Évente több mint 200 000 tonna festéktonert gyártanak világszerte, melynek 80 százaléka kőolaj alapú festék felhasználásával készül. A kőolaj készletek megőrzése és a tonerek környezetre gyakorolt negatív hatásának csökkentése érdekében a japán Ricoh cég kifejlesztette a biomassza alapú festéktonert, mely növényi alapanyag felhasználásával készül, és a hagyományos festékeknél kevesebb kőolajat tartalmaz.
A Ricoh már 2002 óta használ biomasszából készült műanyag alkotóelemeket a Japánban értékesített másolókban. 2005-ben az első olyan gyártó volt iparágában, amely egy multifunkciós berendezés fő elemeihez 50 százalék biomassza tartalmú műanyagot használt.
Legfrissebb technikai újítása a „for E toner", melyben az e betű a természeti környezetre (environment) utal. A nyomtatási minőség romlása nélkül sikerült a toner teljes tömegének 25 százalékát biomassza-alapú anyaggal helyettesíteni. A festék kötőanyagaként is növényi-alapú anyagot használt a vállalat. Ez lehetővé teszi, hogy a festék alacsonyabb hőmérsékleten olvadjon, mint eddig (ugyanakkor ne sűrűsödjön be akkor sem, ha magasabb hőmérsékleten tárolják). Az alacsonyabb hőmérsékletnek való megfelelés azért szükséges, mert a Ricoh a nyomtatók energiafelhasználásának redukálása céljából csökkentette a festékszáradás hőmérsékletét.
A biomassza benyomul a gépekbe
Az elmúlt években új célért folyik a verseny a nyomdaipari gépgyártásban: ki tud minél nagyobb biomassza-arányt elérni a gépek és tartozékaik összetételében, és csökkenteni bennük a kőolaj-eredetű alapanyagokat? 2007-ben a Fuji Xerox jelentkezett gépeiben a 30 százalékban növényi alapanyagokból álló műanyaggal, melynek előállítása 16 százalékkal kevesebb széndioxid-kibocsátást vont maga után, mint a hagyományos műanyag előállítása.
A Japanese BioPlastics Association definíciója szerint a „bioműanyag" fogalom csak olyan árukra érvényes, melyekben a növényi arány legalább 25 százalékot ér el. E komponens alapját zöldségek teszik ki, főként a kukorica. Világszerte hárommillió biomassza-alapú termék-előállítót tartanak nyilván.