A projekt egyik kulcseleme a Fenntarthatósági Innovációs Technológiai Centrum - FITC létrehozása és hatékony működése, melynek egyik fő feladata lesz a főiskolán és kutatóintézeteiben létrejött szellemi alkotások, szabadalmak gazdasági hasznosításának hathatós elősegítése, valamint a főiskola és a gazdaság szféra közötti kapcsolatok erősítése a kutatás-fejlesztés-innováció-tanácsadás-oktatás által.
A FITC az intézmény összes kutatási eredményét összefogja és folyamatosan figyeli, annak érdekében, hogy azokat a piaci igényeknek megfelelő formába öntve kihelyezze a gazdasági szférába.
A centrum létrehozói azt szeretnék, ha a főiskolával együttműködő, a szolgáltatásokat igénybe vevő vállalkozások kutatás-fejlesztési tevékenysége, s ezáltal versenyképessége is fejlődne.
A FITC a kutatási-fejlesztési-innovációs eredmények hasznosítása érdekében a szellemi tulajdon védelméhez és hasznosításához szükséges menedzseri szolgáltatásokat nyújt: innovációs információ-szolgáltatást végez, iparjogvédelmi és technológia-jogi tanácsadással, a szellemi alkotások értékelésével, a szabadalmi oltalom megszerzése iránti intézkedésekkel, pályázati tanácsadással, workshopok szervezésével segíti az együttműködő partnereket.
Fontos feladata lesz az észak-magyarországi kutatóhelyek felmérése és az adatok nyilvános kutatói bázissá alakítása.
A főiskola kutatási tevékenysége az elmúlt negyven év alatt rendkívül sokat fejlődött, s mára rendelkezik olyan szellemi alkotásokkal, szabadalmakkal, amelyek alkalmasak arra, hogy azok gazdasági hasznosítása az eddiginél is erőteljesebbé váljon. A FITC működésének kezdetétől hét kiemelt kutatási területen - agrárkutatások, bioenergetika, vidékfejlesztés, hálózati és marketing menedzsment, környezetipar és környezetvédelem, természeti erőforrások és turisztika - segíti az intézményben létrejött vagy formálódó kutatás-fejlesztési-innovációs eredmények továbbfejlesztését, minél több technológia-transzfer lebonyolítását.
A főiskola nyertes projektje hat jelentős gyakorlati eredményekkel járó innováció kifejlesztését tartalmazza: a fenntartható intelligens kistérségi megújuló energetikai rendszer konstrukcióját, a termőhely-specifikus térinformatikai e-szaktanácsadási rendszert (TEST), fenntartható, többcélú folyami árapasztó víztározó rendszert, a lakossági használt étolaj begyűjtésére vonatkozó komplex javaslatokat, a környezeti objektumok tematikus térképezése hiperspektrális légi távérzékeléssel témakört, valamint a különböző profilú bevágásokkal ellátott, különösen növénytermesztéshez használható szellőztető fólia, készülék és eljárás a profilvágások elkészítését.
A projekt nyitórendezvényét október 20-án, szerdán délután 16 órakor tartják a Főiskola B. épületi Tanácstermében. A Károly Róbert Főiskolán, a zöld főiskolán megvalósuló projekt hatékonyan fog hozzájárulni hazánk és főként az Észak-magyarországi régió hosszú távon fenntartható fejlődéséhez.