Forrongó arab világ: próbálkoznak a vezetők

Sok arab országban tesznek erőfeszítéseket a társadalmi elégedetlenség leszerelésére azóta, hogy Tunéziában kirobbant, és győzelmet aratott a változásokat követelő mozgalom.

ALGÉRIA: Február 24-én feloldották az 1992-ben, az iszlamista gerillaháború miatt bevezetett rendkívüli állapotot. A január eleje óta tartó, halálos áldozatokat is követelő megmozdulások miatt a kormány csökkentette a cukor és az étolaj árát. Ezt más gesztusok követték: engedélyezték a megjelenést a közszolgálati médiában a törvényes szervezeteknek, munkahelyteremtő és a lakáshoz jutást megkönnyítő intézkedéseket hoztak, javítottak a befektetések feltételein, és fokozták a korrupció elleni küzdelmet.

BAHREIN: február 23-án királyi kegyelemmel szabadon engedtek 23 síita aktivistát, akit terrorizmussal vádoltak a síita többségű, de szunnita uralkodó dinasztia vezette országban. A király megbízta a trónörököst, hogy "tárgyaljon kivétel nélkül minden párttal", vállalta, hogy igazi, nem csak látszat reformokat vezet be, és kivonta a hadsereget a tüntetések központjául szolgáló fővárosi térről.

IRAK: február 5-én Núri al-Máliki kormányfő megígérte, hogy nem indul harmadik mandátumért, és lemondott a tiszteletdíja feléről.

JEMEN: február 2-án az államfő, Ali Abdullah Szaleh ezredes bejelentette, hogy nem indul a 2013-ban esedékes elnökválasztáson, és a fiának sem játssza át a hatalmat. Valamivel korábban alapot hozott létre a munkanélküli diplomások számára, és kiterjesztette a társadalombiztosítást. Február 24-én utasítást adott a biztonsági erőknek, hogy védjék meg a tüntetőket, miután az ellenük intézett támadásokban már 15-en vesztették életüket. Megismételte ígéretét, hogy nemzeti párbeszédet kezd az ellenzékkel.

JORDÁNIA: február 2-án II. Abdalláh király új miniszterelnököt nevezett ki, és átfogó gazdasági és politikai reformokkal bízta meg. Az új kormányban az ellenzékhez közel álló személyek is szerepet kaptak. Előzőleg, még januárban majdnem 500 millió dollárt szabadítottak fel az alkalmazottak bérének és a nyugdíjaknak az emelésére, az árak csökkentésére és munkahelyek teremtésére.

SZAÚD-ARÁBIA: az országban eddig érdektelenségbe fulladtak a nagyobb szabadságot követelő felhívások. Február 23-án Abdalláh király összességében 36 milliárd dollár értékben hozott intézkedéseket a szociális juttatások növeléséről, főként a közalkalmazottak és a diákok javára. Kegyelmet adott pénzügyi bűncselekmények elkövetőinek.

SZÍRIA: januárban 250 millió dolláros alapot hoztak létre a legszegényebbek javára. Februárban csökkentették az alapvető élelmiszerek árát.

PALESZTIN HATÓSÁG: Mahmúd Abbász elnök általános választásokat hirdetett szeptemberig, és kormányátalakítást ígért.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo