Egyiptomból kapnánk gázt a Nabuccón

Magyar kormánydelegáció járt a napokban Kairóban. Az egyiptomi fél nagyon nyitott a Magyarországgal, illetve Európával folytatható energiaipari együttműködés iránt. Az észak-afrikai arab ország a majdani Nabucco gázvezetéken szállítana gázt Európába.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bayer Mihály, "Nabucco-nagykövet" szerint a kairói tárgyalások során az egyiptomi fél részéről nagyon érezhető volt az elkötelezettség az európai uniós vezetékesgáz-piacra belépés iránt. Egyiptom már korábban jelezte, hogy az Arab Gázvezetéken a nyomás növelése révén évente 2-5 milliárd köbméter gázt tudna biztosítani Európának a Nabucco gázvezetéken keresztül - ez a Nabucco teljes kapacitásának mintegy hatodrészét tenné ki.    

Összekötnék a Nabuccót a transzarab vezetékkel

A kairói és az ankarai vezetés már tárgyal az Egyiptomból induló transzarab gázvezeték hiányzó, kétszáz kilométeres szakaszának a megépítéséről - a vezeték Törökország területén csatlakozna a Nabuccóhoz. Bayer úgy látja, a kairói vezetés inkább a transzarab gázvezetéknek kíván nagyobb szerepet szánni: "Az a céljuk, hogy gáztermelőként és -kereskedőként központi szerepet játsszanak Észak-Afrikában és a Közel-Keleten." Egyiptom gázvezetékeit egyrészt Líbia felé építi tovább, másrészt a Szíriába eljutott Arab Gázvezetékkel Irakig is szeretnének elérni. Ezáltal az iraki gázt is Európába lehetne szállítani a Nabuccón át.

"Számomra elsősorban az a fontos, hogy az arab világ vezető országa maga is gáz-, illetve olajtermelő ország, és elkötelezett az iránt, hogy a Nabuccónak is beszállítója legyen", mondta Bayer Mihály. Pusztán kereskedelmi kérdés az, hogy erre mikor kerül sor: a kérdésben a Nabucco-konzorciumban részt vevő vállalatoknak kell megállapodniuk.

Közvetítői szerepet vállalnánk 

Bayer azt javasolta kairói tárgyalópartnereinek, hogy a Nabucco iránti kötelezettségüket ne csak kormányzati szinten erősítsék meg, hanem közvetlenül is felvegyék a kapcsolatot a konzorciummal, mivel az készíti elő a kapacitások elosztására vonatkozó terveket. A Nabucco ugyanis teljes mértékben magántulajdonú projekt, és a vezetéken folyó gázszállításokról nem kormányok diszponálnak, hanem a kereskedelmi partnerek. "Azoknak a vállalatoknak, amelyeknek van gázuk, és szállítani akarnak, lassan el kell gondolkodniuk azon, hogyan szerezzenek maguknak szállítókapacitást a Nabucco csővezetékben".

"A magyar kormány segíteni tud abban, hogy a kairói vezetők tisztábban lássanak és felvegyék a kapcsolatot a konzorciummal", fogalmazott Bayer. A Nabucco-projekt jövőjén kívül a cseppfolyós gáz szállítási lehetőségeiről is szó volt a magyar kormányküldöttség kairói tárgyalásán. Egyiptom már most is szállít folyékony halmazállapotú gázt (LNG) európai országoknak, s "a kairói vezetés nem zárkózik el attól, hogy Magyarország vagy térsége is LNG-vásárlója legyen Egyiptomnak, miután felépült a visszagázosító üzem a horvátországi Krk szigetén".

Leendő "gázcsapunk": A Nabucco
Az Ausztria-Törökország gázvezetéknek is nevezett infrastruktúra létrehozását azért kezdeményezték 2002-ben, hogy csökkentsék Európa Oroszországtól való energia-függését. Amint megépül a 3300 kilométeres vezeték, Bulgárián, Románián és Magyarországon haladna át. A tervek szerint 2015-ben helyezik üzembe, és évente 31 milliárd köbméter gázt tud majd szállítani. A konzorciumot hat vállalat alkotja, magyar részről a MOL.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo