A síkvidéki területek nagy részén a felső talajrétegek telítődtek, számolni kell a belvízi veszélyeztetettség további növekedésével. Folyóink elsőrendű, állami fővédvonalain jelenleg 1739 km hosszban van védelmi készültség érvényben, ebből III. fokú készültség 53 km hosszban van a Sebes-Körösön.
6,3 milliárdból erősítik a tiszai gátakat
A jövőbeli árvizek megfékezésének céljából hamarosan kezdődik a Tisza beregi gátrészének erősítése Vásárosnamény és Lónya között. A 6,3 milliárd forint értékű beruházásra már aláírták a kivitelezői szerződést Nyíregyházán. A folyó töltését 28 kilométer hosszan emelik meg és szélesítik, valamint folyószabályozási munkálatokat is végeznek, illetve korszerűsítik a gátőrházakat és az árvízvédelmi szertárakat is. A gátat átlagosan 50-100 centiméter közötti magassággal emelik meg a mostani töltésszinthez képest. A gátkorona nyáron kerékpárútként funkcionál majd, ami a turizmus szempontjából fontos. A töltéserősítés 2012-re készül el.
Árvízvédelmi rádiós hálózat építenek
Közben a Kárpátalján a Tisza-völgyi árvízvédelmi program keretében nagy sebességű rádiós hálózat kiépítése folyik, amely a Tisza és mellékfolyói vízgyűjtő területéről továbbít információkat. A hálózat gerince a Técsőn kiépülő árvízvédelmi központot köti össze a Tisza-völgyi árvízvédelmi rendszer ungvári adatgyűjtő és -feldolgozó központjával. Ebbe a rendszerbe lesznek bekapcsolva az egyes járások vízgazdálkodási központjai.
A Munkács és Ungvár közötti már decemberben üzembe helyeztek árvízvédelmi hálózatot. A tervek szerint hamarosan kiépítik ki a Técsőt, Nagyszőlőst és Beregszászt Ungvárral összekötő rádiós hálózatot is. Az új adattovábbító rendszer lehetővé teszi, hogy a kárpátaljai folyókon létesített automatikus megfigyelő és adatgyűjtő állomásokon a nap huszonnégy órájában működő videokamerákat helyezzenek el, amelyek áradás esetén kulcsfontosságú adatokat szolgáltatnak az operatív döntések meghozatalához.