Klímablog
Róma: fogadjon örökbe egy parkot!
Olyan magán szponzorokat keres az anyagilag megszorult Róma, akik karban tartanák az örök város parkjait és zöld területeit. A zöld területeket a cégek és szervezetek egy évre fogadhatják örökbe - fejtette ki a kezdeményezés lényegét Gianni Alemanno, Róma polgármestere. Cserébe reklámplakátokon hirdetnék az adott területet adoptáló szponzort.
Felhígított amerikai klímatörvény: 7 szavazat kell még hozzá
Július 27-én Washingtonban hivatalosan nyilvánosságra hozták a több jogszabályból összeálló klímatörvény-csomagot, amelyeket benyújtanak a szakbizottságoknak, majd a szenátusnak. Hova vezettek az elmúlt hónapok egyeztetései? Kompromisszumosan visszafogott, felhígított törvényjavaslathoz. Ami azért fokmérő a nemzetközi klímaegyezményhez vezető úton, mert a washingtoni törvénycsomag szigorúságára vagy éppenséggel lazaságára alapoznák más ipari nagyhatalmak is a saját nemzeti szabályozásaikat.
Folytatja a szénbányászat támogatását az EU?
Magyarországon, Lengyelországban, Spanyolországban, Romániában, Németországban és Szlovákiában közel 3,2 milliárd eurónyi támogatást készült kiosztani idén a szénbányáknak az EU, jelentette a Reuters egy friss tervezetre hivatkozva. Az ezt övező kritikák miatt azonban elhalasztották a szubvenciók bejelentését.
Elfogyhat az etanol (adó)előnye
Az év végén lejár a megújuló energiaforrásokra vonatkozó adókedvezmény-program, amelynek két éves meghosszabbítására javaslatot nyújtott be Washington állam demokrata szenátora, Maria Cantwell. Az évtizedes gyakorlatot folytatva- a nap-, szél- és geotermális energiák valószínűleg továbbra is részesülnek majd adókedvezményben, de az etanol-gyártás már aligha. Miért?
A Mexikói-öbölbe ömlő olaj 75 százaléka eltűnt
A BP Mexikói-öbölben felrobbant olajfúrótornya helyén kiömlött olaj háromnegyede már eltűnt, nem szennyezi a környezetet - állapították meg az Egyesült Államok kormányzatának dolgozó szakemberek.
Félúton az EU a 20 százalékos megújuló-részarány felé
A 27 tagállamot tömörítő Európai Unióban 2008-ban 0,6 százalékkal nőtt a megújuló energiák részesedése az összenergia-használatból. Az EU mindössze félúton jár a 2020-ra vállalt 20 százalékos megújuló energia részarányra történő átállásban, ismertette kutatási eredményeit az Eurostat, az EU statisztikai hivatala.
Hogyan tárolhatjuk a szén-dioxodot?
Amióta az éghajlatváltozás elleni harc megkezdődött, egy permanens vita is kíséri a szakérők munkáját: használjunk-e különféle mérnöki megoldásokat, például használhatjuk-e szén-dioxid megkötés és tárolás (CCS) technológiát, vagy sem? Természetesen miután a kérdés is összetett, nem számíthatunk arra, hogy a válasz egyszerűbb lesz. - tájékoztat az Energia Klub hírlevele.
Újabb bizonyíték: ilyen meleg még sosem volt
Újabb tudományos jelentés készült a globális felmelegedésről. Az Egyesült Államok Nemzeti Óceán- és Légkörkutató Hivatala (National Oceanic and Atmospheric Administration, NOAA) által közzétett tanulmányt 48 ország több mint 300 kutatója állította össze.
Meghosszabbítják a kiotói egyezményt?
Két évvel meghosszabbítaná a kiotói egyezményben vállalt károsanyagkibocsátás-korlátozást az Egyesült Nemzetek Szervezete, megszakadnak ugyanis a kiotói törekvések, ha a két éven belül lejáró szerződés jövőjéről az aláíró felek között nem jön létre megállapodás, s azt nem ratifikálják - olvasható a Világgazdaság Online cikkében.
Zöld-e a zöldebb?
Ötletek, víziók, megoldások tömkelege versenyez egymással a fosszilis energiák kiváltására, és ezzel az üvegházgáz-kibocsátás mérséklésére, hogy megfékezzük a globális felmelegedést, amelyet egyre súlyosbít a légszennyezés.
Több pénzt ad megújuló energiákra a Világbank
Közeledik a novemberi Klímacsúcs, melyet Mexikóban rendeznek meg. Tavaly a klímaegyezményt Koppenhágában nemcsak az emisszió-csökkentések mértékére vonatkozó egyetértés hiánya akasztotta meg. A klímaváltozás kárát érző szegény országok környezetvédelmi programjainak finanszírozási problémái is meghiúsították az egyezséget: fejlett világ ugyanis vonakodik állni a cechet. Milyen kompromisszumos esélyekkel indul neki a nemzetközi közösség az újabb fordulónak?
Videó: sikeres küzdelem az életért
A BBC videóján egy, a globális felmelegedés hatására elvékonyodott jégen haladó jegesmedve küzdelmét követhetjük végig. Az Antarktiszon élő állatok számára egyre nagyobb kihívást jelent a vékonyodó jégréteg - még télen is.
Haladékot kapott Magyarország
Az idei év szeptember 30-ig kapott haladékot Magyarország arra, hogy benyújtsa az Európai Bizottságnak a nemzeti megújuló energia cselekvési programot - közölte a nemzetgazdasági minisztérium sajtóosztálya.
Elhalasztott takarítás: Bonnie bekavart
A Bonnie trópusi vihar közeledése miatt fel kellett függeszteni a Mexikói-öbölbeli olajszennyezés felszámolását és a tönkrement olajkút végleges eldugaszolását célzó munkát, a hajóknak és a munkásoknak el kellett hagyniuk a tengert.
Tévesek az ipari lobbi ellenérvei: olcsóbb a klímavédelem
Az EU ambiciózusabb klímavédelmi célkitűzései új munkahelyeket és a zöld gazdasági fellendülést eredményezhetnek. Mi igaz az ipari lobbi által emlegetett érvből, hogy az emisszió-csökkentés versenyhátrányt okoz? Az Európai Bizottság jelentése - több más hatástanulmánnyal egyetemben - cáfolni látszik e nézetet.
Tanultak a katasztrófából?
A Mexikói-öböl olajkatasztrófája nyomán a világ legnagyobb nemzetközi olajcégei (mínusz BP) most katasztrófaelhárító nonprofit együttműködést szerveznek.
Most még kánikula: nemsokára jég és eső?
Zivatarokra, felhőszakadásra és jégesőre is számítani lehet csütörtökön az országban, főként a Dunától keletre eső területeken - olvasható az Országos Meteorológiai Szolgálat honlapján.
Szélsőséges időjárás: 2010 első féléve a legmelegebb
A meteorológia történetének legmelegebb évét élhettük át idén. Miközben Európában a hőségtől piheg a polgár, Kínában folyamatos az esőzés és árvíz sújtja a lakosságot.
Önnek is dobtak be már pénzt az ablakon?
Szervezeténél megvalósult korábban olyan környezetvédelmi intézkedés, mely egyben gazdasági hasznot is hozott? Nevezzen a versenyre példaértékű esettanulmányával, melyben részletesen bemutatja intézkedéseit, és nyerje el a 2010-es díjak egyikét! - írja a Követ felhívásában.
Aggódik az EU: mi lesz veled Afrika?
A világbajnokság után az afrikai élet visszatért a normális kerékvágásba, ami a legkevésbé sem derűs - rendkívül nagy a szegénység, ráadásul Afrikát háborúk is sújtják. A pénzügyi válság ellenére az EP-képviselők úgy vélik, az EU-nak támogatnia kell Afrikát, különösen az egészségügy fejlesztését.
Fellélegezhet a világ: megszűnt a szivárgás
Sikeresnek tűnik a Mexikói-öbölben szivárgó mélytengeri kútra erősített új olajfogó berendezés tesztje; a BP olajtársaság közölés szerint pillanatnyilag már nem folyik olaj a tengerbe. A mérnökök most figyelemmel követik, hogy a korábbinál nagyobb és megerősített "sapka" hogyan állja a növekvő nyomást.
Kivéreztetik a Nabucco-t?
Az orosz kormány nem titkolja, hogy az RWE német energetikai vállalatnak tett javaslatával a Nabucco-projekt meggyengítése a célja - írta a Kommerszant című orosz üzleti-közéleti napilap.
Hazudik az ENSZ Klíma Tanácsa, vagy a sajtó ferdít?
A novemberi Climategate-botrány csak a jéghegy csúcsa volt. A tudósok munkájának hiányosságaira jogosan rámutató, leleplező írások és az őket támadva valótlanságokat állító, csúsztató cikkek egyaránt sorra jelennek meg a világsajtóban - mindnek a globális felmelegedést bizonygató klimatológusokat lejáratása a célja. Két ilyen nagy visszhangot kiváltó cikket nemrég utólag vontak vissza az azokat publikáló lapok és bocsánatot kértek az érintettektől. Kinek mikor van és nincs igaza? Tekinstük végig a Climategate-botrányhoz hasonló sajtóügyeket.
Felmentő határozatok: nem csaltak a klímatudósok
A brit vizsgálóbizottság arra a konklúzióra jutott, hogy a tudóscsoport valójában nem másított meg tudományos adatokat. Mint ismeretes, 2009 novemberében a világsajtóban kipattant a hír, hogy neves klimatológusok egy hacker által ellopott és megszellőztetett email-kommunikációja arra engedett utalni, a szakemberek igyekeztek eltúlozni az éghajlatváltozás tényét és azt, hogy a természeti folyamat okozója az ember. Zöld csoportok úgy látták, a koppenhágai Klímacsúcs előtt történt hacker-támadással a klímaegyezményt próbálták meghiúsítani az ellenérdekeltek.
Kánikula: csak a hétvégétől várható enyhülés
27 fok feletti középhőmérsékletet várható ma Közép-Magyarországon, a Közép-, és Nyugat-Dunántúlon és a Dél-Alföldön - jelezte honlapján az Országos Meteorológiai Szolgálat.
Kevesebb adót fizetne a katasztrófát okozó cég
Jelentős adóbevételektől foszthatják meg a brit és az amerikai kormányt a BP-nek az olajszivárgás megfékezésére költött milliárdos kiadásai, a vállalat az elkövetkező négy évben világszerte feltehetően 10 milliárd dollárral kevesebb adót fizethet - számolt be kedden a Financial Times (FT).
Jóval több áramot fogyasztunk a hőség miatt
A napi áramfelhasználás 6.000 megawatt körül tetőzött hétfőn a légkondicionálók használata miatt, de van elegendő tartalék a villamos energia rendszerben - közölte Tari Gábor, a Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító Zrt. vezérigazgatója. A magas importnak is köszönhetően 2.000 megawatt tartalék áll rendelkezésre.
A bürokrácia a szélenergia legnagyobb ellensége
A hálózati csatlakozás, az engedélyezés időtartama és annak költsége a fő akadálya a szélenergia hasznosításának Magyarországon - ismerteti az Európai Szélenergia Társaság (European Wind Energy Association - EWEA) és a Magyar Szélenergia Társaság (MSZET) konferenciáján elhangzottakat.
Szigorít az EU: zöldebb lesz az ipar
Az EP képviselők elfogadták az ipari szennyezőanyag-kibocsátási szabályok szigorításáról szóló jogszabályt. Az irányelv 2016-ig jelentősen csökkentené a nitrogénoxid-, kéndioxid- és porkibocsátást.
Újabb vihar készül lecsapni Magyarországra
Az ország több régiójára, Közép-Magyarországra, Közép- és Dél-Dunántúlra, valamint a Dél-Alföldre is kiadták a narancssárga riasztást - olvasható az Országos Meteorológiai Szolgálat internetes oldalán.
Gázellátás: újabb terv Oroszország kiváltására
Bulgária csökkenteni tervezi energiafüggőségét Oroszországtól. Ennek érdekében új gázvezetékeket építene Görögországgal, Romániával, Törökországgal és Szerbiával.
Jégeső pusztított Borsodban
Hatalmas a kár a Borsod megyei Bánrévén, ahol szombaton, kora délután óriási pusztítást végzett a jégesővel érkező vihar, a lakóházak csaknem kilencven százaléka megrongálódott.
Ami nekünk nem megy: szélenergiával erősít Ausztria
Új lendületet kapott a szélenergia-ágazat Ausztriában, s a magyar határral szomszédos Burgenland tartomány élen jár ebben. A szélerőművek telepítése a kétezres évek elején ívelt fel, az utóbbi néhány évben viszont alig-alig volt példa új beruházásra.
Távfűtés: mától többet fizetnek a budapestiek
A földgázárak emelkedése miatt július 1-jén átlagosan 6,7 százalékkal emelkedik a budapesti távfűtéses lakások éves távhőköltsége - közölte a Főtáv Zrt., amely már áprilisban nyilvánosságra hozta az emelés mértékét.
Nagy vita a szélenergia-pályázat leállítása körül
Módosította a szélerőmű kapacitás létesítésére irányuló pályázati kiírás feltételeiről, a pályázat minimális tartalmi követelményeiről, valamint a pályázati eljárás szabályairól szóló 33/2009. (VI. 30.) KHEM rendeletet a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM), közölte kedden a tárca.
Energiakiadások: "Cél a lehető legkisebb költség"
A Kormány elfogadhatatlannak tartja, hogy a családok költségvetésének jelentős részét a közüzemi számlák tegyék ki, ezért első intézkedései között rendelte el a közüzemi díjakra vonatkozó ármoratóriumot, amelynek köszönhetően a lakosság jelentős gázáremelést került el. A Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter által vezetett tárca hosszú távú célja, hogy egy új, kiszámíthatóbb rendszer keretében a lakosság és a vállalkozások energiakiadásai a lehető legkisebb költség elve mentén alakuljanak. - írja a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium közleményében.
A klímaváltozás vetett véget egy 30 éves vitának
Harminc éve folyt a határvita India és Bangladesh között a Bengáli-öbölben lévő kis sziget miatt. A globális felmelegedés azonban elsimította a problémát, pontosabban eltemette - a szó szoros értelmében. A szigetet elnyelte az emelkedő óceán.
Megújuló energiák a tenger mélyén
Mostanában a "fosszilis gazdaság" kellemetlen mellékhatásaként gondolunk a tengerek mélyére, ahogy a Mexikói-öbölben megállíthatatlanul ömlik a vízbe az olaj. A víz alatt azonban nemcsak a hullámokból lehet energiát nyerni, de számos amerikai cég a többi, földfelszínen kinyert megújuló energiafajtát is ott próbálja eljuttatni egyik helyről a másikra.
2050-re kihalhatnak a korall-szigetek!
Magbank már létezik az Északi-sark közelében, arra az esetre, ha egyes növényfajok a természetes élőhelyükön kipusztulnának. Újabban a korall-zátonyok mintáinak megőrzésén fáradoznak tudósok: Angliában kezdi meg működését az első korall-bank.
Jeges-tenger: lassan nevet kell változtatni?
A Föld felmelegedésének következtében idén nyáron is az Északi-sark jégsapkájának drasztikus mértékű olvadására számítanak német kutatók. Különböző jóslatok szerint szeptember elejére a Jeges-tengernek már csak 4,7-5,2 millió négyzetkilométerét borítja majd jég - közölte az Alfred Wagener Sark- és Tengerkutató Intézet (AWI) egyik kutatója Bremerhavenben. Jelenleg az északi-sarki jégréteg tízmillió négyzetkilométeres.
Megújuló energia: haladékot kérünk az EU-tól
A magyar kormány kezdeményezi az Európai Uniónak benyújtandó 2020-ig tartó Nemzeti Megújuló energia Cselekvési Terv leadási határidejének módosítását, és ezzel párhuzamosan a szakma, az önkormányzatok és a civilszervezetek részvételével széleskörű konzultációt indít a tervezetről - jelentette be Olajos Péter, a Nemzetgazdasági Minisztérium energia- és klímapolitikai helyettes államtitkára az egyeztetés sorozat első állomásán, Budapesten, a „Megújuló energiaforrások Magyarországon" című konferencián.
Még nincs vége a gázvitának
Fehéroroszország teljes egészében kifizette az orosz gázszállítások kapcsán felhalmozódott adósságát, és a Gazprom újra teljes volumenben szállítja az energiahordozót a szomszédos országnak - jelentette Alekszej Miller Gazprom-vezérigazgató a Washingtonban tartózkodó Dmitrij Medvegyev elnöknek csütörtökön telefonon.
Összefogunk az árvíz ellen
Az árvízi fenyegetettség minimalizálására nemzetközi beavatkozási tervet dolgoz ki Ausztria, Csehország, Szlovákia és Magyarország. A 3,1 millió eurós projektet európai uniós támogatással valósítják meg.
"Ez nagyon rossz jel az állampolgárainknak"
Fehéroroszország megkezdte a területén át Európába szállított orosz gázmennyiség megcsapolását - jelentette be kedden Uladzimir Szemaska miniszterelnök-helyettes.
150 ezer hektár továbbra is víz alatt
A magyarországi folyók fővédvonalain 1381 kilométer hosszon van árvízvédelmi készültség; a belvízzel elöntött területek nagysága 150 ezer hektár - közölte az Országos Műszaki Irányító Törzs kedden.
Miskolci bemelegítés
A földgáz drágulása külön is indokolhatja, hogy pályázhassanak és termálvizes rendszereket, hőszivattyús technológiákat alkalmazzanak a városok és falvak.
Az árvíz miatt több parlagfű marad?
Két hét múlva, július 1-jétől már ellenőrzik a földhivatalok és a jegyzők a kül- és belterületek parlagfűvel való fertőzöttségét. Június 30-ig a területet használóknak, tulajdonosoknak el kell végezniük az első kaszálást. A bel- és árvíz azonban sok helyen ezt lehetetlenné teszi - olvasható a Magyar Agrárkamara közleményében.
Ismét gondot okoz a lezúduló víz
A délutáni rendkívül heves esőzések következtében utcákat, házakat öntött el a víz Cegléd, Abony és Törtel térségében - mondta az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság sajtóügyeletese késő délután.