A kötelező áramátvételi rendszer átalakításával 2012 januártól felső határa lesz a támogatott napelemes áramtermelő kapacitásoknak és a beruházás megtérülésére a befektetők 15 éves támogatással számolhatnak - közölte korábban Bencsik János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium klíma- és energiaügyi államtitkára.
Az Új Széchenyi Terv (ÚSZT) Környezet és Energia Operatív Programban (KEOP) az elmúlt időszakban 3,7 milliárd forint támogatást ítéltek oda 36 pályázónak, akik 7 megawatt-peak napelem-kapacitást építenek ki (MWp: az ideális időjárási körülmények közötti legnagyobb teljesítmény.
Ezzel mintegy nyolcszorosára nő a jelenlegi 0,9 megawatt-peak kapacitás. Ugyanennek a programnak a keretében a melegvíz előállítására alkalmas napkollektoros fejlesztésekhez kaptak több mint 600 millió forint értékű támogatást a pályázók.
A 0,5 megawatt-peak a támogatott napenergia kapacitások felső határa. Ez 500 kilowatt-peaket jelent, míg egy átlagos családi ház energia ellátására 2-3 kilowatt-peak kapacitású napelem elegendő a szakértők megállapítása szerint.
"A települések sok esetben nem is ismerik saját zöld vagyonelemeiket. Szükség lenne a helyi megújuló energia-potenciálok felmérése és egy megfelelő energiahatékonysági mutatórendszer bevezetésére is", emelte ki Olajos Péter, zöldgazdaság-fejlesztési helyettes államtitkár.
"A megújuló energia hasznosítására épülő iparág területén is szükség van a rendteremtésre, hogy az európai unió és az állam ne támogasson hosszú távon fenntarthatatlan beruházásokat", jelentette ki Bencsik János. Az energiastratégia kormány általi jóváhagyása után az év második felében pedig a részletes szabályok kidolgozása, így a megújuló energia átvétel feltételeinek rögzítése lesz a legfontosabb feladat.
A tárca dolgozik egy Magyarország teljes területét lefedő digitális erőforrás-kataszter létrehozásán, ez az adatbázis kistérségi szinten kimutathatóvá és összehasonlíthatóvá teszi a különböző haszonvételi lehetőségeket.
Az államtitkár szerint a megújuló energia iparágon belüli "rendteremtés" fontos eleme nemcsak a versenyképesség javítása, hanem a hazai termálkincs egymással konkuráló használói között világos rangsor és differenciált szabályok kialakítása.
A támogatásban részesülő pályázatok közül többet kiemelt, például a szolnoki MÁV Kórház energetikai rendszerének korszerűsítését, mely éves szinten csaknem 100 millió forinttal csökkenti majd a létesítmény energiaköltségét.