Lesz-e nagy durranás a hazai szélenergiában?

Befutottak a pályázatok, s így újabb 410 megawatt teljesítménynek lehet gazdája. Ugyanakkor a szélerőművek építői a vártnál lassabban jutnak egyről a kettőre.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A Miskolcot kelet felé elhagyó autós okkal hiheti, szélcsendes vidék következik: Felsőzsolca határában ugyan megpillant egy szélerőművet, aztán vége, sehol nem találkozik hasonlóval. Vajon évek múltán sem lesz más a „tájkép", noha beküldték „versenyműveiket" azok a vállalkozások, amelyek kisebb-nagyobb szélerőműparkokkal akarják a természet kínálta energiát hasznosítani?

Zöld úton az apátság
Biomassza fűtőművel és kapcsolt energiatermeléssel gazdagodott a Pannonhalmi Főapátság. A világörökség részeként is számon tartott épületegyüttes energetikai korszerűsítése a megújuló energiaforrásokra épül: erdei és mezőgazdasági melléktermékekből „készül” az a biomassza, amely gondoskodik a fűtésről és használati meleg vízről. A biomassza-fűtőmű mellett kapcsolt hő- és villamos energiát termelnek gázmotorral, s biodízel tartalék áramforrásra is gondolnak. Az apátság pályázott: a Környezet és Energia Operatív Programhoz nyújtotta be a tervezetét. A biomassza-fűtőerőmű megvalósításához kaptak először zöld utat. Kiszámolták, hogy milyen haszonnal járt a korábbi, tisztán földgáztüzelés felváltása. A fosszilis energiahordozó fajlagos ára 3660 forint/gigajoule, a biomasszáé 1120 forint/gigajoule. A biomassza/földgáz arány: 30,6 százalék.

Háromszoros túljelentkezés

A pályázat márciusban zárult első szakaszáról közlemény látott napvilágot: a meghirdetett 410 megawatt szélerőmű-kapacitásra 1117,75 megawattnyi pályázat érkezett a Magyar Energia Hivatal (MEH) címére 68 vállalkozástól. Egyelőre nem tudni, hogyan dönt a szakmai zsűri, de az ismert: a 2005-ben „kiosztott" 330 megawatt összkapacitás egyharmada még el sem készült, körülbelül 200 megawattnyi szélerőmű valósult meg.

- Valóban megkérdezhető, hogy akkor miért van szükség pályázatra - veti fel dr. Matos Zoltán, a MEH elnöke. - Az elmúlt időszakban azonban számos befektető jelentkezett, hogy új szélfarmokat építsen, működtessen. Ezért megvizsgáltuk, hogy rendszerszabályozási problémák okozása nélkül hol és meddig lehet fejleszteni, kapacitást kiosztani.

Valóban elemi szükséglete az országnak a megújuló energia mind nagyobb arányú hasznosítása. A MEH elnöke pedig külön is hangsúlyozta, hogy megkülönböztetett csoportba sorolódtak azok a pályázatok, amelyekben nem kértek támogatást. Az is kategorizálási szempont volt, hogy rendszerirányítási szempontból mely országrészben mekkora kapacitást bír el a villamosenergia-rendszer. Az észak-dunántúli térség helyzeti előnye a szélviszonyok miatt vitathatatlan, oda 280 megawattot irányított a pályáztató. A hivatal azt is megfogalmazta, mit vár a befektetőktől, milyen energiapolitikai célokat szolgálhatnak az új erőművek, szélparkok. A jelentkezők is hasonlóképpen tervezhettek, nem véletlen, hogy közel háromszorosan túllépte a pályázatokból „kiolvasható" összteljesítmény a lehetséges mértéket.

- A többszörös érdeklődés megnyugtató lenne, ám az a várakozásunk kevéssé teljesült, hogy a projektek megvalósítói támogatások nélkül is készek működtetni szélerőműveiket, s nem testálják a fogyasztókra költségeiket a kötelező áramátvételi rendszeren keresztül - jelentette ki a MEH elnöke. - A támogatásoknak akkor lesz jelentőségük, amikor a pályázók már túljutottak az előminősítéseken, a műszaki-engedélyezési feltételek ellenőrzésén, s beadják az árajánlatokat is a hivatalhoz. Pályázati cél volt az is, hogy a szélerőművek miatt ne keletkezzenek rendszerszabályozási többletköltségek, illetve az úgynevezett kiszabályozás érdekében ne kelljen újabb hagyományos erőmű-kapacitásokat megvalósítani.

Egy kalap alatt

Dr. Matos Zoltán tapasztalatai szerint 2005 táján még többségében a projektfejlesztő társaságok láttak fantáziát a szélerőművek telepítésében. Most elsősorban az építő, tartós üzemeltető cégek jelentkeztek, s ez azért is kedvező, mert - elődeikkel ellentétben - ezek a vállalkozások érdekeltek az áramtermelésben is. A projektfejlesztők rendszerint már túladtak a tervezett, megépített szélerőműveken.

A pályázat eredményeként mindenesetre számottevően gyarapodhat a hazai szélfarmok száma, teljesítménye. E bővülés is sürgető, hiszen az Európai Unióban vállalt kötelezettségünk - a teljes energiafogyasztásunk 13 százalékának megújuló energiaforrásból kell származnia 2020-ban - számol a szél termelte többletárammal is. Az érdekeltséget az állam a pályázatok kiírása mellett az áramátvételi kötelezettség előírásával s az ár meghatározásával is igyekezett elősegíteni. Január óta kilowattóránként 29,28 forint jár a termelőknek. Ennek a piaci ár feletti része persze közvetlenül megjelenik a fogyasztók villanyszámlájában.

Miközben az átvétel kötelezővé tétele és a támogatás mértéke megmozgatta a befektetők fantáziáját, addig a szélfarmokat működtetők kritizálnak is: a kötelező áramátvételhez tartozó mérlegkörös modell egy kalap alá veszi a szélerőműveket, a biomassza tüzelésére áttért nagy erőműveket és a kombinált ciklusú, illetve a hulladék hőből villamos energiát előállító üzemeket is.

- Valóban szakmai vitákra ad okot a kis erőművek, illetve a szélerőművek együttes kezelése egy mérlegkörön belül, de a technológiák közötti különbségek önmagukban nem jelentik azt, hogy az utóbbiak hátrányos helyzetbe kerülnének - tudtuk meg immáron a Magyar Villamosenergia-ipari Átviteli Rendszerirányító (Mavir) Zrt. igazgatójától, Tihanyi Zoltántól. - A kapcsolt villamos energia termelésének ösztönzése ugyanúgy indokolt, mint a megújulókból származó áram termeléséé, ha nem így lenne, nem tennék bele a pénzüket a befektetők, sem az egyikbe, sem a másikba.

A „csupán" a szél segítségével előállítható áramból is lehetne tehát több, mint amennyit jelenleg termelnek. A Mavir szakembere szerint létezik az a kettősség is, hogy jelentős kapacitásnövekményt lehetett meghirdetni, ám a rendszer bővíthetőségét akadályozza annak rugalmatlansága. S noha a korábbi 330 megawattból a megépült 200 megawatt valóban kevés, az üzemeltetésről már a tanulságokat is le lehetett vonni a 410 megawatt megpályáztatása előtt. Egyértelművé vált, hogy a nagyon is koncentráltan, Északnyugat-Magyarországra telepített szélerőműveknél az áramtermelés változásai nagyon egy időben történnek, és változékony maga az áramgyártás is. A technológiának kell alkalmazkodnia ahhoz, hogy érdemben több szél termelte teljesítményt be tudjon fogadni a rendszer, ehhez a Mavir a nemzetközi tapasztalatok átvételével és a hazai szakmai partnerekkel közösen kezdeményezett, végrehajtott fejlesztésekkel igyekszik hozzájárulni.

- Ezzel együtt is igaz, hogy a szél okozta „kilengéseket" csak egyéb erőművek segítségével lehet ellensúlyozni - mondja Tihanyi Zoltán. - Ezért azoknak a hagyományos erőműveknek a körét, amelyekkel szabályozási tartalékokra lehet szerződni, megpróbáljuk bővíteni. A kisebb áramtermelők száma gyarapodott ugyan, de esetükben az elaprózottság, a kis egységteljesítmény okoz problémát.

Házi erőművek

Az ország nem rendelkezik sem tárolós, sem gyors reagálásra alkalmas folyami vízerőművekkel, így egyelőre e nagy teljesítményű áramtermelő létesítményeknek a hiányát a hektikusan működő alternatív energiatermelés korlátozásával lehet ellensúlyozni. Végül is ezért került sor a szélerőművek telepítésének korlátozására. Csakhogy ma már újabb mini áramgyárak is feltűnnek a horizonton, hiszen lakóházak, falvak, helyi kisközösségek törekszenek arra, hogy saját energiaellátásuk mellett el is adjanak áramot az országos hálózatnak. Erről a „mozgalomról" nem szólt sem a korábbi, sem a most zárult kvótapályázat, pedig elszaporodhatnak a napelemek a háztetőkön, a biogázüzemek, a kisebb-nagyobb szélturbinák a közösségi farmokon.

- A technológiai fejlődés ma már lehetővé teszi, hogy hatékony, jól kezelhető, automatizált kis erőművek valósuljanak meg, akár háztartási célokat szolgálva - mondja a Mavir szakembere. - Igaz, támogatás nélkül ma még nem versenyképesek, de butaság lenne lemondani róluk.

Megjelent a Piac és Profit magazinban.

Szeles számok
Magyarországnak – az uniós megállapodások értelmében – 2020-ra a teljes energiafogyasztás 13 százalékát kell megújuló energiaforrásokból fedezni. Ez jelenleg 5,9–6 százalék. A Közlekedési, Hírközlési és Energiaügyi Minisztérium kommunikációs osztályának közlése szerint a szélturbinák kapacitása 25 év alatt 50 kilowattról 5 megawattra nőtt, a termelés költségei pedig 15 év alatt több mint 50 százalékkal csökkentek. A szélerőművek gyorsan és egyszerűen kiépíthetők, s a beruházás megvalósulását követően olcsó az üzemeltetésük. Hátrányuk azonban, hogy a hazai viszonyok között az átlagos összesített kihasználtságuk 20 százalék, mert csak viszonylag állandó, közepes szélsebességű helyeken használhatók gazdaságosan. Technológiájukból adódóan a szélgépek turbinái nemcsak szélcsendben, hanem kis szélsebesség (9–18 kilométer/óra) mellett sem tudnak üzemelni, túl nagy sebesség mellett – fajtától függően 50–100 kilométer/óra körül – pedig a berendezések biztonsága érdekében kell őket leállítani. Ezen okok miatt a kapacitásra jutó fajlagos energiatermelés alacsony, és ez behatárolja a zöldáram-termelésben betölthető szerepüket.
Kiváró E.ON
A márciusban lezárult pályázat 410 megawatt kapacitásából 280 megawattot az E.ON észak-dunántúli és az Émász területére hirdettek meg, 130 megawattot az E.ON dél-dunántúli, a Démász, az Elmű és az E.ON tiszántúli területén lehet megépíteni. A legnagyobb „befogadó”, az E.ON kommunikációs igazgatója, Kutas István azt hangsúlyozta, céljuk, hogy társaságuk – amely elsőként létesített szélerőművet Magyarországon – hazánkban is hathatósan részt vállaljon az E.ON globális zöldenergia-termelési programjából. A Kulcs település melleti szélerőmű megépítése után nem sokkal két másik létesítményt is üzembe helyeztek, s további projekteket is előkészítettek Mosonmagyaróvár és Rácalmás térségében. Az idei pályázaton mégsem indul a cég, mivel a jelenlegi gazdasági környezetben e projektek megtérülése nem éri el a vállalatcsoport beruházási elvárásai által megkövetelt szintet. Mivel a Mavir, illetve a Magyar Energia Hivatal általában évente értékeli a helyzetet, és hozza nyilvánosságra az aktuális szabad szélerőmű-kapacitásokat, az előkészített projektekkel megvárják a legközelebbi pályázati kiírást.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo