Már öt hónapja tart a lejtmenet a globális élelmiszeráraknál, miután augusztusban is alacsonyabban cserélt gazdát a legtöbb élelmiszer-alapanyag a nemzetközi piacokon – adta hírül az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO).
A sokak által figyelt FAO élelmiszerár-index júliushoz képest 1,9 százalékkal zárt alacsonyabban augusztusban, még így is 7,9 százalékkal meghaladva az egy évvel korábbi értékét. A mutató a nemzetközi kereskedelem legfontosabb élelmiszer-alapanyagainak havi árváltozását követi.
A gabonafélék indexe 1,4 százalékkal csökkent egy hónap alatt miután a búza nemzetközi ára – köszönhetően a kedvező észak-amerikai és orosz termelési kilátásoknak, illetve a fekete-tengeri ukrán búzaexport újraéledésének – több mint 5 százalékkal zuhant. A rizs ára stabil maradt, azonban a szemestermények jegyzése 0,2 százalékkal csupán, de erősödött a kukorica drágulásával, ami a forró és száraz európai és észak-amerikai nyár hatásának tudható be, azonban ezt az áremelkedést az árpa és cirok árának mérséklődése ellensúlyozni tudta.
A növényi olajok árindexe 3,3 százalékkal esett júliushoz képest valamivel alulmúlva a 2021 augusztusában mért szintjét. A szója globális ára óvatosan emelkedett a kedvezőtlen amerikai időjárás esetleges termelési kihatása miatt, ezzel szemben a pálma-, napraforgó- és repceolaj jegyzése csökkent köszönhetően a megnövekedett indonéz pálmaolaj-készleteknek és az ukrán kikötőkből elinduló napraforgó szállítmányoknak.
A tejtermékek átlagosan 2 százalékkal kerültek kevesebbe augusztusban, miközben az almutató 23,5 százalékkal szárnyalja túl az egy évvel korábbi értékét. Már tizedik hónapja nő a sajt ára a nemzetközi piacokon, míg a kibővült új-zélandi kibocsátás okán a tejé csökkent, mit sem törődve a nyugat-európai és amerikai termeléscsökkenéssel.
A húsfélék indexe 1,5 százalékos csökkenést könyvelt el júliushoz képest, így is 8,2 százalékkal meghaladva az egy évvel azelőtti szintjét. A keresletbőség miatt alacsonyabb árat adtak a baromfihúsért és a szarvasmarháért is, utóbbinál a főbb exportőrök gyenge belföldi kereslete játszott szerepet. A sertéshús jegyzése nőtt.
A FAO cukorár-index 2,1 százalékos csökkenésével az elmúlt egy év legalacsonyabb szintjére zuhant, köszönhetően az exportkorlátozásoknak Indiában és az olcsó brazíliai bioetanolnak.
Kisebb gabonakibocsátás 2022-ben
A FAO frissítette a gabonatermelési előrejelzését is az idei évre: a gabonakibocsátás várhatóan 1,4 százalékkal, avagy 38,9 millió tonnával zsugorodik tavalyhoz képest – olvasható a Gabonakészletek és -igények gyorsjelentésben.
A csökkenés java a szemestermények számlájára írható, ezen belül is a kukorica hozama az Európai Unió országaiban tomboló forró és száraz nyár miatt akár 16 százalékkal is alulmúlhatja az ötéves átlagot. Ezzel szemben a FAO előrejelzése szerint a búzatermés elérheti a 777 millió tonnát, ami a korábban vártnál nagyobb mennyiség és közel megegyezik a tavalyi értékkel, köszönhetően az oroszországi rekordtermésnek és a kedvező időjárásnak Észak-Amerikában. A tavalyi történelmi rekord után a rizs termelése 2,1 százalékkal zsugorodhat globálisan, főként az egyenlőtlen csapadékeloszlásnak Indiában és Bangladesben.
A tavalyi évhez képest a globális gabonakereskedelem várhatóan 1,9 százalékkal 469,6 millió tonnára csökken a 2022–2023-as szezonban.