Ötödik hónapja csökken a világ élelmiszerár-indexe, ami már csak 7,9 százalékkal magasabb a tavalyinál

A FAO élelmiszerár-index további 1,9 százalékkal zsugorodott, szintén csökkent a várható globális gabonatermelés.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

Már öt hónapja tart a lejtmenet a globális élelmiszeráraknál, miután augusztusban is alacsonyabban cserélt gazdát a legtöbb élelmiszer-alapanyag a nemzetközi piacokon – adta hírül az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO).

Ellentmondásos helyzet, csökkenő árak és zsugorodó termelés (Fotó: FAO/Than Rathany)

A sokak által figyelt FAO élelmiszerár-index júliushoz képest 1,9 százalékkal zárt alacsonyabban augusztusban, még így is 7,9 százalékkal meghaladva az egy évvel korábbi értékét. A mutató a nemzetközi kereskedelem legfontosabb élelmiszer-alapanyagainak havi árváltozását követi.

A gabonafélék indexe 1,4 százalékkal csökkent egy hónap alatt miután a búza nemzetközi ára – köszönhetően a kedvező észak-amerikai és orosz termelési kilátásoknak, illetve a fekete-tengeri ukrán búzaexport újraéledésének – több mint 5 százalékkal zuhant. A rizs ára stabil maradt, azonban a szemestermények jegyzése 0,2 százalékkal csupán, de erősödött a kukorica drágulásával, ami a forró és száraz európai és észak-amerikai nyár hatásának tudható be, azonban ezt az áremelkedést az árpa és cirok árának mérséklődése ellensúlyozni tudta.

A növényi olajok árindexe 3,3 százalékkal esett júliushoz képest valamivel alulmúlva a 2021 augusztusában mért szintjét. A szója globális ára óvatosan emelkedett a kedvezőtlen amerikai időjárás esetleges termelési kihatása miatt, ezzel szemben a pálma-, napraforgó- és repceolaj jegyzése csökkent köszönhetően a megnövekedett indonéz pálmaolaj-készleteknek és az ukrán kikötőkből elinduló napraforgó szállítmányoknak.

A tejtermékek átlagosan 2 százalékkal kerültek kevesebbe augusztusban, miközben az almutató 23,5 százalékkal szárnyalja túl az egy évvel korábbi értékét. Már tizedik hónapja nő a sajt ára a nemzetközi piacokon, míg a kibővült új-zélandi kibocsátás okán a tejé csökkent, mit sem törődve a nyugat-európai és amerikai termeléscsökkenéssel.

A húsfélék indexe 1,5 százalékos csökkenést könyvelt el júliushoz képest, így is 8,2 százalékkal meghaladva az egy évvel azelőtti szintjét. A keresletbőség miatt alacsonyabb árat adtak a baromfihúsért és a szarvasmarháért is, utóbbinál a főbb exportőrök gyenge belföldi kereslete játszott szerepet. A sertéshús jegyzése nőtt.

A FAO cukorár-index 2,1 százalékos csökkenésével az elmúlt egy év legalacsonyabb szintjére zuhant, köszönhetően az exportkorlátozásoknak Indiában és az olcsó brazíliai bioetanolnak.

Kisebb gabonakibocsátás 2022-ben

A FAO frissítette a gabonatermelési előrejelzését is az idei évre: a gabonakibocsátás várhatóan 1,4 százalékkal, avagy 38,9 millió tonnával zsugorodik tavalyhoz képest – olvasható a Gabonakészletek és -igények gyorsjelentésben.

A csökkenés java a szemestermények számlájára írható, ezen belül is a kukorica hozama az Európai Unió országaiban tomboló forró és száraz nyár miatt akár 16 százalékkal is alulmúlhatja az ötéves átlagot. Ezzel szemben a FAO előrejelzése szerint a búzatermés elérheti a 777 millió tonnát, ami a korábban vártnál nagyobb mennyiség és közel megegyezik a tavalyi értékkel, köszönhetően az oroszországi rekordtermésnek és a kedvező időjárásnak Észak-Amerikában. A tavalyi történelmi rekord után a rizs termelése 2,1 százalékkal zsugorodhat globálisan, főként az egyenlőtlen csapadékeloszlásnak Indiában és Bangladesben.

A tavalyi évhez képest a globális gabonakereskedelem várhatóan 1,9 százalékkal 469,6 millió tonnára csökken a 2022–2023-as szezonban.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo