Klímablog
Magyarország oldhatja meg Szerbia energiaproblémáit
Szerbia Magyarországon szeretne Oroszországból kapott földgázt tárolni, s erről csütörtökön Bécsben tárgyal a Srbijagas szerb, a Gazprom orosz állami gázvállalat, illetve az E.ON Hungária Zrt., Magyarország egyik vezető energiaszolgáltatója - jelentette be Dusan Bajatovic, a Srbijagas vezérigazgatója. Az E.ON cáfol, de elismerte, hogy korábban voltak az ügyben tárgyalások.
Sok család energiaszámlája csökkenhet
A szén-dioxid-kvóta eladásokból származó bevételből a zöldtárca első lépésként panelházak energiatakarékossági felújítását támogatja, melytől jó hatásfokú, mérhető szén-dioxid kibocsátás csökkentést vár, miközben ez jelentős megtakarítást jelent a panellakók közüzemi számláiban - jelentette be Szabó Imre környezetvédelmi miniszter. Több tízezer panel újulhat meg.
Világsztárral harcolunk a klímaváltozás ellen
Moby, az Európai Bizottság és a Music Television közös kampányának keretében ingyenes koncerttel harcol a klímaváltozás ellen. Az augusztus 20-i stockholmi előadást a világhálón keresztül milliók nézhetik egyenes adásban. A pozitív kezdeményezésből, amely a világ egyik legnagyobb problémájára igyekszik felhívni a figyelmet, Magyarország sem maradhat ki. Szeptember 19-én Budapesten is egy világsztár lép színpadra, ahol a közönség a kampány hazai fő támogatójával, Katus Attilával is találkozhat.
Biogázban erősít Magyarország
Megkezdte működését Magyarország harmadik legnagyobb biogáz üzeme a Pest megyei Dömsödön, az üzem évi 11 gigawatt óra energiát állít elő, ami mintegy 3.000 háztartás ellátásához elegendő mennyiséget jelent - közölte a beruházó ELMIB csoport.
Új szelek a szélenergia-piacon
Levéllel fordult az Energia Klub a Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztériumhoz, melyben a legfrissebb szeles rendelet méltatása mellett arra kérik a Minisztériumot, hogy a közelgő pályázat sikere érdekében néhány szempontot vegyenek figyelembe annak kiírásakor.
Energiahatékonyabb lakást akar? Egy részét kifizetik!
Közzétette a panelépületek szén-dioxid-kibocsátás csökkentését eredményező, energiahatékonysági beruházások támogatására a pályázati felhívást honlapján a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KvVM); a vissza nem térítendő támogatás forrását a kiotói jegyzőkönyv szerint értékesített szén-dioxid-kvóta bevételek alkotják.
Klímavédelem: 100, vagy 30 milliárd euró?
Elképzelhető, hogy a fejlődő országoknak a decemberi koppenhágai klímacsúcsig várniuk kell, hogy kiderüljön, az EU mekkora támogatást nyújt számukra a klímaváltozás elleni küzdelemhez - áll a soros elnök svéd kormányzat közleményében.
Uniós hadüzenet a pazarlásnak
Az Európai Unió hadat üzent a túl sok áramot fogyasztó elektromos készülékeknek: ezek forgalmazását a következő években fokozatosan szigorítják, illetve megszüntetik.
Nem lesz többé energiapazarló hűtő
Az Európai Unió hadat üzent a túl sok áramot fogyasztó elektromos készülékeknek: ezek forgalmazását a következő években fokozatosan szigorítják, illetve megszüntetik.
A Szahara ment meg bennünket?
Lassan formálódik a világ legnagyobb napenergia projektje: a Szaharában elhelyezett napkollektorok óriási telepe villamos energiát termelne Európa lakói számára. A beruházók a múlt héten megállapodást írtak alá, miszerint megkezdik a pénzügyi tervek kidolgozását. Az ellenzők szerint azonban Brüsszel csak a modern gyarmatosítás egy drága módját választotta.
Többet fizettünk az áramért, mégsem jár vissza minden
Részben a krízisalapba, részben alapítványba kell befizetni négy áramszolgáltatónak azt a mintegy ötmilliárd forintot, amit eredetileg a fogyasztókhoz kellett volna visszajuttatniuk azért, mert magasabb árrést alkalmaztak a jogszabályban meghatározott mértéknél - derül ki a Magyar Energia Hivatal határozataiból.
Szennyvíziszapból termelnek olcsó áramot Mohácson
Hőkezeléssel gázosítják, majd különféle technikák alkalmazásával villamos és hőenergiává alakítják át a mohácsi szennyvíztelepen keletkező iszapot, a tervek szerint már jövő márciustól - írta keddi számában az Új Dunántúli Napló.
Íme, a hét fontosabb "zöld" hírei
Ahogy minden héten, most is számos környezetvédelemről, illetve társadalmi felelősségvállalásról szóló hírről számolt be a Klímablog. Az elmúlt hét napban megjelent hírekből szemlézünk.
A klímaváltozás miatt újra divat lett a mezőgazdaság
A globális felmelegedés és a gazdasági mélyrepülés miatt újra divat lett a mezőgazdaság Ausztráliában, ahol egyre több fiatal tér vissza a gyökereihez, tervezi azt, hogy mezőgazdaságból él meg.
20 ezer háztartás energiaszámlája csökken
A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium mintegy 20 ezer közép-magyarországi háztartásba juttat el egyenként két darab energiatakarékos izzót. A 40 ezer darab csúcsminőségű, 6 éves élettartamú égőt azok a rászoruló, 65 év feletti lakosok kapják, akiknek átlagos havi áramszámlája nem haladta meg az 5 ezer forintot 2009 első hónapjaiban.
Már a zene is segíti a klímaharcot
Az Európai Bizottság és az MTV zenecsatorna „Play to Stop - Europe for Climate" címmel közös kampánysorozatot hirdetett, mely a klímaváltozás következményeire hívja fel a fiatalok figyelmét. A kampány a decemberben megrendezésre kerülő koppenhágai klímakonferencia kísérőprogramja is egyben.
Minek a Nabucco, amikor van napenergia is?
A Greenpeace környezetvédő szervezet hevesen bírálta a Nabucco földgázvezetékről szóló kormányközi megállapodás hétfői aláírását. "Okosabb lenne megújuló energiaforrásokba ruházni be, mert a szél és a nap nem bocsát ki széndioxidot és nem kerül semmibe, sem most, sem a jövőben"
Nagy lökést kapott a Nabucco
A részt vevő országok vezetői hétfőn Ankarában aláírták a kormányközi megállapodást a Nabucco földgázvezetékről. Az ötven évre szóló egyezmény aláírói: Ausztria, Magyarország, Románia, Bulgária és Törökország.
Megújuló energiafékek
Elavult, talán lobbiérdekeket is szolgáló szabályok alakítják a mai energiapolitikát, nemcsak a megújuló energiával való áramtermelést akadályozva, hanem a helyi, közösségi önellátást is. A güssingi modellt, az EU-s támogatási rendszert is másolnák.
Számos sziget eltűnhet a Föld felszínéről
Nem nyújtanak elegendő védelmet a kis szigetországoknak a világ vezető hatalmai által elfogadott klímavédelmi célkitűzések - állította pénteken az érintett kis államokat tömörítő szervezet (Aosis).
Új fordulat az EU és Oroszország harcában
Türkmenisztán kész gázt elkülöníteni a Nabucco-gázvezeték számára - közölte Gurbanguly Berdimukhammedov türkmén elnök, akit az ITAR-TASZSZ hírügynökség idézett. Az államfő szavai szerint Türkmenisztán rendelkezik értékesíthető gázkészletekkel.
Kánikulai forintok
A már évek óta szokatlanul meleg nyári napokkal bizonyára idén is számolhatunk. Mit várhatunk azoktól a társaságoktól, amelyeknek termékei ilyenkor kelendőbbek? A Piac & Profit fővárosi szolgáltató cégeket kérdezett meg.
Idő kell, amíg tisztább lesz a magyar levegő
A klímaváltozásra adott válaszokról, valamint a szállópor koncentráció csökkentéséről és a térségbe érkező illegális hulladékszállítmányokról is tárgyaltak a visegrádi négyek (V4-ek) környezetvédelmi miniszteri találkozóján Krakkóban.
A 28 milliárd forintot ésszerűen is el lehetne küldeni
Az Energia Klub július 3-i, két országos napilapban is megjelent közleménye után több, energiahatékonysággal és megújuló energiával foglalkozó szervezet, illetve cég is eljuttatta észrevételeit az egyesülethez. Ezekből egyértelműen kiderül, hogy a legtöbb érdekelt elfogadhatatlannak és gazdaságilag károsnak tartja a kormány folyamatos ígérgetését a Zöld Beruházási Rendszer pályázatainak ügyében. Az éles kritikák mellett többen a kvótaeladásból befolyt 28,2 milliárd forint ésszerű felhasználására is javaslatot tettek.
Indul a magyar atomprojekt
A Magyar Villamos Művek Társaságcsoport az Országgyűlés 2009. március 30-i határozatát követően - a cégcsoport legjelentősebb tagvállalatai, kiemelten a Paksi Atomerőmű Zrt. részvételével - 2009. július 8-án megalapította a Lévai Projektet a paksi atomerőmű bővítésének előkészítése érdekében.
Van, ahol megtiltották a palackozott víz árusítását
Az ötödik kontinens egy vidéki városában döntő többséggel szavazták meg a palackozott ivóvíz árusításának tiltását, környezetvédelmi okokból kifolyólag. A palackozó cég képviselője mellett csak egyetlen lakos voksolt a tiltás ellen.
Obama sem hozta meg az igazi áttörést?
Minden korábbinál határozottabban elkötelezte magát az éghajlatváltozás elleni küzdelem mellett a hét legfejlettebb ipari hatalom és Oroszország alkotta G8-as csoport. Szerdán kezdődött csúcstalálkozójuk első napját záró közös nyilatkozatuk szerint nem emelkedhet világszerte 2 Celsius foknál nagyobb mértékben a középhőmérséklet a 2020-ig tartó időszakban, a szén-dioxid-kibocsátást pedig 50 százalékkal csökkenteni kell 2050-ig. Ez sem elég?
A Nabucco és a Déli Áramlat is melléfogás?
A Magyar Természetvédők Szövetsége és a Közép- és Kelet-Európai Bankfigyelő hálózat felhívja a magyar és európai vezetők figyelmét a Nabucco és a Déli Áramlat gázvezetékekkel kapcsolatos tervezési folyamat hiányosságaira.
Magyarország fellélegezhet?
Hollandia után Ausztria, Németország és Magyarország is mentességet kapott 2011-ig a szálló porra vonatkozó uniós levegőminőségi előírások végrehajtása alól. Magyarország elsősorban a kedvezőtlen meteorológiai helyzetre hivatkozva kérte a felmentést - amelyet a Bizottság meg is adott.
Kiskereskedők ezreit érinti az új szabály
Nemcsak az akkumulátorokat és szárazelemeket gyártóknak, de a forgalmazóknak, így az elemeket és hordozható készülékeket áruló kiskereskedőknek is kötelessége gondoskodnia a használt elemek visszagyűjtéséről, megfelelő gyűjtőedények kihelyezéséről, illetve a visszagyűjtött elemek szakszerű tárolásáról és elszállításáról.
KÖVET-pályázati határidő: meghosszabítva
A KÖVET 2009-ben is meghirdeti Környezeti Megtakarítás Díjait. A pályázaton bármely szervezet részt vehet olyan megvalósult intézkedésekkel, amelyek egyszerre hoztak környezetvédelmi és gazdasági hasznot.
Milyen cégről álmodnak a pályakezdők?
A vállalatok felelősségvállalási tevékenysége aktívan befolyásolja a frissdiplomások munkahelyválasztását - ez derült ki a Nestlé által végzett felmérés szerint, amely arra is rávilágít, hogy az idén és a közeljövőben végzők fokozottan érzékenyek leendő munkáltatójuk környezetre gyakorolt hatására, illetve környezet- és természetvédelmi tevékenységére is. A válaszok rávilágítottak arra is, hogy a végzősök sokat várnak a saját képzésükkel kapcsolatban, miközben nemektől függetlenül fontos a munka és a magánélet egyensúlya. A felmérés meglepetése, hogy a megkérdezett fiataloknak viszont csak mintegy negyede ítélte igazán fontosnak az átlátható és elszámoltatható vállalati működést.
Környezetvédelmi napot tartanak Budapesten
A sanofi-aventis/Chinoin, a magyar gyógyszeripar felelős szereplője július 2-án megnyitja kapuit a látogatók előtt. A szervezők a közigazgatásban, az önkormányzatoknál, a médiánál dolgozók mellett minden érdeklődőt szívesen látnak.
Újra korlátozzák a kamionforgalmat az országban
Július elsején életbe lép a nyári kamionstop a közutakon. Az erről szóló kormányrendelet hatálya kiterjed a 7,5 tonnát meghaladó magyar vagy külföldi hatósági jelzéssel ellátott tehergépkocsira, vontatóra, mezőgazdasági vontatóra, lassú járműre, valamint e járművekből és pótkocsiból álló járműszerelvényre.
Magyarországnak továbbra sem kell génmódosított növény
Az éghajlatváltozás, az ipari kibocsátások, a biológiai sokféleség, valamint a géntechnológiával módosított szervezetek (GMO-k) témaköre is napirendre került az Európai Unió Környezetvédelmi Tanácsának legutóbbi tanácskozásán, a magyar delegációt dr. Kling István államtitkár vezeti. Magyarország többek között indítványozta a hatályos uniós jogszabályok módosítását, hogy a jövőben az egyes tagállamok maguk dönthessenek arról, termesztik-e a GMO-t.
"Adjunk nekik évi 100 milliárd dollárt"
Gordon Brown brit miniszterelnök szerint a "gazdag államoknak" egy olyan, évi 100 milliárd dollárral gazdálkodó pénzalapot kellene létrehoznia, melyből segíteni lehetne a fejlődő országokat a klímaváltozás elleni harcában. Brown szerint 2020-ra kellene felállnia az alapnak, mely a pénzét elsősorban a széndioxid-kibocsátási jogokkal folyó kereskedelemből, a kereskedési rendszer nemzetközi kiterjesztése révén hozná össze.
Egyre közelebb a katasztrófa
Hirtelen és elkerülhetetlen éghajlati változások egyre növekvő kockázatával kell szembenéznie a világnak a vártnál gyorsabb globális felmelegedés miatt - figyelmeztetett egy nemzetközi tudóscsoport csütörtökön nyilvánosságra hozott tanulmánya.
Egy biztos: a gazdagabb és a szennyező fog fizetni
Megállapodtak az uniós országok állam-, illetve kormányfői arról, hogy milyen elvek szerint finanszírozzák az éghajlatváltozás elleni globális küzdelem teendőit - közölték uniós diplomaták.
Távfűtés: akár 30 %-kal is csökkenhetnek a költségek
A kormány még idén ősszel benyújtja azt a javaslatát, hogy 2010. január 1-jétől a legalacsonyabb áfakulccsal adózzon a távhőszolgáltatás - jelentette be Molnár Csaba.
Egy tipp, hogyan növelje az energiahatékonyságot!
A zöldtárca rövidesen meghirdeti az épületek energiahatékonyságát javító Klímabarát Otthon és Klímabarát Intézmény pályázatokat, jelenleg ezek előkészítése zajlik. A Zöld Beruházási Rendszer részeként kiírandó pályázatokkal biztosított lesz jó hatásfokú, mérhető szén-dioxid kibocsátás csökkentés elérése. A szaktárca szén-dioxid kibocsátásokból befolyt teljes bevételt kizárólag klímavédelmi célokra költi majd.
Egy hét zöld szemmel
Ahogy minden héten, most is számos környezetvédelemről, illetve társadalmi felelősségvállalásról szóló hírről számolt be a Klímablog. Az elmúlt hét napban megjelent hírekből szemlézünk.
Kerékpárral erősít Szentendre
Mára számos európai város polgárai választják a kerékpárt, mint mindennapi környezetkímélő és költséghatékony közlekedési eszközt. A kétkerekű terjedésének népszerűsítéséhez azonban nem csak színvonalas kerékpárutakra van szükség.
Megnyugodhatunk: tiszták a hazai fürdővizek
Ismertették Brüsszelben az európai fürdővizek minőségéről szóló legfrissebb jelentést, mely pozitív képet fest a tagállamok strandjairól. A hazánkban vizsgált 256 fürdőhely közül csak hét nem felelt meg a szigorú egészségügyi előírásoknak.
Gigászi szélfarm épül a sivatagban
A világ egyik legnagyobb szélfarmját fogják felépíteni Ausztráliában, Broken Hill városa közelében. A szélfarm körülbelül hatszáz turbináját egy 32 ezer hektáros területen helyezik majd el, és a tervek szerint 430 ezer otthon energiaellátását fogja biztosítani.
Spóroljuk meg a kibocsátás harmadát!
A kormány döntése nyomán a zöldtárca még a nyáron kiírhatja a kiotói kvótabevételből finanszírozott Klímabarát Otthon és Klímabarát Intézmény pályázatokat a Zöld Beruházási Rendszer keretében.
Atomenergia = elkerülhetetlen jövő?
Mivel a jelenlegi becslések szerint legkésőbb 100 év múlva lényegében kimerülnek a mostani fosszilis (kőolaj, földgáz, szén, stb.) források, akár komoly átrendeződés is végbemehet a felhasznált energiaforrások típusát illetően. A technikai lehetőségek és a rendelkezésre állás alapján várhatóan néhány évtized múlva a megújuló energia és az atomenergia elégíti majd ki a világ elszabaduló energiaigényének túlnyomó részét. Mindezek fényében, valamint a magyar atomenergia iparág aktualitásai miatt az Equilor Befektetési Zrt. megvizsgálta, hogy a befektetők milyen módon részesülhetnek az atomenergia piac esetleges fellendüléséből. Az elemzés kitér arra is, hogy a magyar atomenergia ipar egyedüli szereplőjének, az MVM-nek a tőzsdére lépése milyen hatással lenne a tőkepiacra.
Ki lesz a felelős, ha nem jön gáz?
Tényfeltáró küldöttséget küld az Európai Bizottság Oroszországba és Ukrajnába, felmérni a helyzetet, miután a két ország között ismét kiújult a vita a gázkereskedelem finanszírozása ügyében.
40 év múlva "spanyol" időjárás lesz hazánkban
Magyarországon és Lengyelországban 2050-re annyi lesz a 30 Celsius foknál melegebb napok száma, mint jelenleg Spanyolországban és Szicíliában - tartalmazza a Világbank legújabb tanulmánya.