel is.

Búzatermés-rekord jön, de 60 százalékkal drágulhat a kenyér 

A modern agrárium történetének harmadik legerősebb globális búzatermését könyvelhettük el idén. De a klímaváltozás által létrejövő szélsőséges időjárási viszonyok miatt az elkövetkező években kiszámíthatatlanabb lesz a búzatermés. A szárazság és az árvizek idén is jócskán beleszóltak a termésmennyiség alakulásába Oroszországtól Pakisztánon át Magyarországig.

Élet(vitel)tan – avagy tervszerűen nyissunk ablakot 

Irodát, a referenciáknak bemutató helyiséget nyitottak Óbuda nemrégiben felújított, energiatakarékos eszközökkel, megoldásokkal ellátott hatalmas panelépülete földszintjén, hogy tanácsokkal láthassák el a hasonló beruházásokat fontolgatókat.

Stratégiai játékkal dönthetünk a Föld sorsáról... 

Egy brit fejlesztésű komputerjáték lehetővé teszi a játékosok számára, hogy egyedül mentsék meg a Földet az éghajlatváltozás káros következményeitől. Szimulációval sajátíthatjuk el az ökológiailag felelős magatartást. Az ehhez hasonló játékok terjedése arra utal, hogy a populáris kultúrába is benyomultak a világ jelenének akkut problémái és jövőjének nagy kérdései, melyek többé nem absztrakt, hétköznapi élettől idegen témák.

Fél év alatt átállhat száraztárolásra a Mal Zrt. 

Szakértői becslések szerint legalább hat-nyolc hónap szükséges ahhoz, hogy a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (Mal) Zrt. átálljon a jelenleg használt nedves technológiáról az úgynevezett száraztárolásra, de a jelenlegi rendszerben a vörösiszap tárolása még biztonságosan megoldható - közölte Petróczi Tímea, a katasztrófavédelmi kormánybiztos szóvivője.

Energiát nyerhetünk a vulkánokból! 

Miközben Indonéziában tombol a Merapi vulkán, másutt éppen e természeti jelenséget szeretnék befogni az emberiség javára. Közép-Amerikában új vállalkozások készülnek geotermikus energiát kinyerni a vulkánokból. A módszer jól jön a túlnyomórészt mezőgazdaságra hagyatkozó latin-amerikai nemzetgazdaságoknak, ahol a klímaváltozás miatti szélsőséges időjárás, a globális felmelegedés következtében erősödő trópusi viharok éreztetik hatásukat. A geotermális eljárás kritikusai azonban emberi kéz okozta földrengésektől tartanak.

Földrengést okoz a geotermikus energiák hasznosítása? 

A geotermikus energia versenyképes lehet a szén-alapú energia-előállítással szemben, vélik szakértők. Az Egyesült Államokban több mint száz geotermális projekt részesült állami támogatásban, ám egy svájci földrengés óvatosságra inti a hatóságokat és az iparág szereplőit.

Óriáskatasztrófák jönnek: nem takarítani, védekezni kell! 

Egy ENSZ-tanulmány szerint a következő évtizedekben a jelenlegi többszörösére nőhetnek a természeti katasztrófák nyomán keletkezett globális károk, ha az emberiség nem kezd el hatékonyabban védekezni.

Így is lehet: egymillió munkahely a zöld iparból! 

Spanyolország a következő tíz évben hozzávetőleg egymillió új munkahelyet teremt a megújuló energia ágazatban, és más ökológiai projektekben. Spanyolországban 19,3 százalékon áll a munkanélküliség, és ezen a területen gyors javulás nem is várható.

Merkel nukleáris szemete: elpaterolták a tüntetőket 

Megérkezett Franciaországból a német állam által termelt nukleáris hulladék, hogy a német tároló helyre helyezzék. A veszélyes, radioaktív anyagok és a nukleáris technológia ellen november 5-e óta tiltakozó tüntetőket végül elmozdította a rendőrség, jelentette a CNN hírtelevízió.

A finn energiaipar mer befektetni? 

Árammá, hővé és más hasznos anyaggá alakul át a sok millió tonna kommunális hulladék, ha a Cleantech Finlandtól elfogadjuk a felkínált know-how-t, s ha általában is készek vagyunk Finnország világelső energetikai technológiáira áldozni - közölték egy konferencián.

Elbizonytalanodtak az amerikaiak 

Friss közvélemény-kutatás eredményei szerint az amerikaiak közel harmada állítja, hogy nincs egyértelmű bizonyíték az éghajlatváltozás bekövetkezésére. A jelenségre bizonyítékot látóknak is csak harmada véli úgy, hogy a felmelegedés az emberi tevékenység eredménye.

