Család cikkek

Egyre kézzel foghatóbb a növekvő családi kedvezmény
Pozitív változás elé néznek a gyermeket nevelő családok: az arra jogosultak ugyanis két lépcsőben, először július 1-től, majd jövő év elejétől magasabb összegben érvényesíthetik a családi kedvezményt.

A családbarát kormány intézkedési ellenére a magyar családi jövedelem hátul kullog Európában
Az adókedvezmények ellenére is nagy az adóprés a magyar családokon.

Magasabb összegű családi kedvezmény július 1-től
Több adókedvezmény a családoknak.

Belengette a kormány: megdupláznák a családi adókedvezményt
De csak 2025 nyarától.

Bezárul egy kiskapu a Babavárónál, rengeteg érdeklődőnek fáj a változtatás
Az idei évben azonban még úgy is elérhető a támogatás, ha a feleség 30-40 év közötti, de ebben az esetben már legalább 12 hetes terhesnek kell lennie.

Elképesztő, mekkorák a különbségek Európában a háztartásbeli nők arányában
Mi a nő dolga a XXI. században?

A magyar emberek közel fele támogatja az azonos neműek házasságát
Karakteres a különbség Kelet és Nyugat között.

Mennyivel jár rosszabbul egy szülő egy gyerektelenhez képest?
A szülők a nem szülőkhöz képest bő két és félszer több saját erőforrást áldoznak a társadalom fenntartására.

Semmi szükség nincs férfira egy újradefiniált családmodellben
Férfi nélkül is van élet.

Milyen lesz az új csok? Mennek a találgatások
Ismert, hogy 2024-től a nagyobb településeken megszűnik a csok, ekkortól kizárólag az ötezer lakosúnál kisebb, úgynevezett preferált településeken lesz elérhető a módosított falusi csok.
Cégércsere a Fideszben, adócsökkentés kormánya helyett családvédő kabinet vezeti az országot
Emlékszik valaki még, hogy áprilisban mit ígért a Fidesz? „Történelmi adócsökkentések” várhatók.
Veszélyben a magyar családok ötöde a válság miatt
Válság idején válik igazán fontossá a pénzügyi tudatosság. Nemcsak tudásra, hanem a nehéz helyzetekben megfelelő pénzügyi attitűdre is szükség van ahhoz, hogy valóban válságálló legyen pénzügyi magatartásunk. Már közel 50 ezren töltötték ki a Pénziránytű Alapítvány pénzügyi személyiségtesztjeit. A beérkezett válaszok alapján nemcsak a tesztkitöltők kapnak értékes látleletet pénzügyi magatartásukról, hanem kirajzolódnak a magyarok pénzügyi szokásai, attitűdjei, legjellemzőbb problémái és megküzdési stratégiái is. Az eddigi teszteredményeket feldolgozó kutatás a lakosság pénzügyi attitűdjeinek javulását és a pénzügyi nevelő munka eredményességét bizonyítja.
Mennyi adókedvezményt kaphat egy gazdag nagycsaládos?
Február közepéig visszakapják a 2021-ben befizetett személyi jövedelemadót a gyermeket nevelő szülők, legfeljebb 809 ezer forintig. Az összeg viszont csak a befizetett adóra jár vissza, így a családi adókedvezmény miatt már megspórolt adót nem kaphatja vissza még egyszer a családos munkavállaló. De ha elegendően nagy az adóalapja, akár mindkettő beleférhet. A Bank360 kiszámolta, mekkora fizetés kell ehhez.
Örülhetnek a nagyvállalat dolgozói – komoly ajándékot kaptak a cégtől
A Vodafone 16 hetes fizetett szabadságot biztosít a szülői szabadságot igénybe vevő fél partnere számára is.
Áfacsalókat fogtak – egy ismert webáruház is érintett
Egy internetes kereskedelemben érdekelt szervezetet azzal gyanúsít a Nemzeti Adó- és Vámhivatal, hogy az EU-s áfaszabályok kijátszásával 4,7 milliárd forintos kárt okozott a költségvetésnek.
Ne a televízió és a tablet nevelje a gyermeket!
A digitális világ térhódítása annyira jelentős, hogy napjainkban már a kicsi gyerekek is tudják, hogy az okostelefonon nem nyomogatni kell a gombokat, hanem ide-oda huzigálni az ujjaikat a képernyőn. Azonban ez a világ rendkívül ártalmas is lehet, ha a szülők ezt nem a megfelelő módon kezelik.
Családdal már a saját autót keressük
Csaknem egy évtizedig hallhattuk, olvashattuk: a jövő a kölcsönzött, vagy megosztottan használt autóké, a fiatalok nem vesznek már saját kocsit. Ezzel szemben az Egyesült Államokban sorra zárnak be kölcsönzők, autómegosztók és az elmúlt 10 évben nőtt a magánautók száma – még a zsúfolt forgalmú nagyvárosokban is, ahová behatoltak az Uber és társai.
Közösen döntenek pénzügyeikről a magyar párok
A tartós párkapcsolatban élő magyarok nagy része közös kasszán él partnerével és a pénzügyi döntéseket is együtt hozzák meg – derül ki a Budapest Bank kutatásából.
Táborban vagy a nagyinál? Hol legyen a gyerek a szünetben?
Egy hét családi nyaralás, két hét a nagyinál, három hét tábor – így telik a vakáció a gyerekek nagy részének. A legtöbb szülő 11-15 nap szabadságot vesz ki a nyári időszakban.
Családi autó: A lízingcégek felkészültek a rohamra
Extra keresletet hoz a fokozatosan bővülő magyar újautó-piacra és a lízingcégeknek a nagycsaládosok számára júliustól elérhető állami támogatás. A kedvezmény elősegítheti, hogy csökkenjen a teljes magyarországi autóflotta 14 évet meghaladó átlagéletkora.
A kicsik a pénzügyekben is a családi mintát követik
Egy kutatás szerint a fiatalok pénzügyi ismereteiket elsősorban a szüleiktől, közvetlen hozzátartozóiktól sajátítják el, ezért érdemes átgondolni a szavainkat, tetteinket ezen a területen is. Hiszen legyen az a példa akár jó, akár rossz, a kicsik eltanulják.
Már a nagyi is posztolja a szelfit
Az ötvenesek körében is egyre népszerűbb az okostelefon, és a fotót megosztó hetven éven felüli netezők negyede posztolt már szelfit magáról – egy friss kutatás szerint.
A családok harmada nincs felkészülve váratlan kiadásra
A háztartások szintjén a kisebb váratlan kiadások fedezetére nagyságrendileg 476 ezer forintra lenne szükség. Ekkora összegnek kellene rendelkezésre állni ahhoz, hogy ne rendítse meg egy ilyen eset a háztartás költségvetését.
Miért fontosabb az okostelefonunk, mint a randizás?
Ne is áltassuk magunkat, totális okostelefon-függőségben élünk. Egyre fontosabb és nélkülözhetetlenebb számunkra az, hogy állandó összeköttetésben legyünk a világgal a telefonunkon keresztül. Enélkül olyan, mintha megszűnne az életünk, nem tudunk mit kezdeni magunkkal. Lassan elfelejtünk offline létezni, derült ki egy új, nyolc országra kiterjedő felmérésből.
Készülnek a bankok a babaváró hitelre
Megközelítőleg tízezer ügyletre és mintegy hatvan milliárd forint babaváró hitel kihelyezésére számít 2022 végéig a Takarék Csoport. Azzal számolnak, hogy egy átlagos jövedelemmel rendelkező háztartás várhatóan öt-nyolc millió forint szabad felhasználású, kamatmentes kölcsön felvételére lesz hitelképes.
A CSOK még tovább löki a piacot
Jelentős lökést adott az országos lakáspiacnak az állami lakástámogatási program, a családi otthonteremtési kedvezmény.
A férfiak itt is jobban járnak
Mennyi alvástól fosztja meg a szülőket a kisgyerek? Átlag naponta 40 percnyitől, mutatták ki kutatók azzal, hogy az „alvásmegvonás” sokkal nagyobb mértékben sújtja az anyákat, mint az apákat.
Családi játszmák és titkok is nehezíthetik a cégutódlást
Családi dinamikák, irracionális indulatok mérgezhetik a családi cégek működését. És beleszólhatnak a cégutódlásba is. A le nem rendezett családi feszültségek nem fogják könnyíteni a generációváltást a vállalkozás élén. Az önreflexió, önismeret és tudatosság elengedhetetlen a helyzet megoldásához, hangzott el a Piac & Profit Generációváltás – Finisben című konferenciáján.
Tékozló utódok ellen itt a bizalmi vagyonkezelés
Ha a cégvezető gyerekei nem alkalmasak a családi vállalkozás átvételére vagy szimplán nem érdekli őket a biznisz, vannak módjai a vagyonátörökítésnek úgy, hogy garanciákat és fékeket építhessen be az örökhagyó, s az örökösök ne kótyavetyélhessék el a vagyont és a céget. Erről is szó volt a Piac & Profit Generációváltás – Finisben című konferenciáján.
A harmincasok nem félnek a lakáshiteltől
A harmincéves korosztályban a legmagasabb a lakásvásárlással kacérkodók aránya és 41 százalékuk részben lakáshitelből oldaná meg ezt. A kutatás szerint a legtöbben Budapestre vagy a fővárosi agglomerációba mennének, a községek kevésbé vonzó célpontot jelentenek.
Pénzügyeink még a családban is tabunak számítanak
A legkényesebb magánéleti problémáinkról is inkább beszélgetünk, mint arról, hogy teszünk-e félre nyugdíjas éveinkre. Az NN Biztosító reprezentatív kutatásának eredményei szerint szinte tabutémaként kezeljük a megtakarításokat.
Így karácsonyozunk mi
A karácsonyi időszak nem csak a családi összejövetelekről és a szépen feldíszített karácsonyfáról szól. Az ünnepet megelőző hetek anyagilag is megterhelik a családi költségvetést, hiszen az ajándékok mellett az ünnepi fogásokra és olykor elegáns ruhára is többet kell szánni.
Nem ártana tudni, mire jó az okoseszköz, mielőtt megvesszük a gyereknek
Egy közelmúltban készült felmérés szerint Angliában az 5-12 éves gyerekek 64 százaléka kevesebb időt tölt a szabadban, mint a börtönben ülő rabok, akiknek napi 1 óra séta van előírva. Valószínűleg nem kapnánk ennél biztatóbb eredményeket itthon sem.
Családbarát ösztöndíjprogram indul
Jövő tavasztól új ösztöndíjprogramot indít a Design Terminal kismamák, kisgyermekes anyukák és női vállalkozók részére. A kezdeményezés az Emberi Erőforrások Minisztériumának támogatásával valósul meg.
Ezért nem hajtanak a nők a vezetésre
A német nőknek csak 30 százaléka szeretne vezetői pozícióba kerülni, és csak minden harmadik tartja egyáltalán lehetségesnek, hogy kinevezhetik vezetőnek. Az okok összetettek.
Digitális gyermekvédelem: „egészséges paranoia” ajánlott
Az általános iskolás gyerekek 90 százaléka gondolja úgy, hogy jobban ért az internethez, mint a szülei - és az esetek többségében igazuk van. Azonban az interneten leselkedő veszélyektől a szülő felelőssége megvédeni a gyereket.
A gyerek jobban figyel a pénzre, mint a szülő azt gondolná
Vajon a szülőknek vagy az iskolának kellene megtanítania a gyerekeket okosan bánni a pénzzel? Beleszólhatunk, hogy mire költse, vagy épp mire ne szórja a tőlünk kapott forintokat? Efféle kérdésekre kereste a választ a CIB Bank a Takarékossági Világnaphoz kapcsolódó kutatásában.
Az ilyen munkahelyek növelik a válás kockázatát
A túl sok ellenkező nemű kolléga növeli a válás kockázatát egy frissen megjelent svéd tanulmány szerint. Főként a vendéglátásban nagy a valószínűsége, hogy párkapcsolatot alakítanak ki egymással a kollégák.
Csak az apák 15 százaléka meg GYES-re
Az apák fele több időt töltene gyermekével az SOS-Gyermekfalu Magyarországi Alapítványának felmérése szerint, azonban még mindig kevés azok száma, akik az anyák helyett maradnak otthon GYES-en.
Sötét folt az Apple-zseni múltjában
Steve Jobs, az Apple alapítója és haláláig vezetője nem volt éppen erkölcsi példakép: ifjúkori kalandból született lányát csak bírósági kényszerre ismerte el magáénak és később sem segítette. A napokban adják ki a lány emlékiratát, amelyben minderről beszámol.
Ezekre az adókedvezményekre számíthatnak a családok
Érdekes adatsort tett közzé a KSH a magyar lakosság és háztartások összetételének megoszlásáról a 2016. évi mikrocenzus eredményei alapján. A magyar lakosságban az egyedülállóak aránya a teljes népességben 12,7 százalék, míg a családban – ideértve az élettársakat is - élők aránya 87,3 százalékos.
Ha rugalmasabb lenne a CSOK, még többen élnének vele
A falvak elnéptelenedésének megakadályozására a kormány emelni kívánja a CSOK összegét a kistelepüléseken. Így akár minimális önrésszel vagy a nélkül is lehetne ingatlant vásárolni az 5.000 fő alatti községekben. Az ingatlanpiaci áraknak, vagy akár a családos háztartások területi elhelyezkedésének figyelembevételével azonban a CSOK további differenciálásának is volna létjogosultsága.
Mi kell a demográfiai fordulathoz?
Az új kormány alakulása óta többször elhangzott, hogy demográfiai fókuszú kormányzás várható. A politika középpontjában a gyerekvállalás ösztönzése, a népességfogyás megállítása lesz. A probléma valóban égető: Magyarországon a világon egyik leggyorsabb a népesség természetes fogyása, termékenységi rátánk (vagyis az egy szülőképes korú nőre jutó gyermekek száma) 1,4, ami aligha lesz képes arra, hogy kompenzálja a társadalom elöregedését.
Így az egész család élvezheti a közös vakációt
A nyári programok, tennivalók mellett itt az ideje elkezdeni készülni a családi nyaralásra is, főleg, ha ebben az évben a nagyszülőket is magunkkal visszük. Már a tervezéskor érdemes megfogadnunk Sebestyén Orsolya, a NaturMed Hotel Carbona gyermekanimátorának tippjeit, hogy a lehető legtöbbet kihozzuk a közös utazásból.
Használtat karácsonyra? Simán!
Még nem vett meg minden ajándékot? Nézzen szét a lakásban vagy a padláson! Manapság minden film, szám és – titokban vásárlásra invitáló – elcsépelt mottó arról szól, hogy a karácsony igazi lényege nem az őrült ajándékozásban rejlik. Így mi magunk is szorgalmasan mantrázzuk a fejünkben, az együtt töltött idő, a béke és a szeretet számít, miközben könyökkel küzdjük magunkat előre a plázákban. Évről évre egyre több fejfájást okozunk magunknak és a pénztárcánknak, hogy megalkossuk a magazinokba illő tökéletes karácsonyt. Lássunk a magazinünnep mögé, és idén legyünk egy kicsit tudatosabbak. A Jófogás összegyűjtött 5+1 érvet, hogy idén miért tegyünk használt dolgokat (is) a fa alá.
Cégutódlás: bevegyük a gyereket a vállalkozásba?
Nyugdíjba vonulnának a rendszerváltás után vállalkozásba kezdő cégvezetők. Szakértők azt mondják, hogy az alapító inkább ne vegye be a gyerekét a cégbe, bízza profi mendedzserre a vezetést. A többség mégis hajlik a nepotista megoldásra. Erről is szó esett a Piac & Profit A növekedés csapdái 2017 című konferenciáján.
Nem a pénztől jutunk előrébb
Az anyagi gyarapodás jut leginkább eszünkbe az előrelépés kapcsán, azonban a magánéletünkben történő változásokat jóval fontosabb előrelépésnek éljük meg – állapítja meg a CIB Bank megbízásából készített reprezentatív kutatás. Az azt tervezők között a gyermekvállalás és az új lakás vásárlása tekinthető a legkomolyabb változásnak, míg az új munkahely, illetve a fizetésemelés jóval hátrébb sorolódik. A magyar lakosság ugyanakkor többségében konzervatív a lehetőségei megragadása kapcsán, akár pénzügyekről, akár más területekről van szó.
Népszerű, de kevesen tudják, mivel jár az élettársi kapcsolat
Bár évről évre nő, még mindig elenyésző a nyilvántartásba vett élettársi kapcsolatok száma Magyarországon. Míg a Magyar Országos Közjegyzői Kamara (MOKK) adatai szerint 2014-ben 761 pár jegyeztette be magát az Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartásába, addig 2016-ban már közel ezer, ami így is csupán az 1,2 százaléka az összes ilyen párkapcsolatnak. Még nagyobb gond, hogy a legtöbben nincsenek tisztában az élettársi kapcsolat jogi következményeivel. Sokan például csak a hagyatéki tárgyaláson szembesülnek azzal, hogy egy fillért sem örökölnek élettársuk után, sőt akár a közös otthonuknak is búcsút mondhatnak.