Nagy hiba, hogy nyáron gázzal csinálunk meleg vizet. Háromszor annyiba kerül, mint napenergiával - kritizálja a jelenlegi gyakorlatot dr. Kohlbeh Norbert, a gödöllői Szent István Egyetem Mezőgazdasági és Környezettudományi Karának egyetemi docense. Hazánkban jelenleg a becsült napkollektor-felület 150 ezer négyzetméter, a napelemek beépített kapacitása 0,8-1 megawatt. Ezek alacsony értékek, pedig kedvezőbb természeti adottságokkal rendelkezünk, mint például a minket nagyságrendekkel megelőző Csehország - mondja Varga Katalin, az Energiaklub megújuló energiával foglalkozó projektvezetője. Ausztria is jóval előrébb jár 3 millió négyzetmétert kitevő napkollektoraival, pedig a napsütéses óráik száma megegyezik a nálunk kevéssé napsütésesnek számító észak-magyarországi régióéval.
2009-ben az energiafelhasználásnak mindössze 7,3 százalékát adták megújuló energiaforrások - összesen 75 petajoule értékben -, a villamosenergia-termelésnek 7,5 százalékát. Uniós vállalásunk értelmében 2020-ra 14,6 százalékkal kell növekednie a megújulók részesedésének. 2010-re a villamosenergia-előállításban 5,4-5,7 százalék körüli arányt sikerült elérnünk.
Azt, hogy a szél-, a nap-, a vízenergia, a biomassza vagy a földhő tud növekedést felmutatni, a gazdasági és jogszabályi környezet határozza meg. Az állam 2006 óta nem adott ki engedélyt új szélerőművek építésére, szélenergia-kapacitásunk jelenleg 329 megawatt. Kiszámítható támogatáspolitikára van szükség - véli Varga Katalin. A zöld hőenergia eddig nem részesült támogatásban, a Megújuló Energia Cselekvési Terv azonban már elsősorban a hőenergiát favorizálja, tehát a geotermikus és biomassza-fűtőművek felfutása várható. A projektvezető szerint az állami szerepvállalás elengedhetetlen, mivel magas kezdeti beruházást igénylő technológiákról van szó: egy kilowattnyi kapacitás létrehozása egymillió forintos beruházást igényel.
Nálunk is érvényben van a megújuló energiaforrásból megtermelt villamos energia mindenkori piaci árnál magasabb áron való átvétele mint támogatási forma. Ennek finomhangolása szükséges, az egyes technológiákra jellemző beruházási és üzemeltetési költségekhez kellene szabni.
Cikkünk holnap folytatódik!
Gergely László-Kriston László