Ökológiai túllövés és a globális gazdaság

Míg a globális recesszió -, amely 2008 októberében kezdődött - lelassította az emberiség erőforrások iránti igényét és a CO2 kibocsátás növekedését, a fogyasztásunk továbbra is növekszik.

 


Kép:sxc

Hogy megfordíthassuk e tendenciákat, a még nagyobb gazdasági visszaesés kockázata nélkül, az erőforrás felhasználási korlátoknak kellene a döntéshozatal középpontjába kerülni. A jelenlegi erőforrás-felhasználási tendenciák nem tudják a bolygó 7 milliárdos - és tovább növekvő - lakosságának igényeit kielégíteni. Jelenleg körülbelül 2 milliárd ember nem jut még az alapvető emberi igények kielégítéséhez szükséges erőforráshoz sem. Ahogy a fejlődő országokban milliók kapaszkodnak fel a középrétegekhez, az erőforrás fogyasztásunk és a világ ökológiai deficitje csak növekedni fog.

Kína teljes Ökológiai Lábnyoma - ami a természeti erőforrások és szolgáltatások iránti igényt jelképezi - továbbra is a legnagyobb a világon, viszont az egy főre eső lábnyom továbbra is szerény mértékű. Ahogy a gazdasága nő, és a lakosok fogyasztása is, a jelentős kínai lakosságszám miatt és az egy főre jutó fogyasztás növekedése miatt ez még nagyobb hatást fog jelenteni a világ növekvő ökológiai deficitjére.

Ökológiai Túllövés
Az emberiség az idei évre vonatkozóan ma, augusztus 22-ig feléli a teljes évre rendelkezésére álló ökológiai erőforrások és szolgáltatások kereteit, és innentől a túllövés állapotában van. Az év hátralévő részében már csak úgy tudjuk fenntartani ezt a keletkező ökológiai deficitet, hogy magát a természeti tőkét kezdjük fogyasztani, és felhalmozzuk a CO2-ot a légkörben. Itt olvashat erről bővebben.

Az utóbbi néhány évben a pénzügyi válság, zavargások és környezeti katasztrófák számos országot ráztak meg. Az Ökológiai Túllövés Napja egy kijózanító emlékeztető az ökológiai túlköltekezés kockázatáról - nem csak az emberiség egészére nézve, hanem nemzetek, városok, az üzleti szektor számára, amelyek hosszú távú sikere és stabilitása a természeti erőforrásokhoz való folyamatos és fenntartható hozzáférésén alapul. Lehetséges a fogyasztási tendenciák megfordítása. A Global Footprint Network és partnerhálózata más szervezetekkel, kormányokkal és pénzügyi intézményekkel dolgozik együtt világszerte, hogy a döntéshozatali folyamatok összhangban legyenek az ökológiai realitásokkal is - döntések, amelyek továbbá segítik az ökológiai költségvetésben kinyíló olló összezárását, és prosperáló jövőt biztosíthatnak a változó és fenyegető erőforrás-felhasználási trendek tükrében is.

„Itt az idő, hogy megreformáljuk gazdaságunk működését, amely a jövőbe vezet minket"- mondta Dr. Wackernagel. A hosszú távú helyreállítás csak akkor lesz sikeres, ha szisztematikusan csökkentjük igényeinket a természeti erőforrások és szolgáltatások iránt." Szervezetek, a világ számos pontján különböző eseményeket szerveznek, hogy növeljék az tudatosságot az emberiség ökológiai túllövésével kapcsolatban.

Véleményvezér

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák

Aranyat fognak érni a munkaerőpiacon a nyugdíjas 3, vagy több gyermekes nagymamák 

A szavazatszerző kampányban nem biztos, hogy mindent jól átgondoltak.
Trump matekja nem stimmel

Trump matekja nem stimmel 

Mit szólnak a befektetők Trump vámjaihoz?
Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo