A finn „tiszta energia" termelésével, a szakterület gyártmányainak, technológiájának kutatásával, fejlesztésével foglalkozó tudományos és ipari cégek hálózata, a Cleantech Finland a magyar gazdaság szereplőit meghazudtoló intenzitással várja a magyar kormányzat bejelentéseit arról, hogy milyen tartalommal igyekszünk megtölteni az Új Széchenyi tervet, annak is az energiahatékonysággal, megújuló energiával foglalkozó programjait. Ezt a buzgalmat igyekeztek láttatni a finn energiaipar cégeit és a finn államot is képviselő „hálózat" képviselői Budapesten, november 9-én, egy szakmai konferencián.
Felfokozott érdeklődésüket pedig még meg is fejelték azzal a szinte bianco ígérettel, hogy - bár sokan vizionálják a magyar költségvetés tervezésének véghajrájában a nemzetközi befektetők bizalmának elfogyását - készek komoly beruházásokat is kezdeményezni hazánkban. Az észak-európai ország, amelyik már eddig is egymilliárd dollárt invesztált a magyar gazdaságba, világelső távfűtő rendszereivel, kapcsolt hő és áramtermelő technológiáival, biomasszát és más megújuló energiahordozókat hasznosító eszközeivel, s a Cleantech Finland nevű céghálózata segítségével meghatározó szerepet kíván játszani Magyarország energetikájának fejlesztésében. Az e cél érdekében szervezett konferencián - melynek rezüméjét sajtótájékoztatón ismertették - pedig arra is rávilágítottak, hogy szerintük hol tudnak látványos eredményekkel járó beruházásokat megvalósítani.
Úgy találták, hogy hazánkban a kommunális hulladék - melyből sok millió tonnányi keletkezik - igen nagy arányban kerül szeméttelepekre, noha áramot, hőt lehet előállítani most már roppant jó hatásfokkal működő berendezésekkel úgy, hogy a keletkező „végtermékek" is felhasználhatók. Azt is állítják - és ajánlják -, hogy Magyarországon előmozdítják a közművek úgynevezett intelligens mérési rendszereinek általánossá tételét, melyhez a legfőbb referenciákat Svédországban lehet megtalálni, egyébként pedig mielőbb az Európai Unió mind több országában is. Brüsszelben ugyanis követelménnyé tették az okos (SMART) rendszereket, hogy a távhő- és a vízszolgáltató cégek a mainál jóval hatékonyabban működhessenek. Ezt Magyarországtól is elvárja az EU, az informatikai megoldásokkal - azok értékesítésével - kívánnak tehát a finnek további piacot építeni nálunk, lehetővé téve persze, hogy az uniós normáknak megfelelhessünk.
A Cleantech Finlandnek - az érdekszférájába tartó cégeknek - a referenciája valóban figyelmet érdemlő. Ezt nem pusztán a környezetbarát megoldásokat felsorakoztató energia-hatékony ipari rendszereik számadatai segítségével mutatták be a budapesti konferencia részvevőnek, hanem annak láttatásával is, hogy hazájuk az egy főre vetített K+F-fel szintén világelső, a hozadék pedig pénzben mérhető: Európában az energiaár éppen Finnországban a legalacsonyabb. A Magyarországon eddig is számottevő foglalkoztatóként jelen lévő finn ipar - 20 ezer ember megélhetése függ az észak-európai ország cégeinek nálunk működtetett egységeitől - újabban az energetikai szektorunkra, benne a kapcsolt hő- és villamos energia technológiára, a megújuló energiaforrások eszközeire, azon belül is a bioenergiára szeretne mind nagyobb figyelmet fordítani azt is garantálva, hogy mind gyorsabb megtérüléssel számolhat a magyar gazdaság.