Energiát nyerhetünk a vulkánokból!

Miközben Indonéziában tombol a Merapi vulkán, másutt éppen e természeti jelenséget szeretnék befogni az emberiség javára. Közép-Amerikában új vállalkozások készülnek geotermikus energiát kinyerni a vulkánokból. A módszer jól jön a túlnyomórészt mezőgazdaságra hagyatkozó latin-amerikai nemzetgazdaságoknak, ahol a klímaváltozás miatti szélsőséges időjárás, a globális felmelegedés következtében erősödő trópusi viharok éreztetik hatásukat. A geotermális eljárás kritikusai azonban emberi kéz okozta földrengésektől tartanak.

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az erősödő viharok, ciklonok és hurrikánok megnehezítik a dél-amerikai vízi erőműveknél az áramtermelést, mivel sok sarat hoznak a környező területekről, dugulást és leállásokat okoznak, amivel kiszámíthatatlanná teszik az energia-ellátást.

Forró vízből és gőzből energiát

Geotermikus energia Latin-Amerikában
Costa Rica: 152 megawatt (4 erőmű)
El Salvador: 160 megawatt (20 százalékos részesedés)
Nicaragua: 66 megawatt (2015-re 166 megawattra növelik)

A Föld mélyén lappangó, több száz Celsius fokos hőből fognak Guatemalában energiát nyerni. Méghozzá az ország energiafogyasztásának 60 százalékát elégíti majd ki 2022-re a vulkanikus geotermális energia, számolt be a kormány kezdeményezéséről a Reuters.

A módszert már használják Costa Ricában, El Salvadorban és Nicaraguában.

Az aktív vulkánokban bővelkedő közép-amerikai régió országainak célja természetesen az olajbehozataltól való függőség minimalizálása. Guatemala példának okáért évente 2 milliárd dollárt költ olajimportra.

A guatemalai kormány adókedvezményt nyújt azon vállalkozásoknak, melyek geotermális erőműveket létesítenek és elektromos áramot állítanak elő. A májusban kitört Pacaya vulkán alatt 500 méterrel 175 fokos meleg uralkodik, ahonnan a közeli erőműbe vezetik a meleg gőzt és a felforrósodott vizet. A mindössze 20 megawattos kapacitású, föld alatti üzem izraeli tulajdonban van, akárcsak egy másik az országon belül. Az Ormat Technologies nevű cég három éve üzemelteti mindkét létesítményt, és további erőművek nyitását tervezi, idővel 1000 megawattra növelve az össztermelést. A kormány ennek háromszorosát kívánja geotermális energiából kinyerni 12 éven belül.

Costa Ricában januárban új geotermikus erőmű nyílik, és két további üzem van tervbe véve.

Mi szól ellene és mellette?
Pro:
  • A geotermikus források kiaknázása kevesebb környezeti beavatkozással jár, mint a vízerőművek építése, melyek a dél-amerikai országok áramellátásának jelentős hányadát adják.
  • Hatékony módszer a széntüzelésű erőművek kiváltásában és az üvegházgáz-kibocsátás mérséklésében
  • Hosszú távon is megbízható áramszolgáltató egységek, míg a szélfúvás és a napsütés természeténél fogva akadozó, időleges.
Kontra:
  • A geotermikus erőművek építése nagyon költséges (dollármilliárdos nagyságrendekről van szó)
  • Földrengések okozója lehet a geotermikus energia-kinyerés - erről a következő részben olvashatnak. Holnap is látogassanak el honlapunkra!

Véleményvezér

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe

Magyar Péter ezúttal nagyon bele szállt Gulyás Gergelybe 

Kölcsönösen árulással vádolják egymást.
A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe

A szankciók hatására beállt a Gazprom a földbe 

Vége a Gazprom nagyhatalmi státuszának.
Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart

Bréking, Orbán Viktor a dzsungelbe tart 

Reméljük Orbán Viktor testőrei remek dzsungelharcosok.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo