Biomassza cikkek
400 közintézmény gáz helyett pellettel vagy biomasszával fűthet
Első körben négyszáz közintézményt fűthet korszerű konténerkazán.
Újraindul az oroszlányi erőmű
A Veolia indítja újra az oroszlányi erőművet.
Nagyot ugrott a magyar napelemek áramtermelése
A Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) legújabb, 2022. májusi adatokat közlő energiastatisztikai riportjából kiderül, hogy több mint ötödével emelkedett a megújuló forrásból termelt bruttó villamos energia mennyisége a tavalyi év azonos időszakához képest, az országos bruttó hazai villamosenergia-termelés pedig 11,5 százalékkal nőtt az előző év májusi adatokhoz képest.
Dinya László: "Nem minden zöld, ami megújuló"
Terjed a nap- és szélenergia, de az állam pénzt osztogatott olyan erőművekre, melyeknek működése nem gazdaságos. Dinya László szerint csak olyan beruházásokra kellene támogatást adni, ami önmagában is piacképes.
Versenyképes termék lehet a biomassza
A biomassza-alapú gazdaság irányába történő tudatos elmozdulás elősegítése, illetve az alapanyag-feldolgozó szektorok fokozatos áttérése a fosszilis erőforrásokról a biomassza használatára lehetővé teheti az erőforrás-hatékony, hulladékmentes és fenntartható gazdálkodás kialakítását – foglalható össze az Országos Mezőgazdasági és Élelmiszeripari Kiállítás (OMÉK) keretében a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) és a Földművelésügyi Minisztérium (FM) közös konferenciájának üzenete.
3,5 milliárdos lehetőség Pécs közeli gazdáknak
Elindította idei szalmabeszerzési kampányát a Magyarország legnagyobb biomassza-tüzelésű erőművét üzemeltető pécsi Pannonpower. A Veolia Energia Magyarország csoporthoz tartozó társaság mintegy 200 ezer tonna lágyszárú tüzelőanyagot vásárol fel a környékbéli gazdáktól.
Óratorony lett a szemétégető kéményéből
Peking kiadta a parancsot: tessék erőművekben elégetni a hulladékot, és energiát termelni belőle, nem pedig a szeméttelepekre szórni.
Még jobban megéri majd a megújuló
Forradalmi változásokat hozhat a hazai megújuló energiaiparban a körvonalazódó új támogatási rendszer, amelynek tervezetét a napokban tette közzé a magyar kormányzat. A zöld és barna prémiumok rendszerében több pénzt kereshet a megújuló forrással áramot termelő.
Négymilliárd mezőgazdasági hulladékért
Elindította idei lágyszárú tüzelőanyag-beszerző kampányát a Magyarország legnagyobb biomassza-tüzelésű erőművét működtető pécsi Pannonpower. Idén mintegy 200 ezer tonna mezőgazdasági melléktermék felvásárlását tervezik.
Két legyet ütnek egy csapásra a finnek
Kettős csapdában vergődik Finnország: egyrészt nemigen tudnak mit kezdeni az országban termelődő lótrágyával, másrészt szeretnének leállni a fosszilis energiahordozók használatával. Zseniális megoldás született a problémára.
Jönnek az organikus napkollektorok
A szolár-eszközök gyártásában eddig két technológia terjedt el, a "fotovoltaikus" eszközök, vagyis napelemek, melyek a nap sugarainak energiáját elektromos energiává alakítják, és a hőenergiás eszközök, vagyis napkollektorok, melyek hőenergiává alakítják a napsugárzás energiáját. Mindkettőben nem kevés veszélyes anyag kerül felhasználásra, mint a kadmium, a szelén vagy a kén-hexafluorid, ami erős üvegházgáz-hatású elem. Egy angol projekt azonban organikus anyagokból oldaná meg a szolárcellák gyártását.
Gazdáktól is vásárol biomasszát a pélcsi erőmű
Ősszel kezdi működését a pécsi Pannonpower biomassza tüzelésű erőműve, ami a térség gazdáinak is kedvezhet, hiszen a kazánok az energianövények mellett búza- és kukoricaszárral, és lekaszált növényekkel is fűthetők - írja a Zöld8.
Bombaérzékelő virágok védhetnek
Egész irodalma van a virágok érzékeny érezelmi életének. Tudjuk, hogy gyorsabban nőnek Mozart-zenére, mint heavy metallra, és hogy ellenérzéssel vagy tetszéssel viseltetnek egyes emberek iránt. Hamarosan a reptérek is hasznosítják a növényekből kibocsátott élettani jeleket.
Károly herceg is bioenergiába fekteti pénzét
Többek között a Károly walesi herceg magánvagyonát kezelő alap és Lord Jacob Rothschild mágnás alapja vesznek részt befektetőként abban a 103 millió dolláros konzorciumban, melynek célja, hogy energiát állítsanak elő természetes hulladékokból.
Drága lesz a teljesítés
Forráshiány miatt tolódik folyamatosan a megújuló energiák új kötelező átvételi rendszerének (METÁR) bevezetése. A késedelem azonban megkérdőjelezi a célok elérhetőségét a GKI Energiakutató szerint.
Szépen alakul Pécs új erőműve
Jó ütemben halad a pécsi erőmű új biomassza blokkjának építése: a legkésőbb 2012 decemberére befejeződő 24 milliárd forintos beruházás készültségi szintje már meghaladja a 60 százalékot - közölte a Pannonpower Holding Zrt.
Változó támogatás
Nagy hangsúlyt kíván fektetni a kormány a megújuló energiák hasznosítására. Átalakul a támogatási rendszer, a középpontba a decentralizáció, a hatékonyság és a fenntarthatóság kerül. Befektetők állítólag lennének, a szabályozási környezet még alakul.
Örülhet Pécs, van elég szalma
Nagyságrenddel több a szalma a régióban annál, mint amire a Pannonpower Holding Zrt. új, szalmatüzelésű erőművének tüzelőanyaggal történő ellátásához szükség van - ez derült ki egy nemrég végzett reprezentatív felmérésből. Így a pécsi erőmű új, biomassza-tüzelésű kazánja garantáltan úgy tudja függetleníteni Pécs város energiaellátását az import földgáztól, hogy közben a fogyasztók ellátásbiztonsága nem kerül veszélybe. Sőt, a gazdák háromnegyede szerint a szalma mennyisége legalább stagnálni, vagy inkább növekedni fog az elkövetkező öt évben.
Nemsokára szalmával fűthetünk
Tíz éven belül immár a második jelentősebb biomassza-alapú fejlesztését hajtja végre pécsi telephelyén a Dalkia Energia cégcsoporthoz tartozó Pannonpower Holding Zrt. A tervek szerint jövőre kezdi meg működését az a 24 milliárd forintos beruházásból megvalósuló 35 MW-os szalmatüzelésű erőműi blokk, amelynek köszönhetően Pécs lesz az ország első, csaknem teljesen zöld eredetű távhővel fűtött városa.
Túltámogatott a magyar megújuló energia?
A villamos energia bázisárával és különböző bónuszárakkal támogatnák a megújuló és alternatív energiaforrásokból előállított hő- és villamosenergia-termelést - derül ki a kormány számára készült előterjesztés tervezetéből. Az IPENERG szakmai egyeztetést kér.
407 millió éves fát találtak
A legidősebb famintákat azonosították amerikai és belga tudósok, akik szerint a fák a feltételezettnél tízmillió évvel korábban fejlődtek ki. A "fás" szerkezet nem arra szolgált, hogy a növények magasabbra nőjenek, hanem hogy hatékonyabban nyerjék ki a vizet, tápanyagokat a talajból.
Energiaültetvények: újabb bevételi lehetőség
A magyar gazdálkodóknak is újabb fontos, kiszámítható bevételi forrást jelenthet az energiaültetvények telepítése és az energetikailag hasznosítható mezőgazdasági melléktermékek értékesítése, miután az Európai Bizottság jelezte, a mezőgazdasági kiadások szintje - és így a nyújtható támogatások mértéke - nem emelkedik a következő uniós költségvetési időszakban. A szalma, venyige, kukorica- és napraforgószár biomassza alapú erőművekben történő hasznosítása azon túl, hogy extra bevételt jelent a termelőknek, hozzájárul az ország klímaváltozáshoz és megújuló energiaforrásokhoz kapcsolódó vállalásainak teljesítéséhez. - véli a Biomassza Erőművek Egyesülése elemézésben.
Lengyelországban épül a világ legnagyobb biomassza-erőműve
A francia energiaipari óriás, a GdF a világ legnagyobb biomassza erőművének megépítését tervezi a Lengyelországi Polaniecben. Az erőművet 2012 végén adhatják át - közölte a GdF lengyelországi vezérigazgató-helyettese, Robert Zadora.
Vége a földgáz-ártámogatásnak: bedőlnek az új beruházások?
Komoly hőellátási problémákat és a megújuló energiákat alkalmazó projektek visszaesésétől tart a szakma a KÁT -kötelező áramátvételi törvény- megváltoztatása miatt. A KÁT körüli bizonytalanságokra hivatkozva már induló biogáz projektek finanszírozását vonta vissza nemrég egy bank. Az OGH Hírügynökség kérdésére válaszolva a piacon levő több beruházó is megerősítette, a politikai döntéshozók részéről mielőbbi konkrét törvényrendezést várnak, ellenkező esetben megfontolják kivonulásukat Magyarországról.
Folytatódó vita: mennyire káros a vértesi erőmű?
"A Vértesi Erőmű az elmúlt években számos, környezetvédelmi célokat is szolgáló fejlesztést hajtott végre, miközben jelentősen csökkent az üzem szén-dioxid kibocsátása is", reagált a társaság hétfőn a WWF és a Greenpeace néhány nappal korábbi kritikájára, amely az erőmű állami támogatását nehezményezte.
Megépülhet a szerencsi szalmatüzelésű hőerőmű
A bíróság úgy ítélte, az Észak-magyarországi Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség jogszerűen adta ki a Szerencsre tervezett szalmatüzelésű hőerőmű építéséhez szükséges engedélyt. Dacára annak, hogy a világörökségnek nyilvánított borvidék tőszomszédságában fog felépülni a bioerőmű, a projekt zöld utat kapott. A lakosság és a természetvédők tiltakozásaira tesz pontot a döntés.
Itt a világ első biomassza-alapú festéktonere
A Ricoh kifejlesztette az első biomassza-alapú festéktonerét. Az innováció lényege, hogy a festék elsődleges alkotóelemét biomasszából készítik. Az új fejlesztésnek köszönhetően csökken a tonerek környezetre gyakorolt negatív hatása - valammint a kőolaj-felhasználás és a széndioxid-kibocsátás.
2010: a zölderőművek éve!
Az idén a gazdasági válság ellenére jelentősen nőtt a zölderőmű-projektek száma Magyarországon, 2010 így áttörést hozhat a megújulóenergia-termelésben. Az ELMIB csoport várakozása szerint a zöldenergia-termelésen belül a hangsúly egyre inkább a biogáz és biomassza erőművek létesítése felé tolódik, ezt támasztja alá az a tény is, hogy 2009 végéig csaknem húsz erőmű építésére adtak engedélyt Magyarországon.
Nekimennek a napelemesek a biomasszának
Miközben a koppenhágai klímacsúcson a világ vezetői a klímaváltozásért is felelős károsanyag-kibocsátás csökkentéséről tanácskoznak, addig hazánk elégtelen megújuló energiapolitikája az üvegházhatást elősegítő biomasszára helyezi a hangsúlyt. Pedig egy megfelelően kialakított napenergia-stratégiával nemcsak az EU kritériumoknak tehetnénk eleget, de hosszú távon a felsőoktatás, a kutatás, a termék-fejlesztés és a hazai napelemgyártás is fellendülhetne, mely új munkahelyeket eredményezhet - állítják a Magyar Tudományos Akadémia Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Kutatóintézet (MTA MFA) által vezetett Integrált Mikro/nanorendszerek Nemzeti Technológiai Platform (IMNTP) képviselői.
Baja ráfordult az európai útra
Új korszak vette kezdetét Baja városában. Dr. Révfy Zoltán polgármester és Spilkó József, a beruházó Greenergy cégcsoport vezérigazgatója 2009. december 9-én átadta a város új biomassza fűtőművét.
Nehéz helyzetben a magyar megújuló energia
A kormánynak el kell hárítania mindazokat a jogszabályi gátakat, amelyek jelenleg a megújuló energiák elterjedését gátolják, ezért meg kell küzdeni a fosszilis energiahordozókat támogató lobbikkal - hangzott el a Biomassza Termékpálya Szövetség által szakértők és újságírók részére szervezett tanácskozáson.
2020-ra megszűnhet az energiafüggőségünk?
Egy szocialista politikus szerint Magyarország természeti adottságai alapján 2020-ig teljesen függetlenné válhat az energiaellátás területén. Ehhez azonban szükség van egy hatékonyabb támogatási rendszerre és az állam komoly elkötelezettségére is. Az MSZP szerint mindkettő meglesz.
Biomassza-erőművet, százszámra!
Ez a reklám helye: a rektor és kutatótársai biomassza-erőművet készítő vállalkozásokat keresnek, hogy 1-20 megawattos, itthon gyártott berendezésekkel lehessen ellátni a sarjadzó piacot. Miért is? Azért, mert talán százszámra is kellhet az ilyen kisközösségeket kiszolgáló, olcsón üzembe helyezhető szerkezet, melynek az energiaellátásához a technológiát - a fás szárú növények termesztését - is szinte tálcán kínálja a Károly Róbert Főiskola alkotóközössége.