Milyen megoldások közül választhat a cancúni Klímacsúcs?

A klímaváltozás olyan új területe a nemzetközi diplomáciának, tudománypolitikának és államigazgatásnak, mely a politikusok, az üzleti döntéshozók és a közvélemény nagy része számára ismeretlen fogalmakat és mechanizmusokat tartalmaz. A jövő hétfőn, november 29-én Cancúban kezdődő Nemzetközi Klímacsúcs előtt tekintsük át, milyen eszközök és megoldási lehetőségek állnak a klímatárgyalók és az államfők rendelkezésére, hogy orvosolják korunk egyik legnagyobb problémáját.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az alábbiakban felsorolt jogi és üzleti eszköztár egy része javaslat, felvetés, alá nem írt tervezet formájában létezik, hiszen a Kyotói Protokoll 2012 utáni felváltására a tavalyi koppenhágai Klímacsúcson nem született törvényileg kötelező érvényű (legally binding) egyezmény. Amit Koppenhágában "záróakkordként" aláírtak, az sok kérdést megoldatlanul hagyott. A nemzeti klímatörvények ugyancsak a jövő zenéi.

Hogyan tovább?

  • Fosszilis adó (carbon tax): az üvegházgáz kibocsátás beárazása, a legnagyobb szennyezők adónemmel sújtása.
  • Emissziós kvótakereskedelem (cap-and-trade): a Kiotói jegyzőkönyv által felállított piaci alapú rendszer megszabja az emisszió felső határát, s az évről-évre fogyó kibocsátási engedélyek révén csökkenti is az emissziót. Az EU-ban 2005 januárja óta működik a kvóta-piac.
  • Üzemanyaghatékonyság: az EU és az USA rendszeresen szigorítják az új gépkocsi-modellekre érvényes szabályozást. Az Unióban a sztenderd jelenleg 65,5 km/gallon (1 gallon = 3,78 liter).
  • Energiatakarékosság: a széntüzelésű erőművek miatt a légszennyezés nagy részét adó irdatlan energiatermelés visszafogása energiatakarékos készülékekkel és a házak megfelelő szigetelésével (Kaliforniában az ez irányú előírások évi 6 milliárd dolláros megtakarítást eredményeztek). Brüsszel szerint 7-8 százalékkal mérsékelhető az Unió ÜHG-kibocsátása, ha a felesleges energiafogyasztást csökkentik. A vállalatok által felhasznált áram 12 százalékát a stand by üzemmódban álló gépek eszik meg. Franciaországban egy egész atomreaktor kell ahhoz, hogy megteremtse a készenléti üzemmódban lévő gépeknek az áramot. Az EU 20 százalékos energiacsökkentést irányozott elő 2020-ra.
  • Hőszigetelés: a fűtés könnyen elszivárog a rosszul szigetelt házfalakon és az elavult nyílászárókon. Ez az oka annak, hogy Magyarországon kétszer-háromszor több energiát fordítanak egy négyzetméter fűtésére, mint a gazdagabb országokban.
  • Energiatermelés: az erőművek megújuló energiaforrások használatára való kötelezése, s az arány fokozatosan növelése, 2020-ig 15-20 százalékra. Az USA tagállamainak felében már életbe léptettek ilyen törvényt. (Kaliforniában állami pénzzel támogatják azokat az energiacégeket, melyek bizonyíthatóan segítenek a háztartásokban megvalósítani az energiatakarékos fogyasztást.)
  • Karbonsemleges megoldások: ökoszisztémák bővítése és/vagy tiszta technológiák telepítése a magánszemély életvitelének, gazdasági szereplő tevékenységének CO2-vonzatát egyensúlyozandó.

 

Véleményvezér

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján

Szégyenteljes helyre került Magyarország a jogállamisági index alapján 

A magyar jogásztársadalom levizsgázott.
Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában

Schmitt Pál szelleme kísért Norvégiában 

A makulátlanság egy elengedhetetlen szempont Norvégiában.
Lengyelországnak jót tett a kormányváltás

Lengyelországnak jót tett a kormányváltás 

A lengyel gazdasági csoda nem három napig tart.
Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában

Magyarország Európában az utolsó helyen az egészségügyi kiadások rangsorában 

Mindenképpen javítani kellene a finanszírozáson.
Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek

Magyarország a technikai államcsőd felé tart, megszorítások jöhetnek 

A világgazdaság számai egyre javulnak, miközben a magyar államháztartás senyved.
Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben

Magyar Péter szerint levitézlett, idegen nyelven nem beszélő magyar politikusok vannak Brüsszelben 

Tényleg ciki Brüsszelben az idegen nyelvet alig tudó magyar képviselők jelenléte.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo