Az óceánok és az esőerdők több CO2-t nyelnek el, mint amennyit kibocsátanak. Ezek a Föld tulajdonképpeni tüdői: az emberi civilizáció által kibocsátott mérges gázok felét nyelik el. A University of East Anglia kutatócsoportja négy év alatt feltérképezte az Észak-Atlanti-óceán CO2-elnyelését, számolt be róla a CNN. A tudósok elmélete szerint az óceáni mérgesgáz-elszívás változásai jelzik, mikor terheltük túl vészesen a bioszférát. Az elszívás gyengülése ugyanis pontos jele annak, hogy a klímaváltozás kritikus szintet ér(t) el.
A légkör felmelegedése és az óceán hőmérsékletének emelkedése hatással van a vizek mélyén tárolt széndioxidra. A kutatók arra a megfigyelésre jutottak, hogy az Észak-Atlanti-óceán CO2-megfogó képessége nem egységes, változik az évek során és a helyi klímaváltozásoktól sem független. 2002 és 2005 között erősebb volt az óceán közepén, 2006-07 táján vesztett intenzitásából. Az ilyen mértékű ingadozás meglepte a szakembereket. Okát még nem tudják pontosan.
Tengerkutatók már évek óta figyelmeztetnek, hogy veszélyes trend érvényesül: az óceánok egyre savasabbá válnak, ahogy egyre több CO2-t szívnak fel. Ettől csökken a jövőbeli elnyelő képességük.