Thomas Mirow a dpa német hírügynökségnek nyilatkozva rámutatott: "az energiaigény szerkezeti okok miatt még mindig túlságosan nagy. Az erőművek és a hálózatok elöregedtek, az infrastruktúra fejlesztése viszont igencsak tőkeigényes."
Az EBRD évente nagyjából 9 milliárd euróval finanszíroz projekteket, a források negyedét energetikai fejlesztésekre fordítja. A cél az energiahatékonyság és az energiabiztonság erősítése. Németországban, a bank egyik részvényesénél a kormány úgy határozott, hogy felhagynak a nukleáris energia alkalmazásával, 2022-ig valamennyi atomerőművet bezárják, ez azonban nem befolyásolja az EBRD tevékenységét. "Nincsen előre meghatározott energiamix, így a nukleáris energia fejlesztése is a bank mandátumához tartozik" - fejtette ki Thomas Mirow, aki korábban a tartományi rangú Hamburg városvezetésében a gazdasági ügyeket vitte.
Az EBRD azt is mérlegeli, hogy beszáll a Nabucco földgázvezeték finanszírozásába. A projekt erősítheti az energiabiztonságot, "a siker pedig azon múlik, hogy sikerül-e megbízható földgázforrásokat biztosítani" a Kaszpi-tenger térségében, ahonnan a vezeték indul - hangsúlyozta az EBRD elnöke, aki szerint a Nabucco mellett az Európán belüli vezetékhálózat és a tárolókapacitás bővítése is az energiabiztonságot szolgálhatja.
Az EBRD jelenleg 61 részvényes ország, valamint két kormányközi szervezet, az Európai Unió és az Európai Beruházási Bank (EIB) tulajdona. A bank Közép-Európától Közép-Ázsiáig terjedő tevékenységi területéhez jelenleg 29 ország tartozik. Tervezik, hogy két újabb országban, Egyiptomban és Marokkóban is indítanak beruházásokat, ezek legkorábban jövőre kezdődhetnek.