A tárcánál hangsúlyozták, hogy a kvótaértékesítésből befolyt bevételt a minisztérium elkülönített kincstári számlán kezeli, amelyet ellenőrzött az Állami Számvevőszék, az Országgyűlés környezetvédelmi bizottsága és a zöld ombudsman is, jelentette az MTI. Leszögezték továbbá azt is, hogy a kvótapénz semmi másra nem költhető, mint a Zöld Beruházási Rendszerre (ZBR), s ezt az ügyletben érintett országok képviselői is ellenőrzik a közös monitoring bizottság tagjaiként. A bizottság legutóbbi ülésére február 26-án került sor.
A napokban kötött, viszonylag kis volumenű ügylet csaknem 2 millió kvótáról szól, közölte a minisztérium. Ezt a szerződő kereskedő cég részletekben hívja le. A kvóták végfelhasználója a minisztérium tudomása szerint Japán. Jelenleg a hazánk által értékesíthető kvótamennyiség 120 és 147 millió tonna között van. Eddig Magyarország ennek alig 10 százalékát értékesítette.
Ahogy azt a tárca tavaly nyilvánosságra hozta, a kvótaértékesítésből korábban összesen csaknem 36 milliárd forint folyt be. Ebből a ZBR keretében már mintegy 15 milliárd forintot lekötöttek a Klímabarát Otthon panel alprogramjának pályázói, a hagyományos építésű épületekre pedig folyamatosan érkeznek a pályázatok. A ZBR-rel még le nem kötött részt a KVVM az említett elkülönített kincstári számlán kezeli.
Folyamatosan áruljunk kvótáinkat a világban
A tárca folyamatosan tárgyal a kvótapiacon, e tárgyalások többsége azonban egyelőre a piackutató jellegű árajánlat-kéréseknél tart. A tárgyalások során kiajánlott szerződésekben előre meghatározottak azok a zöldítési célok, amelyekre a majdani bevétel fordítható, ezekből változatlanul kizárólag üvegházhatású gázkibocsátás-csökkentő projektek finanszírozhatók. A ZBR részeként a tárca hamarosan további pályázatokat ír ki energiatakarékos háztartási gépek és energiatakarékos izzók cseréjére. A kvótaértékesítésből befolyó keret felülről nyitott, azaz valamennyi újonnan befolyó kvótapénz ugyancsak kizárólag a ZBR keretében költhető el.
A tavalyi kvótaszerződésekben szerepelt a felhasználási lehetőségek között erdőtelepítés támogatása a bevétel 5 százalékáig, a minisztérium azonban ezt az összeget is a Klímabarát Otthon Program panel alprogramjára költötte. A határon túli támogatásokat közvetítő Corvinus Zrt. erdélyi erdőtelepítéseket támogató pályázatát nem a KVVM kvótaeladási bevételéből fedezték. A KVVM egyébként -ugyancsak nem kvótabevételből- a hazai nemzeti parkokban folytat klímaerdő-telepítést: uniós forrásból csaknem 300 millió forintot fordít őshonos fafajták telepítésére mintegy 220 ezer hektárnyi nemzeti parki területen, mellyel évi 2700 tonna széndioxid megtakarítás érhető el.