Bűzlenek a savasodó tengerek

A természetes táplálékláncot nemcsak az borítja fel, hogy az üvegházgázokkal erősen szennyezett légkör nagyobb terhelést ró az óceánokra, amivel elsavasítja őket és így nem tudnak kellő alapanyagot biztosítani a meszes páncélú élőlények vázképzéséhez. Az oxigénhiány miatt immár ország-nagyságú területeken keletkeznek "halálzónák", ahol nem képesek megélni a tengeri állatfajták. Összterületük Németországéval  vetekszik. A fenti okok miatt bűzlő óceán ennek tetejébe még meg is zavarja a fiatal vízi élőlények érzékelését, eligazodó képességét, amivel kiszolgáltatottá válnak a nagy ragadozóhalak támadásának, derült ki egy új tanulmányból. Újabb veszély leselkedik a tengeri tápláléklánc egyensúlyára?

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Egy tudományos vizsgálat során a korallzátonyokon élő két fajta, a bohóchal és a korallsügér lárváját tesztelték: az óceán megváltozott vegyi összetétele miatt mindkettő elvesztette abbéli képességét, hogy "megneszelje" a ragadozó halak érkezését. Sőt a ragadozók szagát tartalmazó víz felé vették az irányt - vesztükbe rohanva. Amikor pedig mindkét szagmintát megkapták, nem tanúsítottak preferenciát, mintha nem tudnának különbséget tenni a kettő között. A változás oka a tengerek savasodása.

Az életben maradáshoz szükséges képesség elvesztése miatt a kutatók becslése szerint ötször-kilencszer kevesebb lárva marad életben az erősen savas tengerekben, jelentette a Discovery News. "Nem a szaglás képességét veszítették el, hanem a szaglás megfelelő gyakorlását", magyarázzák a szakértők. A szervezetben sok folyamat függ össze a pH-értékkel, márpedig a megnövekedett pH-szint kihatással van az érzékszervi információk feldolgozására is.

Új óceáni viselkedéstan

A tengerek savasodása miatt átalakulóban van a halállomány viselkedése. Könnyen elképzelhető, hogy a fajkiválasztódás új szakasza következett el, amit ezúttal a klímaváltozás és az emberi környezetszennyezés indukál. Azok a halfajták fognak életben maradni a megváltozott körülmények között, melyek képesek egy más vegyi összetételű óceánban boldogulni. A tudósok már nevet is találtak a leleményes halakra: "toleráns lárváknak" nevezik a közeljövő életképes példányait.

Sok halfélére várhat kihalás a holnap tengerében. Nemcsak a menekülő-készségük forog kockán, hanem az élelem és a lakóhely megtalálására irányuló képességük. A jó hír az, hogy károsodás nem végleges, hanem a körülmények függvénye. A "normális" állagú vízbe helyezett lárvák ugyanis néhány nap múltán visszanyerték szaglásukat, számoltak be kutatók a pittsburghi Ecological Society of America konferenciáján.

Nitrogén-dús tenger: algaburjánzás

A mezőgazdaság növekedése növeli a nitrátokban gazdag állati ürülék és műtrágyák mennyiségét a talajvízben és a folyókban. Innen végül az ivóvízbe kerülnek: az EU szabályai szerint megengedett 50 milligramm/liter határt éveken át nem tudta betartani Franciaország, ezért 2001-ben bíróságra került az ügy. Csak 2007-ben találta úgy Brüsszel, hogy a párizsi vezetés meghozta a szükséges intézkedéseket a baj elhárítására.

Európa más pontjain azonban még mindig túllépések történnek, a talajvízben 15 százalékkal, a felszíni vizeknél 3 százalékkal. Több EU-tagország növelte mezőgazdaságát - aminek ökológiai lábnyoma is jelentősen nőtt. Németország, Lengyelország, Dánia a világ vezető sertéstermelői közé tartoznak.

A vizek nitrát-telítődésének eredménye, hogy a tengerpartokhoz közeli vizekben hatalmas algaburjánzások keletkeznek. A hullámok által partra vetett algaszövet rothadni kezd és mérgező hidrogénszulfidot áraszt magából. Ennek belélegzése halálos kimenetelű is lehet. Franciaországban egy tengerparton lovagoló személy emiatt elájult, lova viszont meghalt. Egy algaszállító teherautó sofőrje ugyancsak elhunyt, bár a kórboncnok nem állapított meg kapcsolatot a haláleset és a mérgező kipárolgás között (az özvegy újabb vizsgálatot kért).

A 2008-as pekingi Olimpián az egyik vitorlás versenyt majdnem tönkretette az alga-burjánzás, ám a hatóságoknak sikerült az utolsó pillanatban eltakarítani a zöld maszlagot. Az elmúlt években a természetes algásodást meghaladó esetekről számoltak be Angliában, Dániában, Hollandiában és Velence partjainál. Globális adatokat egyelőre nem gyűjtenek e kérdésben, írja az International Herald Tribune.

Algával telített strandok
Franciaországban már nem engedélyezett az alga szeméttelepre hajítása. A gazdák rendszerint a komposzttal elegyítik. A francia kormány 173 millió dolláros programot indított alga-hasznosításra, és alga-kezelő komposzt-üzemeket is támogat.
Franciaországban 2009-ben 20 százalékkal nagyobb volt a partokon előforduló éves alga-mennyiség, mint a 2002 és 2008 közötti esztendőkben. Egy-egy tengerre néző város évente 3000 tonna partra vetett algát is összegyűjt. Előfordul, hogy az alga összehordása és elszállítása miatt 2 napra le kell zárni a turisták elől a strandokat.

Véleményvezér

Meddig élnek a magyarok?

Meddig élnek a magyarok?  

A várható élettartamot tekintve Szlovénia lekörözte Ausztriát.
Bajban a NER cégek a tőzsdén

Bajban a NER cégek a tőzsdén 

Egyszerre több NER cég került gyengülő pozícióba.
Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta

Orbán Viktor barátja teljesen más irányba megy, mint a magyar miniszterelnök gondolta 

Argentína teljesen más modellt választ, mint Magyarország.
Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo