Klímablog


Középpontban az ökoinnováció

Középpontban az ökoinnováció 

Az intelligens, fenntartható és inkluzív növekedést célzó Európa 2020 stratégia megvalósításában alapvető szerepet kap az ökoinnováció. Az új cselekvési terv, az EcoAP a környezeti terhelés csökkentését szolgáló innovációt ösztönzi, valamint áthidalja az innováció és a piac között lévő szakadékot. A környezetbarát technológiák üzleti előnnyel járnak és várhatóan új munkahelyeket teremtenek.
Évi 300 kiló hulladékot termel minden magyar

Évi 300 kiló hulladékot termel minden magyar 

Jövőre személyenként havi 150 forinttal drágul a szemét elszállítása, mert az EU elvárása, hogy minél kevesebb háztartási hulladék kerüljön lerakóba, és egyre nagyobb arányban hasznosuljon.
A Facebook megújulókra vált

A Facebook megújulókra vált 

Két évvel ezelőtt 700.000 online aktivista támogatásával indította el a Greenpeace a „Mondj NEM-et a szénre" kampányát a Facebook közösségi portálon. Most, hogy a cég a szervereit megújuló energiából fogja üzemeltetni, a kampány véget ér.
Elfogyott a pénz a távhőrendszerek korszerűsítésre

Elfogyott a pénz a távhőrendszerek korszerűsítésre 

Az ÚSZT keretében megjelent Távhő-szektor energetikai korszerűsítése című, KEOP-2011-5.4.0 kódszámú konstrukciót a keret kimerülése miatt 2011. december 19. napjával határozatlan időre felfüggesztették.
Változó támogatás

Változó támogatás 

Nagy hangsúlyt kíván fektetni a kormány a megújuló energiák hasznosítására. Átalakul a támogatási rendszer, a középpontba a decentralizáció, a hatékonyság és a fenntarthatóság kerül. Befektetők állítólag lennének, a szabályozási környezet még alakul.
A klímaváltozás miatt nincs fűtés az iskolában

A klímaváltozás miatt nincs fűtés az iskolában 

Egy Celsius-fokban és télikabátban, sálban, sapkában dideregtek a diákok egy brit iskolában, mert az igazgató fontosnak tartotta, hogy a tanintézet hozzájáruljon a környezetvédelemhez.
Érthető számok a fenntarthatóságért

Érthető számok a fenntarthatóságért 

Akkor tudunk igazán ésszerű döntéseket meghozni energetikai kérdésekben, ha a választást emberi léptékű, közérthető és összehasonlító számokra alapozzuk. Nem egyik vagy másik oldal érveit alátámasztó követhetetlen összehasonlításokra, hanem hétköznapi, átélhető adatokra van szükség.
Újfajta fényforrások készültek Magyarországon

Újfajta fényforrások készültek Magyarországon 

Magyar egyetemekkel és kutatóintézetekkel együtt fejlesztettek modern, környezetbarát fényforrásokat a General Electric hazai mérnökei. A projekt a Közép-Magyarországi Operatív Program (KMOP) 50 százalékos támogatásával valósult meg.
Csapás a napelemeseknek

Csapás a napelemeseknek 

Kisebb csapással is felér a magyar napelemes iparágnak a Megújuló Támogatási Rendszer bevezetésének újabb elhalasztása a MANAP Iparági Egyesület szerint. Több milliárdnyi hazai befektetés, és több száz munkahely nem fog 2012-ben létrejönni a METÁR bevezetésének 2013. januárra történő elhalasztása miatt. Emellett a mostani szabályozási tervezet szinte a teljes önkormányzati, intézményi és kkv szektort is kizárja azzal, hogy csak nagyobb rendszereket támogat - pedig éppen a kis rendszerek létesítése teremt számos munkahelyet.
Valóságos opció az atommentesség

Valóságos opció az atommentesség 

Pro- és anti-atom kiinduló állásponttól független konszenzus alakult ki a résztvevő magyar és nemzetközi szakértők körében az Ökopolisz és a Heinrich Böll Alapítvány Pécsett rendezett "Láncreakció: Tabuk nélkül az atomenergiáról" konferenciáján. Csak a miniszter gondolkodott másképp.

Módszerek a spórolásra 

Az energiaárak folyamatos emelkedése mindenkit előbb-utóbb belekényszerít a pénztárca kímélő, leginkább hatékony megoldások alkalmazására. Ennek megfelelően a gyártók célja minél több olyan készülék piacra bocsátása, amelyekkel a havi kiadások drasztikusan csökkenthetők. A vállalatok felismerték, hogy a legmegfelelőbb válasz az energiahatékonysági kihívásokra az, ha termékeiket a tervezéstől a gyártáson, a terjesztésen és a termék életciklusán át, egészen azok újrafelhasználásáig környezetbarát szellemben kezelik.

Felelősség és üzlet együtt? Miért ne! 

Az üzleti döntéshozók szerepét és felelősségét boncolgató szekcióban az új etika és értékrend érvényesülését elvi szinten elemző előadásokat követően a gyakorlat következett: az üzleti élet jó példái bemutatkozását követő fórumon azt vitatták meg a résztvevők, hogyan lehet összeegyeztetni a felelősséget az üzleti szempontokkal.

Tegyünk a túlélésért! 

Másodszor kezdeményezett Fenntarthatósági Csúcsot a Piac & Profit. A kétnapos konferencia megnyitó beszédében Demcsák Mária, a lap főszerkesztője arra hívta fel a hallgatóság figyelmét, hogy nem vagyunk még sokan, de egyre többen, akik hisszük, tudjuk, hogy cselekednünk kell. Az egyén szintjén, mindenkinek és egyöntetűen kell tenni ahhoz, hogy Magyarország és a világ túléljen. A konferencia nyitó plenáris ülésének előadói - Ángyán József, parlamenti államtitkár, Bartus Gábor, a Nemzeti Fenntartható Fejlődési Tanács titkára valamint Láng István akadémikus - arról beszéltek, hogy mit teszünk ezért, és mit lehetne még tenni.

Magyar siker 

Idén először magyar természetfotós, dr. Szentpéteri József (Joe Petersburger) nyerte el a legnagyobb amerikai természetvédelmi szervezet, a National Wildlife Federation (NWF) most 41. alkalommal megrendezett nemzetközi természetfotós versenyének fődíját. A fiatal fotós-biológusra már évekkel ezelőtt felfigyelt a világ, az alábbi interjúban jobban megismerheti az olvasó.

Van, akinek jó a globális felmelegedés 

Világszerte egyre többen ismerik fel a globális felmelegedés jelentette veszélyt és igyekeznek tenni a káros hatások csökkentése érdekében. Vannak ugyanakkor olyanok, akiknek hasznot jelent, hogy az Északi sarkon már nincs mindig összefüggő jégtakaró.

Magyarok a fenntartható fejlődésért 

Megkezdődött a Magyar „Fenntarthatósági Csúcs" második találkozója. 2010 novemberében széles körű társadalmi párbeszéddel indult az „Első Magyar Fenntarthatósági Csúcs" konferenciasorozat. A rendezőknek nem titkoltan az volt a céljuk, hogy a globális, nagy találkozók sorába beillesszék a nemzeti párbeszédet, tudatosítva, hogy minden egyes nemzetnek, embernek, nekünk magyaroknak is van mit tennünk a globális és helyi negatív folyamatok feltartóztatása és a trendek megváltoztatása érdekében. 

Ez biztosíthatja a túlélést 

Európa természetvédelmi területeinek hálózata, a Natura 2000 jelentősen, mintegy 18800 négyzetkilométerrel bővült. Ebből több mint 17 ezer négyzetkilométer tengeri terület, amellyel fokozottabb védelem biztosítható számos veszélyeztetett tengeri faj számára. A hálózat így jelenleg Európa szárazföldi területeinek majdnem 18 százalékát fedi le, a tengereken pedig több mint 145 ezer négyzetkilométert foglal magába.

Fűtési- vagy füstszezon? 

A településeket sokszor maró füsttel árasztják el a kémények. Sajnos majdnem minden esetben a fűtéssel, égetéssel kapcsolatos ismeretek hiánya vezet a hatalmas légszennyezéshez és pazarláshoz, esetenként tragédiákhoz.

Értékes díjakért spórolhatunk 

Az összes CO2-kibocsátás 30 százaléka a háztartásokban keletkezik, valamint az összes energiafelhasználás 40 százaléka is itt történik. Ezért nagyon fontos a kis karbon-lábnyomú, azaz energiatakarékos életmód tudatosítása, elterjesztése és népszerűsítése a lakosság körében. Erre tesz kísérletet a „Kislábnyom” kampány.

Platform a megújuló energiákért 

A hazai megújuló energia szövetségeket tömörítő Magyar Megújuló Energia Platform (MEP) 2011 novemberében hivatalosan is zászlót bontott - értesült az OGH Hírügynökség. A Platform az egyesületi törvény alapján működik. Tagjai azok a hazai megújuló iparági szövetségek, amelyek európai uniós szinten működő érdekképviseletekben tagsággal rendelkeznek, továbbá tagja lett a legjelentősebb hazai energetikai kutatóintézet is. A Platform alakuló ülése Glattfelder Bélát választotta elnökévé.

Ételek, amiket biztonsággal ehetünk 

A natúr joghurt, vaj, kompót, tészta, közönséges kenyér, méz, víz és a gyümölcslé semmilyen adalékanyagot nem tartalmazhat. A bizottság új rendeletei lehetővé teszik az európai lakosság számára, hogy tudatosabban étkezzen. 

Többet ér, ha fenntartható? 

Legújabb elemzésében a CBRE bemutatta Fenntarthatósági Jegyzékét (Sustainability Checklist), mely egyértelmű alapot teremthet ahhoz, hogy az értékbecslők a fenntartható épületek tulajdonságait és innovációit az ingatlanok értékéhez viszonyíthassák.

Csak elvileg fontos a felelősség 

Világszerte a fogyasztók nagy része - 83 százaléka - úgy véli, fontos, hogy a cégek vállaljanak környezetvédelmi programokat, de csak a 22 százalékuk lenne hajlandó többet fizetni a környezetbarát termékekért.

Van, ami a cégeknek és az országnak is jó 

A vállalati energiahatékonyság válhat a magyarországi energetikai szektor egyik húzóterületévé a következő években. A potenciált jelzi, hogy becslések szerint akár 10 százalékos azonnali energiamegtakarítás is elérhető egy átlagos magyar vállalatnál kiugró erőforrás-ráfordítás nélkül. Nemzetgazdasági szinten a vállalati energiahatékonyság évente mintegy 40 PJ megtakarítást hozhat - ez a teljes hazai energiafelhasználás 4 százaléka.

Jó-e a liberalizált árampiac? 

Felemás képet mutat magáról a liberalizált árampiac: évek óta lehet élni a kereskedőválasztás lehetőségével, mégis kevés vállalkozás szeretne így árelőnyhöz jutni. A kis- és középvállalkozások pedig alig ismerik a szabad áramkereskedelem előnyeit.

Golyóálló mellény és pirula készülhet pókselyemből 

Természettudósok, biológusok és mérnökök évek óta beszélnek a pókselyem lehetőségéről. A matéria piacra dobása előtt azonban egy fontos akadály áll: a pókok nem szőnek annyit ebből az anyagból, mint a selyemhernyók a selyemből.

Magyar módszerrel tisztulhat a föld 

Egy magyar kutatók által fejlesztett nanorészecske, a nulla vegyértékű nanovas képes arra, hogy semlegesítse a talaj és a talajvíz szennyezettségét, melyet a különböző vegyi üzemek klórozott szénhidrogén kibocsátása okozott. A módszerrel sok esetben fel lehetne váltani az eddig alkalmazott hosszadalmas és költséges, vízkitermeléssel járó eljárásokat.

Ön hányadik ember a Földön? 

Az ENSZ Népesedési Alapjának (UNFPA) jelentése szerint október 31-án a világ népessége eléri a hétmilliárdot. Amennyiben kíváncsi rá, hogy születésekkor Ön hányadik ember volt a Földön kattintson!

Hogyan lesz környezetbarát Magyarország? 

A lehető legnagyobb energia megtakarítás, a zöld ipar versenyképességének fokozása és a társadalom szemléletének megváltoztatása a fő céljai az Energiahatékonysági Cselekvési Tervnek. 

Drágább lesz a villamos áram télen 

Németország nyolc elöregedett atomerőművet zárt be a nyáron, vagyis nukleáris erőmű-kapacitásának 40 százalékát vonta ki az energia-hálózatból. Szakértők nem tartanak áramszünetektől, de úgy vélik, az energiaárak emelkedésére számítani kell Európa-szerte.

Mitől lesz fenntartható az otthonunk? 

A fenntartható életmód részeként az energiafelhasználás csökkentése és az élhető belső környezet kialakítása is fontos téma volt az október közepént alakult „Green Growth Leaders" (GGL) nemzetközi szervezet konferenciáján. A zöld gazdaságot és a fenntartható növekedést konkrét lépésekkel támogató kezdeményezéshez olyan szakemberek adták nevüket, mint a közismert brit szociológus, Anthony Giddens vagy Nobuo Tanaka, a Nemzetközi Energia Ügynökség (IEA) igazgatója.

Egy ember, akitől tanulhatunk 

Idén Kerekes Sándor a Budapesti Corvinus Egyetem rektorhelyettese kapta a Követ Egyesület Winter-díját. Az elismerést a gazdaság és a fenntartható fejlődés összhangjáért ítélik oda az arra érdemeseknek. Ennek kapcsán beszélgettünk vele.

Klímaegyezményt sürgetnek a multik 

November 28-án a dél-afrikai Durbanben kerül sor az éghajlatváltozási egyezményt övező tárgyalások következő fordulójára. A klímacsúcs előtt a  világ legnagyobb multicégei közös nyilatkozatban álltak ki a zöld célok mellett.

Újfajta töltőállomás Budapesten 

Újabb aprócska lépés történt az elektromos autózás hazai elterjedésében. Az E.ON stratégiájának részévé vált az elektromos kutak rendszerének kiépítése, amelynek indulásaként átadták első töltőállomásukat. Így Budapesten már két nyilvános töltőhely várja az elektromos eszközzel közlekedőket.

Az ország fele szeret tekerni 

2011 szeptemberében a magyar lakosság fele ült kerékpárra több-kevesebb rendszerességgel - derült ki többek között a Magyar Kerékpárosklub által végzett, kerékpárhasználatot vizsgáló reprezentatív felmérésből.

Hogyan lehet egyszerre sikeres és környezetbarát egy cég? 

Hogy ez a két dolog nemhogy ellentétes, de a felelős működés még segíti is a sikert? Nos, ha valakinek a szájából hihetően hangzik ez, akkor az dr. Georg Winter, a környezettudatos vállalatirányítás atyja, aki a Követ Egyesület konferenciáján lépésről lépésre mutatta be, hogyan fejlődött ki az nevével híressé vált zöld vállalatirányítás modellje. 

Drágulhat az áram a megújuló energiák miatt 

A román kormány a napokban elfogadta azt a támogatási rendszert, mely a megújuló energiaforrások arányát növeli a villamos áram termelésben. A hivatalos kalkulációk szerint a háztartások villanyszámláinál 2,5 százalékos áremeléssel kell számolniuk emiatt.

Videó: A világ legolcsóbb világítása 

A lehető legolcsóbb és leginkább környezetbarát módon visz fényt a sötét helyiségekbe ez a PET palackból készített "villanykörte". Egy kiürült kétliteres műanyag palack a megfelelő átalakítás után egy 50 wattos izzó fényét képes előállítani egy vaksötét helyiségben.

Mitől ilyen drága az étel? 

Az  élelmiszerárak változékonysága a legnagyobb probléma az éhezés megoldása ügyében az ENSZ Mezőgazdasági és Élelmezési Szervezetének (FAO) elnöke a brazil José Graziano Da Silva szerint. Ez a szegény fogyasztói csoportokon kívül a kistermelőket, és széles körben a mezőgazdaság egészét sújtja.

Jó üzlet a napelem 

Napelempark létesült Halápon. A 2016 darab napelemet magában foglaló park névleges összteljesítménye meghaladja a 450 kilowattot, ami éves szinten 600 ezer - 650 ezer kilowatt megújuló energia termelését teszi lehetővé. A beruházó több mint 164 millió forintos támogatást nyert el a fotovoltaikus rendszer telepítésére az Új Széchenyi Terv megújuló energiás pályázatán.

A pazarlás az éhezés oka 

A világon kidobott élelmiszer fele is elég lenne az éhezés megszüntetéséhez - október 16. az élelmezés világnapja. Ez a nap szeretné felhívni a kormányok és az állampolgárok figyelmét az emberiség jelentős részét sújtó szegénységre.

Útjára indult a harmadik Szivárványharcos 

Ma indította útjára a Greenpeace a Rainbow Warrior „Szivárványharcos" nevű zászlóshajója harmadik generációját Németországban. A vitorlás  fedélzetén a legkorszerűbb kommunikációs eszközök, két nagy teljesítményű  motorcsónak, valamint helikopter leszállóhely található. Az egyedülálló árbocrendszerre feszített 1260 négyzetméternyi vitorla hatékonyságának köszönhetően a hajón alig lesz szükség a motor használatára.

Rekord nagyságú lett az ózonlyuk! 

Az Északi-sark fölötti ózonlyuk történetében soha nem látott nagyságúra terebélyesedett idén. Holott mindig kisebb volt, mint a déli-sarki ózonlyuk. Ennek okát a széljárásnak és hidegnek tudják be, melyek "ideális" körülményeket biztosítottak az ózonpusztító vegyületek terjedésének.

Nemsokára szalmával fűthetünk 

Tíz éven belül immár a második jelentősebb biomassza-alapú fejlesztését hajtja végre pécsi telephelyén a Dalkia Energia cégcsoporthoz tartozó Pannonpower Holding Zrt. A tervek szerint jövőre kezdi meg működését az a 24 milliárd forintos beruházásból megvalósuló 35 MW-os szalmatüzelésű erőműi blokk, amelynek köszönhetően Pécs lesz az ország első, csaknem teljesen zöld eredetű távhővel fűtött városa.

Olcsó meleg vizet adna a kormány 

A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium 2,97 milliárd forint keretösszegben ír ki pályázatot az Új Széchenyi Terv Zöld Beruházási Rendszer keretében használati melegvíz előállítását és fűtésrásegítést szolgáló napkollektor-rendszerek beszerzésére és telepítésére. A forrást a nemzetközi szén-dioxid kvótaértékesítés bevételeiből biztosítják - jelentette be Bencsik János klíma- és energiaügyért felelős államtitkár.

Olcsóbb lesz az áruszállítás 

Az északi-sarkon keresztül érkezhetnek boltjainkba az áruk, ha beválik Vlagyimir Putyin terve. A Szuez-csatorna forgalmának egy részét váltaná ki az északi-sarkköri hajózási útvonal fellendítésével, és Oroszország gondoskodik róla, hogy így is legyen.

Túltámogatott a magyar megújuló energia? 

A villamos energia bázisárával és különböző bónuszárakkal támogatnák a megújuló és alternatív energiaforrásokból előállított hő- és villamosenergia-termelést - derül ki a kormány számára készült előterjesztés tervezetéből. Az IPENERG szakmai egyeztetést kér. 

Beatlest énekelnek a liverpooli kukák 

Beszélő szeméttárolókat állítanak ki az utcákra Londonban és Liverpoolban, hogy nagyobb kedvvel használják az emberek a hulladékgyűjtőket és kevesebbet szemeteljenek. 
Feliratkozás a Piac & Profit Online magazin hírlevelére
Mire figyeljünk a családi vállalkozás átadásánál?

Mire figyeljünk a családi vállalkozás átadásánál?  

Az utódlástervezés olyan hosszú távú, stratégiai befektetés, amely mind a nagy-, mind a középvállalkozásokat megvédi az elkerülhetetlen jövőbeli fennakadásoktól.
Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Professzionális online sales és marketing vezetőt keresünk!

Részletek

Privátbankár
Mfor
Piac és Profit

Munkatársakat keresünk!

Online lapcsaládunk bővítéséhez újságírókat, szerkesztőket keresünk.

Részletek

Költségkímélés

Megugrott a lakásbiztosítást kötők száma az árvíz miatt

Megugrott a lakásbiztosítást kötők száma az árvíz miatt 

A rendkívüli időjárási események idején megugrik a biztosításkötések száma.

Pénzszerzés

Mire figyeljünk, ha árterületi ingatlant hitellel megvásárolnánk?

Mire figyeljünk, ha árterületi ingatlant hitellel megvásárolnánk?  

A bankok általában óvatosan kezelik az ártéren elhelyezkedő ingatlanokat.

Cégblog

Egynapos sztrájk jön, szinte az összes járatát törli a légitársaság

Egynapos sztrájk jön, szinte az összes járatát törli a légitársaság  

A Brussels Airlinesnál a személyzet zöme, köztük a biztonsági egységek egynapos munkabeszüntetést tartanak.

Gazdaság

Megugrott a lakásbiztosítást kötők száma az árvíz miatt

Megugrott a lakásbiztosítást kötők száma az árvíz miatt 

A rendkívüli időjárási események idején megugrik a biztosításkötések száma.

Infokom

 Új szelek fújnak a nagyvállalatoknál

Új szelek fújnak a nagyvállalatoknál  

Habár az utóbbi években csökken a keresleti nyomás az IT munkaerőpiacon, a jó technológiai szakemberekre továbbra is egyre nagyobb szükség van.


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo