Szelet kapott a szélenergia

Tavaly 39 százalékkal nőtt az amerikai szélenergia-ipar kapacitása, ám az még mindig csak az ország energiaszükségletének 2 százalékát látja el. Kontinensünkön ez az arány 5 százalékos. Az USA-ban 29 állam vezetett be a megújuló erőforrásokra vonatkozó szabályozásokat.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A gazdasági válság és a hitelfolyósítási „kedv" csökkenése ellenére az amerikai szélenergia-ipar nagy léptékben növekedett tavaly is: az erőművek teljes kapacitása 39 százalékkal nőtt 2009-ben. De a szélturbinák továbbra is az ország energiaszükségletének alig 2 százalékát látják el. A kapacitás 9900 megawattal bővült, amihez fogható növekedést nem jegyezett még fel az iparág. 2002 óta a szélturbinák száma a hétszeresére ugrott. Ezek 9,7 millió háztartás áramigényét képesek fedezni.

A kedvező tendenciát nagyban elősegítette az egy évvel korábban elfogadott gazdaságserkentő program, amely adókedvezményt biztosított a szélenergiai fejlesztésekre. Mivel a növekedés jelentős részben a 2008-as turbina-megrendelésekből ered, az amerikai Szélenergiai Szövetség attól tart, a növekedés lassulhat, mivel időközben a földgáz-termelés éppolyan mértékben nőtt, mint a szélé.

Az amerikai szélenergia-ipar 85 ezer embert foglalkoztat, mert a világban jelenleg működő szélfarmok technikai eszközeinek felét az Egyesült Államokban állítják elő. (2004-ben csak az eszközpark negyede származott az USA-ból.) Az első számú „szélnagyhatalom" az országon belül Texas, jócskán lemaradva kullog mögötte Iowa, melynek kapacitása háromszor kevesebb, mint Texasé. A harmadik helyen Kalifornia szerepel, majd Washington állam és Minnesota következik. Az energia továbbítása azonban nem megoldott, a nagy távolságú hálózatokat még nem építették ki kellőképp. Mégis a teljesítőképesség 2020-ra elérheti a 180 000 megawattot.

Európa sem marad le

Az európai tengeri szélerőmű-ágazatban is jelentős előrelépések tapasztalhatók: az EWEA (European Wind Energy Association) ágazati szervezet nemrég közzétette 2009-es adatait. E szerint tavaly nyolc szélerőmű parkot helyeztek üzembe 199 szélturbinával, összesen 577 megawatt áramtermelési kapacitással, számolt be róla a DPA hírügynökség.

Idén tíz szélerőmű park üzembe helyezése várható ezer megawatt áramtermelési kapacitással, ami 75 százalékos növekedésnek felel meg. Európai felségvizeken ezen kívül még 17 szélerőmű park kivitelezése van folyamatban és további 52 kapott építési engedélyt. Összességében 100 gigawatt áramtermelési kapacitás van a tervezés különféle fázisaiban.

2009-ben a tengeri szélerőmű ipar értékesítési árbevétele 1,5 milliárd eurót tett ki. Az EWEA idén az összeg megduplázódására számít. A kilenc európai ország felségvizein létesített 38 szélerőmű park 828 szélturbinája 2.056 megawatt áramtermelési kapacitással rendelkezik, amelynek köszönhetően Európa vezető szerepet tölt be a világ nyíltvízi szélenergia-iparában.

2020-ra az Európai Unió energiaszükségletének 20 százalékát szél- és más megújuló energiaforrásokból kell biztosítani. Dánia már elérte ezt a szintet, és időnként annyi energiát termel, hogy feleslege keletkezik.

A világ legnagyobb szélfarmját létesítenék New York partjainál
Gigantikus szélfarmot akar Michael Bloomberg, New York polgármestere a város tengerpartjára telepíteni. Bár a hatalmas szélturbina-telep a maga nemében a világ legnagyobb parkja lenne, az általa termelt energia még így is a metropolisz energiaszükségletének alig egy százalékát fedezné! A több mint 3 milliárd euróba kerülő szélfarmon kívül ezért egyéb eszközökre is szüksége lesz az amerikai metropolisznak, hogy energiafelhasználását környezetkímélőbbé tegye. Bloombergnek azonban mindenekelőtt az a feladata, hogy legyőzze a szélpark ellenzőit, akik szerint a szélturbinák tönkreteszik a tengerre nyíló kilátást.

Véleményvezér

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják

Jobbról és balról is immár Magyar Péter nemiségét firtatják 

Lassan mulatságba fullad a magyar elit kommunikációs vergődése.
Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben

Minimum nettó 800 ezer forintos fizetés a Lidlben 

Nem álom, valóság.
Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között

Kitört a háború Magyar Péter és Gulyás Gergely között 

A közélet újabb mélypontjához értünk, persze keresztény szellemben.
Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem?

Mi fontosabb a gyónási titok vagy a gyermekvédelem? 

A pedofília terjedése új kérdéseket vet fel.
Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában

Orosz terrorcselekményektől tartanak Európában 

Csehországban nemrégiben orosz ügynökök próbálták meg hatástalanítani vasúti jelzőrendszereket.
Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben

Ilyen még a világon nem volt, egy fideszes képviselő kétszer mondta el ugyanazt a beszédét a Parlamentben 

Ismétlés a tudás anyja, vagy csak köznevetséget okozott a feledékenység.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo