Enyedi Ildikó Simon mágus (1999) című filmjének elején a párizsi gyilkosság helyszínén lévő virág elektromágneses reakcióit mérik, hogy megijed-e a gyanúsítottól. A való életben ennél nyilvánvalóbb, láthatóbb megnyilvánulásokat kerestek a tudósok. A Colorado University kutatóinak sikerült elérni, hogy a jövőben akár jelzőrendszerként is használhassuk a cserepes növényeket a közbiztonság erősítésére a terrorizmus-elhárítás terén. Hogyan?
Elfehéredik a bombától
Fejlesztésük a színváltó virág, mely elfehéredik, ha TNT robbanóanyag (a leggyakrabban használt detonátor-alapanyag) közelébe kerül. Akár egész kis mennyiségben is. Zöld színüket biztosító klorofill-háztartásuk megváltozik ilyenkor, és fehérré változnak. A szakemberek szerint a virág már olyan alacsony dózist is képes érzékelni, ami századrésze annak a mennyiségnek, amit az ilyen típusú észlelésre kiképzett kutyák képesek kiszagolni, állítja a New York Times.
A probléma mindössze az, hogy a virágoknak jelenleg órákba telik, mire látható elvátozást mutatnak. Ez idő alatt a merénylő -ha sikerült megtéveszteni a hagyományos ellenőrző pontokat- akár már be is juthatott a tranzitváróba, vagy felszálhatott a gépre, újradefiniálva a „levegő röpíti" kifejezést.
Ennél gyorsabb reakcióidő szükséges, ami percekben, sőt akár másodpercekben mérhető. A hagyományos színárnyalathoz történő visszaállásnak is gyorsan kell megtörténnie, hogy a virág újra jelzőképes állapotban legyen. A projekten dolgozó szakemberek reményei szerint 5-7 éven belül elérniük ezt a reakcióképességet. A fantáziadús K+F-projektet -érthető okokból- javarészt az amerikai Védelmi és Belügyi Biztonsági Minisztérium finanszírozta.