Fao cikkek
hirdetés

Már közel egy éve csökkennek a nemzetközi élelmiszerárak
A 2023-as előrejelzések jó szezont ígérnek a gabonák esetében.

Csökkent a növényi olajok, a tejtermékek és a cukor ára
FAO: januárban csökkentek a globális élelmiszerárak.

Megdöbbentő, de az élelmiszer-alapanyag árak már a 2021-es éviek alatt vannak
A FAO élelmiszerár-index alacsonyabb értékkel zárta 2022-t, mint az azt megelőző évet.

Befagytak az élelmiszerárak
Gyakorlatilag nem változtak az élelmiszerek világpiaci árai novemberben októberhez képest.

A gabona drágul megállíthatatlanul
A FAO által nyomon követett élelmiszer-alapanyagok jegyzése csökkent, kivéve a gabonáké.
hirdetés

Másfél éves mélyponton az olajár
A növényi olajok nyomták lefelé a globális árindexet.

Ötödik hónapja csökken a világ élelmiszerár-indexe, ami már csak 7,9 százalékkal magasabb a tavalyinál
A FAO élelmiszerár-index további 1,9 százalékkal zsugorodott, szintén csökkent a várható globális gabonatermelés.

Nagy áresés az élelmiszer világpiacán
Nagyot zuhant júliusban az élelmiszerárak globális mutatója, köszönhetően a fontosabb gabonafélék és a növényi olajok kétszámjegyű árcsökkenésének– jelentette az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO).

Csökken a világban az alapvető élelmiszerek ára
Tovább csökkent az alapvető termények ára a nemzetközi piacokon júniusban – hívta fel a figyelmet az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO).

Rekordot döntött a világ „élelmiszerszámlája”, miközben egyre több az éhező
Új rekordot döntött a világ „élelmiszerszámlája" elérve a 1,8 billió dollárt idén, ám mindez inkább az árak és a szállítás drágulásának köszönhető, mint a mennyiségi bővülésnek – olvasható az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) új jelentésében.
hirdetés
Erős figyelmeztetést adott ki az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete
Erős figyelmeztetést adott ki az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) és a Világélelmezési Program (WFP) egy lehetséges élelmezési válságról, hátterében konfliktusokkal, éghajlati sokkokkal, a COVID-19 miatti kiesésekkel, és elszaladó államháztartási hiányokkal, tovább súlyosbítva az ukrajnai háború hatásaival, mint az élelmiszerek és üzemanyag globális drágulása – mindezt akkor, amikor a vidéki térségek leszakadása és az agrár-élelmezési rendszerek törékenysége már eleve problémát okoztak.
Mérséklődnek az élelmiszerárak
Májusban már a második egymást követő hónapban mérséklődtek az élelmiszerárak a világon, elsősorban a növényi olajok és a tejtermékek árcsökkenése hatására.
Fantasztikus hír érkezett, áprilisban nem nőttek az élelmiszerárak a világban, sőt picit csökkentek
A nagy márciusi drágulás után olcsóbb lett a nemzetközi élelmiszerkosár áprilisban, köszönhetően az árcsökkenésnek a növényi olajok és a gabonafélék piacán – jelentette az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO).
Soha még nem került ennyibe az élelmiszer, mint most
A FAO élelmiszerár-indexe márciusban a februári 141,4 pontos rekordhoz képest további 12,6 százalékos emelkedéssel 159,3 ponton új rekordot ért el - jelentette a párizsi székhelyű Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet.
Elszálltak az élelmiszerárak
Elsősorban a növényi olajok és a tejtermékek drágulása miatt közel 10 éves csúcson álltak az élelmiszerárak a világon januárban.
Elszálltak az élelmiszerárak - nagyon régóta nem láttunk ekkora drágulást
Új magasságokban a világpiaci árbarométer: 2011 júliusa óta nem látott szintet regisztráltak az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete szakértői.
Megfordult a tendencia: végre nem drágulnak az élelmiszerek?
Júniusban egy év emelkedés után újra csökkentek a globális élelmiszerárak az ENSZ referencia-indexe alapján.
Hónapok óta mennek felfelé az élelmiszerárak
Kilenc hónapja emelkedésben a világpiaci árak.
Töretlen a drágulás - hónapok óta drágulnak az élelmiszerek
Decemberben már hetedik hónapja emelkedtek folyamatosan a világpiaci élelmiszerárak az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) számításai szerint.
3 milliárd embert érint: hogyan lehetne megelőzni a vízhiányt a mezőgazdaságban?
Meghaladja a három milliárdot azon emberek száma, kik vízhiányos agrártérségekben élnek, közel 1,5 milliárd helyzete súlyos. Ezen felül az egy főre eső édesvízkészlet több mint 20 százalékkal csökkent az elmúlt 20 évben, kihangsúlyozva az erőforráshatékonyság fontosságát az agrárium – a világ legnagyobb vízhasználója esetén.
Drágultak az élelmiszerek, de a hús ára mégis csökkent
A növényi olajok és a tejtermékek nyomták meg a FAO élelmiszerár-indexét, míg a hús és rizs ára csökkent.
Semmi sem lesz a régi: a járvány átformálta a világot
A koronavírus elleni harc példanélküli bizonytalanságot hozott a globális élelmiszer-ellátási láncokba; a munkaerőpiac, beszállítók, a mezőgazdasági termelés, az élelmiszerfeldolgozás, szállítás és logisztika, továbbá az élelmiszerkereslet változása lehetnek gócpontok.
Drágulásnak indultak az élelmiszerek
Júniusban idén először emelkedtek a világpiaci élelmiszerárak a növényi olajok, a cukor és a tejtermékek drágulására.
Mélyponton az élelmiszerárak, a cukor mégis drágult
Már a negyedik hónapja csökkent az alapvető élelmiszercikkek nemzetközi piaci ára a jelentős készletek és a gyenge kereslet mellett, utóbbi főként a koronavírus járvány miatti gazdasági visszaesés következménye – adta hírül az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO).
Aggasztóan sok erdő tűnik el a Földről
Azonnali lépésekre van szükség az erdők biológiai sokféleségének megőrzéséhez az erdőpusztulás és erdőírtás ilyen súlyos mértéke mellett, olvasható a világ erdeinek állapotát bemutató jelentésben.
A koronavírus miatt lettek olcsóbbak az élelmiszerek?
Mérséklődtek az élelmiszerárak a globális piacokon négy hónap drágulást követően, miután bezuhant a növényi olajok ára részben a koronavírus (COVID-19) járvány keltette keresletvisszaesés körüli félelmek miatt.
Csökkent az éhezők száma a világban, de aggodalomra így is van ok
Alacsony mértékű az éhezés Európa és Közép-Ázsia országaiban, de mérsékelt formája sokak számára jelent problémát, ahogy a túlsúly és elhízás is, olvasható az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének új jelentésében.
Olcsóbb lett a tejtermék, drágultak a húsok
Összességében mérséklődtek az alapvető mezőgazdasági terményárak, azon belül is főleg a gabonafélék, tejtermékek és a cukor, a húsok és növényi olajok drágultak.
A fenntartható jövőhöz az élelmezésnek is hozzá kell járulnia
Egyre elterjedtebb a vélekedés, hogy az élelmezésnek és a mezőgazdaságnak kiemelt szerepet kell játszaniuk a fenntartható fejlődésben, amihez az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) pártatlan fórumot kínál.
Nagyot drágult az élelmiszerkosár
Nagyot drágult a globális élelmiszerkosár: a húsfélék és tejtermékek árnövekedése miatt az elmúlt közel egy év csúcsértékét mérték áprilisban.
Éhezés: nem az étel a gond
Nem sikerül százmillió alá szorítani a súlyosan éhezők számát. A bajt nem az élelemhiány okozza, hanem a helyi konfliktusok, az államok politikai instabilitása és a globális felmelegedés miatt szaporodó éghajlati sokk.
A tejtermékek viszik az égbe az élelmiszerárakat
Növekedett a globális élelmiszerkosár ára februárban: a FAO élelmiszerár-index 1,7%-os emelkedése 167,5 ponton állt meg. 2018 augusztusa óta nem volt ilyen magas értéken.
Negyedmillió magyart fenyeget az éhezés
Több mint 14 millió felnőtt és mintegy 4,7 millió gyermek éhezik Európában és Közép-Ázsiában – olvasható az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) ma közreadott elemzésében.
A méheknek is lesz világnapjuk
Az ENSZ Közgyűlés meghirdette a családi gazdálkodás nemzetközi évtizedét, az illegális halászat elleni figyelemfelhívó napot és a tevefélék, illetve a hagyományos halászat és akvakultúra nemzetközi évét is – írja a FAO, az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete.
Megoldás lehet a globális éhínségre: sós vízben termeszthető rizs
Egy 87 éves kínai biológus olyan rizsfajtát fejlesztett ki, mely képes elviselni a sós vizet is. A fogyatkozó édesvizek korában ez megoldás lehet az éhező néprétegek ellátására is. Az új rizsfajta csak Kínában 200 millió, világszerte pedig további többszáz millió embernek nyújthat élelmet.
Kedvezőbb élelmiszerárak a nagyvilágban
Mérséklődtek a nemzetközi élelmiszerárak októberben, lekövetve a tejtermékek árának mozgását, így indexük 27 %-kal alacsonyabban zárt, mint minden idők legmagasabb értéke 2011 októberéből.
FAO: oltással kell harcolni a veszélyes betegséggel
Ki kellene terjeszteni a vakcinázást a szarvasmarha bőrcsomósodáskór megállításáért Kelet-Európában és a Balkánon, főleg a veszélyeztetett területeken – javasolja az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO).
Globális felhívás az élelmiszer-pazarlás ellen
Megújította elköteleződését az élelmiszerpazarlás és -veszteség elleni harc mellett José Graziano da Silva, az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) főigazgatója. Az ENSZ jelenleg zajló Közgyűlésének egy magas rangú rendezvénye foglalkozott az élelmiszer-pazarlással, az éhezés felszámolásához vezető út egy alapkövével.
A Google is segít megmenteni a Csendes-óceáni szigeteket
A talajromlás megállítása és megelőzése a következő évek egyik központi kérdése lesz a kis fejlődő szigetállamok számára, ha teljesíteni szeretnék a fenntartható fejlődési célokat - közölte az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO).
A nem várt mennyiségű gabona a vásárlókedvet is meghozni látszik
Augusztban mérséklődtek az élelmiszerárak globálisan, miután a betakarított gabona mennyisége várakozáson felülinek bizonyult; a FAO élelmiszerár-index 1,3 százalékkal csökkent.
Szakértők felkavarnák az állóvizet: Európa belvízi halászata a téma
Sokan közülünk gondolkodás nélkül meg tudnánk nevezni egy-két vonuló halfajt, mint a lazac vagy a tokhal, vagy tenyészetett halat (pisztráng és ponty). A mai napon kezdődő FAO bizottság révén épp ezek, illetve más belvízi halfajok kerülnek terítékre.
Globális szinten emelkednek az élelmiszerárak
Július volt a harmadik egymást követő hónap, amikor a globális élelmiszerárak emelkedtek, főképp a gabonafélék, cukor és tejtermékek magasabb jegyzése okán, állapította meg az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO).
Mobilon érkezik a készpénz a háborús övezetben élő irakiakhoz
Sok rászoruló iraki család juthat készpénzhez biztonságos úton, mobiltelefonos pénzátutaláson keresztül, amit az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) most először alkalmaz egy „munkáért készpénzt” mezőgazdasági programban. Ennek keretében 30 konfliktus sújtotta település 12 000 lakója jut támogatáshoz.
Belefulladunk a műanyaghulladékba
A PET-palackokból eredő plasztikszemét felhalmozódása a tengerekben éppolyan súlyos környezeti válsággá válik, mint a klímaváltozás. 2050-re az óceánok súly szerint több műanyagot fognak tartalmazni, mint halat. A halak megeszik a plasztikot, mi pedig a halakat.
A fenntartható termelés enyhítheti a migrációt
A klímaváltozás komoly veszélyfaktor a fejlődő országok vidéki népessége számára, gyakorta kiváltó oka az elvándorlásnak, ezért a fenntartható mezőgazdaság támogatása lényeges eleme a hatékony válasznak, hangsúlyozta tegnap Rómában a FAO főigazgatója, José Graziano da Silva.
Mezőgazdasági képzést kapnak a menekültek
Több ezer szíriai menekült és iraki család helyzete javulhat Irak nyugati részén, köszönhetően az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO).
Hogyan lehet csillogó mosolya az észak-nigériai menekült családoknak?
Az afrikai „tojászöldség”, a padlizsán, nem véletlenül kapta az elnevezést: a zöld érett gyümölcse eleinte ovális formájával, fehér színével valóban tojásra emlékeztet. Ez az egyik olyan zöldség, amelyet a Boko Haram által elkövetett erőszaktól az ország északi részére menekült nigériai földművesek termelni kezdtek – az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének (FAO) jóvoltából. A helyi nyelven gorongonak nevezett zöldség nem csak a táplálkozásban, de a közösségi életben is fontos szerepet játszik. A nők gyakran fogyasztják a gorongo nyers termését, hogy fogsorukat tisztán tartsák. Emellett a padlizsán az esküvői vagy keresztelő ünnepségeken is előkerül - írja a FAO.
Kétszer ennyit kell termelnünk 2050-re, hogy mindenkinek jusson
2050-re a globális lakosságszám valószínűleg megközelíti majd a 10 milliárd főt. Még visszafogott gazdasági növekedés mellett is ez azt jelenti, hogy a mezőgazdasági termények iránti kereslet 50%-kal nő. A FAO tanulmánya szerint lehetséges ennyit termelni, csak másképp kellene, mint ahogy most csináljuk.