A lista harmadik helyén űrbéli felfedezés végzett: a Mars felszínén 2008-ban találtak vizet, melynek értelmében lehetségesnek tűnik, hogy más bolygókon is előfordulhat intelligens élet. A második helyre az emberi szervezettel kapcsolatos újítást szavazott a Discovery gárdája. A lista élére azonban a klímaváltozás tényét megerősítő felfedezés került.
Nem egyenletesen, de rohamosan olvadnak
A gleccserek olvadásának tényét műszeres mérések és műholdfelvételek erősítették meg, ami azért döntő jelentőségű, mert igazolta, hogy Földünk gyorsabban melegszik, mint azt korábban gondoltuk. Az évtized elején a tudósok még úgy tartották, Grönland és az Antarktisz jégtakarói a széleken olvadnak el először és az is csak lassan. De az évtized a legmelegebbnek bizonyult a meteorológiai mérések történetében. Ahogy nőtt a hőmérséklet, a gleccserek gyorsabban olvadtak, mint azt szakértők feltételezték. Továbbá kiderült, az olvadás nem pusztán sarkköri jelenség: Európa csúcsain is rohamos tempóban zajlik. Általános egyertés van arról tudományos körökben, hogy a magaslati gleccserek Európában utolsó évtizedükbe léptek. Tíz év múlva eltűnnek.
Közben Afrikában a Kilimandzsáró Hemingway által örök életűvé tett hava is megolvadt és csak néhány év kell hozzá, hogy végleg eltűnjön. A földekre folyó magaslati víz és jég ugyan emberek százmillióinak szomját olthatja, de az általuk emelkedő folyó- és tengervízszintek csökkentik a lakható szárazföldek kiterjedését.
A tudományos világ vezető hírszolgáltatójának szerkesztősége azon szempontok szerint szerkesztette top tizes listáját, hogy mely felfedezések gyakorolták a legnagyobb hatást életünkre és világról alkotott ismereteinkre. E hatások “valójában a következő években válnak majd igazán érzékelhetővé”, tette hozzá Lori Cuthber, a Discovery News főszerkesztője.