Nyugat-Európában vannak olyan készház-gyártók, amelyek zöld anyagokat használnak. Így például üveg- vagy kőzetgyapot, illetve polisztirol hab helyett kender- vagy gyapjúgyapottal, illetve tejsavóval kezelt faforgáccsal szigetelik az épületeiket. Ezek a házak drágábbak, viszont a környezettudatos vásárlók hajlandók a többletet megfizetni - írja az MTI. (Nem csak luxusházak esetében lehet környezettudatos épületben gondolkodni. Itt olvashat egy szociális bérlakás programról, melyben passzívházak épülnek.)
A kenderbetonból készült épületek amellett, hogy könnyen és gyorsan felépíthetők és kiemelkedő hőszigetelő tulajdonsággal bírnak, az építkezések környezeti terhelését is jelentősen mérséklik. A kenderrost alapú szigetelőanyagok a régi építésű házak energetikai modernizálásában is kiemelődő szerepet kaphatnak.
Az ArchEnerg Regionális Megújuló Energetikai és Építőipari Klaszter kalkulációja szerint a helyben termelt kendert kistérségenként érdemes feldolgozni. A kenderből kivont rostokból hőszigetelő táblák, illetve betonelemek állíthatók elő. A klaszter közleménye szerint a kenderkóró előzetes feldolgozását végző üzem 300 millió forintos beruházással 10 új munkahelyet teremt. Az itt készült építőipari alapanyagot - a rostot és a pozdorját - feldolgozó üzemek további 500-600 millió forintos beruházással, újabb 35-40 embernek adhatnak munkát. Ezeknek az üzemeknek a kiszolgálása már 800-1000 hektár termőterületről biztosítható.
A kenderrostból készített hőszigetelés nem csak készházak, hanem meglévő hagyományos épületek utólagos hőszigetelésére is használható.
Fel kell pörgetni a passzívház-építést
Magyarországon egyelőre még kevés passzívház épült, azonban az Európai Unió épületek energiahatékonyságáról szóló irányelvének előírásai szerint 2020-tól már csak közel nulla károsanyag-kibocsátású, úgynevezett passzívházakat lehet majd építeni. Az uniós direktíva előírásai alapján van különösen nagy jelentősége az ArchEnerg legfrissebb kezdeményezésének, amelynek révén Magyarországon is szeretnék megvetni egy energiatakarékos és környezetbarát építési iparág alapjait.
A kenderrostból készülő szigetelőanyagok kedvező hőtani tulajdonságai még a hagyományos üveg- és kőzetgyapot hőszigeteléseken is túltesznek. A kenderrost hőszigetelő anyagok jelentősen kevesebb energia befektetése árán előállíthatók, egységnyi vastagság mellett nagyobb a fajlagos hőtároló és hőcsillapító képességük.