Fenntartható település cikkek
A polgármesterek kezelhetik a klímaváltozást
Nem elvont elméletekkel, hanem konkrét, helyi szinten megtervezett és megvalósított lépésekkel tehetnek a települések döntéshozói a klímaváltozás ellen. A jó stratégia még pénzt is hozhat.
Megjelentek a TOP első felhívásai
Négy felhívás jelent meg a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program (TOP) keretében, összesen közel 35 milliárd forintos keretösszeggel – jelentette be Rákossy Balázs európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkár. A 2014-2020-as európai uniós fejlesztési időszak programjai közé tartozó TOP a helyi közvetlen gazdaságfejlesztést támogatja, forrásokat biztosít a települési önkormányzatok és a megyék fejlesztéseihez.
Fenntarthatóság: nekünk mi fontos?
A Fenntartható Fejlődési Célok elfogadása után a siker legfontosabb kritériuma, hogy minden ország megtalálja a saját fenntarthatósági prioritásait - véli Kőrösi Csaba, a KEH Környezeti Fenntarthatóság Igazgatóságának vezetője.
Ökolakások praktikustól a mesebeliig - képekkel!
A gondolatébresztő, művészeti installációszerű megoldásoktól az élhetőbb, gyakorlatiasabb otthonokig széles a spektrum. Visszatérő elem a meglévő anyagok, eszközök újrahasznosítása, a mindennapi élethez szükséges használati tárgyak számának csökkentése és a lakótér radikális minimalizálása. Ha nem is egy az egyben megvalósíthatók ezek az otthonok, ötleteket lophatunk a projektekből.
Szemléletéért díjazták Pécset
Elkötelezett a fenntartható energiagazdálkodás és a klímavédelem mellett Pécs városa – ezt most Brüsszelben is díjazták.
Faluélesztés két módszerrel
Hazánkban több olyan kezdeményezés is virul, amelyek a természetközeli életvitel népszerűsítését, a falvak újjáélesztését tűzték ki célul.
Kétmillió dolláros pályázat a fenntarthatóság jegyében
Már lehet pályázni a negyedik alkalommal meghirdetett Holcim Awards versenyen. A 2 millió dollár összdíjazású versenyen az iparág szakértőinek vezető projektjeit és a következő generáció merész ötleteit egyaránt várják. Olyan pályaművekre számítanak, amelyek hozzájárulhatnak a fenntarthatósághoz az építészet és építőipar, táj- és városi építészet, valamint az építőanyagok és -technológiák területén. A pályázatokat a www.holcimawards.org oldalon lehet leadni 2014. március 24-ig.
Masdar City - környezetbarát Disneyland?
A szennyvizét teljes mértékben újrahasznosítónak és zéró emissziósnak tervezett Masdar City 40 000 lakosnak ad otthont – és időközben szép csendben alacsony kibocsátású várossá vált. A 22 milliárd dolláros projekt befejezését 2025-re tolták ki.
Program a vidéki életforma életben tartásáért
Nógrád megye 51 települését érinti az a vidéki létforma életben tartását, fenntarthatóságát célzó program, amelyet három civil szervezet valósít meg másfél év alatt. A program része a helyi gazdálkodásnak, helyi termékek értékesítésének a segítése is.
Fenntartható Európa: százezer ember fogyasztását spórolnák meg
Több mint százötven polgármester és helyi hatósági képviselő – mindannyian Európa különböző országaiból érkeztek – mutatta be Fenntartható Energia Akciótervét az Európai Uniónak.
Zöldben élni, városban
A városok világszerte egyre nagyobbak és népesebbek, és ez a folyamat nem is nagyon fog megfordulni. Hogy ne füstokádó, ember- pénz- és földevő szörnyetegek legyenek, hanem fenntartható életterek, azért közösségi és egyéni szinten is tenni kell.
Gazdáktól is vásárol biomasszát a pélcsi erőmű
Ősszel kezdi működését a pécsi Pannonpower biomassza tüzelésű erőműve, ami a térség gazdáinak is kedvezhet, hiszen a kazánok az energianövények mellett búza- és kukoricaszárral, és lekaszált növényekkel is fűthetők - írja a Zöld8.
Feladás helyett változás a túlélés kulcsa
Nehéz körülmények között éltek a braziliai Hamvak sziget lakói, azonban ahelyett, hogy feladták volna, a közösség példaértékű településsé fejlesztette magát. A sziget példája lehet az emberi tevékenység és a természet közötti harmóniának - írja a Zöld8.
Újraindul a verseny a Kerékpárosbarát címekért
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium hatodik alkalommal hirdeti meg a Kerékpárosbarát Település és Kerékpárosbarát Munkahely pályázatokat, a biciklizést bátorító helyi és munkahelyi kezdeményezések hagyományos megmérettetését.
Harmincmilliárd gazdaságösztönzésre a karbonforintokból
A Magyar Energiahatékonysági Intézet (MEHI) javaslata szerint a bevételek fele az általános költségvetésbe kerülhetne, míg a kötelezően klímavédelemre fordítandó pénzeket elsősorban a tömegközlekedési járművek cseréjére, illetve egy ún. Nemzeti Felújítási Alap létrehozására fordíthatnánk.
A világ legzöldebb városa lenne Vancouver
Vancouver már tavaly is dobogós volt a világ legzöldebb városának címéért kibontakozott versenyben, Koppenhága és San Francisco mögött a harmadik helyen állt. A nyugat-kanadai város azonban nem éri be ennyivel: most, hogy a Rio+20 tanácskozáson a világ nagyjai elismerték a közösségek kiemelt szerepét a fenntartható fejlődésben, azt a célt tűzte ki, hogy 2020-ra maga kerüljön az első, minden versenytársánál zöldebb helyre.
Nem luxus a zöld: így nyaralhatunk olcsón és környezetkímélően
A gazdasági válság ellenére folyamatos fellendülés mutatkozik a turisztikai iparágban világszinten. Ez főleg a luxusnyaralásokat érinti, azonban egyre többen vannak azok is, akiknek pénztárcájuk megóvása mellett a környezet kímélése is fontos.
Sárkányokkal a társadalmi befogadásért
Idén harmadik alkalommal tartották meg a Sárkányünnepet Bódvalenkén. A 220 lelket számláló Bódvalenke az ország egyik legszegényebb falva, az 1 főre jutó havi átlagjövedelem alig éri el a 10.000 forintot. Az edelényi kistérségben található falu a művészet segítségével szeretne kitörni kilátástalan helyzetéből.
Hol jó élni? Itt vannak a legélhetőbb városok
Szolnok lett a legélhetőbb magyar város 2012-ben - jelentette be Takács Júlia, a CSR Hungary ügyvezető igazgatója. A listán a második Zalaegerszeg, a harmadik Debrecen lett. Ezek mellett Kecskemét, Szeged, Győr, Nyíregyháza, Békéscsaba, Kaposvár és Veszprém került be a legjobb tíz közé.
Otthon villanyszámla nélkül?
Egy komplex területfejlesztési mintaprojekt keretében elkészült Norvégia első aktívháza. A széndioxid-semleges aktívházak száma Európa-szerte gyarapszik. Egyre több országban alkalmazzák a fenntartható működés mellett az élhető beltéri környezetre is tekintettel lévő építészeti megközelítést.
A svédek példáját követné Budapest
A fenntartható városi fejlődés lehetőségeit mutatják be svéd és magyar szakértők azon a konferencián, amelyet svéd kezdeményezésre rendeztek Budapesten.
Így lesz okos egy város
Az "intelligens város" koncepció hozzájárul a városok fenntarthatóvá és élhetővé tételéhez úgy, hogy kihasználja az "okos technológiák" összekapcsolásában rejlő lehetőségeket, amelyeket általában elvesztegetnek.
Saját kert, akár a város közepén
Mennyivel jobb lenne saját termésű paradicsomot enni reggelente, mint a boltban vásároltat! Milyen jól esne zöld növények között üldögélni egy fárasztó nap után! Akár még a kerti munka is kellemes lenne az irodai után. Hogy a város közepén ez lehetetlen? Miért ne lehetne a ház melletti üres telek a közösség kertje?
Gazdaságos és zöld szociális bérlakás
Történelmi okoknál fogva Magyarországon rendkívül alacsony az önkormányzati bérlakások, szociális bérlakások száma. Tovább rontja a képet, ha az új építésű bérlakások statisztikáit fürkésszük. Éppen ezért fontosak a példák. Az alábbiakban egy párizsi szociális bérházat mutatunk be, aminek külön érdekessége, hogy az épület gazdaságos üzemeltetése okán a tervezők passzívház megalkotását célozták meg.
Zöld házak itthonról
A Holcim meghívására a Svájci Nagykövetségen gyűlt össze a hazai építészet számos képviselője, hogy meghallgassák Edward Schwarz, a Foundation for Sustainable Construction (Holcim Alapítvány a Fenntartható Építészetért) elnökének gondolatait a fenntartható építészetről, valamint, hogy megismerjék azt a három hazai projektet, amelyet a Holcim Hungária Zrt. a legjobbnak ítélt az idén először kioszott magyar díjon. Egy erdei fűrészmalom, egy intelligens napház és a pluszenergia-gyár bizonyoult a legjobbnak a bírák szerint abból a 32 hazai projektből, amely idén érkezett a Holcim Awards for Sustainable Construction építészeti világversenyre.
Nemsokára szalmával fűthetünk
Tíz éven belül immár a második jelentősebb biomassza-alapú fejlesztését hajtja végre pécsi telephelyén a Dalkia Energia cégcsoporthoz tartozó Pannonpower Holding Zrt. A tervek szerint jövőre kezdi meg működését az a 24 milliárd forintos beruházásból megvalósuló 35 MW-os szalmatüzelésű erőműi blokk, amelynek köszönhetően Pécs lesz az ország első, csaknem teljesen zöld eredetű távhővel fűtött városa.
Épületek segíthetik a túlélést
A zöld építés létfontosságú a szén-dioxid kibocsátás csökkentésében és az erőforrás-hatékonyság növelésében. Európa épületeinek zöldebbé tétele háromszoros előnnyel jár, a Föld, annak lakói, és a gazdaság szempontjából egyaránt.
Jó hír a pesti bringásoknak
Új közlekedési módot honosít meg a Budapesti Közlekedési Központ a fővárosban. Az Európában már sikeres közbringa-rendszerek mintájára 2013-tól Budapest számos pontján ülhetnek közkerékpárra a közlekedők, hiszen elindul a Budapest Bicikli, azaz a BuBi.