Meg tudjuk változtatni a világunkat! – címmel tartott előadást és indított beszélgetést László Ervin professzor a Piac&Profit, a Budapest Klub és a BKIK közös rendezvényén.
Ami úgy tűnt, jövő, kezd jelen lenni – kezdte előadását László Ervin professzor. A változások elkezdődtek, már a jelenünk része. Bár mindannyian tudjuk, hogy egy bolygón élünk, nem vesszük figyelembe. Úgy viselkedünk, mintha végtelen erőforrás állna rendelkezésre, pedig egy bolygón minden mindenre hat. Amit teszünk a környezettel, vagy akár egy másik társadalommal, az ránk is hat.
Az egész bioszféra elképzelhető egy komplex rendszerként, melyben a fajok kölcsönhatásban vannak. A fa él a föld energiájából, halála után azt gazdagítja. Az elmúlt 4 milliárd évben ez a körforgás hulladék nélkül működött. Mindaddig, amíg meg nem jelent az emberiség, az új tényező, amely kiválasztotta magát ebből a rendszerből.
"Nem jó kifogás, hogy azért nem teszek semmit, mert mások sem tesznek. Ez egy ragályos folyamat, ha én elkezdem, az másokból rezonanciát vált ki. Aki maga a változás, az tud valamit hatékonyan tenni, és úgy élni, hogy azt mondhassa, én megtettem a magamét"
"Az emberiségnek megvan a fantasztikus szabadsága, hogy túlmenjen a genetikailag előre programozott viselkedésen."
Ha a genetika tévútra téved, akkor az adott faj kihal. Ezzel szemben az emberiség a kulturális információval úgy is tévedhet, hogy nem ismeri fel saját érdekeit, tudását a környezet ellenében használja fel.
Saját magunk alatt ássuk a gödröt, megváltoztatjuk a körülményeket és nem ismerjük a következményeit. Úgy tűnt, a szemetünket vég nélkül a levegőbe és a vizekbe önthetjük, és az eltűnik.
A társadalomnak nem kell kipusztulnia, mert szemben a genetikával, ennek a kódjait meg tudjuk változtatni. Az egyén halandó, de a társadalom nem, mert lévén kulturálisan kódolt, csak az akaratán múlik, hogy megváltoztassa magát.
Az emberiség történelmi kritikus helyzetben van. Sok más faj is volt ilyenben, azok vagy megváltoztak, vagy meghaltak. Az emberiség esetében eddig ilyesmi csak helyi közösségekkel történt meg, akik vagy túléltek, vagy nem, most viszont ez a globális krízispont a világ összes emberét érinti.
Korábban a tudósok úgy tartották, hogy egymással minden ok-okozati összefüggésben van, mint a biliárdgolyók: az egyik meglöki a másikat. Az új világnézet szerint a hatások állandóak, a fejlődés közös, nincs evolúció, csak koevolúció, közös változás, közös hatás.
Szükség lenne egy új identitás kialakulására is. Mindenkinek van személyes identitása, de aki csak ezzel dolgozik, az aszociális.
Most a világ egy nemzedéken belül meg fog változni. A mai generáció kezében van a döntés, hogy milyen lesz a változás. Ez izgalmas is, nagyszerű és irigylésre méltó is. Nyissuk ki a szemünket és ezt is lássuk meg. A lényeg a gondolkodásmód megváltozása, hogy tudjuk, mi magunk mit tudunk tenni az emberiség ügyéért. Szombaton előad az ENSZ-ben 450 fiatal filantrópnak – valamennyien milliárdosok – akiket azért hoztak össze, hogy együtt gondolkodjanak, hogy mit tesznek a pénzükkel. Őket megszólítani azért is nagyon fontos, mert ez az első generáció a történelemben, amely eldöntheti, hogy ő lesz-e az utolsó – hangsúlyozta László Ervin.