"Legalább 6-7 százalékos gázár-emelés lenne indokolt" 

A lakossági földgáz árában január elsején legalább 6-7 százalékos áremelés lenne indokolt a földgáz világpiaci ára és a devizaárfolyam változás, valamint a rendszerhasználati díjak indokolt emelése mellett - vélekedik Barta Judit, a GKI Energiakutató és Tanácsadó Kft. ügyvezető igazgatója.

Iszapömlés: 362 ingatlant vizsgáltak meg 

Befejezte az iszapömlésben megsérült összesen 362 ingatlannak az értékbecslését a Magyar Igazságügyi Szakértői Kamara által felkért szakértői csoport Devecserben, Kolontáron és Somlóvásárhelyen - mondta Muharay Árpád tábornok helyreállítási és újjáépítési felügyelő.

Rossz a magyar példa: az arzénért aggódnak a szlovákok 

Az ajkai iszapkatasztrófa után a Szlovák Mezőgazdasági Minisztérium 28 veszélyes anyagokat tartalmazó hulladéktározót ellenőriztetett. Leginkább egy arzénnal teli miatt aggódik a környéken a lakosság.

Vészesen szűkül a világ halállománya 

A Föld kétharmadát víz fedi. És benne a halfajták éppúgy pusztulnak a túlzott halászatnak "köszönhetően", mint a táplálkozási lánc alapját képező fitoplankonok a tengerek felmelegedése miatt. Az 1950-es szinthez képest 40 százalékkal kevesebb plankton található a sós vizekben.

Van, aki 10 százalékkal is többet fizetne az áramért 

Öt-tíz százalékos felárat tartanak elfogadhatónak a zöldenergiáért a fogyasztók, és az energiainfo.hu energetikai hírportál által szakmai körökben végzett felmérés szerint a válaszadók 77 százaléka nem zárkózik el a többletköltségektől.

Bűzlenek a savasodó tengerek 

A természetes táplálékláncot nemcsak az borítja fel, hogy az üvegházgázokkal erősen szennyezett légkör nagyobb terhelést ró az óceánokra, amivel elsavasítja őket és így nem tudnak kellő alapanyagot biztosítani a meszes páncélú élőlények vázképzéséhez. Az oxigénhiány miatt immár ország-nagyságú területeken keletkeznek "halálzónák", ahol nem képesek megélni a tengeri állatfajták. Összterületük Németországéval  vetekszik. A fenti okok miatt bűzlő óceán ennek tetejébe még meg is zavarja a fiatal vízi élőlények érzékelését, eligazodó képességét, amivel kiszolgáltatottá válnak a nagy ragadozóhalak támadásának, derült ki egy új tanulmányból. Újabb veszély leselkedik a tengeri tápláléklánc egyensúlyára?

Idegméreg: hiba a vízi ökoszisztémák emberi szabályozásában 

Nem is oly rég a "karbon-mérnökösködés", vagyis az üvegházgázok elnyelésének természetes folyamatait felgyorsító emberi beavatkozások egyik reménye volt az óceánok CO2-felszívó képességének katalizálása és növelése vas hozzáadásával. Mára kiderült, hogy a biológiai folyamatok sokkal sokrétűbb, mint gondolnánk, és az emberi input váratlan következményekkel jár.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Mire figyeljünk a családi vállalkozás átadásánál?

Mire figyeljünk a családi vállalkozás átadásánál?  

Az utódlástervezés olyan hosszú távú, stratégiai befektetés, amely mind a nagy-, mind a középvállalkozásokat megvédi az elkerülhetetlen jövőbeli fennakadásoktól.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Költségkímélés

Megugrott a lakásbiztosítást kötők száma az árvíz miatt

Megugrott a lakásbiztosítást kötők száma az árvíz miatt 

A rendkívüli időjárási események idején megugrik a biztosításkötések száma.

Pénzszerzés

Mire figyeljünk, ha árterületi ingatlant hitellel megvásárolnánk?

Mire figyeljünk, ha árterületi ingatlant hitellel megvásárolnánk?  

A bankok általában óvatosan kezelik az ártéren elhelyezkedő ingatlanokat.

Cégblog

Egynapos sztrájk jön, szinte az összes járatát törli a légitársaság

Egynapos sztrájk jön, szinte az összes járatát törli a légitársaság  

A Brussels Airlinesnál a személyzet zöme, köztük a biztonsági egységek egynapos munkabeszüntetést tartanak.

Gazdaság

Megugrott a lakásbiztosítást kötők száma az árvíz miatt

Megugrott a lakásbiztosítást kötők száma az árvíz miatt 

A rendkívüli időjárási események idején megugrik a biztosításkötések száma.

Infokom

 Új szelek fújnak a nagyvállalatoknál

Új szelek fújnak a nagyvállalatoknál  

Habár az utóbbi években csökken a keresleti nyomás az IT munkaerőpiacon, a jó technológiai szakemberekre továbbra is egyre nagyobb szükség van.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo