Klímablog
Új energianövény Magyarországon
Égetéssel és a biogáz-előállítással is hasznosítható az az új energianövény, amelyet hamarosan Magyarországon is szabadalmaztatnak. A tervek szerint 2011-től egy szolnoki biomassza-erőműben hasznosítanák a különleges mályvafélét.
Újabb nyolcezer családon segít a kormány
Megállapodott a kormány, az áramszolgáltatók, valamint a Kríziskezelő Program Tanácsadó Testülete arról az új támogatásról, amelynek révén 5-8 ezer család juthatna ismét áramhoz pár héten belül - mondta el Kiss Péter társadalompolitikai miniszter sajtótájékoztatón kedden Budapesten.
Büntetést fizetünk, mert kevesebb gázt veszünk a Gazpromtól?
Büntetést kell fizetniük az európai vásárlóknak, mert a vállaltnál kevesebb orosz földgázt vesznek az idén - közölte az orosz Gazprom vezető tisztségviselője hétfőn. Ukrajnában eközben már kiszámították, hogy a büntetés csaknem kétszerese lehet a tényleges vásárlás után kifizetett összegnél.
Iraki, vagy iráni gáz válthatja az orosz függőséget
Az iraki és közép-ázsiai gáz "kényelmesen" feltölti a Nabucco gázvezetéket - jelentette ki a Nabucco konzorcium ügyvezető igazgatója a Reutersnek nyilatkozva.
Meglehet a régóta várt áttörés decemberben
Az Egyesült Államok és az Európai Unió megkettőzi erőfeszítéseit annak érdekében, hogy a decemberi koppenhágai klímaváltozási csúcson megállapodás születhessen - számolt be az amerikai elnök az USA-EU csúcstalálkozó után.
A Qatar Airways már földgázzal repül
A Qatar Airways történelmi utat tett meg London Gatwick és Doha között - a repülőút során tesztelt, a Shell által gyártott új, földgáz alapú (GTL - Gas to Liquids) üzemanyaggal bővül a repülőgép-üzemanyagok kínálata, valamint jóval tisztább lesz a levegő a forgalmas repülőtereken. - ígéri a Shell közleményében.
Újabb gázvitától tart az EU
Ne az európai polgárok szenvedjék meg, ha újabb orosz-ukrán konfliktus keletkezik a gázszállítások kiegyenlítése körül - reagált a hétvégén az EU ügyeletes szóvivője Vlagyimir Putyin orosz miniszterelnök kijelentésére, miszerint ismét problémák jelentkeznek az ügyben.
Oroszország után Irántól függhet Magyarország
Irán nem hivatalos tárgyalásokat folytat néhány európai vállalattal a Nabucco gázvezeték projektben történő részvételéről - jelentette ki egy magas rangú iráni energetikai tisztségviselő szombaton a Mehr iráni hírügynökség szerint.
Végre megvan a közös EU-s álláspont
Hosszas viták után a tagállamoknak a klímavédelem nemzetközi finanszírozásával kapcsolatosan is sikerült megállapodásra jutniuk. Az unió által Koppenhágában képviselendő elveket lefektették, ugyanakkor a tehermegosztás konkrét számairól még nem egyeztettek a tagállamok képviselői.
Fontos kérdés: van-e Magyarországnak ennyi pénze?
Ahhoz, hogy hazánk teljesítse az Európai Unió által kitűzött célszámokat, szakértői becslések szerint több mint hatmilliárd eurónyi beruházásra van szükség a megújuló energiára épülő infrastruktúra terén. A paksi atomerőmű szükséges munkálatai 3 és 6 milliárd eurót tesznek ki, de a Nabuccóra is milliárdokat kellene költeni. A lépésekre szükség van, mivel Magyarország kiszolgáltatott helyzetben van energiafelhasználása tekintetében: energiafüggősége magas, gazdasági mozgástere kicsi, zöldenergia potenciálja lényegesen alacsonyabb a többi kelet-közép-európai régiós országénál.
Egyszerű tippek: hogyan spóroljunk otthon?
Takarékoskodni sok mindennel lehet és érdemes is, hiszen az energiatakarékossággal nem csak az üvegházhatású gázok kibocsátásáért felelős szükségtelen energiafelhasználást csökkenthetjük, hanem mérsékelhetjük közüzemi számláinkat is, így kímélhetjük környezetünket és a pénztárcánkat is. Ha csak 1 Celsius fokkal csökkentjük az otthoni hőmérsékletet, országos szinten napi 1 millió m3 gázt tudunk megtakarítani.
Amitől 41 millió európai szenved
Európa városlakóinak fele szenved az utakról, vasúttól és légi közlekedéstől származó zajszennyezéstől, amely akadályozza az alvást, rontja a tanulási képességeket és magas vérnyomást vált ki - állítja egy uniós jelentés.
