Tékozló utódok ellen itt a bizalmi vagyonkezelés

Ha a cégvezető gyerekei nem alkalmasak a családi vállalkozás átvételére vagy szimplán nem érdekli őket a biznisz, vannak módjai a vagyonátörökítésnek úgy, hogy garanciákat és fékeket építhessen be az örökhagyó, s az örökösök ne kótyavetyélhessék el a vagyont és a céget. Erről is szó volt a Piac & Profit Generációváltás – Finisben című konferenciáján.

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

„Mindenki vár a csodára” – mondta Dr. Magyar Csaba, a TEP-vezérigazgató a Crystal Worldwide Zrt.-től, az Okleveles Adószakértők Egyesületének alelnöke.

Úgy látszik, a csoda megérkezett. „A bizalmi vagyonkezelés ingyenes és biztonságot nyújt, intézményét 2014-ben a polgári törvénykönyv (Ptk.) vezette be. A megállapodás a vagyonrendelő, a vagyonkezelő és a kedvezményezett között áll fenn. A nyugati világban még kisállattatásra is használják.” „Az MNB regisztrálja az ilyen szerződéseket és ad ki róluk igazolást. Kedvezőbbek a bizalmi vagyonkezelést érintő kitételek az adójogban, mint a magánalapítvány esetében. A vagyonátadásnak és vagyonkiadásnak része lehet a hozam is, ami úgy adózik, mintha osztalék lenne” – mondta Dr. Magyar.

Kép: Money Gram

A bizalmi vagyonkezelés arra is jó, hogy elfedje a valódi tulajdonosokat. „Ha valaki nem szeretne látszódni, az üzleti titkait így védheti. Ezzel kapcsolatban elhangzott néhol, hogy a strómanság intézményét legalizálták… De ez szabályozott keretek között történik” – tette hozzá Dr. Magyar Csaba.

Holdingstruktúra

Ahol több családtag rendelkezik üzletrésszel egy cégben, ott érdemes „kétszintű családi struktúrát létesíteni, ennek elvégzése legfeljebb fél évbe telik. Mindenki a saját kis holdingtársaságában tartja a vagyontárgyait, ami a testvérre vagy a testvér gyerekeire már nem tartozik. Mert nem kérhetem a gyerekemet arra, hogy kössön vagyonelosztási és házassági szerződést a párjával” – magyarázta Dr. Erdei Márton, a Deloitte Private szenior tanácsadója.

Kivásárolt üzlettársak
Ahol a cégalapítók vagy üzlettársak többen vannak, kérdés, hogy tisztítani akarja-e a cégvezető a tulajdonosi viszonyokat, hogy a gyerekei egész céget örököljenek és vezethessenek. „Megvettem a két társtulajdonos üzletrészét. Ez két év alatt zajlott le. Az utóbbi öt évben olyan kvalitású embereket vettem fel, akikben van utódlási lehetőség” – mondta Prohászka Ottó, a Tutti Kft. ügyvezető igazgatója.
Előttem az utódom?
Már a nyugdíj felé kacsingat a rendszerváltáskor az üzleti életbe lépett generáció, de a cégük átadásánál számos probléma felmerülhet. Az utódlást jól elő kell készíteni, és a folyamat cégjogi, illetve adózási meglepetésekkel is szolgálhat. Egy rendhagyó kettős interjúban a téma szakértőit kérdeztük a generációváltás kihívásairól.

Véleményvezér

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába

Rendszeres bevásárló buszjárat indul Romániába 

Bevásárlóturizmusra spekulál egy román vállalkozó.
Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat

Újabb uniós pénzből épült fideszes luxusvillára lelt Hadházy Ákos, fedőneve borászat 

Nincs következménye az uniós pénzek széthordásának.
Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni

Bealudt a nemzeti egészségbiztosító, 2017-es díjakkal próbálnak orvost találni 

Nyolc éve nem veszik észre az egészségbiztosítónál az inflációt.
Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból

Bayer Zsolt is kapott a guruló dollárokból 

Becsapott a villám a Fideszbe.
A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest

A lengyelek féláron mobilozhatnak hozzánk képest 

Szomorú statisztika a mobilpiacon.
Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra

Egy fideszes polgármester bepöccent a kormányra 

Meglepetésre ébredt egyik reggel a polgármester.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo