Búzatermés-rekord jön, de 60 százalékkal drágulhat a kenyér

A modern agrárium történetének harmadik legerősebb globális búzatermését könyvelhettük el idén. De a klímaváltozás által létrejövő szélsőséges időjárási viszonyok miatt az elkövetkező években kiszámíthatatlanabb lesz a búzatermés. A szárazság és az árvizek idén is jócskán beleszóltak a termésmennyiség alakulásába Oroszországtól Pakisztánon át Magyarországig.

Évente közel egymillió hektáron vetnek búzát hazánkban, de a Magyar Pékszövetség elnöke, Varga László november elején figyelmeztetett: előfordulhat, hogy a tél végére elfogy a hazai gabona és ezt pótlandó, amerikai importból készül majd a magyar kenyér. Ez pedig legalább 50 százalékos áremelkedést jelenthet (a környező országok búzája állítólag nem lenne olcsóbb).

A 2008-as élelmiszerválság
Az élelmiszerár-emelkedés csúcsán a búza vékánként 13,5 dollárba került.
Olyan alacsony szintre esett a nemzeti gabona-tartalékok mennyisége, amire 30 éve nem volt példa.
Ezért 30 ország korlátozta agrár-exportját, vagyis nemcsak a gabonakivitelt. India például azóta sem függesztette fel a teljes kiviteli tilalmat.
Az export-tilalom hiányt kelt és további áremelkedést von maga után.

Mint kiderült, a kormányzat nem tudta megakadályozni, hogy a hazai búzatermést exportálják, ráadásul az idei mennyiség eleve gyengébb volt a szokásosnál a szélsőséges időjárási viszonyok miatt. A szakember szerint 100 forint fölött lesz az import búza kilónkénti ára, amiből 50-60 százalékkal drágább kenyér süthető.

Az orosz erdőtüzek átka

A(z orosz) belföldi ellátás garantálására a Kreml által bevezetett gabonaexport-tilalom azért hat kedvezőtlenül a piacokra, mert a nemzetközi kereskedelem körforgásába bekerülő gabonatermés 30 százalékát Oroszország, Ukrajna és Kazahsztán adja. 10 évvel ezelőtt csak a globális termés 4 százaléka volt a régió outputja, de sehol másutt a világon nem volt olyan nagy a búzatermesztés növekedése, mint itt. A szárazság és a bozóttüzek a gabonatermés 20 százalékát semmisítették meg a nyáron.

Augusztusban ezért 5 százalékkal nőtt a gabona ára, és az ENSZ Élelmezésügyi Világszervezete (FAO) hangot adott aggodalmáénak, hogy további élelmiszer-áremelkedésre számíthat a világ, bár ennek mértéke nem fogja elérni a 2005 és 2008 között tapasztalt drasztikus mértéket. A folyamat 2008-ban élelmiszerhiányt eredményezett a világ számos pontján, és az éhínség zavargásokat váltott ki tucatnyi országban.

Idén augusztusban Mozambikban 10 ember halt meg hasonló összecsapásokban, ami a kenyér árának 30 százalékos emelkedése miatt robbant ki.

2010: megtizedelt gabonatermés

  • Az élelmiszerárak jelenleg 20-30 százalékkal vannak a 2008-as rekordszint alatt, de továbbra is magasak, derül ki a FAO Élelmiszerár Indexéből.
  • A rekordszintű 2009-es gabonamennyiségtől a FAO becslése szerint 3 százalékkal marad el az idei termés.
  • Az orosz erdőtüzek miatt 20-30 százalékkal kevesebb búzát takarítottak be a földekről.
  • Az orosz gabona-exportkorlátozás a következő aratásig van érvényben.
  • Az idei amerikai gabonatermés igen magas lesz, eléri a 645 millió tonnát.
  • Kanadában a búzatermés 36 százalékától estek el a heves esőzések miatt.
  • Pakisztánban az árvíz semmisítette meg a mezők termését.
  • Argentínában és Ausztráliában a szárazság csökkentette a termést idén nyáron, ezért export ott sem lehetséges.
  • Az USA-ban az elmúlt évtizedben átlagosan évi 2,9 százalékkal nőttek az árak, jövőre is ekkora mértékkel számol a kormány. Az ominózus 2008-as évben 5,5 százalékos volt az élelmiszerár-emelkedés.

Veszélyben a rizstermés is
Európai nemzetként hajlamosak vagyunk elfelejtkezni arról, hogy a világ számos táján a rizs az első számú és könnyebben beszerezhető eledel, nem a kenyér. Világszerte 3 milliárd ember fogyaszt rizst napi rendszerességgel, s köztük a Föld legszegényebb egymilliárd lakója is gyakran táplálkozik rizzsel, mivel 60 százalékuk Ázsiában él.
A vízben áztatott rizsföldek azonban átalakuláson mennek keresztül, ahogy változnak az égövi klíma-viszonyok, s az új klíma más régiókba viszi a csapadékot, helyenként száraz talajt hagyva maga után. Tudóscsoport bizonyítékot talált rá, hogy az ázsiai rizstermés csökkenni fog a növekvő hőmérséklet miatt a következő 25 évben. A változás oka az egyre melegebb éjszakai hőmérsékletekben keresendő. 6 év és a rizstermés 90 százalékát adó 227 termőföld adatait elemezve szakértők úgy találták, a folyamat már beindult, és számos helyen 10 százalékkal vetette vissza a termést, jelentette a SustainableBusiness.com. A nappali hőmérsékletek emelkedése szintén várható. A tudósok új termelési metódusokat, illetve a meleg-bíró rizsfajták nemesítését látják célszerűnek.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo