Klímablog


A kínaiak szerint valamit tenni kell!

A kínaiak szerint valamit tenni kell! 

Egy nemrég közzétett közvélemény-kutatás eredményei szerint a kínaiak többsége aggasztónak találja a klímaváltozás jelenségét, és készek arra, hogy csökkentsék egyéni gázkibocsátásukat a kilátások javulása érdekében.
"Szerintem az oroszok januárban újra elzárják a gázt"

"Szerintem az oroszok januárban újra elzárják a gázt" 

A magyar lakosság 60 százaléka szerint januárban valószínűleg, 15 százalék szerint biztosan megismétlődik a 2009 januári orosz-ukrán gázválság - ez derült ki az energiainfo.hu és a Forsense közös felméréséből. A megkérdezettek többsége szerint Magyarország érdemi lépéseket tett az ellátásbiztonság javítása érdekében.
Ígéretek és fellengzős szavak a klímacsúcsról

Ígéretek és fellengzős szavak a klímacsúcsról 

Bár Barack Obama amerikai elnök nem tett új klímavédelmi vállalásokat országa nevében, Kína hajlandónak mutatkozik növelni éghajlatvédelmi programjai átláthatóságát. A pénteki események.
Nem hozott áttörő sikert a klímacsúcs

Nem hozott áttörő sikert a klímacsúcs 

A zárónyilatkozat "tudomásul vételével" érhet véget szombaton a koppenhágai ENSZ-klímakonferencia. A maratoni, csaknem káoszba fulladó plenáris ülésen nem sikerült elérni a zárónyilatkozat elfogadásához szükséges egyhangú döntést.
2010: a zölderőművek éve!

2010: a zölderőművek éve! 

Az idén a gazdasági válság ellenére jelentősen nőtt a zölderőmű-projektek száma Magyarországon, 2010 így áttörést hozhat a megújulóenergia-termelésben.  Az ELMIB csoport várakozása szerint a zöldenergia-termelésen belül a hangsúly egyre inkább a biogáz és biomassza erőművek létesítése felé tolódik, ezt támasztja alá az a tény is, hogy 2009 végéig csaknem húsz erőmű építésére adtak engedélyt Magyarországon.
Nem éri el fő célját a klímacsúcs?

Nem éri el fő célját a klímacsúcs? 

Bár még van egy kevés idő, egyelőre úgy tűnik hiába várták sokan, hogy a koppenhágai klímacsúcson sikerült a résztvevő államoknak egy, a Kiotói egyezményhez hasonló, jogilag is kötelező érvényű megállapodást kötni.
Klímacsúcs: ehhez már kevés az EU?

Klímacsúcs: ehhez már kevés az EU? 

Minden jel arra mutat, hogy a világ két legnagyobb üvegházgáz-kibocsátója, Kína és az Egyesült Államok a koppenhágai klímacsúcs kétnapos zárószakaszába készül sűríteni az érdemi tárgyalásokat. Az Európai Unió kísérletei a patthelyzet megtörésére egyelőre sikertelennek bizonyultak.
Még nem tudni: bojkott, vagy taktikai húzás?

Még nem tudni: bojkott, vagy taktikai húzás? 

Továbbra sincs megállapodás a koppenhágai klímakonferencián, sőt, a fejlődő országok bojkottal fenyegették a tárgyalásokat. Magyarország új, átfogó kötelezettségvállalásban érdekelt.
Energia: Az ár az úr

Energia: Az ár az úr 

Már-már megsüvegelik az áramot, földgázt vásárló cégeket az energiaszolgáltatók, nota bene: az ügyfél megtartásához manapság szinte nem is kell több, mint kedvező vagy még kedvezőbb ár.
Óvatos optimizmus a második félidő előtt

Óvatos optimizmus a második félidő előtt 

Félidején is túljutott a koppenhágai ENSZ klímakonferencia, amelyen egyelőre nem sikerült egyezségre jutni az éghajlatváltozás elleni küzdelem folytatásáról. A miniszterekkel, államtitkárokkal megerősített delegációknak öt napjuk maradt a megállapodásra.

Ha az USA és Kína nem.... 

Pénteken sem közeledtek az álláspontok a koppenhágai ENSZ klímakonferencián, és a világszervezet éghajlatváltozási ügyekért felelős tisztviselője a tanácskozás ötödik napján már azt szorgalmazta, hogy az új nemzetközi szerződés megkötéséig maradjon érvényben a Kiotói jegyzőkönyv.

Nekimennek a napelemesek a biomasszának 

Miközben a koppenhágai klímacsúcson a világ vezetői a klímaváltozásért is felelős károsanyag-kibocsátás csökkentéséről tanácskoznak, addig hazánk elégtelen megújuló energiapolitikája az üvegházhatást elősegítő biomasszára helyezi a hangsúlyt. Pedig egy megfelelően kialakított napenergia-stratégiával nemcsak az EU kritériumoknak tehetnénk eleget, de hosszú távon a felsőoktatás, a kutatás, a termék-fejlesztés és a hazai napelemgyártás is fellendülhetne, mely új munkahelyeket eredményezhet - állítják a Magyar Tudományos Akadémia Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Kutatóintézet (MTA MFA) által vezetett Integrált Mikro/nanorendszerek Nemzeti Technológiai Platform (IMNTP) képviselői.

Mielőtt elönti őket a tenger... 

Az ENSZ-klímacsúcs negyedik napjának fő eseménye a fejlődő országok csoportján belül keletkezett törésvonal volt, amelyet a kis szigetországok szövetsége váltott ki, amikor azt javasolta: maximálják a globális felmelegedés mértékét 1,5 Celsius fokban. Az európai államok megmozdultak: gyűlik az az évi 10 milliárd dollár, amit a fejlődő országok változó éghajlathoz való alkalmazkodását támogatják. Az USA 17 százalékos kibocsátás-csökkentésről szóló vállalását sokan keveslik.

Történelmi felelősség és a tudományos fasizmus 

Új világrend van kialakulóban a koppenhágai ENSZ Klímakonferencián, amelynek csak egyik ürügye a klímaváltozás elleni küzdelem - mondta a magyar tárgyakódelegáció szakmai felelőse. Az amerikai republikánusok pedig még le vannak maradva: addig nem akarnak semmifél emegállapodást, amíg a "tudományos fasizmus" véget nem ér.

"Arra kérünk minden politikust.." 

Közös vezércikkben szólította fel a klímaváltozás elleni küzdelemre a világ vezetőit 45 ország 56 napilapja hétfőn. A koppenhágai ENSZ klímakonferencia nyitó napjára időzített akciót a londoni The Guardian kezdeményezte, és Európa mellett Ázsiából, Afrikából és az amerikai kontinensről is csatlakoztak hozzá lapok.

Nem éri el fő célját a klímakonferencia? 

Várhatóan megállapodással, és nem kötelező érvénnyel bíró szerződéssel zárul a koppenhágai klímakonferencia az Európai Bizottság elnöke szerint. A 15. ENSZ Klímaváltozási Konferencia hétfőn kezdődött Koppenhágában.

Csak perrel szabadulhatnak a szeméttől 

Nem nyugszik bele a mindszenti önkormányzat abba, hogy a város nyakán marad a 26 tonna német háztartási hulladék; más megoldás híján az ügy magyar szereplőjét perelve akarják elérni a szemét elszállítását - írta keddi számában a Délmagyarország.

A legérintettebbeket érdekli kevésbé a klímaváltozás 

Egy számos országban elvégzett felmérés szerint már az emberek kétharmada véli úgy, hogy nagyon fontos probléma az éghajlat melegedése, s ez a legnagyobb ilyen arány az elmúlt 11 évben, a témával kapcsolatos közvélemény-kutatások kezdete óta.

A szavak tettekre váltása egyelőre várat magára 

A régiós országok energetikai problémáinak megoldását az olyan lépések mozdítanák előre a legjelentősebb mértékben, mint a határokon átnyúló energiakereskedelem elősegítése, az energetikára kiterjedő közös versenyjogi lépések megtétele, átfogó finanszírozási mechanizmus kidolgozása, valamint az új technológiák helyi adaptálására irányuló közös kutatás-fejlesztés és az országok együttes érdekképviselete - áll a Constellation Energy Institute által kidolgozott javaslatcsomagban.

A fejlett világ nem vállalja túl magát 

Néhány nappal a koppenhágai klímacsúcs előtt a fejlett országok együttes kibocsátás-csökkentési vállalásai csak mintegy felét érik annak a szintnek, amire szükség lenne ahhoz, hogy az iparosodás előtti állapothoz képest a globális hőmérséklet-emelkedés ne haladja meg a 2 Celsius-fokot - hangzott el szerdán egy európai bizottsági háttérbeszélgetésen. - tudta meg a Bruxinfo.

Elkészült Közép-Európa legnagyobb gáztárolója Zsanán 

Ma a magyar energiaügyi miniszter és a szerb energiaügyi államtitkár jelenlétében felavatták Közép- és Kelet-Európa legnagyobb gáztárolóját Zsanán, Bács-Kiskun megyében. Az E.ON 35 milliárd forintos befektetése révén alig 2 év alatt készült el a 600 millió köbméteres bővítés. Mintegy 2,2 milliárd köbméter tárolókapacitásával és 28 millió köbméteres napi kitárolási kapacitásával, Zsana mostantól nemcsak Magyarország, hanem a közép-kelet európai régió legnagyobb gáztárolója is.

Amikor a miniszter példája a követendő 

Decemberben írja ki a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium azt a pályázatot, amely a hagyományos építésű lakások és családi házak energiahatékonyságát hivatott javítani. „A tender célja a kimutatható széndioxid-kibocsátás csökkentése" - hangoztatta Szabó Imre, a tárca vezetője, aki a saját otthonában mutatta be, milyen fejlesztésekre lehet pályázni.

Karnyújtásnyira a klímamegállapodás? 

"Karnyújtásnyira van a megállapodás a decemberi koppenhágai klímacsúcson" - jelentette ki Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár a brit Nemzetközösség trinidadi csúcsértekezletén. Franciaország és Nagy-Britannia javasolta, hogy hozzanak létre egy világalapot, amelyből segítenék a szegény országokat az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésében.

Energia: jobban ki lehetne használni az uniós pénzeket 

Az EU pénzeszközeinek nehéz elérhetősége hátráltatja a regionális energetikai politikák kidolgozását, pedig a régiók vannak a legkedvezőbb helyzetben ahhoz, hogy a környezet megóvását szem előtt tartva kiaknázhassák a helyi energetikai lehetőségeket és kidolgozhassák az európai energiaszükségleteket kielégítő innovatív megoldásokat - derül ki abból a felmérésből, amelyet az Európai Regionális Hatóságok (AER) legnagyobb európai hálózatának közgyűlésén hoztak nyilvánosságra csütörtökön.

"Csak" 400 millió eurós profit 

A Gazprom nyereségének csökkenésére számít az idén az európai gáz üzletágban. Az orosz gázipari óriáscég németországi cégének vezetője a Wirtschaftswoche című lapnak elmondta, hogy bár a Gazprom Germania bevétele az idén 8 százalékkal növekszik tavalyhoz képest, 16,6 milliárd euróra, a profit 70-90 millióval kevesebb lehet, 400 millió euró körüli.

Orbán: "lopakodó jogalkotás" folyik 

Az ellenzéki pártvezér szerint az EU-nak nincs egységes és versenyképes energiapiaca, s nincs közös energiapolitikája sem, ráadásul "nem tudja felfogni Kelet-Európa helyzetét".

Klímaharc: két részletben is elintézhetjük 

Balázs Péter szerint nem baj, ha a világ nem egy, hanem két lépésben oldja meg az éghajlatváltozás problémáját, hiszen ez nem csak globálisan, hanem magán az Európai Unión belül is kétlépcsős a folyamat. A magyar külügyminiszter ezt annak kapcsán mondta hétfőn Brüsszelben újságíróknak, hogy az EU-országok külügyminiszteri tanácskozásán szó volt a decemberi koppenhágai klíma-világkonferenciára való felkészülésről is.

Miért bukunk el a klímajátékban? 

A fejlett országok jelentős része ökológiai értelemben adósa a világnak, mutatott rá Mathis Wackernagel. A tudós felhívta a figyelmet arra, hogy az emberiség 2030-ra az ENSZ legoptimistább becslései szerint is "két földnyi" természeti erőforrást fog felhasználni, más szóval két Föld kellene ahhoz, hogy fenntartható módon biztosítson ennyi erőforrást. - ítra a BrandTrend összefoglalójában.

Paks csúcsra jár 

Elérte a 108 százalékosos teljesítményt a paksi atomerőmű 3-as blokkja. Ezzel már mind a négy paksi blokk 500 Mw-os teljesítményen üzemel, vagyis a paksi atomerőmű névleges teljesítménye eléri a 2000 MW-ot - közölte Mittler István, a Paksi Atomerőmű Zrt. kommunikációs igazgatója.

Ön is tehet valamit: segítsen a faültetésben! 

A Klíma Klub Közhasznú Nonprofit Kft. novemberben 11000 fát fog elültetni az ország különböző pontján a MEGOSZ, Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetségének segítségével.

Mi kell az ország függetlenségéhez? 

Míg egyre inkább nyilvánvalóvá válik Magyarország kiszolgáltatott helyzete az energiafelhasználás terén, egy rövid kitekintés a régió országai körében hasonlóan riasztó képet mutat. A tíz közép-kelet-európai új EU tagország közül öt energiafogyasztásának több mint felét importból fedezi. A közös problémák ellenére a régió országai alig tudnak valamit szomszédjaik energiastratégiájáról és tervezett lépéseiről.

Új energianövény Magyarországon 

Égetéssel és a biogáz-előállítással is hasznosítható az az új energianövény, amelyet hamarosan Magyarországon is szabadalmaztatnak. A tervek szerint 2011-től egy szolnoki biomassza-erőműben hasznosítanák a különleges mályvafélét.

Újabb nyolcezer családon segít a kormány 

Megállapodott a kormány, az áramszolgáltatók, valamint a Kríziskezelő Program Tanácsadó Testülete arról az új támogatásról, amelynek révén 5-8 ezer család juthatna ismét áramhoz pár héten belül - mondta el Kiss Péter társadalompolitikai miniszter sajtótájékoztatón kedden Budapesten.

Büntetést fizetünk, mert kevesebb gázt veszünk a Gazpromtól? 

Büntetést kell fizetniük az európai vásárlóknak, mert a vállaltnál kevesebb orosz földgázt vesznek az idén - közölte az orosz Gazprom vezető tisztségviselője hétfőn. Ukrajnában eközben már kiszámították, hogy a büntetés csaknem kétszerese lehet a tényleges vásárlás után kifizetett összegnél.

Iraki, vagy iráni gáz válthatja az orosz függőséget 

Az iraki és közép-ázsiai gáz "kényelmesen" feltölti a Nabucco gázvezetéket - jelentette ki a Nabucco konzorcium ügyvezető igazgatója a Reutersnek nyilatkozva.

Meglehet a régóta várt áttörés decemberben 

Az Egyesült Államok és az Európai Unió megkettőzi erőfeszítéseit annak érdekében, hogy a decemberi koppenhágai klímaváltozási csúcson megállapodás születhessen - számolt be az amerikai elnök az USA-EU csúcstalálkozó után.

A Qatar Airways már földgázzal repül 

A Qatar Airways történelmi utat tett meg London Gatwick és Doha között - a repülőút során tesztelt, a Shell által gyártott új, földgáz alapú (GTL - Gas to Liquids) üzemanyaggal bővül a repülőgép-üzemanyagok kínálata, valamint jóval tisztább lesz a levegő a forgalmas repülőtereken. - ígéri a Shell közleményében.

Újabb gázvitától tart az EU 

Ne az európai polgárok szenvedjék meg, ha újabb orosz-ukrán konfliktus keletkezik a gázszállítások kiegyenlítése körül - reagált a hétvégén az EU ügyeletes szóvivője Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök kijelentésére, miszerint ismét problémák jelentkeznek az ügyben.

Oroszország után Irántól függhet Magyarország 

Irán nem hivatalos tárgyalásokat folytat néhány európai vállalattal a Nabucco gázvezeték projektben történő részvételéről - jelentette ki egy magas rangú iráni energetikai tisztségviselő szombaton a Mehr iráni hírügynökség szerint.

Végre megvan a közös EU-s álláspont 

Hosszas viták után a tagállamoknak a klímavédelem nemzetközi finanszírozásával kapcsolatosan is sikerült megállapodásra jutniuk. Az unió által Koppenhágában képviselendő elveket lefektették, ugyanakkor a tehermegosztás konkrét számairól még nem egyeztettek a tagállamok képviselői.

Fontos kérdés: van-e Magyarországnak ennyi pénze? 

Ahhoz, hogy hazánk teljesítse az Európai Unió által kitűzött célszámokat, szakértői becslések szerint több mint hatmilliárd eurónyi beruházásra van szükség a megújuló energiára épülő infrastruktúra terén. A paksi atomerőmű szükséges munkálatai  3 és 6 milliárd eurót tesznek ki, de a Nabuccóra is milliárdokat kellene költeni. A lépésekre szükség van, mivel Magyarország kiszolgáltatott helyzetben van energiafelhasználása tekintetében: energiafüggősége magas, gazdasági mozgástere kicsi, zöldenergia potenciálja lényegesen alacsonyabb a többi kelet-közép-európai régiós országénál.

Egyszerű tippek: hogyan spóroljunk otthon? 

