Mielőtt elönti őket a tenger...

Az ENSZ-klímacsúcs negyedik napjának fő eseménye a fejlődő országok csoportján belül keletkezett törésvonal volt, amelyet a kis szigetországok szövetsége váltott ki, amikor azt javasolta: maximálják a globális felmelegedés mértékét 1,5 Celsius fokban. Az európai államok megmozdultak: gyűlik az az évi 10 milliárd dollár, amit a fejlődő országok változó éghajlathoz való alkalmazkodását támogatják. Az USA 17 százalékos kibocsátás-csökkentésről szóló vállalását sokan keveslik.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A felvetés eredetileg egy parányi szigetállamtól, Tuvalutól származik, azonban gyorsan több mint 100 állam csatlakozott a kezdeményezéshez. Ezt emelte ki Dessima Williams, az AOSIS vezetője is, hangsúlyozva: "Az ENSZ tagjainak immár több mint 50 százaléka követeli ambiciózus és konkrét célok megjelölését". "Mi a klímaváltozás elleni harc frontvonalán élünk. Vannak szigetek, amelyeket lassan teljesen elnyel a tenger, másokon pedig az édesvízkészlet kerül veszélybe" - indokolta Williams, miért javasolják a konszenzus övezte 2 Celsius fokos célkitűzés szigorítását.


Tuvalu, 2009 - forrás: www.global-greenhouse-warming.com

Törésvonalak

Számos fejlődő állam - köztük Kína, India és Szaúd-Arábia - elutasította a követelést, arra hivatkozva, hogy a szigorúbb határérték teljesítése aránytalanul nagy terhet jelentene a gazdaságoknak, hiszen eléréséhez radikálisan csökkenteni kellene az üvegházhatású gázok kibocsátását. Bernarditas Muller, a 130 fejlődő országot, köztük Kínát és Indiát tömörítő G77 csoport egyik tárgyalási koordinátora délután cáfolta a fejlődők csoportján belüli megosztottság tényét is: "Ez csak egy látszólagos törésvonal. Közös állásponton vagyunk a technológia-transzfer és a kibocsátás-csökkentés kérdésében, és erősen védjük ezeket a pozíciókat" - húzta alá.

Gyűlik az uniós támogatás

Soros: likviditás helyett zöld technológia
Soros György úgy nyilatkozott, hogy a fejlődő országok támogatása körül kirobbant vita kudarccal fenyegeti a koppenhágai csúcsot. Az üzlet-ember úgy ítélte meg, hogy a fejlett országok jelenlegi, évi 10 milliárd dollárról szóló javaslata nem kielégítő, és a tanácskozás harmadik napjára kiéleződött konfliktus miatt "akár az egész konferencia zátonyra futhat". Soros szerint áthidaló megoldás-ként szóba jöhet, hogy az IMF forrásainak egy részét - mintegy 100 milliárd dollárt - a pénzpiaci likviditás biztosítása helyett fordítsák inkább olyan projektek finanszírozására, amelyek a megújuló energiaforrások használatát segítik elő a fejlődő országokban.

Az európai országok közül Nagy-Britannia és Dánia után csütörtökön Svédország is felajánlást tett a fejlődő országok 2010 és 2012 közötti támogatására létrehozandó klímaalapba. Az EU soros elnöki tisztét betöltő skandináv ország 800 millió eurót ajánlott, alig elmaradva a november végi 900 millió eurós brit felajánlástól. Dánia 160 millió eurót tett az asztalra. A csütörtökön és pénteken zajló brüsszeli EU-csúcson áttekintik a koppenhágai klímakonferencia állását, illetve az azon képviselendő uniós álláspontot. Svéd felvetésre döntés születhet arról is, hogy az unió összesen mennyivel járuljon hozzá a fejlődőknek nyújtandó három éves pénzügyi alaphoz. A Reuters diplomáciai forrásokból úgy értesült, hogy évi 6 milliárd eurós - közel 9 milliárd dolláros - felajánlásról állapodhatnak meg az unió vezetői.

Van olyan, hogy klímaváltozás

A Climategate ügyben csütörtöki fejlemény, hogy több mint 1700 brit tudós állt ki közös közleményben a klímatudomány alapvető eredményeinek helytállósága mellett. A tudósok leszögezték: meggyőzőnek találják azokat a tudományos bizonyítékokat, amelyek szerint a globális felmelegedés valós jelenség, és elsősorban az emberi tevékenység következménye. Az ügy háttere, hogy november végén kiszivárgott a Kelet-Angliai Egyetem Klímakutató Központjában dolgozó egyes tudósok több ezer e-mailből álló elektronikus levelezése. Klímaszkeptikusok szerint a levelezés egyes szakaszai arra utalnak, hogy a kutatók manipulálták, illetve elrejtették az adatok egy részét, valamint megpróbálták meggátolni a klímaváltozás tényét megkérdőjelező kutatások nyilvánosságra kerülését.

30 vs. 3 százalék

Összemérhető, és a tudományos elemzésekkel összhangban álló kibocsátás-csökkentési vállalásokat, és a fejlődő országok részéről is megfelelő cselekvésre vonatkozó ígéretet kell elérni Koppenhágában - mondta el Hasznos Erika, a magyar delegáció szakértője az MTI-nek csütörtökön Koppenhágában. Hasznos Erika hangsúlyozta: az Európai Uniónak (EU-nak) az a kilátásba helyezett vállalása, amely szerint 20-ról 30 százalékra emeli kibocsátás-csökkentési vállalását, egyrészt azon a feltételen nyugodott, hogy a többi fejlett állam is ezzel összehasonlítható mértékű vállalást tesz. A másik feltétel az volt, hogy a fejlődő államok is olyan vállalásokat tesznek, amelyek biztosítják, hogy az iparosodás előtti szintet két Celsius-fokkal meghaladó értékre szorítsák vissza a globális felmelegedést.

Az eddigi tárgyalások alapján a fejlődő államok összesítve a "normál üzletmenethez" képest 28 százalékkal alacsonyabb kibocsátási pályára vonatkozó felajánlást tettek, ugyanakkor az kérdéses, hogy mit értenek normál üzletmenet alatt.

Hasznos Erika beszélt arról is, hogy az Egyesült Államok által korábban bejelentett vállalás, amely szerint 2020-ig 17 százalékkal csökkenti károsanyag-kibocsátását a 2005-ös szinthez képest, csupán 3 százalékos csökkentést jelent 1990-hez képest. Ez a vállalás azonban ebben a formájában nem összemérhető az EU 30 százalékos csökkentési céljával - hangsúlyozta a szakértő. Hozzátette: háttértanulmányok szerint az USA-nak legalább egy 24 százalékos csökkentés lenne összemérhető vállalás 1990-hez képest.

Google: Copenhagen Tiger Woods előtt
A klímacsúcs iránti hatalmas közérdeklődést mutatja, hogy a Copenhagen szó, megelőzve Tiger Woods nevét, a Google legkeresettebb kifejezése lett a napokban. A helyszínen is sokan követik az eseményeket, sőt, nincsenek is kevesen: Koppenhága belvárosában mintegy 10 ezer ember részvételével zajlik az "Emberek Klímacsúcsa", amelynek javaslatait jövő hét végén, a konferencia magas politikai szintű zárószakaszában tervezik átadni a hivatalos küldötteknek.
Magyar fiatalok is 
A Koppenhágai Klímakonferencia ideje alatt (december 7-18) a Debatewise online szerveződés fiatalok százait vonja be az egész világból, hogy részesei legyenek egy világméretű, eddig példa nélküli akciónak: 2 hétig 140 országból mintegy ezer fiatal oszthatja meg gondolatait, nézeteit, véleményét a konferencián elhangzottakról, az ott született döntésekről. Magyarországról a szervezők a Klíma Klubot kérték fel a hazai szervezés lebonyolítására. Országonként 10-12 fiatal kaphat lehetőséget ezen az egyedi eseményen való részvételre, mind felelősen gondolkodó, elkötelezett, környezettudatos emberek, akik szeretnék figyelemmel kísérni a jövőjüket érintő éghajlatvédelmi konferencia döntéseinek alakulását.



 

Véleményvezér

Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo