Klímablog
Jégtábla úszott a Dunán
Greenpeace aktivisták - köztük a két hét grönlandi börtönből hazatért Major Dávid - szerda délelőtt a Lánchíd mellett a Dunán egy hatalmas, stilizált jégtáblát úsztattak lefelé, amelyen klímamenekültek csimpaszkodtak és egy „Ne jegeljétek a klímavédelmet, 30%-os kibocsátás-csökkentést most!" transzparenst tartottak.
Búcsút mondhatunk a magyar bioetanolnak?
A bioetanol jövedéki adójának literenként 40 forintban történő megállapítására a jövedéki adótörvényhez benyújtott módosító javaslat elfogadása ellehetetleníti a magyarországi bioetanol-gyártást és forgalmazást Magyar Bioetanol Szövetség szerint.
Újra leáll az orosz gázszállítás?
Fehéroroszország ismét elmaradt az orosz áramszállításokból felhalmozódott adósságai törlesztésével, ezért az Inter Rao EESZ orosz exportőr kedden újra kilátásba helyezte, hogy szerdán 0 órától leállítja a szállításokat.
Lignittel felére csökkenthető a fűtési költség!
Mintegy félmilliárd forint beruházásával a lakosság fűtőanyag igényének kielégítésére szénkiadó rendszert épít ki a Mátrai Erőmű Zrt. visontai és bükkábrányi bányaüzemében - közölte a társaság igazgatóságának az elnöke. A tapasztalatok szerint a téli időszakban a lignit felhasználásával a családok akár 50 százalékkal is képesek csökkenteni fűtési költségeiket.
Nézze meg, hogy veszélyes-e Önre a vegyszer!
Az Ökotárs Alapítvány védnökségével elindult a www.kockazatos.hu környezet-egészségügyi információs portál, amelynek célja, hogy szakmailag megalapozott, hiteles és közérthető tájékoztatást nyújtson a környezetünkben (például építőanyagokban, bútorokban, ruházatban, élelmiszerekben) előforduló legveszélyesebb vegyi anyagokról - közölte az alapítvány szerdán.
A szén jobb, mint az urán
Erőteljesen esett világszerte az atomenergia támogatottsága, az ellenzők 26%-ának döntését a fukushimai erőmű katasztrófája indokolja. A közelmúltban történt japán atomkatasztrófa kapcsán - 24 ország részvételével - készült kutatás szerint az atomenergia jelenleg kevésbé támogatott energiaforrás, mint a szén.
Fukushima: amint lehet, újraindulnak az atomerőművek
Az áramkimaradások elkerülése érdekében a japán miniszterelnök újraindítaná a leállított atomerőműveket, amint azok biztonságosnak bizonyulnak. Az alternatív energiaforrások túl költségesek és az ellátás bizonytalan, ezért Japán továbbra is atomerőműpárti.
Gond van a Holt-tengerrel
A közhiedelemmel ellentétben nemcsak kiszáradás, hanem déli partszakaszán a vízszint túlzott emelkedése is fenyegeti a Holt-tengert. A tenger északi medencéjének vízszintje közel 1,2 méterrel csökken évente, nagyrészt a beömlő Jordán folyó vízhozamának megcsappanása miatt. A magasabban fekvő déli rész szintje eközben évi mintegy 20 centiméterrel emelkedik.
Okos mérőkkel csökkenthetjük áramfogyasztásunkat
Hamarosan indulnak a hazai áramszolgáltatók úgynevezett okosmérési kísérleti projektjei; a tesztek eredményei alapján dől el, hogy Magyarország milyen szabályozási és üzleti modellel tegyen eleget annak az uniós elvárásnak, mely szerint 2020-ra a háztartások mintegy 80 százalékában a szolgáltató és a felhasználó közötti kommunikációt lehetővé tévő fogyasztásmérés lehetőségét (azaz okosmérést) kell biztosítani, jelentette a Világgazdaság hivatkozva az MTI.
Olcsó élelmiszerekre már ne számítsunk!
Tartósan magas élelmiszerárakra számít a nemzetközi Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) és az ENSZ Mezőgazdasági és Élelmezési Szervezete (FAO).
Áram-gáz házasság
Romániai és nyugat-balkáni nyitásban is érdekelt az MVM Csoport, északi irányba pedig gázvezeték építőként és működtetőként erősíti pozícióit. A kormányzat energiapolitikájában továbbra is fő helyen szerepel Paks és az atomerőmű bővítése.
Drágább lesz az energia, ha bővítik a paksi erőművet?
"Eladják a jövőnket a nukleáris iparnak ". "A negyven éves szovjet atomtechnika üzemidő-hosszabbítása helyett megújulókat!" - így szólnak a Greenpeace tiltakozó szlogenjei. Az Országgyűlés június 14-i ülését 13 órakor megzavarták a zöld aktivisták: egy "Nincs biztonságos atomenergia - Támogasd az energiaforradalmat!" feliratú, 7 x 4 méteres transzparenst eresztettek le az ülésterem karzatáról, arról nem szól a fáma, hogyan jutottak be vele. Mindenesetre így tiltakoztak az ellen, hogy a magyar kormány az atomtörvény módosításával és az új energiastratégiával fél évszázadra függővé tenné az egész országot a nukleáris ipartól, bebetonozva energiafüggőségünket és az atomenergiával járó halálos kockázatokat, véli a Greenpeace.
Új Európát akarnak a magyar környezetvédők
Magyar környezetvédők „Új Európát!" címmel mozgalmat hirdetnek a fosszilis és nukleáris energiáktól, valamint az azok használatára alapozott gazdaságpolitikától való megszabadulás programjával - közölte 8 magyar környezetvédő szervezet.
Borzasztó pazarlás a régióban
Drámaian pazaroló a kelet-európai és a közép-ázsiai energetikai rendszer az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank elnöke szerint. Az EBRD azt is mérlegeli, hogy beszáll a Nabucco földgázvezeték finanszírozásába.
Drágítják az áramot és a fővárosi távfűtést
Balsai István Parlamentnek benyújtott törvényjavaslata szerint a Magyar Villamos Művek (MVM) csoportnak kell létrehoznia a gáztőzsdét, az áram árába pedig be kell építenie kilowattóránként 1,20 forintot, a kapcsolt termelésszerkezet-átalakítási díjat. Megvonnák a támogatást a budapesti távfűtéses háztartásoktól.
Megy a vita: rosszabb minőségű élelmiszert kap Kelet-Európa?
Alaptalanok azok a vádak, melyek szerint a multinacionális vállalatok alacsonyabb minőségű termékeket szállítanak Kelet-Európába - jelentette ki az Európai Bizottság, amelynek állásfoglalása szerint a vállalatoknak megengedett, hogy a különböző piaci igényekhez igazítsák a termékeiket.
Geotermikus nagyhatalommá válhat Magyarország
Eddig Izland, az USA, és a Fülöp-szigetek jártak élen a megújuló energiafajta kiaknázásában, újabban Kelet-Afrikában gyarapodnak az ilyen jellegű beruházások. A magyar gazdaságpolitika is előtérbe helyezné a Kárpát-medence mélyén rejlő geotermikus potenciál kiaknázását.
A tömegközlekedés napos oldala
A napelemekkel előállított villamos áram mielőbb árversenyt nyer, s a passzívház követelményeinek felel majd meg az újpalotai toronyház, a felújítás után. A megújuló energia kínálta lehetőségekből mind többet ismerhetünk meg a gyakorlatban..
Zöldleltárokra késztetik a polgármestereket
Átkeresztelik és „németesítik" a KÁT-ot, zöldvagyon-felmérésre késztetik a polgármestereket - ez is része a kormányzati megújuló energia-politikának.
Klímaőrjáratoztak a magyar diákok
A Magyar Természetvédők Szövetsége (MTVSZ) és a Közép-magyarországi Zöld Kör (KMZK) a budapesti Füvészkertben rendezte meg Klímaőrjárat című 4 fordulós, országos vetélkedőjének záró megmérettetését és díjkiosztóját. Az elmúlt év decemberében indított programban 163, 10-14 éves diákokból álló csapat vett részt, melyből most 12 csoport versenghet az első helyért.
Süllyed az Alföld, de senki nem tud róla...
Magyarország egyes területei - ezen belül például Alföld északi része - a tektonikai mozgások miatt az elmúlt 30-40 évben 15-16 centimétert süllyedtek, miközben például az Északi-középhegység emelkedik. A nagy területű mozgásokat közvetlenül nem érezzük, de árvízi szempontból a jelenség fontos, mert a Vaskapu nem süllyed, így lelassulhat a Kárpátokból érkező víz kifolyása.
Földrengéseket okozhat hazánkban a geotermikus energia?
Svájcban, Németországban és az USA-ban pánikot keltettek az elmúlt 2-3 évben azok a földrengések, melyek geotermikus erőművek környékén történtek. A magyar kormány mégis jelentős szerepet szán ennek a megújuló energiafajtának. Biztonságosnak tartja-e a tudomány képviselői az új technológiát, mely a föld hőjét hasznosítja, vagy olyan kockázatos kimenetelű, hatású módszernek, amely megbolydítja a tektonikus lemezek dinamikáját?
Középületek energiahatékony felújítása
A HVG Kiadó Zrt. építőipari szaklapja, a Bautrend immár harmadik éve szervez képzéseket a korszerű épületenergetikáról. Az elmúlt két évben a lakóépületek, idén azonban a középületek kerülnek sorra, a téma aktualitása mellet azért, mert itt jóval több megtakarítás érhető el, és a magas energiafelvételt tekintetbe véve a beruházás sokkal hamarabb megtérülhet. Jelentkezzen a képzéskre, hogy elsajátíthassa a középületek energiahatékony felújítására és üzemeltetésére vonatkozó korszerű ismereteket!
Gázár: augusztus végéig még van kedvezmény!
Áprilisi visszamenőleges hatállyal, augusztus 31-ig hosszabbította meg a kormány a lakossági vezetékes földgáz szociális támogatásának idejét - tartalmazza a kormány május 26-i rendelete.
Katasztrófa-szimuláció: a vihar mindent letarolt...
Leszakadt tetők, betört ablakok, elárasztott pincék, jégverte autók, tengerré változott kertek. Mindössze ennyi maradt a hirtelen jött hurrikánerejű vihar után, egy vidéki településen, ahol a romba dőlt száz épületből csak hetvenháromra volt biztosítás, de ezek többsége is korszerűtlen, nem teljes körű. A kisvárosi ingatlanok egy része elpusztult a viharban, s minden negyedik károsult földönfutóvá vált, mert a havi néhány ezer forintos biztosításon spórolt - legalábbis abban a viharban, amelyet a CLB Független Biztosítási Alkusz Kft., valós adatokra és helyzetekre alapozva szimulált. A drámai helyzetet az alkusz cég az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság közelmúltban végzett vihar szimulációjának ötletére, annak biztosítási folytatásaként végezte el.
Jó, hogy volt IMF-hitel: visszavásárolta a Molt a kormány
A magyar állam IMF-hitelből 1,88 milliárd euróért vásárolta meg a 21,2 százalékos Mol-tulajdonrészt az orosz Surgutneftegastól (Szurgutnyeftyegaz) - mondta Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszter. Az ügylet kapcsán módosítani kell a költségvetési törvényt . Az orosz cég a 2009-es részvényvásárlás óta nem tudott részt venni a MOL-közgyűléseken, mivel a vételt nem rögzítették a részvénykönyvben - ehhez a Magyar Energia Hivatal kellett volna. Az orosz fél jó ideig peres úton kívánta érvényesíteni érdekeit, mindhiába.
Ilyen lesz a magyar energiajövő!
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium gondozásában elkészült a „Megújuló energia - Magyarország Megújuló Energia Hasznosítási Cselekvési terve 2010-2020" című kiadvány. Az 1250 - 1250 példányban magyar és angol nyelven megjelenő dokumentum elektronikus formában 2011. május 19-től a kormányzati honlapon is olvasható.
A víz a hatalom: Magyarország nagyon fontos ország lehet
Néhány évtizeden belül hazánk - vízbázisának köszönhetően - stratégiai fontosságú országgá válhat - mondta Kurdi Viktor, a Magyar Víziközmű Szövetség elnöke. Mára ugyanis az ivóvíz hiánya világviszonylatban kezd kritikus méreteket ölteni, miközben Magyarországon csak a felszín alatti vízkészletek utánpótlása évente kétmilliárd köbméter. Ennyiből az egész Balaton medrét fel lehetne tölteni. Ez nem csak, hogy bőségesen elegendő az ország lakosságának, de még „fölösleg" is képződik.
Erőművek végveszélyben
Jelentős problémák vannak az energiahatékonyság terén - bár az üzleti szektorban némiképp javul a helyzet -, s mindezt bonyolítják még a szabályozás tisztázatlanságai, a támogatások körüli bizonytalanság és a finanszírozás gondjai. Megoldásra egyre kevesebb az idő.
Energiaellátás: Jön a hőszivattyús, tározós?
A villamos energia felhasználása az elkövetkezőkben 10-15 százalékkal nőhet, nem kis részben a közlekedés villamos áram felhasználásának a növekedése miatt. Ha pedig több villanyra lesz szükség, akkor nem lesz elegendő csak energiaracionalizálási lépéseket tenni, szükség lesz több primer energiára is, melynek forrása a földgáz, az atomenergia s valamilyen szinten a megújuló energia lehet.
Lobbizás és kvóta-svindlik: korrupció a klímapolitika körül
A Transparency International megjelentette Globális Korrupciós Jelentését, ami a klímaváltozással kapcsolatos korrupciós kockázatokat elemzi. A jelentés gyakorlati iránymutatásokat nyújt kormányoknak, nemzetközi szervezeteknek és vállalatoknak a jó kormányzás elemeiről a klímapolitika területén. A Transparency International szerint a klímapolitika körül évi 50 000 milliárd forintnak megfelelő pénz áramlik ellenőrizetlenül a világban.
Vállalatvezetők kulcsszerepben a klímaváltozás ellen
Május 16-án útjára indult egy új szervezet, melynek célja összefogni a vállalati vezetőket a klímaváltozás elleni erőfeszítésekben. A vezetők kiemelt célja, hogy aktívan lobbizzanak a magyar és az európai klímapolitika pozitív előremozdításán.
Energiahatékonyság: versenyre fel!
Rendhagyó kettősség fedezhető fel a hazai piacon - állítja Kaderják Péter, a Corvinus Egyetem Regionális Energiagazdasági Központjának vezetője, mivel a felhasznált gáz mintegy felét üzleti körülmények között vásárolják meg, adják el, s már tapasztalni a valódi verseny jeleit. A piac másik, hatósági áras felén viszont továbbra is érzékelhető a torzulás: az egyetemes szolgáltatást igénybe vevőknél jellemzőbb az energiafelhasználás alacsonyabb hatékonysága. Velük ellentétben az üzleti szféra szereplői kihasználják az energiahatékonyságban rejlő lehetőségeket. A hazai feldolgozóipar a 2000-es évek közepéig évi 6-7 százalékos energiahatékonyság-javulást produkált.
Még mindig csekély a megújulók részesedése
A fukusimai baleset globálisan és itthon is arra figyelmeztet: az energiabiztonság nem a nagy erőművekben rejlik. A regionális önellátásra való törekvés és a megújuló energia részesedésének növelése ésszerűnek tűnik, hiszen így természeti katasztrófa esetén sem egész régiók ellátása sérül, s a szállításból adódó energiaveszteség is minimalizálható. Magyarországon azonban még kistelepülési szinten sem létezik energiaautonómia, s a megújuló energiaforrások súlya is csekély.
Véleményezze Ön is a kormány elképzeléseit!
Vitára kész állapotban van a Nemzeti Energiastratégia, amelyet nyilvános társadalmi véleményezésre bocsátnak. A következő egy hónapban lehetősége lesz mind az energiagazdaság szereplőinek, illetve a természet- és környezetvédelmi szervezetek delegáltjainak, és mindazok álláspontjának a befogadására, akik fontosnak tartják a stratégia véleményezését - jelentette be Bencsik János, a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium klíma- és energiaügyért felelős államtitkára pénteken Miskolcon tartott sajtótájékoztatóján.
Egy lehetőség az energiafogyasztás csökkentésére
Az Energiatakarékossági hitelalap az energiafelhasználást csökkentő, környezetvédelmet szolgáló, illetve energiaimport függőséget mérséklő fejlesztések finanszírozására áll rendelkezésre.
Lengyelországban épül a világ legnagyobb biomassza-erőműve
A francia energiaipari óriás, a GdF a világ legnagyobb biomassza erőművének megépítését tervezi a Lengyelországi Polaniecben. Az erőművet 2012 végén adhatják át - közölte a GdF lengyelországi vezérigazgató-helyettese, Robert Zadora.
Ahhoz, hogy az őszi fűtésszezon mindenhol elinduljon...
Ahhoz, hogy az őszi fűtésszezon minden településen zavartalanul megindulhasson, már a következő napokban és hetekben véglegesíteni kell a kapcsoltan villamosáramot és hőt is termelő kogenerációs erőművekre vonatkozó jogszabályi környezetet. A szűk időintervallumra tekintettel a Magyar Kapcsolt Energia Társaság élt a felkínált konzultáció lehetőségével, és önálló javaslatcsomagot terjeszt a minisztérium illetékesei elé. - írja a szervezet közleményében.
A legjobb nyolc mellett Magyarország!
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium támogatásával a RENEXPO megnyitásának napján, 2011. május 5-én került aláírásra a Makrovirka-projekt nevezése, amellyel Magyarország 27 uniós tagállam mellett az EU Bizottság NER 300-as pályázatán indul" - tudta meg az OGH Hírügynökség Dr. Nagy Józseftől, a projekt vezetőjétől. A projekt az uniós pályázaton a megújuló energiák hasznosításán belül a Megosztott megújuló energia - gazdálkodás (intelligens hálózatok), városi környezetben alkategóriában indul.
Obama végre szabályozhatja a légszennyezést...
Nem tudták megakadályozni a rebuplikánusok benyújtott törvényjavaslatai, hogy Obama megvalósítsa a Koppenhágai Klímacsúcson tett ígéretét, miszerint 2020-ra az 2005-ös bázisévhez képest 17 százalékkal csökkenti az USA ÜHG-emisszióját. Fontos mérföldkőnek számít a klímaharcban, hogy elhárultak az akadályok az elől, az Obama-adminisztráció szigorítsa a légszennyezés törvényi szabályozását.
Biogáz üzem: már 15-20 engedély után
A jogi és támogatási normák korszerűsítésére is következtetni lehet a Renexpon rendezett konferenciák és tematikus kiállítások jóvoltából, s meglehet, a biogáz felértékelődhet a közlekedés szereplői számára is.
Amikor nekünk fizet az áramszolgáltató...
Saját telephelyen, például a házunk tetőszerkezetébe építve is megtermelhetjük az éves szükségletünket kielégítő villamos energiát napenergiából - vázolta az OGH Hírügynökségnek a sokak számára vonzó lehetőséget Pénzes László, a MEE-VET szakembere. „Egy átlagos éves lakossági fogyasztás 2500 kWh körüli, melyet 15-20 négyzetméter felületű napelemtábla már fedezni tud. Ennek bekerülési költsége 2-3 millió forint, de jó esetben pályázat is igénybe vehető hozzá, mellyel akár a beruházás 30-35%-a is megspórolható. Tapasztalataink szerint a beruházásokat inkább a fogyasztásnál kisebb termelésre tervezik, de bizonyos esetben előáll az a nem mindennapi helyzet, hogy nem a felhasználó fizet a villamosenergia-kereskedőnek, hanem még ő fizet felhasználónak a megtermelt energiáért."
"Erőtlen az uniós stratégia"
Az Európai Bizottság május 3-án közzétette az Unió régóta várt 2011-es Biodiverzitás Stratégiáját. A WWF szerint az EU új biodiverzitás politikája a jó szándék egyértelmű jele, azonban nincs meg benne az igazi erő a biológiai sokféleség csökkenésének megakadályozására.
Arab olajfüggőségben szenved az EU
Eddig legalábbis vajmi keveset sikerült teljesíteni a megújuló energiák fokozatos bővítéséből. Az energiahatékonyság 20 százalékos javításából is csak 10 százalékot ért el az Unió. Május 2.-én és 3.-án hazánkban tartották az uniós tagállamok energetikai minisztereinek informális találkozóját, melynek házigazdája Fellegi Tamás energiaügyekért is felelős nemzeti fejlesztési miniszter volt. Az Európai Bizottság várhatóan még idén nyilvánosságra hozza az EU energia útitervét, ennek előkészítése zajlott a gödöllői kastélyban.
Vége a földgáz-ártámogatásnak: bedőlnek az új beruházások?
Komoly hőellátási problémákat és a megújuló energiákat alkalmazó projektek visszaesésétől tart a szakma a KÁT -kötelező áramátvételi törvény- megváltoztatása miatt. A KÁT körüli bizonytalanságokra hivatkozva már induló biogáz projektek finanszírozását vonta vissza nemrég egy bank. Az OGH Hírügynökség kérdésére válaszolva a piacon levő több beruházó is megerősítette, a politikai döntéshozók részéről mielőbbi konkrét törvényrendezést várnak, ellenkező esetben megfontolják kivonulásukat Magyarországról.
Támadják a nukleáris erőműveket
Nyolc évvel a súlyos paksi üzemzavar után több mint 120 civil szervezet közös energiapolitikai állásfoglalást juttatott el Dr. Fellegi Tamás nemzeti fejlesztési miniszternek.
Változik a megújuló energiák támogatása
Az Európai Unió új szubvenciós politikát készül alkalmazni a megújuló energiák infrastrukturális beruházásaira és fogyasztói ártámogatására. Brüsszel terve az, hogy új uniós kötvényt bocsássanak ki az építkezések finanszírozására és egységesítsék a nemzeti támogatási rendszereket, jelentette a Reuters.
Szélenergiára váltanak nyugaton
A szélenergiát eddig szinte alig hasznosító Franciaországban nagy pénzeket mozgat meg az állam, hogy tengeri szélturbinákat állítsanak üzembe. Az angol kormány is ilyen projektekbe önti az állami támogatást.