A gáz- és a villamos energia törvény megváltoztatásának értelmében a hővel kapcsoltan áramot termelő, 50 megawatt feletti teljesítményű erőműveket kizárják a további támogatásból. Az egyik ilyen erőmű a budapesti távfűtéses háztartások nagy részét ellátó Budapesti Erőmű.
Az előterjesztésben szerepel a gáztörvény módosítása is, amiben az MVM csoport újabb gázipari jogosítványokat kap. A gáztőzsdét 2013. január elsejétől kell elindítani. Az alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság fideszes elnöke, Balsai István által jegyzett módosító javaslat ugyan nem nevezi meg az MVM-et a gáztőzsde tulajdonosaként, de a létrehozását a villamos energia rendszerirányító, vagy annak egy többségi tulajdonában lévő cég számára írja elő. Az MVM tehát gázipari jogosítványokat kap.
A javaslat megszünteti a Mol csoporthoz tartozó FGSZ által működtetett napi aukciót, ha a gáztőzsde-engedélyes ellátja ezt a feladatot is. Az FGSZ az MTI megkeresésére nem kívánta kommentálni a jogszabály tervezett változtatást.
Ha a gáztőzsde nyereségessé válik, lehetőség lesz a részvények egy részének eladására. A törvénymódosítás hatályának időpontjában földgázszállításra jogosult társaságok egyenként 10 százaléknyi részvényt szerezhetnek. Jelenleg a Mol csoporthoz tartozó FGSZ Földgázszállító Zrt.-nek és az MVM csoporthoz tartozó OVIT Zrt.-nek van gázszállítói engedélye.
A villamosenergia árába új elemként a kapcsolt termelésszerkezet-átalakítási díjat kell beépíteni, ami kilowattóránként 1,20 forint. Az 1,20 forint/kilowattóra támogatási mérték lényegében nem jelent csökkentést, és azt változatlanul a végfelhasználó fizeti meg, írta az MTI.
"Szakértői számításokra" hivatkozva Zarándy Tamás, az Ipanerg (ipari energiafogyasztók érdekképviseleti szervezete) munkatársa úgy látja: ez a fix összeg mintegy 48 milliárd forint támogatást jelent ezeknek az erőműveknek, amit növel a jogszabály változtatás nyomán a hőtermelőknek a gáz árában nyújtott további mintegy 15-30 milliárd forint támogatás. Az elmúlt évben, 2010-ben 56 milliárd forint támogatást kaptak a hővel áramot termelő erőművek a Magyar Energia Hivatal adatai szerint, de ezt a támogatást is a végfelhasználók fizették meg. A változás lényege az, hogy eddig nem fix összeg volt a támogatás mértéke, alapja a tőzsdei áramár volt.
A módosítás az eddigi helyett "kapcsolt mérlegkör" működtetését írja elő a rendszerirányító Mavir (vagy leányvállalata) számára. (A Mavir az MVM-hez tartozik). Ennek tagjai azok a hővel kapcsoltan áramot termelő 50 megawatt teljesítményt el nem érő erőművek lehetnek, amelyek a korábbi úgynevezett kötelező átvételi rendszerben (kát) 2011. június 1-jén támogatást kaptak és azok is, akik számára a támogatás 2011. július 1-jén megszűnik.
A törvénymódosító javaslat indoklása szerint a szervezett földgázpiac szabályait "pontosították" azzal, hogy a villamos energia törvény szabályait alkalmazták ebben is. A villamos energia törvény módosítását pedig a gyakorlati tapasztalatokkal indokolja az előterjesztő, "mivel 2011. július 1-jei hatállyal sor kerül a fosszilis tüzelőanyaggal villamos energiát hővel kapcsoltan termelők kivezetésére a kötelező átvétel rendszeréből, szükséges a VET (villamos energia törvény) módosítása akként, hogy a kapcsoltan termelők számára a piaci értékesítésre való felkészülést szolgáló rendelkezések kerüljenek bevezetésre".