Egyiptomból kapnánk gázt a Nabuccón

Magyar kormánydelegáció járt a napokban Kairóban. Az egyiptomi fél nagyon nyitott a Magyarországgal, illetve Európával folytatható energiaipari együttműködés iránt. Az észak-afrikai arab ország a majdani Nabucco gázvezetéken szállítana gázt Európába.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bayer Mihály, "Nabucco-nagykövet" szerint a kairói tárgyalások során az egyiptomi fél részéről nagyon érezhető volt az elkötelezettség az európai uniós vezetékesgáz-piacra belépés iránt. Egyiptom már korábban jelezte, hogy az Arab Gázvezetéken a nyomás növelése révén évente 2-5 milliárd köbméter gázt tudna biztosítani Európának a Nabucco gázvezetéken keresztül - ez a Nabucco teljes kapacitásának mintegy hatodrészét tenné ki.    

Összekötnék a Nabuccót a transzarab vezetékkel

A kairói és az ankarai vezetés már tárgyal az Egyiptomból induló transzarab gázvezeték hiányzó, kétszáz kilométeres szakaszának a megépítéséről - a vezeték Törökország területén csatlakozna a Nabuccóhoz. Bayer úgy látja, a kairói vezetés inkább a transzarab gázvezetéknek kíván nagyobb szerepet szánni: "Az a céljuk, hogy gáztermelőként és -kereskedőként központi szerepet játsszanak Észak-Afrikában és a Közel-Keleten." Egyiptom gázvezetékeit egyrészt Líbia felé építi tovább, másrészt a Szíriába eljutott Arab Gázvezetékkel Irakig is szeretnének elérni. Ezáltal az iraki gázt is Európába lehetne szállítani a Nabuccón át.

"Számomra elsősorban az a fontos, hogy az arab világ vezető országa maga is gáz-, illetve olajtermelő ország, és elkötelezett az iránt, hogy a Nabuccónak is beszállítója legyen", mondta Bayer Mihály. Pusztán kereskedelmi kérdés az, hogy erre mikor kerül sor: a kérdésben a Nabucco-konzorciumban részt vevő vállalatoknak kell megállapodniuk.

Közvetítői szerepet vállalnánk 

Bayer azt javasolta kairói tárgyalópartnereinek, hogy a Nabucco iránti kötelezettségüket ne csak kormányzati szinten erősítsék meg, hanem közvetlenül is felvegyék a kapcsolatot a konzorciummal, mivel az készíti elő a kapacitások elosztására vonatkozó terveket. A Nabucco ugyanis teljes mértékben magántulajdonú projekt, és a vezetéken folyó gázszállításokról nem kormányok diszponálnak, hanem a kereskedelmi partnerek. "Azoknak a vállalatoknak, amelyeknek van gázuk, és szállítani akarnak, lassan el kell gondolkodniuk azon, hogyan szerezzenek maguknak szállítókapacitást a Nabucco csővezetékben".

"A magyar kormány segíteni tud abban, hogy a kairói vezetők tisztábban lássanak és felvegyék a kapcsolatot a konzorciummal", fogalmazott Bayer. A Nabucco-projekt jövőjén kívül a cseppfolyós gáz szállítási lehetőségeiről is szó volt a magyar kormányküldöttség kairói tárgyalásán. Egyiptom már most is szállít folyékony halmazállapotú gázt (LNG) európai országoknak, s "a kairói vezetés nem zárkózik el attól, hogy Magyarország vagy térsége is LNG-vásárlója legyen Egyiptomnak, miután felépült a visszagázosító üzem a horvátországi Krk szigetén".

Leendő "gázcsapunk": A Nabucco
Az Ausztria-Törökország gázvezetéknek is nevezett infrastruktúra létrehozását azért kezdeményezték 2002-ben, hogy csökkentsék Európa Oroszországtól való energia-függését. Amint megépül a 3300 kilométeres vezeték, Bulgárián, Románián és Magyarországon haladna át. A tervek szerint 2015-ben helyezik üzembe, és évente 31 milliárd köbméter gázt tud majd szállítani. A konzorciumot hat vállalat alkotja, magyar részről a MOL.

Véleményvezér

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.
Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta

Vatikán már nem békepárti, a pápa az ukrán elnököt fogadta 

Az új pápa előbb fogadta az ukrán elnököt, mint Orbán Viktort.
Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz

Magyar Péter nyilvánosságra hozta, hogy szerinte hol lopott milliárdokat a Fidesz 

Milliárdosok aggódhatnak egy kormányváltás esetén.
A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben

A szabadság hőseként ünnepelték Karácsony Gergelyt az Európai Parlamentben 

A budapesti főpolgármester megdicsőült Strasbourgban.
A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte

A Fidesz az elmúlt öt év költekezését részben forintleértékelésből fedezte 

Első helyen az ipari termelői árak drágulásában.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo