A klímaváltozás egész Európában aggodalommal tölti el az embereket. A legújabb kutatások szerint ennek következtében egyre nagyobb érdeklődés mutatkozik az önkéntes energiafelhasználás-csökkentés iránt, amelyet leginkább a családok képesek megvalósítani, főleg, ha ezt egy közösség tagjaiként teszik, ahol szakértői támogatás és tanácsok mellett más családokkal is együttműködhetnek, egymást erősíthetik. (A fenntartható életmód részeként az energiafelhasználás csökkentése és az élhető belső környezet kialakítása is fontos téma volt az október közepént alakult „Green Growth Leaders" (GGL) nemzetközi szervezet konferenciáján.)
Csupán viselkedésünk megváltoztatásával, nagyobb beruházás nélkül is jelentős energiát tudunk megtakarítani és ezáltal lefaragni a mindennapi kiadásokon. A tudatos létezés elterjesztése, és a klímabarát, szén-szegény életmód népszerűsítése a célja az Új Széchenyi Terv keretében finanszírozott „Kislábnyom” kampánynak, amelyet a GreenDependent Egyesület (GD) indított.
Értékes nyeremények
2. díj: laptop
3-4. díj: környezetbarát családi nyaralás
5. díj: egy női és egy férfi kerékpár
6. díj: kerékpár
7. díj: környezetbarát ajándékcsomag
A december 1-jén kezdődő, „kisebb lábnyomon” való életvitelt segítő háztartási verseny négy hónapja során a résztvevőknek minden hónap elején le kell olvasniuk és az online karbon-kalkulátorban fel kell jegyezniük fogyasztásaikat (elektromosáram-, gáz-, víz-, illetve gépkocsihasználat, élelmiszerfogyasztás). Emellett három-három feladat megoldására is vállalkoznak a jelentkező háztartások, melyek közül talán a legfontosabb, hogy felmérjék lakhelyük energiahasználatát, és tervet készítsenek arra vonatkozóan, hogyan tudnak viselkedésük megváltoztatásával energiát megtakarítani.
A győztes háztartások energiatakarékos, környezetbarát díjakkal is gazdagodnak a tudáson túl.
– Nem csupán az elméleti „oktatás” a kampány célja, hanem a szervezők egyúttal arra is ügyelnek, hogy a lebonyolítás is csak kis lábnyomot hagyjon, így a projekthez kapcsolódóan az egyesület minden rendezvény karbon-lábnyomát kiszámolja – mondta Vadovics Edina, a GreenDependent Egyesület elnöke, a projekt szakmai vezetője a háztartásokat megszólító „Kislábnyom” kampányt bemutató sajtótájékoztatón (www.kislabnyom.hu).
Már bizonyított
Az eddig a GD által megtartott hat családi képzés, illetve az első klíma-koordinátor képzés hatásaként összesen 1,6 tonna szén-dioxid kibocsátás keletkezett, amit 42 darab fa tud semlegesíteni egy év alatt. A kibocsátás kompenzációját a programgazdák őshonos gyümölcsfák ültetésével oldják meg a képzések helyszínéül szolgáló településeken, a résztvevők bevonásával.
Hazánk energiafelhasználásának csökkentésében kiemelt szerepe van az energia hatékony felhasználásnak, a mértékletességnek, továbbá a megújuló energiák használatának.
– Ahhoz, hogy ezeken a területeken megfelelő eredményeket tudjunk elérni, követendő mintákat kell kialakítanunk családi, kisközösségi szinten is. A Kislábnyom program sok szereplő bevonásával kiváló alkalom erre, ezért örömmel vállaltuk a program védnökségét – hangsúlyozta Czippán Katalin, a Jövő Nemzedékek Országgyűlési Biztosa iroda főosztályvezető-helyettese.
Tény, hogy az emberiség ökológiai és karbon-lábnyoma nemhogy nem csökken, de továbbra is folyamatosan növekszik. Bár a magyar lakosság ökológiai és karbon-lábnyoma jelenleg Európában viszonylag alacsonynak számít, ez a gazdasági fejlettséggel van összefüggésben.
– A jól-lét fokozására olyan utakat kellene támogatni, amelyek e lábnyomunkat továbbra sem növelik, hanem inkább csökkentik! – tette hozzá Vadovics Kristóf, a GreenDependent Egyesület Kislábnyom programjának vezetője.
Az Egyesület a kampány keretében 2011 őszétől 10 helyszínen tart informális képzést Közép-Magyarország különböző településein (Budapest, Gödöllő, Vác, Monor, Érd, Pécel, Vecsés, Veresegyház, Szentendre), majd 2011 decemberétől 4 hónapos energia-megtakarítási versenyt indít, amelyhez a kislábnyom honlapján keresztül lehet csatlakozni. A tanulási folyamat során kiderül, hogy egy társadalom energiafogyasztását nem csupán az energiához kapcsolódó szokások (azaz a fűtés, a világítás, vagy a közlekedés) befolyásolják, hanem az is, hogyan étkezünk, hogyan töltjük szabadidőnket, hogyan alakítjuk ki szűkebb és tágabb környezetünket. A képzések mellett helyi klíma-koordinátorok bevonásával, valamint a rendszeresen megjelenő elektronikus hírlevéllel és kiadványokkal támogatjuk a résztvevőket a szükséges tudás megőrzésében és alkalmazásában.
A versenyben közép-magyarországi (azaz budapesti és pest megyei) háztartások vehetnek részt, a részvétel ingyenes, előzetes tudás nem szükséges hozzá.