Jó, hogy volt IMF-hitel: visszavásárolta a Molt a kormány

A magyar állam IMF-hitelből 1,88 milliárd euróért vásárolta meg a 21,2 százalékos Mol-tulajdonrészt az orosz Surgutneftegastól (Szurgutnyeftyegaz) - mondta Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter. Az ügylet kapcsán módosítani kell a költségvetési törvényt .  Az orosz cég a 2009-es részvényvásárlás óta nem tudott részt venni a MOL-közgyűléseken, mivel a vételt nem rögzítették a részvénykönyvben - ehhez a Magyar Energia Hivatal kellett volna. Az orosz fél jó ideig peres úton kívánta érvényesíteni érdekeit, mindhiába.

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Fellegi Tamás kifejtette, piaci megállapodás született áprilisban a Szurgutnyeftyegazzal a MOL tulajdonrész megvásárlásáról, aminek a szövegezése most zárult le. A részvénycsomagért semmi mást nem adtak az oroszoknak, csak a vételárat.

Nem tudni, melyik állami vállalathoz kerül a részvénycsomag

Az állam a korábban felvett IMF-hitelből finanszírozza a pakett megvásárlását, a tranzakciót augusztus 31-ig kell lebonyolítani, s a részvénycsomag egy később kijelölendő állami vállalathoz kerül majd. Az ügylet kapcsán módosítani kell a költségvetési törvényt a forrás átcsoportosítás miatt, illetve a Surguttal aláírt megállapodást az Országgyűlésnek is jóvá kell hagynia.

Fellegi állítása szerint a vételár nem növeli sem az államadósságot, sem pedig a költségvetési hiány mértékét, mert lehívott IMF-hitelből fizetik. További Mol-részvények is kerülhetnek az állam tulajdonába, mert a magánnyugdíj-pénztári vagyonnak része legalább 2,4 százaléknyi MOL-papír. Lehet azonban, hogy a 2,4 százalékot az állam eladja, bár erről még nincs kormánydöntés, magyarázta Fellegi.

Az európai energiaellátásban fontos szerepet játszó észak-afrikai országok elhúzódó politikai instabilitása világossá tette az energiapiacok és a hazánkhoz hasonló, energiaimportra szoruló országok sebezhetőségét. A miniszter ezért az állami szerepvállalás súlyát erősítő kormányzati stratégia megvalósításának első, nemzetközi jelentőségű lépéseként értékelte a Mol 21,2 százalékának állam általi megvásárlását.

A kormány a rendelkezésére álló eszközökkel a jövőben is igyekszik ésszerű keretek közé szorítani a külföldi kormányok és vállalatok befolyását, tulajdonszerzését a stratégiai nemzeti vállalatokban. 

Magyar multi

Hernádi Zsolt, a MOL elnök-vezérigazgatója örömét fejezte ki, hogy vége lett a bizonytalanságnak. Mint mondta, a MOL nemzetközi céggé vált, negyven országban folytat tevékenységet, árbevételének kétharmada nemzetközi tevékenységből származik. Három ország ellátásáért felelős, s a menedzsment biztos abban, hogy a magyar állam, mint stratégiai befektető hosszabb távú, energiabiztonságot növelő megállapodásokat köt az érdekelt országokkal. 

A Szurgutnyeftyegaz sajtóosztályán május 24-én kedden nem kommentálták a részvényvásárlás hírét.

A Kremlin nyomására?


A Szurgutnyeftyegaz 2009 elején vásárolta meg az osztrák OMV-től a MOL 21,2 százaléknyi részvényét 1,4 milliárd euróért. A március 30-án bejelentett ügylet meglepetést keltett ipari és politikai körökben is (Veres János akkori pénüzgyminiszter a kormány meglepetését tolmácsolta a sajtónak), több elemző szerint a Szurgutnyeftyegaz a Kreml tanácsára vagy nyomására vett MOL-részvényeket.  A magyar és orosz kormány közötti párbeszédben még csak informálisan sem merült fel az orosz fél MOL-ba történő bevásárlása - márpedig a MOL vezérigazgatója szerint ez a megszokott gyakorlat.

Mindenesetre sokat sejtető adalék, hogy az általában többségi tulajdonra törekvő oroszok kétszer annyit fizettek a részvényekért, mint a tőzsdei áruk indokolta volna.

A magyarok is bekeményítettek

A befektetőknek egyelőre tetszett
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 597,72 pontos, 2,66 százalékos emelkedéssel, 23.061,29 ponton zárt kedden. A részvénypiac forgalma 15,48 milliárd forint volt, a vezető részvények a Richter kivitelével emelkedtek. A BUX felülteljesítő volt a régióban, s a nyitás utáni enyhe emelkedést követően délelőtt ugrott a Mol, és ezzel együtt a BUX - mondta Sőre Balázs. A jó hangulathoz hozzájárulhatott a Financial Times Magyarországról közölt pozitív elemzése is - tette hozzá a Buda-Cash elemzője, utalva arra, hogy a Mol-t 13 óra után 23.310 forintos árfolyamnál felfüggesztették, és utána már nem indították újra. Az állam által megvásárolt Mol csomaggal kapcsolatban még kevés információ van arról, mit akar az állam kezdeni ezzel - jelezte Sőre Balázs, hozzáfűzve hogy a Mol árfolyamra hathat a short pozíciók zárása.

Az eset folyományaként született meg a "lex Mol"'-nak nevezett törvény, mely korlátozza a külföldi tulajdonszerzést a magyar stratégiai, energetikai cégekben. A Szurgutnyeftyegaz részvénykönyvi bejegyzése a vétel óta nem történt meg, s ezért az orosz energetikai cég egyetlen MOL-közgyűlésen sem vehetett részt szavazati joggal. Az orosz cég több pert is indított azért, hogy részvényesként megjelenhessen a MOL közgyűlésein, ám ezeket rendre elvesztette.

A törvényi előírások szerint ugyanis a részvénykönyvi bejegyzéshez a Magyar Energia Hivatal jóváhagyása szükséges. A hivatal azonban a Szurgutnyeftyegaz erre irányuló kérelmének eljárását 2010-ben hozott végzéssel megszüntette, mert az orosz cég nem nyújtotta be a hivatal által kért, főként a tulajdonosi körére vonatkozó információkat a megadott határidőig. A Szurgutnyeftyegaz nem élt a felülvizsgálati lehetőséggel, amiből az következik, hogy a részvénykönyvi bejegyzésnek nem volt meg a törvényi feltétele.

Az OMV az eladáskor emlékeztetette az orosz felet: 2008 augusztusában visszavonta a MOL megszerzésére irányuló szándékát azután, hogy ez ellen kifogásokat emelt az Európai Unió és a MOL vezetése is. Logikus lépés volt ezek után a MOL papírok eladása - fejtette ki az osztrák cég.

A leggazdagabb orosz olajipari konszernnek tartott Szurgutnyeftyegaz befektetései és pénzeszközei mintegy 22 milliárd dollárt tettek ki akkoriban, így a MOL-részvények felvásárlása nem jelentett számára nagy megterhelést.

A MOL visszavásárlása többször felvetődött.  2010 novembere végén az orosz kormányfő sajtótitkára már azt közölte: az orosz és a magyar kormányfő tárgyalt a Szurgutnyeftyegaz MOL-pakettjének kérdéséről.

Mennyiért is vette meg az állam?
  • A vételár az áprilisban megkötött megállapodás előtti utolsó 3 hónap átlagos részvényárának felel meg, azaz 22.400 forint körüli van értékpapíronként.
  • A megállapodáskor a tőzsdei ár ennél több mint 10 százalékkal volt magasabb.
  • Fellegi úgy látja, az állam jó áron vásárolt, különösen ha figyelembe vesszük, hogy több elemző már 26.700 forinton, vagy efölött határozza meg a Mol-részvények célárfolyamát. Így számítva ugyanis az ár 2,3 milliárd euró körüli lenne.

 

Véleményvezér

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem

Magyarország jobban teljesít, ja mégsem 

Valami újat kellene végre kitalálniuk a magyar országvezetőknek.
Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott

Milliós kórházvezetői fizetések, Hadházy Ákos felháborodott 

Bérharc az egészségügyben.
Teljes bukta a kormány családbarát programja

Teljes bukta a kormány családbarát programja 

Nem vagyunk képesek még a társadalom reprodukálására sem.
Budapesten van a legtöbb orosz kém

Budapesten van a legtöbb orosz kém 

Több mint félszáz orosz kém dolgozik Magyarországon.
Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t

Fordult a kocka, illúziónak bizonyult az a várakozás, hogy Kína lehagyja az USA-t 

Nem biztos, hogy annyira jó gondolat volt a keleti nyitás. Az USA és Európa vezeti a világgazdaságot.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo