Védekezik a KvVM: nem tűnt el a 40 millliárdos kvóta-bevétel

A KvVM cáfolta a sajtóban napokban megjelent feltételezést, miszerint többmilliárd forint eltűnt volna a szén-dioxid kvóta bevételből. A zöld tárca eddig mintegy 40 milliárd forintra tett szert kiotói kvótaeladásból, amit a Zöld Beruházási Rendszer (ZBR) keretében maradéktalanul olyan széndioxid-kibocsátás csökkentő beruházásokra használ majd fel, melyek környezetre gyakorolt pozitív hatása mérhető. A minisztérium a napokban csaknem 2 millió tonnányi kiotói kvóta eladására kötött szerződést, melyből 4 milliárd forint bevétel folyik be e célra elkülönített kincstári számlájára.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A tárcánál hangsúlyozták, hogy a kvótaértékesítésből befolyt bevételt a minisztérium elkülönített kincstári számlán kezeli, amelyet ellenőrzött az Állami Számvevőszék, az Országgyűlés környezetvédelmi bizottsága és a zöld ombudsman is, jelentette az MTI. Leszögezték továbbá azt is, hogy a kvótapénz semmi másra nem költhető, mint a Zöld Beruházási Rendszerre (ZBR), s ezt az ügyletben érintett országok képviselői is ellenőrzik a közös monitoring bizottság tagjaiként. A bizottság legutóbbi ülésére február 26-án került sor.  

A napokban kötött, viszonylag kis volumenű ügylet csaknem 2 millió kvótáról szól, közölte a minisztérium. Ezt a szerződő kereskedő cég részletekben hívja le. A kvóták végfelhasználója a minisztérium tudomása szerint Japán. Jelenleg a hazánk által értékesíthető kvótamennyiség 120 és 147 millió tonna között van. Eddig Magyarország ennek alig 10 százalékát értékesítette.

Ahogy azt a tárca tavaly nyilvánosságra hozta, a kvótaértékesítésből korábban összesen csaknem 36 milliárd forint folyt be. Ebből a ZBR keretében már mintegy 15 milliárd forintot lekötöttek a Klímabarát Otthon panel alprogramjának pályázói, a hagyományos építésű épületekre pedig folyamatosan érkeznek a pályázatok. A ZBR-rel még le nem kötött részt a KVVM az említett elkülönített kincstári számlán kezeli.

Folyamatosan áruljunk kvótáinkat a világban

A tárca folyamatosan tárgyal a kvótapiacon, e tárgyalások többsége azonban egyelőre a piackutató jellegű árajánlat-kéréseknél tart. A tárgyalások során kiajánlott szerződésekben előre meghatározottak azok a zöldítési célok, amelyekre a majdani bevétel fordítható, ezekből változatlanul kizárólag üvegházhatású gázkibocsátás-csökkentő projektek finanszírozhatók. A ZBR részeként a tárca hamarosan további pályázatokat ír ki energiatakarékos háztartási gépek és energiatakarékos izzók cseréjére. A kvótaértékesítésből befolyó keret felülről nyitott, azaz valamennyi újonnan befolyó kvótapénz ugyancsak kizárólag a ZBR keretében költhető el.

A tavalyi kvótaszerződésekben szerepelt a felhasználási lehetőségek között erdőtelepítés támogatása a bevétel 5 százalékáig, a minisztérium azonban ezt az összeget is a Klímabarát Otthon Program panel alprogramjára költötte. A határon túli támogatásokat közvetítő Corvinus Zrt. erdélyi erdőtelepítéseket támogató pályázatát nem a KVVM kvótaeladási bevételéből fedezték. A KVVM egyébként -ugyancsak nem kvótabevételből- a hazai nemzeti parkokban folytat klímaerdő-telepítést: uniós forrásból csaknem 300 millió forintot fordít őshonos fafajták telepítésére mintegy 220 ezer hektárnyi nemzeti parki területen, mellyel évi 2700 tonna széndioxid megtakarítás érhető el.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo