Egy 2011-ben készült felmérése szerint Pécs száz kilométeres körzetében összesen mintegy hétmillió tonna mezőgazdasági melléktermék keletkezik évente - ekkora mennyiségből harminc évig tudnák üzemeltetni a pécsi erőmű új biomassza blokkját (a beruházásról itt olvashat bővebben). A cég évente mintegy 3,5 milliárd forintot költ majd a tüzelőanyag beszerzésére. Alapanyagból nincs hiány, így az új kazán tüzelőanyagát kizárólag a környékről szerzi be a cég.
- Az új kazán működése a bálázott lágyszárú mezőgazdasági melléktermékek eltüzelésére optimalizált. Ez azt jelenti, hogy tüzelőanyaga lehet az energianád mellett többek között a búza, árpa, kukorica vagy éppen a napraforgó szára, de az árkok, útszélek gondozásából származó bálázott fűféléket is fogadni tudjuk majd - tudta meg a lap Marton Ferenctől, a Pannonpower Holding Zrt. kommunikációs vezetőjétől.
Arról, hogy a cég pontosan mekkora összeget fizet a gazdáknak, nincs pontos tájékoztatás, ám annyit elárultak: szerintük jó üzletet kínálnak.
- A bálákért fizetett összeg nemcsak a bálázás, a kazal-kialakítás és a raktározás költségét fedezi, hanem az erőműbe szállításét is. Úgy ítéljük meg, hogy a felkínált felvásárlási ár versenyképes, amit mi sem bizonyít jobban, hogy egyre többen szeretnének a beszállítóink közé tartozni - fogalmazott Marton.
Mint elmondta, az új blokk üzemeltetéséhez szükséges évi mintegy 240 ezer tonna mezőgazdasági melléktermék szállítására vonatkozó beszállítói szerződések túlnyomó részére már rákerült az aláírás. Néhány ezer tonna szállítására azonban van még lehetőség, erre olyan gazdálkodók jelentkezését várják, akik évente legkevesebb kétezer tonna tüzelőanyag beszállítását vállalják.