Zöld energiaforrásokért fizet a háztartásoknak az állam

A brit kormány hétfőn bejelentette "házi" zöld-energia termelést ösztönző intézkedési csomagját. A világon egyedülálló program úgy segíti elő az alacsony széndioxid kibocsátású fűtési technológiák elterjedését, hogy az azokat használó háztartásoknak fizet érte. A cél 2020-ra a megújítható energiaforrások arányának 15 százalékra növelése az EU előírásai szerint.

Április elsejétől alacsony széndioxid kibocsátású áramtermelési technológiákat, például napelemeket, vagy öt megawattnál alacsonyabb kapacitású szélturbinákat üzembe helyező lakások vagy közösségek részesülnek pénzben az általuk termelt elektromos energia után -úgynevezett "betáplálási" tarifák alapján-, még akkor is, ha az áramot saját maguk használják fel.

Sok a bepótolnivaló: a megújuló hőenergiaforrások jelenleg mindössze 2 százalékot képviselnek az ország energiaellátásában. Az elterjedésüket ösztönző program a maga nemében egyedülálló a világon és 2011 áprilisában lép életbe. Bevételt garantál a geotermikus hőszivattyút, biomassza hőtermelő berendezést, levegő hőszivattyút üzembe helyező háztartásoknak. Az ösztönző terv részleteit a 2010-es költségvetéssel együtt hozzák nyilvánosságra.

Háztartásonként akár 1000 fontot is kaphatnak

Azt azonban már tudni lehet, hogy a tarifa-tervezet alapján fűtőolaj kiváltására geotermikus hőszivattyút alkalmazó háztartások egy átlagos különálló, megfelelően szigetelt lakóépület esetén évente akár 1000 font bevételben is részesülhetnek, ráadásul 200 fonttal lehet alacsonyabb éves fűtési költségük.

Az inflációkövető tarifa az alkalmazott technológiától függ. Az áramtermelő egységek további díjfizetésben részesülnek az áramelosztó hálózatba betáplált energia után. Egy tipikus 2,5 kilowatt teljesítményű, jól pozícionált napelemes egység után egy lakástulajdonos akár 900 fontot is kaphat, ezen túlmenően a szolár-panel évente 140 fonttal is csökkentheti a háztartás áramszámláját.

A megújuló hőenergiaforrás ösztönzési terv a díjfizetés hosszú távú rögzített folyósítását is előirányozza a megújítható forrásból származó és gázellátó hálózatba táplált minden egységnyi gázmennyiség után. A brit megújuló energiaipart képviselő Renewable Energy Association (REA) szerint a hőenergia-ellátás teszi ki a brit energiafelhasználás legnagyobb hányadát és 47 százalékban felelős az Egyesült Királyság széndioxid kibocsátásáért. A megújuló hőenergia források kiaknázása terén az Egyesült Királyság elmarad az európai átlag mögött.

British Gas és a Centrica közüzemi konszern gáz kiskereskedelmi leányvállalata öt biometán kísérleti projektet indít "zöld gáz" hálózati betáplálására az említett ösztönző kormányprogram keretében. A biometán a meglévő gázellátó hálózat széndioxid kibocsátásának csökkentéséhez járul hozzá és megújítható hőenergia forrással látja el a háztartásokat, s a gázüzemű hőközpontokat. A brit National Grid gáz- és elektromos áramszolgáltató társaság számításai szerint a biometán belföldi gázpiaci részesedése legalább 15 százalékra emelkedhet 2020-ig.

Véleményvezér

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa

Elképesztő nagyságú adófizetői pénzt kapott Áder János alapítványa 

A Fidesz politikusai nem tudják ott hagyni az állami zsíros bödönt.
Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát

Mészáros Lőrinc és neje hatalmas luxusba fojtotta a magyar fanyalgók miatt érzett bánatát 

Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő ismét utolérte a Mészáros házaspárt.
Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely

Újabb eseményt szervez Karácsony Gergely 

Nem nyugszik a főpolgármester.
Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak

Nincs neurológiai betegsége Orbán Viktornak 

Nyelvi botlás lehetett csak.
Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek

Lázár János hatalmas öngólja, a betiltott vonatinfó helyére egyre újabb verziók születnek 

A betiltás a digitális világban immár mulatság tárgya.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo