Gondoljunk a jövőre!

Idén csökkent az éhezők száma, de továbbra is magasabb, mint a gazdasági világválság előtt. A Világélelmezési Csúcstalálkozón elfogadott cél, hogy 2015-ig a jelenlegi 925 millióról 400 millióra csökkenjen az éhező emberek száma.

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Nem sokkal az Élelmezési Világnap előtt megjelent az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete, valamint a Világélelmezési Program (FAO és WFP) 2010-es élelmezésbiztonsági beszámolója<1>A jelentés szerint a globális gazdasági válság és a magas élelmiszerárak okozta növekedési tendencia 2010-ben megfordult, és idén újra csökkent a világban az éhező, alultáplált emberek száma. Míg 2009-ben több mint egymilliárd embert érintett a súlyos probléma, 2010-ben 98 millióval kevesebb, összesen 925 millió ember van kitéve az éhezés és alultápláltság veszélyének.

A jelentés felhívja a figyelmet arra, hogy az élelmezésbiztonság fenntartása különösen nagy figyelmet igényel a természeti katasztrófák sújtotta területeken, illetve azokban a fejlődő országokban, ahol a gazdasági válság hatásának elhúzódása tapasztalható. Ezekben az országokban nem elegendő segélyekkel sietni a lakosság segítségére, hanem az élelmezésbiztonság hosszútávú stabilitása érdekében összehangolt nemzetközi és kormányzati intézkedések szükségesek.

A helyzet erkölcsi tarthatatlansága miatt 2010-ben 1 milliárd éhező címmel indított aláírásgyűjtő kampányt a FAO főigazgatója. A petícióval felszólítjuk a világ országainak kormányait, hogy az éhezés megszüntetését elsődleges fontosságú feladatuknak tekintsék. A petíciót bárki aláírhatja, aki egyetért a felhívással, és elfogadhatatlannak tartja, hogy csaknem egymilliárd ember krónikusan éhezik. A kampány népszerűsítésében a jelenleg Magyarországon forgató Oscar-díjas angol színész, Jeremy Irons is részt vesz. A petíció elérhető a weboldalon.

A Világnap ez évi témája, az „Együtt az éhezés ellen" egy új zöld forradalom szükségességével párosul, ami nem csak az élelmiszertermelés fokozása miatt fontos, hanem azért is, mert munkát és jövedelmet biztosít azok számára, akik ma nem jutnak hozzá a szükséges élelemhez. Az összefogás a kormányzatokkal, kutatóintézetekkel, pénzügyi intézményekkel, nyomásgyakorló szervekkel, ENSZ-szervezetekkel, civilszervezetekkel kulcsfontosságú az élelmezésbiztonság megvalósítása érdekében.

„A 30. Élelmezési Világnapon gondoljunk a jövőre! A mezőgazdaság és az élelmezésbiztonság kérdése ismét a nemzetközi figyelem középpontjába került. Politikai akarattal, elkötelezettséggel és kitartással fenntartható módon termelhetünk több élelmiszert, és ezeket eljuttathatjuk mindenkihez" - mondta el a világnap alkalmából, a FAO főigazgatója Jacques Diouf.

Együtt legyőzhetjük az éhezést.

Véleményvezér

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában

Utolsó helyen állunk az unióban a nyaralni tudók számában 

Meddig süllyed még a magyarok életszínvonala?
Rettegnek a fideszes polgármesterek

Rettegnek a fideszes polgármesterek 

Fideszes polgármesternek együtt szerepelni egy ellenzékivel egy fotón, skandallum.
Élve fejeztek le egy magyart az oroszok

Élve fejeztek le egy magyart az oroszok 

Miért hallgat a magyar kormány, amikor az oroszok gyilkolnak magyarokat?
A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára

A lengyel gazdaság száguldása hatalmas égés a magyar gazdaságpolitika számára 

A munkavállalók a lábukkal szavaznak.
Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata

Teljes bukta lett Orbán Viktor igazságpillanata 

Orbán Viktor egyre nagyobbakat lódít egyre kevesebb sikerrel.
Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen

Elutasították Magyar Péter feljelentését Orbán Viktor ellen 

Az ügyészség döntött Orbán Viktor feljelentése ügyében.

Info & tech

Cégvezetés & irányítás

Piac & marketing


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo