Földrengést okoz a geotermikus energiák hasznosítása?

A geotermikus energia versenyképes lehet a szén-alapú energia-előállítással szemben, vélik szakértők. Az Egyesült Államokban több mint száz geotermális projekt részesült állami támogatásban, ám egy svájci földrengés óvatosságra inti a hatóságokat és az iparág szereplőit.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az amerikai Geothermal Energy Association adatai szerint az USA-ban tavaly 46 százalékkal bővült a geotermális energiatermelés kapacitása, annyira azonban nem pörgött fel az új energiaipari ágazat, mint a nap- és szélenergia szektor. Ezen próbált segíteni Washington gazdaságélénkítő programja, melyben 338 millió dolláros támogatásban részesültek a Föld energiáját hasznosító projektek. A pénzt 123 fejlesztés között osztották szét.

A geotermikus energiára alacsony karbon-tartalmú energiafajtaként tekintenek a szakértők, de a mélységi forró vizek felhozatalát felváltó új technológia (amellyel hideg vizet juttatnak a lenti forró kőzetekbe), azt a lehetőséget is felveti, hogy földrengéseket okozhat. Az amerikai Energiaügyi Minisztérium ezért feltételként kikötötte, hogy a támogatásban részesülő projekteknek kötelező lesz szenzorokkal figyelniük a legapróbb földmozgásokat is és adatokat gyűjteni azokról.

Energia a föld mélyéről
Az EGS (Enhanced Geothermal System) technológia 5 kilométer mélyen lévő forró kőzeteket fúr (pontosabban zúz) vízsugárral, és egy másik lyukon felszínre engedi a forró vizet, amiből energiát állítanak elő.

Az óvatosságot egy svájci incidens indokolja. 2007-ben a Richter skála szerinti 3,4-es erősségű földrengés történt Bázel környékén, melyért egy közeli ESG-projektet tettek felelőssé a szakértők (lásd a keretes anyagot). A földmozgás miatt 8,4 millió dolláros kár keletkezett. A svájci hatóságok elrendelték a geotermikus projekt leállítását. Azóta a AltaRock Energy Inc. is felfüggesztett egy geotermikus fúrást Kaliforniában, homályosan "technikai problémákra" hivatkozva.

A Serianex földrengéskutató cég elemzése szerint a projekt 170 szeizmikus mozgás okozója lehetett volna a svájci projekt a következő 30 évben. Derűlátó iparági szereplők azt hangsúlyozzák, a svájci malőr mindössze arra tanít: nem szabad nagyvárosok közelében és tektonikus törésvonalaknál fúrni, továbbá minél mélyebbre hatol az ember, annál jobb...

Forró vízből és gőzből energiát
A Föld mélyén lappangó, több száz Celsius fokos hőből fognak Guatemalában energiát nyerni. Méghozzá az ország energiafogyasztásának 60 százalékát elégíti majd ki 2022-re a vulkanikus geotermális energia, számolt be a kormány kezdeményezéséről a Reuters.
A módszert már használják Costa Ricában, El Salvadorban és Nicaraguában. Az aktív vulkánokban bővelkedő közép-amerikai régió országainak célja természetesen az olajbehozataltól való függőség minimalizálása. Guatemala példának okáért évente 2 milliárd dollárt költ olajimportra. A guatemalai kormány adókedvezményt nyújt azon vállalkozásoknak, melyek geotermális erőműveket létesítenek és elektromos áramot állítanak elő. A májusban kitört Pacaya vulkán alatt 500 méterrel 175 fokos meleg uralkodik, ahonnan a közeli erőműbe vezetik a meleg gőzt és a felforrósodott vizet. A mindössze 20 megawattos kapacitású, föld alatti üzem izraeli tulajdonban van, akárcsak egy másik az országon belül. Az Ormat Technologies nevű cég három éve üzemelteti mindkét létesítményt, és további erőművek nyitását tervezi, idővel 1000 megawattra növelve az össztermelést. A kormány ennek háromszorosát kívánja geotermális energiából kinyerni 12 éven belül.
Costa Ricában januárban új geotermikus erőmű nyílik, és két további üzem van tervbe véve.

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo