A Zöldutak Módszertani Egyesület mellett a Sugárkankalin Turisztikai Egyesület és a Cserhát Natúrpark Közhasznú Alapítvány a Svájci–Magyar Együttműködési Program Civil és Ösztöndíj Alapok által biztosított 20,5 millió forintból valósítja meg a „Zöldutas közösségfejlesztés a fenntarthatóságért, környezettudatosságért, az élő falvak hálózatos együttműködéséért" elnevezésű projektet, elsősorban Nyugat- és Dél-Nógrád településein.
A programot arra alapozzák, hogy Nógrád megye aprófalvas szerkezetű, hátrányos helyzetű terület, ahol jellemző a rossz közlekedés, a fiatalok elvándorlása és a kevés munkalehetőség. Ugyanakkor egyre kevesebben foglalkoznak gazdálkodással, saját kertjük művelésével és meggyengültek, vagy meg is szűntek a faluközösségek.
A nyertes civil szervezetek olyan modellt dolgoznak ki és működtetnek, amely a végveszélyben lévő vidéki létforma életben tartására, fenntarthatóságára nyújt megoldást, közösségeket, munkalehetőségeket és térségi kapcsolatokat teremtve. Helyi szervezőket alkalmazva felkutatják a hagyományos tudást, a régi gazdálkodási formákat, tájfajta gyümölcsökből génbankokat hoznak létre, gyümölcstermesztőket, kosárfonókat képeznek, tanulókerteket alakítanak ki az oktatási intézmények mellett, segítik a helyben megtermelt zöldségek, gyümölcsök, illetve a helyben előállított kézműves használati eszközök és ajándéktárgyak értékesítését.
A munka május elején kezdődött, másfél évig tart, és az 51 falu mintegy 35 ezer lakóját érinti – írja az MTI.