Klímablog
Felére csökkenthető a fűtésköltség!
A környezetvédelmi tárca büszkén hirdeti Zöld Barát Otthon programját, ám annak beindítását másfél évig halogatta, és a támogatások kifizetését 2012-re halasztotta, hangzott el az MR2 Petőfi Rádió műsorán. A támogatott lakás-átalakítók gyakran tetemes banki költséggel tudják kivitelezni lakásuk átalakítását.
Észak-Magyarország megújuló energiaforrásokra válthat
A Károly Róbert Főiskola konferenciát a szlovákiai Nyitrai Agrártudományi Egyetemmel együttműködésben: A felszólaló hazai és külföldi előadók az észak-magyarországi és hazánkkal határos szlovák régiók lehetőségeit ismertették a megújuló energiapotenciál felhasználásában.
Három földrészen dermeszti a gazdaságot a hideg
Decemberben és januárban rekord-hidegeket mértek Európában, Amerikában és Ázsiában. A január eleji zordjárás idő tovább növelte a szállítmányozás lassulásából származó veszteségeket, s fokozta a mezőgazdaságban és az infrastruktúrában karácsony előtt keletkezett károkat. Még a kellemes klímájú Floridában is fagypontot ért el a hőmérséklet.
Lövöldözések, fosztogatások a földrengés sújtotta Haitin
Port-au-Prince utcáin egyelőre nincs rend, de a segítség már a világ minden tájáról megindult Haitire; az Egyesült Államok például százmillió dolláros segélycsomagot ajánlott fel. Segítséget küldött Oroszország, Franciaország, Nagy-Britannia és Kína is.
Tízezer ember halt meg tavaly természeti csapások miatt
A világ első számú biztosítótársasága, a Munich Re tanulmányban ismertette összegzését a tavalyi év természeti csapásairól és az általuk okozott károkról. Átlagértékben számolva kevesebb emberéletet követeltek és kisebb kárösszeggel jártak 2009 természeti csapásai, mint az elmúlt évek hasonló eseményei.
Idén a fehéroroszok miatt zárják el az olajcsapokat?
Oroszország és Fehéroroszország képviselőinek egyelőre nem sikerült megállapodniuk Oroszország jövő évi fehéroroszországi olajexportjának feltételeiben, ezt jelentették csütörtök este orosz hírügynökségek.
Nagy esélyt előtt Debrecen
Meghívták Magyarországot, hogy legyen az Európai Neutronkutató Központ Irányító Tanácsának tagja, és a testület következő, február 3-ai ülésén ebben a minőségben vegyen részt. A konzorcium szerint Debrecen kiválóan alkalmas helyszín lenne egy európai tudományos nagyberendezés megvalósítására.
Szélerőmű-hálózatot terveznek az Északi-tengerre
Hatezer kilométeres szélerőmű-hálózat létesítésére szövetkeznek az Északi-tenger mentén fekvő uniós tagállamok. A kilenc ország gigantikus beruházása megközelítőleg harminc milliárd euróba kerül és áttörést jelenthet a szélenergia hasznosításában.
Emberek ezreit sújtó ólomszennyezések
Elemeket és akkumulátorokat előállító vállalatot okolnak a Kína dél-keleti részében történt ólomszennyezésért. A gyárteleppel szomszédos faluban a kiskorú lakosság fele kapott ólommérgezést. Az országban sorozatosan történnek hasonló esetek, melyek arra utalnak, a környezetvédelmi előírások megállapítása és azok betartatása közel sem folyik kellő szigorúsággal.
Ökológiai katasztrófától tart a pápa
Újévi békeüzenetében a természeti környezet óvására, a fogyasztásban pedig önmérsékletre szólította fel a híveket a világ legnagyobb egyházának vezetője. A csökkenő erőforrásokból adódó konfliktusokra is felhívta a figyelmet. "Ha békében élünk a Földdel, akkor lesz béke a Földön", véli a 82 éves katolikus egyházfő. "Legyetek jó őrzői annak, amit Isten adott nekünk", ösztönözte hallgatóit XVI. Benedek pápa a Vatikánban.
Olajcsapok elzárva, aggodalomra semmi ok
Oroszország a hétvégén felfüggesztette olajszállításait a fehérorosz finomítókba, mivel nem sikerült megegyezni a 2010-es olajszállítások árazásáról. A Lengyelországba és Németországba Fehéroroszországon keresztül irányuló olajszállítás zavartalan - közölték olajkereskedők.
Valamit tenni kell: már a kínaiak tennének ellene
Egy nemrég közzétett közvélemény-kutatás eredményei szerint a kínaiak többsége aggasztónak találja a klímaváltozás jelenségét, és készek arra, hogy csökkentsék egyéni gázkibocsátásukat a kilátások javulása érdekében.
Kóka januári gázválságtól tart
Két hét múlva újabb gázválság fenyegetheti Európát, miután az orosz Gazprom elnöke karácsonykor a szállítások ismételt leállítását helyezte kilátásba arra az esetre, ha a gazdasági nehézségekkel küszködő, elnökválasztás előtt álló Ukrajna január 11-ig nem teljesíti az Oroszországgal szemben fennálló fizetési kötelezettségeit - mondta szerdán az MTI-nek Kóka János.
Fenntartható megoldás: önellátó települések
Energetikai szempontból önellátóvá tehetőek, elsősorban a kisebb települések a megújuló energia használata révén. A helyben megtermelt és hasznosított energianövények, a fel nem használt mezőgazdasági hulladék, és a magas hatásfokú kazánok alkalmazásával hosszabb távon csökkenthető lehet az ország energiafüggősége. - írja az RFV Nyrt. közleményében.
Idén nem kell az olajellátásért aggódnunk?
Létrejött az elvi megállapodás Ukrajna és Oroszország között az európai fogyasztóknak szánt orosz nyersolaj jövő évi ukrajnai tranzitjáról, az erről szóló megállapodás szövegét két napon belül aláírják - jelentette be az orosz energiaügyi minisztérium hétfőn este. A minisztérium szóvivője hozzátette: a megállapodás biztosítja az európai fogyasztók hosszú távú és stabil ellátását.
Ha kell, akár támadnak is a környezetvédők
Militáns környezetvédőkkel csaptak össze japán bálnavadászok az Antarktisz körüli Déli-sarki-óceánon. A „csatában" vízágyúkat, illetve vakító lézert használtak.
EU: nem rajtunk múlt a siker
Főként az okozta a koppenhágai klímaértekezlet kudarcát, hogy az Egyesült Államok és Kína részéről hiányzott a kötelezettségvállalásra irányuló akarat - mondta az EU soros elnökségét ellátó Svédország környezetvédelmi minisztere kedden Brüsszelben.
A kínaiak szerint valamit tenni kell!
Egy nemrég közzétett közvélemény-kutatás eredményei szerint a kínaiak többsége aggasztónak találja a klímaváltozás jelenségét, és készek arra, hogy csökkentsék egyéni gázkibocsátásukat a kilátások javulása érdekében.
"Szerintem az oroszok januárban újra elzárják a gázt"
A magyar lakosság 60 százaléka szerint januárban valószínűleg, 15 százalék szerint biztosan megismétlődik a 2009 januári orosz-ukrán gázválság - ez derült ki az energiainfo.hu és a Forsense közös felméréséből. A megkérdezettek többsége szerint Magyarország érdemi lépéseket tett az ellátásbiztonság javítása érdekében.
Ígéretek és fellengzős szavak a klímacsúcsról
Bár Barack Obama amerikai elnök nem tett új klímavédelmi vállalásokat országa nevében, Kína hajlandónak mutatkozik növelni éghajlatvédelmi programjai átláthatóságát. A pénteki események.
Nem hozott áttörő sikert a klímacsúcs
A zárónyilatkozat "tudomásul vételével" érhet véget szombaton a koppenhágai ENSZ-klímakonferencia. A maratoni, csaknem káoszba fulladó plenáris ülésen nem sikerült elérni a zárónyilatkozat elfogadásához szükséges egyhangú döntést.
2010: a zölderőművek éve!
Az idén a gazdasági válság ellenére jelentősen nőtt a zölderőmű-projektek száma Magyarországon, 2010 így áttörést hozhat a megújulóenergia-termelésben. Az ELMIB csoport várakozása szerint a zöldenergia-termelésen belül a hangsúly egyre inkább a biogáz és biomassza erőművek létesítése felé tolódik, ezt támasztja alá az a tény is, hogy 2009 végéig csaknem húsz erőmű építésére adtak engedélyt Magyarországon.
Nem éri el fő célját a klímacsúcs?
Bár még van egy kevés idő, egyelőre úgy tűnik hiába várták sokan, hogy a koppenhágai klímacsúcson sikerült a résztvevő államoknak egy, a Kiotói egyezményhez hasonló, jogilag is kötelező érvényű megállapodást kötni.
Klímacsúcs: ehhez már kevés az EU?
Minden jel arra mutat, hogy a világ két legnagyobb üvegházgáz-kibocsátója, Kína és az Egyesült Államok a koppenhágai klímacsúcs kétnapos zárószakaszába készül sűríteni az érdemi tárgyalásokat. Az Európai Unió kísérletei a patthelyzet megtörésére egyelőre sikertelennek bizonyultak.
Még nem tudni: bojkott, vagy taktikai húzás?
Továbbra sincs megállapodás a koppenhágai klímakonferencián, sőt, a fejlődő országok bojkottal fenyegették a tárgyalásokat. Magyarország új, átfogó kötelezettségvállalásban érdekelt.
Energia: Az ár az úr
Már-már megsüvegelik az áramot, földgázt vásárló cégeket az energiaszolgáltatók, nota bene: az ügyfél megtartásához manapság szinte nem is kell több, mint kedvező vagy még kedvezőbb ár.
Óvatos optimizmus a második félidő előtt
Félidején is túljutott a koppenhágai ENSZ klímakonferencia, amelyen egyelőre nem sikerült egyezségre jutni az éghajlatváltozás elleni küzdelem folytatásáról. A miniszterekkel, államtitkárokkal megerősített delegációknak öt napjuk maradt a megállapodásra.
Ha az USA és Kína nem....
Pénteken sem közeledtek az álláspontok a koppenhágai ENSZ klímakonferencián, és a világszervezet éghajlatváltozási ügyekért felelős tisztviselője a tanácskozás ötödik napján már azt szorgalmazta, hogy az új nemzetközi szerződés megkötéséig maradjon érvényben a Kiotói jegyzőkönyv.
Nekimennek a napelemesek a biomasszának
Miközben a koppenhágai klímacsúcson a világ vezetői a klímaváltozásért is felelős károsanyag-kibocsátás csökkentéséről tanácskoznak, addig hazánk elégtelen megújuló energiapolitikája az üvegházhatást elősegítő biomasszára helyezi a hangsúlyt. Pedig egy megfelelően kialakított napenergia-stratégiával nemcsak az EU kritériumoknak tehetnénk eleget, de hosszú távon a felsőoktatás, a kutatás, a termék-fejlesztés és a hazai napelemgyártás is fellendülhetne, mely új munkahelyeket eredményezhet - állítják a Magyar Tudományos Akadémia Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Kutatóintézet (MTA MFA) által vezetett Integrált Mikro/nanorendszerek Nemzeti Technológiai Platform (IMNTP) képviselői.
Mielőtt elönti őket a tenger...
Az ENSZ-klímacsúcs negyedik napjának fő eseménye a fejlődő országok csoportján belül keletkezett törésvonal volt, amelyet a kis szigetországok szövetsége váltott ki, amikor azt javasolta: maximálják a globális felmelegedés mértékét 1,5 Celsius fokban. Az európai államok megmozdultak: gyűlik az az évi 10 milliárd dollár, amit a fejlődő országok változó éghajlathoz való alkalmazkodását támogatják. Az USA 17 százalékos kibocsátás-csökkentésről szóló vállalását sokan keveslik.
Történelmi felelősség és a tudományos fasizmus
Új világrend van kialakulóban a koppenhágai ENSZ Klímakonferencián, amelynek csak egyik ürügye a klímaváltozás elleni küzdelem - mondta a magyar tárgyakódelegáció szakmai felelőse. Az amerikai republikánusok pedig még le vannak maradva: addig nem akarnak semmifél emegállapodást, amíg a "tudományos fasizmus" véget nem ér.
"Arra kérünk minden politikust.."
Közös vezércikkben szólította fel a klímaváltozás elleni küzdelemre a világ vezetőit 45 ország 56 napilapja hétfőn. A koppenhágai ENSZ klímakonferencia nyitó napjára időzített akciót a londoni The Guardian kezdeményezte, és Európa mellett Ázsiából, Afrikából és az amerikai kontinensről is csatlakoztak hozzá lapok.
Nem éri el fő célját a klímakonferencia?
Várhatóan megállapodással, és nem kötelező érvénnyel bíró szerződéssel zárul a koppenhágai klímakonferencia az Európai Bizottság elnöke szerint. A 15. ENSZ Klímaváltozási Konferencia hétfőn kezdődött Koppenhágában.
Csak perrel szabadulhatnak a szeméttől
Nem nyugszik bele a mindszenti önkormányzat abba, hogy a város nyakán marad a 26 tonna német háztartási hulladék; más megoldás híján az ügy magyar szereplőjét perelve akarják elérni a szemét elszállítását - írta keddi számában a Délmagyarország.
A legérintettebbeket érdekli kevésbé a klímaváltozás
Egy számos országban elvégzett felmérés szerint már az emberek kétharmada véli úgy, hogy nagyon fontos probléma az éghajlat melegedése, s ez a legnagyobb ilyen arány az elmúlt 11 évben, a témával kapcsolatos közvélemény-kutatások kezdete óta.
A szavak tettekre váltása egyelőre várat magára
A régiós országok energetikai problémáinak megoldását az olyan lépések mozdítanák előre a legjelentősebb mértékben, mint a határokon átnyúló energiakereskedelem elősegítése, az energetikára kiterjedő közös versenyjogi lépések megtétele, átfogó finanszírozási mechanizmus kidolgozása, valamint az új technológiák helyi adaptálására irányuló közös kutatás-fejlesztés és az országok együttes érdekképviselete - áll a Constellation Energy Institute által kidolgozott javaslatcsomagban.
A fejlett világ nem vállalja túl magát
Néhány nappal a koppenhágai klímacsúcs előtt a fejlett országok együttes kibocsátás-csökkentési vállalásai csak mintegy felét érik annak a szintnek, amire szükség lenne ahhoz, hogy az iparosodás előtti állapothoz képest a globális hőmérséklet-emelkedés ne haladja meg a 2 Celsius-fokot - hangzott el szerdán egy európai bizottsági háttérbeszélgetésen. - tudta meg a Bruxinfo.
Elkészült Közép-Európa legnagyobb gáztárolója Zsanán
Ma a magyar energiaügyi miniszter és a szerb energiaügyi államtitkár jelenlétében felavatták Közép- és Kelet-Európa legnagyobb gáztárolóját Zsanán, Bács-Kiskun megyében. Az E.ON 35 milliárd forintos befektetése révén alig 2 év alatt készült el a 600 millió köbméteres bővítés. Mintegy 2,2 milliárd köbméter tárolókapacitásával és 28 millió köbméteres napi kitárolási kapacitásával, Zsana mostantól nemcsak Magyarország, hanem a közép-kelet európai régió legnagyobb gáztárolója is.
Amikor a miniszter példája a követendő
Decemberben írja ki a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium azt a pályázatot, amely a hagyományos építésű lakások és családi házak energiahatékonyságát hivatott javítani. „A tender célja a kimutatható széndioxid-kibocsátás csökkentése" - hangoztatta Szabó Imre, a tárca vezetője, aki a saját otthonában mutatta be, milyen fejlesztésekre lehet pályázni.
Karnyújtásnyira a klímamegállapodás?
"Karnyújtásnyira van a megállapodás a decemberi koppenhágai klímacsúcson" - jelentette ki Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár a brit Nemzetközösség trinidadi csúcsértekezletén. Franciaország és Nagy-Britannia javasolta, hogy hozzanak létre egy világalapot, amelyből segítenék a szegény országokat az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésében.
Energia: jobban ki lehetne használni az uniós pénzeket
Az EU pénzeszközeinek nehéz elérhetősége hátráltatja a regionális energetikai politikák kidolgozását, pedig a régiók vannak a legkedvezőbb helyzetben ahhoz, hogy a környezet megóvását szem előtt tartva kiaknázhassák a helyi energetikai lehetőségeket és kidolgozhassák az európai energiaszükségleteket kielégítő innovatív megoldásokat - derül ki abból a felmérésből, amelyet az Európai Regionális Hatóságok (AER) legnagyobb európai hálózatának közgyűlésén hoztak nyilvánosságra csütörtökön.
"Csak" 400 millió eurós profit
A Gazprom nyereségének csökkenésére számít az idén az európai gáz üzletágban. Az orosz gázipari óriáscég németországi cégének vezetője a Wirtschaftswoche című lapnak elmondta, hogy bár a Gazprom Germania bevétele az idén 8 százalékkal növekszik tavalyhoz képest, 16,6 milliárd euróra, a profit 70-90 millióval kevesebb lehet, 400 millió euró körüli.
Orbán: "lopakodó jogalkotás" folyik
Az ellenzéki pártvezér szerint az EU-nak nincs egységes és versenyképes energiapiaca, s nincs közös energiapolitikája sem, ráadásul "nem tudja felfogni Kelet-Európa helyzetét".
Klímaharc: két részletben is elintézhetjük
Balázs Péter szerint nem baj, ha a világ nem egy, hanem két lépésben oldja meg az éghajlatváltozás problémáját, hiszen ez nem csak globálisan, hanem magán az Európai Unión belül is kétlépcsős a folyamat. A magyar külügyminiszter ezt annak kapcsán mondta hétfőn Brüsszelben újságíróknak, hogy az EU-országok külügyminiszteri tanácskozásán szó volt a decemberi koppenhágai klíma-világkonferenciára való felkészülésről is.
Miért bukunk el a klímajátékban?
A fejlett országok jelentős része ökológiai értelemben adósa a világnak, mutatott rá Mathis Wackernagel. A tudós felhívta a figyelmet arra, hogy az emberiség 2030-ra az ENSZ legoptimistább becslései szerint is "két földnyi" természeti erőforrást fog felhasználni, más szóval két Föld kellene ahhoz, hogy fenntartható módon biztosítson ennyi erőforrást. - ítra a BrandTrend összefoglalójában.
Paks csúcsra jár
Elérte a 108 százalékosos teljesítményt a paksi atomerőmű 3-as blokkja. Ezzel már mind a négy paksi blokk 500 Mw-os teljesítményen üzemel, vagyis a paksi atomerőmű névleges teljesítménye eléri a 2000 MW-ot - közölte Mittler István, a Paksi Atomerőmű Zrt. kommunikációs igazgatója.
Ön is tehet valamit: segítsen a faültetésben!
A Klíma Klub Közhasznú Nonprofit Kft. novemberben 11000 fát fog elültetni az ország különböző pontján a MEGOSZ, Magán Erdőtulajdonosok és Gazdálkodók Országos Szövetségének segítségével.
Mi kell az ország függetlenségéhez?
Míg egyre inkább nyilvánvalóvá válik Magyarország kiszolgáltatott helyzete az energiafelhasználás terén, egy rövid kitekintés a régió országai körében hasonlóan riasztó képet mutat. A tíz közép-kelet-európai új EU tagország közül öt energiafogyasztásának több mint felét importból fedezi. A közös problémák ellenére a régió országai alig tudnak valamit szomszédjaik energiastratégiájáról és tervezett lépéseiről.