Takarékoskodni sok mindennel lehet és érdemes is, hiszen az energiatakarékossággal nem csak az üvegházhatású gázok kibocsátásáért felelős szükségtelen energiafelhasználást csökkenthetjük, hanem mérsékelhetjük közüzemi számláinkat is, így kímélhetjük környezetünket és a pénztárcánkat is. Ha csak 1 Celsius fokkal csökkentjük az otthoni hőmérsékletet, országos szinten napi 1 millió m3 gázt tudunk megtakarítani.

Amitől 41 millió európai szenved 

Európa városlakóinak fele szenved az utakról, vasúttól és légi közlekedéstől származó zajszennyezéstől, amely akadályozza az alvást, rontja a tanulási képességeket és magas vérnyomást vált ki - állítja egy uniós jelentés.

Szárazság, erdőtüzek, vízhiány - térképen a klímaváltozás 

45 nappal a koppenhágai nemzetközi klímatárgyalások előtt brit miniszterek az eddigi legambiciózusabb megállapodást sürgetik, annak érdekében, hogy ezeket a veszélyes hatásokat elkerülhessük.

Veszélyes számháború 

Dúl a klímaháború, immár sok éve. A világ országai harcolnak a szén-dioxid-kibocsátással, de úgy tűnik, az egyes államok nemcsak a Celsius-fokok, hanem egymás ellen is hadakoznak. Vajon sikerül-e a különböző érdekek mentén egyezségre jutniuk? Etikai és politikai kérdések, finanszírozási dilemmák lassítják a megegyezést, amelynek elvileg decemberben, Koppenhágában kellene megszületnie. Eközben a tudósok szerint, ha továbbra is kizárólag a fosszilis energiahordozókra épül a fejlődés, nem sokat hagyunk hátra a világból a későbbi generációk számára.

Most az olaj nem jön Ukrajnából 

Műszaki problémák miatt leállt a szállítás a Magyarországot is ellátó Barátság kőolajvezetéken - jelentette szerdán a Ria Novosti orosz hírügynökség. A Mol szerint a szállítási kimaradás nincs hatással a finomításra, a társaság készletei több napra elegendők.

HBLF: Még egy hónapig lehet pályázni! 

A Hungarian Business Leaders Forum (HBLF) nyolcadik alkalommal hirdeti meg pályázatát, melynek célja: elismerni a társadalmi összefogás és felelősségvállalás példaérték bemutatását.

Még nem tudni, drágább, vagy olcsóbb lesz az áram 

Az áram végfelhasználói árának változtatatásáról várhatóan a héten dönt a Magyar Energia Hivatal (MEH), de a döntés csak a lakosságot, a kisfogyasztókat és a közintézményeket ellátó egyetemes szolgáltatói kört érinti - közölte Matos Zoltán, a MEH elnöke.
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Mire figyeljünk a családi vállalkozás átadásánál?

Mire figyeljünk a családi vállalkozás átadásánál?  

Az utódlástervezés olyan hosszú távú, stratégiai befektetés, amely mind a nagy-, mind a középvállalkozásokat megvédi az elkerülhetetlen jövőbeli fennakadásoktól.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Költségkímélés

Megugrott a lakásbiztosítást kötők száma az árvíz miatt

Megugrott a lakásbiztosítást kötők száma az árvíz miatt 

A rendkívüli időjárási események idején megugrik a biztosításkötések száma.

Pénzszerzés

Mire figyeljünk, ha árterületi ingatlant hitellel megvásárolnánk?

Mire figyeljünk, ha árterületi ingatlant hitellel megvásárolnánk?  

A bankok általában óvatosan kezelik az ártéren elhelyezkedő ingatlanokat.

Cégblog

Egynapos sztrájk jön, szinte az összes járatát törli a légitársaság

Egynapos sztrájk jön, szinte az összes járatát törli a légitársaság  

A Brussels Airlinesnál a személyzet zöme, köztük a biztonsági egységek egynapos munkabeszüntetést tartanak.

Gazdaság

Megugrott a lakásbiztosítást kötők száma az árvíz miatt

Megugrott a lakásbiztosítást kötők száma az árvíz miatt 

A rendkívüli időjárási események idején megugrik a biztosításkötések száma.

Infokom

 Új szelek fújnak a nagyvállalatoknál

Új szelek fújnak a nagyvállalatoknál  

Habár az utóbbi években csökken a keresleti nyomás az IT munkaerőpiacon, a jó technológiai szakemberekre továbbra is egyre nagyobb szükség van.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo