Vége a földgáz-ártámogatásnak: bedőlnek az új beruházások?

Komoly hőellátási problémákat és a megújuló energiákat alkalmazó projektek visszaesésétől tart a szakma a KÁT -kötelező áramátvételi törvény- megváltoztatása miatt. A KÁT körüli bizonytalanságokra hivatkozva már induló biogáz projektek finanszírozását vonta vissza nemrég egy bank. Az OGH Hírügynökség kérdésére válaszolva a piacon levő több beruházó is megerősítette, a politikai döntéshozók részéről mielőbbi konkrét törvényrendezést várnak, ellenkező esetben megfontolják kivonulásukat Magyarországról.

Politikai, törvényhozási bizonytalanság miatt nem vállalják a bankok a projektfinanszírozást? A KÁT megszűnésével annyi biztos, hogy a földgáz alapon kapcsoltan -a jogilag megújulónak deklarált- áramot termelők július 1-jétől elesnek a villamos energia árának támogatásától.

Vége a földgáz alapú villamos energia-ártámogatásnak

Mivel tavaly csak az év első félévét tekintve a KÁT 67%-át nem alternatív projektre használták, hanem földgáz felhasználásával termeltek dotált áramot, jogosan vetődik fel a törvény megváltoztatása, a megújuló energiaforrások nagyobb arányú támogatásának szükségessége. A változtatás miatt a hazánkban tevékenykedő, biogázüzemek létesítését tervező befektetők is elbizonytalanodtak, mivel ebben az évben már nem várható a biogázra vonatkozó törvényi környezet érdemi változása.

Kapitány Tibor, a gts4energy GmbH ügyvezetőjének információi szerint a német, osztrák, cseh mintára változtatnák meg a KÁT törvényt.
"Ez jó irány, mivel az árképzésnél meg kell különböztetni az üzemek nagyságát, hőhasznosítását, alapanyag-felhasználását és a környezetbe való beilleszkedését. Nehezíti a helyzetet, hogy a jelenlegi KÁT július 1-vel való megszűnése miatt a bankok a kormány döntéséig nem, vagy minimális részben hajlandók a projekteket finanszírozni. Ez idő alatt az elindult vagy folyamatban lévő projektek megállnak, továbbá az engedélyek és  támogatások érvényüket vesztik illetve veszthetik."

"A RENEXPO 2011 biogáz és biomassza témájú konferenciájának (2011. május 5-én) részben ez a megoldásra váró helyzet ad aktualitást", mondta Varga István, a megújuló energiák hazai vezető trendbemutatóját szervező cég szakmai igazgatója.

Biomassza-beruházások: lassú a megtérülés

A biomassza- és a biogázüzemek nem gyorsan jövedelmező üzletágak, hosszú távú befektetést és megtérülést jelentenek. Viszont pozitív vonzata a trágya szakszerű elhelyezése, valamint a potenciális energia -azaz biogázüzemek létesítésével- a hulladék feldolgozásával energiát nyerhetünk.

"Amíg Magyarországon 11 eurócent/kWh az áramátvételi ár, Németországban a 150-500 kWel teljesítménytartományban a 18-26 eurócent/kWh-t is elérheti. Ezért elengedhetetlen a magyarországi biogázüzemek gazdaságos működtetéséhez az inputanyagok és technológiák helyi adottságokhoz való adaptálása, optimalizálása", mondta Kapitány Tibor a 250 kW kapacitásnál kisebb üzemekre célozva.

Véleményvezér

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos

Kísértetbölcsődét talált Hadházy Ákos 

Semmi nincs biztonságban, ami mozdítható.
Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos

Elképesztő luxusban élnek a NER-cicák, erről közölt képeket Hadházy Ákos 

Jól megy a NER körüli hölgyeknek. Méghogy nem szeretik a gyengébb nemet a fideszesek.
Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet

Aggasztó, hány évig élnek a magyarok – Romániában és Bulgáriában is jobb a helyzet  

A két ország újabb listán ver minket. 
A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban

A magyar idősek számíthatnak a legrövidebb élettartamra az EU-ban  

Még Bulgáriában és Romániában is tovább élnek az idősek. 
Nem lehetünk büszkék: ezen a listán is utolsó helyen szerepel Magyarország

Nem lehetünk büszkék: ezen a listán is utolsó helyen szerepel Magyarország  

Ukrajna és Románia is jobban teljesített. 
Hadházy Ákos megmutatta, hogyan szépül a hatvanpusztai Orbán-birtok

Hadházy Ákos megmutatta, hogyan szépül a hatvanpusztai Orbán-birtok 

Épül, szépül a körbezárt uradalom környéke is. 


Magyar Brands, Superbrands, Bisnode, Zero CO2 logo