Drágítják az áramot és a fővárosi távfűtést

Balsai István Parlamentnek benyújtott törvényjavaslata szerint a Magyar Villamos Művek (MVM) csoportnak kell létrehoznia a gáztőzsdét, az áram árába pedig be kell építenie kilowattóránként 1,20 forintot, a kapcsolt termelésszerkezet-átalakítási díjat. Megvonnák a támogatást a budapesti távfűtéses háztartásoktól.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A gáz- és a villamos energia törvény megváltoztatásának értelmében a hővel kapcsoltan áramot termelő, 50 megawatt feletti teljesítményű erőműveket kizárják a további támogatásból. Az egyik ilyen erőmű a budapesti távfűtéses háztartások nagy részét ellátó Budapesti Erőmű.

Az előterjesztésben szerepel a gáztörvény módosítása is, amiben az MVM csoport újabb gázipari jogosítványokat kap. A gáztőzsdét 2013. január elsejétől kell elindítani. Az alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság fideszes elnöke, Balsai István által jegyzett módosító javaslat ugyan nem nevezi meg az MVM-et a gáztőzsde tulajdonosaként, de a létrehozását a villamos energia rendszerirányító, vagy annak egy többségi tulajdonában lévő cég számára írja elő. Az MVM tehát gázipari jogosítványokat kap.

A javaslat megszünteti a Mol csoporthoz tartozó FGSZ által működtetett napi aukciót, ha a gáztőzsde-engedélyes ellátja ezt a feladatot is. Az FGSZ az MTI megkeresésére nem kívánta kommentálni a jogszabály tervezett változtatást.

Ha a gáztőzsde nyereségessé válik, lehetőség lesz a részvények egy részének eladására. A törvénymódosítás hatályának időpontjában földgázszállításra jogosult társaságok egyenként 10 százaléknyi részvényt szerezhetnek. Jelenleg a Mol csoporthoz tartozó FGSZ Földgázszállító Zrt.-nek és az MVM csoporthoz tartozó OVIT Zrt.-nek van gázszállítói engedélye. 

A villamosenergia árába új elemként a kapcsolt termelésszerkezet-átalakítási díjat kell beépíteni, ami kilowattóránként 1,20 forint. Az 1,20 forint/kilowattóra támogatási mérték lényegében nem jelent csökkentést, és azt változatlanul a végfelhasználó fizeti meg, írta az MTI.

"Szakértői számításokra" hivatkozva Zarándy Tamás, az Ipanerg (ipari energiafogyasztók érdekképviseleti szervezete) munkatársa úgy látja: ez a fix összeg mintegy 48 milliárd forint támogatást jelent ezeknek az erőműveknek, amit  növel a jogszabály változtatás nyomán a hőtermelőknek a gáz árában nyújtott további mintegy 15-30 milliárd forint támogatás. Az elmúlt évben, 2010-ben 56 milliárd forint támogatást kaptak a hővel áramot termelő erőművek a Magyar Energia Hivatal adatai szerint, de ezt a támogatást is a végfelhasználók fizették meg. A változás lényege az, hogy eddig nem fix összeg volt a támogatás mértéke, alapja a tőzsdei áramár volt. 

A módosítás az eddigi helyett "kapcsolt mérlegkör" működtetését írja elő a rendszerirányító Mavir (vagy leányvállalata) számára. (A Mavir az MVM-hez tartozik). Ennek tagjai azok a hővel kapcsoltan áramot termelő 50 megawatt teljesítményt el nem érő erőművek lehetnek, amelyek a korábbi úgynevezett kötelező átvételi rendszerben (kát) 2011. június 1-jén támogatást kaptak és azok is, akik számára a támogatás 2011. július 1-jén megszűnik.

A törvénymódosító javaslat indoklása szerint a szervezett földgázpiac szabályait "pontosították" azzal, hogy a villamos energia törvény szabályait alkalmazták ebben is. A villamos energia törvény módosítását pedig a gyakorlati tapasztalatokkal indokolja az előterjesztő, "mivel 2011. július 1-jei hatállyal sor kerül a fosszilis tüzelőanyaggal villamos energiát hővel kapcsoltan termelők kivezetésére a kötelező átvétel rendszeréből, szükséges a VET (villamos energia törvény) módosítása akként, hogy a kapcsoltan termelők számára a piaci értékesítésre való felkészülést szolgáló rendelkezések kerüljenek bevezetésre".

Felhasználói érdekképviselet: romlik a helyzet
”A módosítása a hővel kapcsoltan áramot termelők támogatásában rosszabb helyzetet teremt: emelkedik a támogatás összege, amit a végfelhasználó fizet meg és kevésbé átlátható lesz a rendszer” - mondta Zarándy Tamás, az Ipenerg szakértője.
Zarándy szerint a korábbi kötelező átvételi rendszer (kát) ehhez képest tisztább, átláthatóbb volt. Igaz, a mostani törvénymódosításhoz kapcsolódó alsóbbrendű jogszabályok még nem ismertek, de kérdéses, hogy ki kinek és hogyan fizet a rendszeren belül.

Véleményvezér

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo