A K&H Vigyázz, kész, pénz! pénzügyi vetélkedő szervezői szerint, fontos, hogy minél hamarabb, gyakorlatias, játékos formában, hiteles forrásból kezdjük el a pénzügyi nevelést. Emellett jó, ha tisztában vagyunk azzal is, milyen mintát mutatunk nekik, ezért összegyűjtöttek 3+1 tippet, amelyek követésével sokat tehetünk azért, hogy gyermekünk felnőttként majd okos pénzügyi döntéseket hozzon.
Kép:FreeDigitalPhotos.net/imagerymajestic
"A pénzügyi tudatosság kiépítése sok gyakorlati elmélyítést, példákon keresztüli tapasztalatot igényel, és természetesen az alapfogalmak kellő ismeretét. Ezeket figyelembe véve alakítottuk át mi is a verseny ismeretanyagát és született meg a vigyázz#KáPé vlog és a hozzá tartozó mobilapplikáció, amely egy tartalmilag, illetve vizuálisan is naprakész, trendi ismeretanyagot ad a szülők és pedagógusok kezébe” - mondta Horváth Magyary Nóra, a K&H Csoport kommunikációs ügyvezető igazgatója, a verseny zsűrielnöke.
A vásárlás ne jutalmazás legyen
Ha a gyerek türelmesen vár az orvosnál, máris kap egy jutalomcsokit? Ha nem sír az óvodában, akkor apró játékkal érkezünk érte? Ez könnyen vezethet oda felnőttkorban, hogy bármilyen nehézség, bánat esetén a vásárláshoz mint hangulatjavítóhoz forduljon majd.
Kapjon a gyerek zsebpénzt és ne szóljunk bele, hogy mire költi
Sokan esnek abba a hibába, hogy bár kap a gyerek zsebpénzt, mégsem költheti
Pénzköltés=lelkifurdalás?
Ne keltsünk bűntudatot, különösen kerüljük ezt a kisebb értékű vásárlások, például egy gombóc fagylalt esetében. Persze közben azért magyarázzuk el a gyereknek, hogy sok kicsi sokra megy, és biztassuk számolásra – mi történik akkkor ha a zsebpénzéből minden nap vesz egy kis csokit? Értessük meg, hogy nagyobb célok is elérhetők egy is takarékoskodással.
Közös vagy külön kassza?
Egy párkapcsolat fontos kérdése, hogy legyen-e közös kassza. A megoldások a családokban is igen sokrétűek. Kutatások szerint minél inkább közösek a pénzügyek, annál boldogabbnak, kiegyensúlyozottabbnak érzik magukat a párok. A családi kassza kezelése is olyan minta, amit akarva-akaratlanul átadunk a gyereknek. Egy háztartáson belül a tudatos pénzkezelés egyik mutatója, ha költségvetés készül a bevételekről és kiadásokról. Gyermekeinknek egy jól működő pénzügyi mintát adunk át, ha bevonjuk őket a tervezésbe. Közreműködésük jutalma lehet, ha ők dönthetnek arról, hogy kötelezettségeink kifizetése után a megmaradt pénz egy részét, például milyen közös programra költsük.