Arab cikkek
Elszigetelődés: szigetet csinálnának az olajsejkek a miniállamból
Szaúd-Arábia koronahercege gondolt egyet, és csatornát ásat a Katarral közös határra. Ez az „elszigetelés” non plus ultrája, ahogy talán még senki sem csinálta. Vagy csak nem a kiásott homokkal akarnak kereskedni?
Brutálisan olcsó a terrorizmus
A pénzmosás elleni törvények az EU-ban és másutt ugyan megnehezítették a terroristák finanszírozását, de az öngyilkos merényletekhez nem kellenek nagy anyagi erőforrások.
Arab tőke Magyarországon: folyik a lassú építkezés
Bár most a bevándorlási válságtól zeng a hazai közélet, a színfalak mögött folyik a magyar–arab gazdaságdiplomáciában néhány éve indított lassú építkezés. Bepillantunk a kulisszák mögé.
Új Kairót építenének a sivatagban
Koszos, büdös, zsúfolt és omladozó város Kairó, mégis nagy turisztikai célpont békeidőben, mert a város közelében vannak a gízai piramisok. Az egyiptomi kormány új fővárost húzna fel a sivatagban a dubai Burdzs Kalifa építtetőjével. Sokan ellenzik a tervet, mondván egy drága, csillogó-villogó város nem oldaná meg a lakhatási szegénység problémáját.
A földgáz lenne a békítés eszköze?
A tenger alól kinyert földgáz szolgál békítő, modern kori babérlevélként a világ egyes részein. A súrlódások elkerülése végett Izrael az amerikaiakat használja a földgáz értékesítőjeként. Egyiptom, Jordánia és a Palesztin Állam lehetnek a potenciális vevők.
Irány az adómentesség!
Nem egyszerű az arab országokban céget alapítani, ugyanakkor a gyorsan fejlődő piac és nem utolsósorban a több országban is megtalálható gyakorlatilag adómentes környezet csábító célponttá teszi ezeket az országokat - emelték ki a szakértők a Piac & Profit KKV Akadémiáján.
Már az olajsejkek is zöldülnek
Az Egyesült Arab Emírségek (UAE) a világ egyik legnagyobb ökológiai lábnyomával rendelkező állama. Olajdollárokból épített légkondicionált palotáikban azonban felismerték, hogy a kőolaj, mint vagyon- és energiaforrás véges, ezért luxuséletmódjukat zöldíteniük kell.
Orbán: Tudjuk hol a helyünk
Munkaalapú társadalomról, a közép-kelet európai országok közeli jövőben várható jó kilátásairól és a keleti nyitásról is beszélt Orbán Viktor a HITA által szervezett Arab-Magyar Gazdasági Fórumon Budapesten.
Vizet "gyártanak" a sivatagban
A Közel-keleten elfogyasztott víz minden egyes literének óriási az ökológiai lábnyoma. Az Egyesült Arab Emirátusok ráadásul nem is keveset fogyaszt belőle. Ennek az államnak a legnagyobb a vízlábnyoma a világon: 550 liter az egy főre jutó napi(!) vízhasználat. Miközben nem rendelkeznek saját édesvíz forrásokkal.
Szorosabbá vonnánk a kapcsolatainkat az arab államokkal
Az arab államok és Magyarország közötti kereskedelem volumene jelenleg 1,5 milliárd dollár, ebből 1,23 milliárd az ázsiai, 325 millió dollár az afrikai arab országokkal bonyolított kereskedelem eredménye - közölte Kállay Miklós, Magyarország Szaúd-Arábiába, Ománba és Jemenbe kinevezett nagykövete pénteken Hajdúböszörményben.
Arab világ: valami új kezdődik
Hetekig tartó, több tízezres tüntetések, mobiltelefonnal felvett és az interneten terjesztett videók, egyik országról a másikra terjedő megmozdulások az évtizedek óta hatalmon lévő rezsimek ellen - vagyis korábban elképzelhetetlen események sora történt meg az elmúlt hónapokban Észak-Afrikában és a Közel-Keleten. Bár három hónap múltán közel sem létszik a folyamat vége, egy biztos: valami új kezdődik. Látnunk kellett ugyanakkor, hogy ezekben az országokban a politikai válság akut szakaszba érkezésében a demokratikus deficiteken, belső feszültségeken kívül az élelmiszer-infláció játszotta a főszerepet. Az árak elszabadulása nemcsak az arab világban, hanem más országokban is valós veszély, és nem csak azért, mert az arab térségben zajló események következtében az olaj drágább lett.
Elfogyhat az olajuk: napenergiára váltanának a szaúdiak
A nép ugyan zúgolódik, uralkodójuk, a 87 éves Abdullah bin Abdul Aziz nemrég 38 milliárd dollárt osztott szét, hogy elhallgattassa őket, de az ellenzék azt mondja: "Jogokat kérünk, nem ajándékot!" A fogyó olajkészletek ténye a világ legnagyobb olajexporőrének stratégiáját sem hagyta érintetlenül: a tikkasztó napsütés birodalmában nagyobb szerepet juttatnának a megújuló energiáknak, elsősorban a napenergiának. Az ország olajexportőrből a világ első számú napenergia-exportőrévé kíván válni.
Forrongó arab világ: próbálkoznak a vezetők
Sok arab országban tesznek erőfeszítéseket a társadalmi elégedetlenség leszerelésére azóta, hogy Tunéziában kirobbant, és győzelmet aratott a változásokat követelő mozgalom.
Egyiptomból kapnánk gázt a Nabuccón
Magyar kormánydelegáció járt a napokban Kairóban. Az egyiptomi fél nagyon nyitott a Magyarországgal, illetve Európával folytatható energiaipari együttműködés iránt. Az észak-afrikai arab ország a majdani Nabucco gázvezetéken szállítana gázt Európába.
Bin Laden is felszólalt a klímaügyben!
Oszama Bin Laden, az al-Káida terrorista hálózat vezetője az Egyesült Államokat és a fejlett országokat hibáztatta, amiért eddig nem voltak képesek megfékezni a klímaváltozást. Ezt persze jellemzően megfejelte saját felszólításával: arra buzdította a világgazdaság résztvevőit, hogy vessenek véget az amerikai dollártól való függésüknek.
Kínai és arab segítséget várnak
Az IMF tartalékainak közvetlen, pénzzel való feltöltésében kérte Szaúd-Arábia tevőleges szerepvállalását vasárnap a közel-keleti országban tartózkodó brit miniszterelnök. Gordon Brown "cserében" azt ígérte a királyságnak, hogy a jövőben így majd nagyobb beleszólása lehet a világgazdasági rend alakításában.
Az arabok és Kína menti meg a válság sújtotta nyugatot?
A pénzügyi válság sem tudta elvenni a kedvét a felzárkózó országok hatalmas összegekkel rendelkező állami vagyonalapjainak attól, hogy keressék a jó befektetési lehetőségeket nyugati pénzintézetekben és vállalatokban. Ez az érdeklődés igen jól jön a jelenlegi helyzetben, amikor a bankok és a vállalatok likviditási gondokkal küzdenek.