Szárazság, erdőtüzek, vízhiány - térképen a klímaváltozás
45 nappal a koppenhágai nemzetközi klímatárgyalások előtt brit miniszterek az eddigi legambiciózusabb megállapodást sürgetik, annak érdekében, hogy ezeket a veszélyes hatásokat elkerülhessük.
Veszélyes számháború
Dúl a klímaháború, immár sok éve. A világ országai harcolnak a szén-dioxid-kibocsátással, de úgy tűnik, az egyes államok nemcsak a Celsius-fokok, hanem egymás ellen is hadakoznak. Vajon sikerül-e a különböző érdekek mentén egyezségre jutniuk? Etikai és politikai kérdések, finanszírozási dilemmák lassítják a megegyezést, amelynek elvileg decemberben, Koppenhágában kellene megszületnie. Eközben a tudósok szerint, ha továbbra is kizárólag a fosszilis energiahordozókra épül a fejlődés, nem sokat hagyunk hátra a világból a későbbi generációk számára.
Most az olaj nem jön Ukrajnából
Műszaki problémák miatt leállt a szállítás a Magyarországot is ellátó Barátság kőolajvezetéken - jelentette szerdán a Ria Novosti orosz hírügynökség. A Mol szerint a szállítási kimaradás nincs hatással a finomításra, a társaság készletei több napra elegendők.
HBLF: Még egy hónapig lehet pályázni!
A Hungarian Business Leaders Forum (HBLF) nyolcadik alkalommal hirdeti meg pályázatát, melynek célja: elismerni a társadalmi összefogás és felelősségvállalás példaérték bemutatását.
Még nem tudni, drágább, vagy olcsóbb lesz az áram
Az áram végfelhasználói árának változtatatásáról várhatóan a héten dönt a Magyar Energia Hivatal (MEH), de a döntés csak a lakosságot, a kisfogyasztókat és a közintézményeket ellátó egyetemes szolgáltatói kört érinti - közölte Matos Zoltán, a MEH elnöke.
Kötelező lesz kevesebb energiát használni
Az Európai Bizottság azt tervezi, hogy kötelezővé teszi a tagországok számára az energiafelhasználás meghatározott mértékű csökkentését az Europolitique internetes lap értesülése szerint.
Soros György is "bezöldült"
Soros György egymilliárd dollárt készül "zöld technológiákba", megújítható energiaforrásokba fektetni. Hétvégi, koppenhágai sajtóértekezletén a magyar származású amerikai üzletember új kezdeményezést is bejelentett, amelynek keretében tíz éven át évi 10 millió dollárral támogatja a klímavédelmet.
Klímaváltozás: nyertesek vagy vesztesek leszünk?
A Magyar Agrárkamara Növénytermesztési Osztályán belül 7 taggal megalakult az Öntözésfejlesztési Munkacsoport annak érdekében, hogy a klímaváltozásnak ne vesztesei, hanem nyertesei legyenek a magyar termelők.
350 percnyi szemétszedéssel a szebb jövőért
A Klíma Klub csatlakozik az Éghajlatvédelmi Világnaphoz, melynek kapcsán meghirdeti a „350-en 350 percig a szemét ellen!" lakossági szemétszedési akcióját október 24-én a Városligetben.
Energiahatékonyság: van még pénz, jelentkezzen!
Még egyáltalán nem merítették ki a pályázók a Környezet és Energia Operatív Program (KEOP) energiahatékonyságot és megújuló energiahasznosítást célzó forrásait, így az ezen projekteket kezelő Energia Központ Nonprofit Kft. még továbbra is várja a 2009-2010-es pályázati időszakra jelentkezőket - közölte az Energia Központ. Az EU-s miniszterek időközben azt tárgyalják, hogyan lehetne sikeresen fellépni az éghajlatváltozás ellen, hogy azzal a Föld többi részének is példát mutathassunk.
"Az idő nemcsak szorít, hanem már szinte el is fogyott"
Nemzetközi klímavédelmi konferencia kezdődött hétfőn Bangkokban. A tanácskozáson a globális felmelegedést erősítő gázok kibocsátását szabályozó kiotói egyezményt felváltó új nemzetközi megállapodásról egyeztet több mint 170 ország küldöttsége.
Hogyan fogunk világítani 2016-ban?
Az Európai Unió háztartásaiban a következő évtized közepére - azaz 2016-ig - eltűnnek a hagyományos izzólámpák, helyüket az úgynevezett alternatív fényforrások, például a kompakt fénycsövek veszik át - hangzott el az Osram és a Magyar Elektrotechnikai Egyesület (MEE) Világítástechnikai Társaságának sajtótájékoztatóján kedden Budapesten.
Gázszolgáltatók: az egy fillért sem éri el a különbség
Alig van eltérés a földgáz végfelhasználói árának október elsejétől érvényes csökkentésében az egyes szolgáltatók között a lakosságot és a kisfogyasztókat ellátó egyetemes szolgáltatói körben - derül ki Magyar Energia Hivatal által az egyes szolgáltatók számára jóváhagyott határozatokból.
Több millió eurót vár a Főtáv
Értékesíti szén-dioxid-kvótájának egy részét a Budapesti Távhőszolgáltató (Főtáv) Zrt., mivel kevesebbet használt fel belőle; a társaság több millió euróra számít a tervezett eladásból - írta szombati számában a Magyar Hírlap.
Újra vonzó lett a távfűtés
Csökkenni látszik a távfűtésről leválni akarók száma részben a távhőszolgáltatás áfájának mérséklése és a gázár csökkenés hatására - állapítja meg az energiainfo.hu és a KPMG közös elemzése, amit csütörtökön ismertettek a készítők Budapesten sajtóbeszélgetés keretében.
A gazdagok álljanak az élre!
Egy nemrég közzétett közvélemény-kutatás szerint az ázsiai állampolgárok az amerikai elnök szerep-vállalásától teszik függővé a decemberi koppenhágai klímacsúcs sikerét. Sokan úgy vélik, Obama nélkül nem lesz változás.
El se hisszük: októbertől olcsóbb a gáz
A földgáz fogyasztói ára október elsejétől átlagosan 10 százalékkal csökken, az áramé azonban nem mérséklődik. Az árcsökkentést az tette lehetővé, hogy mérséklődött a gáz ára, illetve, hogy a korábban az indokoltnál alacsonyabb közüzemi ár miatt felhalmozódott "tartozás" a július elsejétől érvényes köbméterenként 17 forintról októberben 3,2 forintra csökken.
Zöldben foglald el Magyarországot!
A zöldtárca „Egy mozdulat" szemléletformáló programja szeptember közepén Magyarország legnépszerűbb kvíz oldalára a Honfoglalóra költözik. Az „Egy mozdulat" program ősszel, egy országos iskolai programmal egészül ki, mely a legifjabb generációt, elsősorban az általános iskola felső tagozatos diákjait mozgósítja.
Világszerte az ózonrétegre emlékeznek
Szeptember 16-át immár 22 éve az ózon világnapjaként tartják számon, ugyanis 1987-ben ezen a napon írta alá 46 ország az ózonréteg védelmét szolgáló Montreali jegyzőkönyvet. Az egyezményhez a csatlakozó országok vállalták, hogy megszüntetik a magas légköri ózont lebontó vegyületek gyártását, kereskedelmét, illetve használatát. A Montreali Jegyzőkönyvet, amelyet Magyarország 1989-ben írt alá, mára a világ valamennyi országa ratifikálta.
Energetikai úttörő lett Csepel
Európában is újnak számító, Magyarországon pedig az első ilyen technológiával készült napkollektort, úgynevezett szolár-parabolát adtak át Csepelen, az önkormányzat kezelésében lévő Csalitos utcai Óvodában - közölte a berendezés üzembe helyezését finanszírozó Magyar Villamos Művek Zrt. (MVM).
"Magyarország az atomenergiával győzhet"
Az szakíthatja át a célszalagot az energiaversenyben, aki a leggyorsabban kötelezi el magát az atomenergia mellett, és elsőként exportál energiát a régióba - összegezte Herczog Edit az EU harmadik energiacsomagja által teremtett új kihívásokat a XIX. Gazdasági Fórumon. A képviselő szerint Lengyelország lehet a legkomolyabb versenytársunk.
Jövőre ismét emelkedhet a gáz ára
A Gazprom vezetője szerint jövőre 100 dollárra nő a kőolaj világpiaci ára, amit a gáz ára is követ majd. Alekszej Miller úgy vélte továbbá, hogy nem lesz több vita Ukrajnával a gáztranzit kapcsán.
Hogyan spóroljunk a mosogatáson is?
Budapesten (szeptembertől) és 4 vidéki városban (októbertől) számláló méri a kézi és a gépi mosogatás közötti - vízfogyasztásbeli - különbséget a Calgonit "Vedd komolyan" kampány keretében.
Európa milliárdokkal támogatná a fejlődők küzdelmeit
Azt javasolja az Európai Bizottság, hogy az unió évente 15 milliárd euróval támogassa a fejlődő országok küzdelmét az éghajlatváltozás ellen - derül ki brüsszeli médiajelentésekből.
Jól járhatnak a panellakók
A kormány 10 milliárd forinttal 30 milliárd forintra emelte az energia megtakarítást, illetve a lakóépületek szén-dioxid kibocsátását csökkentő korszerűsítési és felújítási pályázatokon a vissza nem térítendő támogatások keretösszegét - derül ki a Magyar Közlönyben közzétett kormányhatározatból.
Ilyen is régen volt: olcsóbb lesz a gáz októbertől
A Népszava információi szerint akár tíz százaléknál is nagyobb mértékben csökkenhet októbertől a lakossági földgáz ára; a díjmérséklődést elsősorban az importárak esése teszi lehetővé, de szerepet játszik az is, hogy az utóbbi időben a forint megőrizte stabilitását a dollárral szemben.
Nem tetszik a fémcsomagolóknak az új törvénytervezet
A magyarországi környezetvédelmi termékdíjról szóló törvény tervezett módosítása szerinti új fémcsomagolási kvóták rendkívül magasak és diszkriminatívak, ezért az ipart indokolatlanul megkülönböztető és hátrányos helyzetbe hozó javaslatokat vonják vissza - közölték a szektor képviselői.
Egyre kevésbé szennyez az EU
Folytatódott tavaly is a szén-dioxid kibocsátásának csökkenése az Európai Unióban - derül ki az unió környezetvédelmi ügynökségének (EEA) Brüsszelben nyilvánosságra hozott előzetes adataiból.
Nehéz helyzetben a magyar megújuló energia
A kormánynak el kell hárítania mindazokat a jogszabályi gátakat, amelyek jelenleg a megújuló energiák elterjedését gátolják, ezért meg kell küzdeni a fosszilis energiahordozókat támogató lobbikkal - hangzott el a Biomassza Termékpálya Szövetség által szakértők és újságírók részére szervezett tanácskozáson.
Végre egy zöld buli!
Immár a Környezetvédelmi Minisztérium „Zöld Fesztivál" minősítését is magáénak tudhatja a Szegedi Ifjúsági Napok, mely a hazai fesztiválok között elsőként tűzte zászlajára a fenntartható fejlődés, az ökotudatos életmód népszerűsítését.
Elindul Magyarszág első biomassza erőműje Szakolyban
Átadták Magyarország első, zöldmezős fejlesztésű, önálló biomassza villamos energia erőművét Szakolyban. A Dél-nyírségi Bioerőmű ünnepélyes avatásán Gráf József földművelési és vidékfejlesztési miniszter méltatta a példaértékű beruházást, amely egyszerre szolgál térségfejlesztési, energetikai és környezetpolitikai célokat.
Gigantikus naperőműpark épült
Felavatták csütörtökön az eddigi legnagyobb németországi naperőművet. A 160 millió eurós beruházás 15 ezer háztartás áramellátását biztosítja. A 162 hektár - több mint 210 labdarúgópálya - nagyságú telepen közel félmillió napelem alakítja át a fénysugárzás energiáját villamos energiává.
Magyarország megint lehetőségei mögött kullog
Hazánk megújuló energiapolitikájában nem tükröződnek az Európai Unió célkitűzései, tétlenségünkkel, kihasználatlan napsugárzási adottságainkkal csökkentjük a fenntartható fejlődés megteremtésének esélyeit, mialatt az ország energetikai kiszolgáltatottsága változatlan marad. Pedig a megfelelően csapdába ejtett napfény kiaknázásával, a hazai besugárzási viszonyok mellett az éves energiatermelés tekintélyes hányadát lehetne a mai technológiákkal hasznosítani - hívja fel a figyelmet a Magyar Tudományos Akadémia Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Kutatóintézete (MTA MFA).
Forró hangulat a klímaegyezmény tárgyalásán
Lassan halad az üvegházhatást okozó gázok kibocsátását szabályozó koppenhágai egyezmény előkészítése. A tárgyaló felek abban sem értenek egyet, hogy melyik államoknak kellene aláírni a megállapodást.
60 éven belül mérgező lesz a tenger!
Ha nem sikerül jelentősen csökkenteni az üvegház hatású gázok kibocsátását a közeljövőben, a globális felmelegedés miatt megszűnhetnek, vagy elveszthetik az erejüket a Jeges-tenger áramlatai, állítja Ola Johannessen, a Nansen Enviromental and Remote Sensing Center, norvég kutatóintézet igazgatója.
Kivonják a hagyományos izzókat: felkészültünk-e?
Jelentősen csökkenti az európai háztartások energiafelhasználását, így közvetve károsanyag kibocsátását is a hagyományos izzók forgalomba hozatalát fokozatosan megtiltó európai uniós rendelet. Az MTI által megkérdezett kereskedők többsége felkészült a váltásra. A jogszabályok változása érinti a magyarországi fényforrásgyártást is, de még nem tudni, hogy miként. A GE Hungary Zrt.-nél működő szakszervezetek a vállalat teljes magyarországi fényforrásgyártásának beszüntetésétől félnek.