Klímablog
Mit mutat az energiacímke?
Tavaly év végén új - átláthatóbb, nyelvtől független és több információt tartalmazó - energiacímkét kaptak az Európai Unióban forgalmazott háztartási gépek és tévékészülékek.
Piszkos energiával működnek az adatközpontok
A Greenpeace új tanulmánya tizennégy vezető számítástechnikai céget osztályoz energiahasználatuk alapján és rámutat arra, hogy a számítástechnikai ipar az egyre növekvő energiaigényeit piszkos energiaforrásokból, szén- és atomerőművek áramával látja el. A „Clean Our Cloud" (magyarul „Maszatos adatok") című jelentésből az is kiderül, hogy a Yahoo!, a Google és a Facebook mellett mely nagy informatikai vállalatok kötelezték már el magukat a tiszta energiaforrások mellett.
Az oroszokkal tárgyal Orbán
Orbán Viktor miniszterelnök kedden Alekszej Millerrel, a Gazprom vezérigazgatójával tárgyalt - közölte Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője.
A klímaváltozásnak is ellenáll egy moszat
A tengeri tápláléklánc alapját képező növényi plankton egyre fogy, feltehetően az éghajlatváltozás következtében. Egyes moszatok azonban hamar képesek alkalmazkodni a megváltozott körülményekhez - fedezték fel német kutatók.
Nem hinném, hogy érezni fogom a globális felmelegedést
Kevesebb, mint tízből négy amerikai hiszi, hogy a globális felmelegedés még az ő életében érezteti hatását a Gallup friss vizsgálata szerint. Bár a kérdésre adott válasz természetesen függ az életkortól, az amerikaiak jó része még mindig nem tartja fenyegetésnek az éghajlat megváltozását.
Legyen "greenovatív"!
A gyorsan forgó fogyasztási cikkek piacán húsz éve meghatározó Élelmiszer szaklap ünnepélyes díjátadó keretében ismerte el az FMCG-szektor fenntarthatóságért sokat tevő, vagyis „greennovatív" gyártóit, kereskedőit és szolgáltatóit.
Nyolcmillió magyarból csak egymillió él vele
Megkezdte a termékdíj-köteles anyagokból keletkezett hulladékok gyűjtéséről és hasznosításáról szóló közbeszerzési eljárások meghirdetését az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség (OHÜ). A hulladék akkumulátorok kezelésére a múlt hét óta, a gumiabroncsok gyűjtésére, hasznosítására pedig április 5-től pályázhatnak a cégek - jelentette be Vámosi Oszkár, az OHÜ ügyvezetője.
Újabb biomassza erőmű épül
Biomassza erőművet épít a Sajóbábonyi Ipari Parkban a Kiserő Energiaszolgáltató Kft., a 300 millió forintos beruházáshoz 150 millió forintos uniós támogatást nyert el a cég.
Ekkora szélturbina még nem volt a Földön!
A világ legnagyobb szélturbináját fejlesztette ki és építette fel az Alstom. A 6 MW teljesítményű szerkezet ötezer háztartás villamos áram igényét elégíti ki.
Globális lámpaoltás
2012. március 31-én, azaz ma este fél kilenckor kerül megrendezésre az idei Föld órája, amikor is egy mindössze hatvan perces globális lámpaoltással szeretnék a szervezők felhívni a figyelmet a környezetvédelemre, a környezetszennyezésre és a túlfogyasztásra is.
Lehetséges utak az alacsony kibocsátású gazdasághoz
Az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentése területén a nem-kormányzati szervezetek mellett az utóbbi években megjelentek a piaci szereplők, illetve stratégiák és programok megfogalmazásával megkezdődtek az állami intézkedések is.
Van még idő napkollektorokra pályázni
Másfél hónappal, május 15-ig meghosszabbították a 2,97 milliárd forint keretösszegű, napkollektoros pályázat beadási határidejét az élénk érdeklődésre tekintettel. Az eredetileg 2011. december végéig szóló határidőt egyszer már meghosszabbították március 31-ig.
Mérgező márkák
Nagy márkák ruháinak mosásakor veszélyes vegyi anyagok jutnak a vizeinkbe a Greenpeace friss tanulmánya szerint. Ezek a toxikus anyagok a folyóinkba, a tavainkba és a tengerekbe jutva még károsabb, a hormonrendszert károsító anyagokká bomlanak.
Új csúcshivatal jött létre
Az élelmiszerbiztonság területén hozott létre csúcshivatalt a kormány. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) kezeli majd a fogyasztói panaszokat és ellenőrzéseket folytat.
Egymilliárd ember szomjazik
Közel két évtizede az ENSZ javaslatára március 22-én ünnepeljük a Víz Világnapját. A vízről való gondolkodás egyre aktuálisabb, hiszen a világon élő több mint hétmilliárd emberből egymilliárd nem jut rendszeresen ivóvízhez. A Föld lakóinak több mint harmada, mintegy 2,4 milliárd ember csak tisztítatlan vizet használ. A világ sivatagos régiói számára - ahol jó minőségű ivóvízhez hozzájutni ma még szinte lehetetlen - megoldást jelenthet, ha a szennyvizet sikerül ivóvízforrássá átalakítani.
Milliárdos zöld kalandor
Jót tenni az üzletnek is jót tesz, vagyis társadalmi és környezetvédelmi felelősségünk a kapitalizmus hajtóereje is lehet - vallja Richard Branson, a Virgin-birodalom feje.
Környezetbarát olajsejk
Bár az arab olajsejkek pazarló életmódjának vajmi kevés köze van az ökológiai fenntarthatósághoz, van egy arisztokrata, aki példamutatóan gyakorolja az ökotudatos életvitelt. A nyugati sajtóban csak „zöld sejkként" emlegetett 46 éves dr. Abdul Aziz bin Ali Al-Nuaimi az 1981 óta hatalmon lévő 81 éves uralkodó unokaöccse.
Újfajta bíróság felállítását tervezik
Mihail Gorbacsov támogatná egy olyan nemzetközi bíróság felállítását, amely ökológiai bűncselekményeket bírálna el - a Szovjetunió utolsó elnöke erről a Le Monde című napilap kedden délután megjelent számának adott interjúban beszélt.
A világ legzöldebb épülete?
Ha elkészül, a pittsburgh-i Phipps Növényház és Botanikus Kert viktoriánus stílusú üveg és acél épülete jó eséllyel pályázhat a fenti címre. Képes lesz megtermelni a saját energiaszükségletét, és saját szennyvízkezelő rendszerrel is rendelkezni fog.
A mezőgazdaság is csökkentheti a CO2 kibocsátást
Új javaslatot fogadott el az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázkibocsátás elszámolásáról, amivel megtette az első lépést annak érdekében, hogy az erdőgazdálkodási és mezőgazdasági tevékenységekből fakadó kibocsátással és gázfeldolgozással is számolni tudjon az uniós éghajlatváltozási politika.
Sztárruhák: környezetbarát elegancia
Míg néhány éve az is nagy szám volt, hogyha egyetlen egy Oscar-díj jelölt is környezetbarát ruhakölteményben jelent meg az átadón, idén büszkék lehetünk arra a hat hírességre, akik figyelmet fordítottak a környezetvédelemre is, amikor a ruhaválasztásra került sor, írja az ecouterre.com.
Ilyen sokba kerül a jogszabályok áthágása
Becslések szerint 50 milliárd euró terhet jelent évente az EU gazdasága számára a környezetvédelmi jogszabályok végrehajtásának elmulasztása. A háttérben elsősorban a felmerülő egészségügyi és a környezettel kapcsolatos közvetlen költségek állnak.
Új világszervezet kellene a kormány szerint
A magyar kormány, hasonlóan az Európai Unió tagországaihoz, támogatná egy új, környezetvédelmi világszervezet létrehozását az ENSZ égiszén belül - mondta Illés Zoltán környezetügyért felelős államtitkár az MTI-nek csütörtökön Budapesten, a "Rio+20" konferenciát előkészítő civil fórumon.
Vulkánkitörések indíthatták be a kis jégkorszakot
Masszív vulkánkitörések indíthatták be a kis jégkorszakot, a lehűlést pedig a növekvő sarki jégtakaró "tartósította" - derítette ki egy nemzetközi kutatócsoport, amely eredményeit a Geophysical Research Letters című folyóiratban tette közzé.
Valóban melegszik a Föld
A klímaváltozás témája mindig is megoszotta az embereket, egyesek szerint természetes dolog, mások az emberi fejlődést okolják érte, de olyanok is vannak, akik nem is hisznek a létezésében. Egy független tanulmány most igazolta az átlagosan 1 fokos melegedést a Földön.
Garázs helyett bicikli jár a lakáshoz
Garázs helyett éves bérletet, osztott használatú autókat és elektromos kerékpárokat bocsátanak a lakók rendelkezésére az osztrák főváros 23. kerületébe tervezett lakóparkban, a Bike City-ben.
Stratégiai kérdés a fenntarthatóság
Az ingatlan szakemberek 83 százaléka gondolja úgy, hogy a fenntarthatóság a legfőbb prioritású stratégiai kérdés, mellyel az irodaingatlan szektor döntéshozói az elkövetkezendő tíz évben szembesülni fognak. A hazai szabályozási környezet egyelőre le van maradva.
Most már kármentés kell
Negyven éve publikálták a „Növekedés határai" című kutatás eredményeit, amely először tette egyértelművé a népességnövekedés és az ipari fejlődés gyorsulása, valamint a természeti erőforrások véges volta közötti veszélyes ellentétet a széles nyilvánosság számára. Mivel a kormányok nem voltak rá tekintettel, most már a fenntartható fejlődés helyett kárelhárításra van már szükség.
Káros a kertészkedés?
Brit tudósok szerint a kertészkedés nem is olyan környezetbarát, mint amilyennek tűnik, mivel a modern kertészkedésben használt anyagok és eljárások nem kímélik a környezetet.
Saját kert, akár a város közepén
Mennyivel jobb lenne saját termésű paradicsomot enni reggelente, mint a boltban vásároltat! Milyen jól esne zöld növények között üldögélni egy fárasztó nap után! Akár még a kerti munka is kellemes lenne az irodai után. Hogy a város közepén ez lehetetlen? Miért ne lehetne a ház melletti üres telek a közösség kertje?
Mennyi vizet használunk el évente?
Átlagosan mintegy 1385 köbméter vizet használ el minden ember egy évben, ami nagyjából 8650 teli fürdőkádnak felel meg - állapították meg holland kutatók.
Megállapodás a megállapodásról
Történelmet írt a csaknem 190 részt vevő tagállam a 17. ENSZ Klímakonferencián az elnöklő Maite Nkoana-Mashabane, Dél-Afrika külügyminisztere szerint. A december közepén lezárult durbani tanácskozás képe valójában nem ennyire rózsás, leginkább csak arról született megállapodás, hogy majd lesz megállapodás.
Akár 80-90 százalékkal is kevesebb lehet a fűtés
Noha 80-90 százalékkal is csökkenthető a fűtési számla egy passzívház esetében, a passzívház technológiával épülő ingatlanok száma az elmúlt években összesen nem éri el az egy százalékot. Nyolc év múlva már minden új épületnek passzívház jellegűnek kell lenni az uniós direktíva szerint, Magyarországon eddig mintegy száz épület közelíti meg ezt a színvonalat.
Kifosztják az óceánokat?
Az európai tengerek halállományának túlhalászata elleni tiltakozásul és az EU fenntartható halászati reformjára való figyelemfelhívásként a Greenpeace aktivistái kikötőbe szorítottak egy óriás halászhajót.
Magyar irányítású program az EU-ban
Magyar irányítással indult az Európai Unió egyik új, a klímaváltozáshoz kötődő projektje, amelyet a héten mutattak be Brüsszelben, az ENSZ Környezetvédelmi Programjának (UNEP) helyi hivatalában.
107 milliárd ember élt eddig
Hány ember élt eddig a Földön? - merült fel a kérdés újfent, miután az ENSZ tavaly októberben bejelentette, hogy bolygónk lakossága meghaladta a 7 milliárd főt.
A rezsi nélküli ház
Az utóbbi két évben Európa számos országában épültek szén-dioxid semleges aktívházak. A koncepció tovább hódít: nemrég Oroszországban is felépült az első aktívház.
Kína nem szívesen fizetne Európának
A kínai kormány megtiltotta az ország légitársaságainak, hogy az Európai Unió által előírtaknak megfelelően díjat fizessenek üvegházgáz-kibocsátásuk után - jelentette a kínai média hétfőn.
Március végéig pályázhatunk olcsóbb fűtésre és meleg vízre
Az Új Széchenyi Terv Zöld Beruházási Rendszer „Megújuló energiahordozó felhasználását elősegítő, használati meleg víz előállítását és fűtésrásegítést szolgáló napkollektor-rendszer kiépítése alprogram" című pályázat meghosszabbított határideje 2012. március 31-én jár le.
Az egyik legnagyobb kihívás
Még ebben az évszázadban olyan drága erőforrássá válhat a víz, mint amilyen ma az olaj. Ennek veszélyeiről és a klímaváltozás várható hatásairól beszélgettünk Torontóban a téma nemzetközi tekintélyű szakértőjével, Peter Gleickkel.
Ha így folytajuk, feléljük a Földet
2050-re a Föld népessége előreláthatólag eléri a 9 milliárd főt, a világ élelmiszer-, takarmány- és rostanyag-szükségelete pedig az előrejelzések szerint 70 százalékkal fog nőni. Ahhoz, hogy a gazdaság is megfelelő mértékben növekedhessen, a természeti erőforrások jóval hatékonyabb kiaknázására van szükség, állítják Brüsszelben. Az Európai Bizottság felül vizsgálja az uniós fogyasztási és termelési politikákat és nyilvános konzultációt hirdet.
Van, aki szélenergiába fektet
Elindult a Wento, a szélerőmű parkok létrehozását célzó befektetési program. A Polish Enterprise Fund VI (PEF VI), az Enterprise Investors (EI) által kezelt magántőke alap körülbelül 40 millió eurónyi összeget tervez befektetni a lengyel szélenergia iparba a következő néhány év során.
Évi 30 milliós megtakarítás sem lehetetlen
Évente több mint 30 millió forinttal csökken a siófoki kórház fűtésköltsége az átfogó energetikai fejlesztésnek köszönhetően, amelynek keretében hőszigetelték a központi tömb födémét és a homlokzatát, kicserélték a nyílászárókat, és korszerűsítették a fűtési rendszert.
"Miért (v)ennék külföldi terméket?"
A helyi élelmiszerek fogyasztásának ösztönzésére több mint 2.600 hazai élelmiszertermelő elérhetőségeit tartalmazó nyilvános, helyi termelői adatbázist hoztak létre termelői szervezetek az Európai Unió Regionális Fejlesztési Alapjának támogatásával.
Jön a hideg, de az energiaellátás biztonságos
Biztonságos az energiaellátás hideg időben is, a termelők és a szolgáltatók felkészültek a rendkívüli időjárásra. Péntektől 30-35 centiméter hó is eshet.
Adománybolt Budapesten
A Közösségi Szociális Szövetkezet megnyitotta Budapest legújabb adományboltját E-cherry néven az Alkotás utca 39/a szám alatt. A bolt működése és jellege az angol charity shopok működésén alapszik, és hasonló az elmúlt években Magyarországon megnyílt adományboltokhoz. Az adományozók a már nem használt tárgyaikat ajánlhatják fel a bolt számára adományként, illetve vevők olcsón juthatnak hozzá használt ruhákhoz, könyvekhez, egyéb használati tárgyakhoz.
Megvan az év irodája
Idén második alkalommal adták át az iroda.hu ingatlanpiaci portál által alapított, „Az Év Irodája" díjakat. A 2012-es versenyben új kategóriaként a legzöldebbeket is díjazták.
Pénzt hozna, ha zöldebb lenne Magyarország
Kifejezetten profitálhana a gazdaság abból, ha magasabb kibocsátás-csökkentési érték mellett kötelezné el magát Magyarország. Ez áll az Európai Bizottság jelentésében, amely arról szól, hogy az Unió milyen módokon tudná a 2020-ra vonatkozó klímavédelmi ambícióját emelni, és ezzel a gazdaságát erősíteni.